Постанова № 44049839, 07.05.2015, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
07.05.2015
Номер справи
286/1520/15-а
Номер документу
44049839
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/1520/15-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2015 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Смиковська Л. О.

з секретарем Деменчук О. Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області про скасування постанови державного виконавця про стягнення з боржника виконавчого збору , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача та просить скасувати постанову від 16 квітня 2015 року про стягнення з нього виконавчого збору в розмірі 2040,00 грн. по виконанню виконавчого листа №286/3150/14а від 09.02.2015 року виданого Овруцьким райсудом. Свої вимоги мотивує тим, що постанова про стягнення з боржника виконавчого збору прийнята незаконно, оскільки фінансування зазначених витрат проводиться виключно за рахунок державного бюджету відповідними розпорядниками бюджетних коштів, а Пенсійний фонд України не включається до Державного бюджету України, тому стягнення даних грошових виплат з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі є незаконними. Статтею 9 Закону чітко визначені види пенсійних виплат і соціальних послуг, які здійснюються за рахунок Пенсійного фонду. З посиланням на п.п.24 п.4 Типових положень про головне управління праці та соціального захисту населення , затверджене постановою Кабінету Міністрів україни від 29.09.2000 р. за №1498, рахує що саме управління праці та соціального захисту населення в Овруцькому районі є належним відповідачем щодо стягнень сум коштів на реалізацію ст.ст. 37,39,50,51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Представник позивача в судове засідання не зявився, але надав заяву, згідно якої просить справу розглянути у їх відсутність.

Представник відповідача в судове засіданні не зявився, але надіслав заперечення, в якому просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю з підстав викладених у запереченні. Розгляд справи провести без участі їх представника.

Дослідивши в судовому засіданні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що 16.02.2015 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Житомирській області було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого листа № 286/3150/14а виданого Овруцьким районним судом 09.02.2015 року про зобовязання управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести ОСОБА_1 донарахування та виплату за період з 1 січня 2014 року по 2 серпня 2014 року: підвищення до пенсії у відповідності до ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку 2-х мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» щомісячно; додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоровю у відповідності до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 50% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно; пенсії, як інваліду ІІІ-ї групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, виходячи із розміру, встановленого ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», 6-ти мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно; підвищення до пенсії, як дитині війни у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно. З постанови вбачається, що боржнику з моменту винесення постанови у строк до семи днів надано можливість виконати самостійно постанову. При не виконанні рішення в наданий для добровільного виконання строк виконання його в примусовому порядку зі стягненням з боржника виконавчого збору та витрат, повязаних з проведенням виконавчих дій.

З листів УПФ в Овруцькому районі № 4114/02 від 23.03.2015 року та № 5135/02 від 16.04.2015 року вбачається, що на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від 16.02.2015 року за виконавчим листом № 286/3150/14а від 09.02.2015 року ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії згідно рішення Овруцького районного суду з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року у відповідності до ст.ст. 39,50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 53673,01 грн. Виплата нарахованих коштів не проведена у звязку з відсутністю фінансування з Державного бюджету.

Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ в Житомирській області від 16.04.2015 року було винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору, якою стягнуто з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі виконавчий збір у розмірі 2040,00 грн. у звязку з тим, що боржником у наданий строк виконавчий лист не виконано (а.с. 3).

Вирішуючи спір суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до статті 11 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець: здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом; надає сторонам виконавчого провадження та їх представникам можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; розглядає заяви сторін та інших учасників виконавчого провадження і їхні клопотання; заявляє в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; роз'яснює сторонам їхні права і обов'язки.

Згідно з ч.1, ч.2 ст.17 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом. Відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою, зокрема, виконавчі листи, що видаються судами.

Відповідно до ч.ч.2, 5 ст.25 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.

У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова. Копії постанови про відкриття виконавчого провадження надсилаються не пізніше наступного робочого дня стягувачу та боржникові.

Згідно статті 28 Закону України "Про виконавче провадження", у разі невиконання боржником рішення майнового характеру у строк, встановлений частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного його виконання, постановою державного виконавця з боржника стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає стягненню чи поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом. У разі невиконання боржником у той самий строк рішення, за яким боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавчий збір стягується в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - фізичної особи і в розмірі ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - юридичної особи. У зазначених розмірах виконавчий збір стягується з боржника також у разі повернення виконавчого документа без виконання за письмовою заявою стягувача та у разі виконання рішення про звернення стягнення на предмет іпотеки та виконання боржником рішення після закінчення строку для самостійного його виконання, зокрема шляхом перерахування коштів безпосередньо на рахунок стягувача.

Відповідно до ст.27 Закону України "Про виконавче провадження" у разі ненадання боржником у строки, встановлені ч.2 ст.25 цього Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.

Відповідно до пп. 4.16.2 Інструкції про проведення виконавчих дій, затвердженої наказом Міністерства юстиції України №74/5 від 15.12.1999р., постанова про стягнення виконавчого збору виноситься при першому надходженні виконавчого документа державному виконавцю після завершення строку, наданого для добровільного виконання, та встановлення, що рішення боржником у добровільному порядку не виконано. Розмір виконавчого збору визначається відповідно до вимог Закону. При подальших пред'явленнях до виконання виконавчого документа державному виконавцеві виконавчий збір стягується в частині, що не була стягнута при попередньому виконанні.

З аналізу вищенаведених норм вбачається наявність у боржника обов'язку добровільно виконати рішення у строк, встановлений державним виконавцем, та повідомити про таке виконання. Разом з тим, у випадку невиконання боржником рішення добровільно у встановлений державним виконавцем строк останній зобов'язаний на наступний день після закінчення відповідних строків розпочати виконання рішення в примусовому порядку з застосуванням заходів, передбачених статтями 32 Закону України "Про виконавче провадження".

З матеріалів справи вбачається, що управління Пенсійного фонду України у Житомирській області виконало рішення Овруцького районного суду, на підставі якого було видано виконавчий лист № 286/3150/14-а від 09.02.2015 року частково, оскільки, як вбачається із його повідомлень на адресу відповідача, проведено лише перерахунок, в той час як у виконавчому листі зазначено іще й виплату.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до пп.4.16.1 Інструкції про проведення виконавчих дій, затвердженої наказом Міністерства юстиції України №74/5 від 15.12.1999 р., у разі невиконання рішення у строк, установлений для добровільного його виконання, з боржника постановою державного виконавця, яка затверджується начальником відповідного органу державної виконавчої служби, за невиконання рішення немайнового характеру у строк, установлений для добровільного його виконання, після повного виконання рішення стягується виконавчий збір.

З наданої позивачем до суду копії постанови про стягнення з боржника виконавчого збору вбачається, що при її винесенні не дотримано пп.4.16.1 даної Інструкції, оскільки вона не затверджена начальником відповідного органу державної виконавчої служби.

Інші докази в матеріалах справи відсутні.

В матеріалах справи відсутні також докази про проведення зі сторони відповідача будь-яких заходів по виконанню рішення суду. Зокрема, відсутні докази, щодо: встановлення ним відсутності поважності причин щодо невиконання рішення суду; вимоги від службових осіб боржників юридичних осіб відомостей та пояснень по фактах невиконання рішень та ін.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що оскільки державним виконавцем після відкриття виконавчого провадження не вчинялось жодних дій щодо примусового виконання рішення суду, до початку примусового виконання державним виконавцем отримано документальне підтвердження про часткове виконання рішення боржником із зазначенням причин його не виконання, та те, що спірна постанова не затверджена начальником відповідного органу державної виконавчої служби, вона підлягає скасуванню.

Згідно із частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

В силу ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Будь-яких доказів на підтвердження правомірності свого рішення відповідачем не було надано.

За таких обставин, позов підлягає до повного задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1,5,11,19,35,89 Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст. 18,71,128,162,163,181 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області про скасування постанови державного виконавця про стягнення з боржника виконавчого збору задовольнити повністю.

Скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області від 16 квітня 2015 року щодо стягнення з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі виконавчого збору у розмірі 2040 грн. у виконавчому провадженні ВП № 46484085.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

Особи, які беруть участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні мають право подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя:

ОСОБА_2