Справа №295/19762/14-а
Категорія 35
2-а/295/89/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.04.2015 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира у складі:
головуючого судді Чішман Л.М.
секретаря с/з ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом Обєднання співвласників багатоквартирного будинку Перемоги 99 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Обєднання співвласників багатоквартирного будинку Перемоги 99 звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира, в якому просить визнати протиправними дії щодо відмови позивачу у відшкодуванні пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг з теплопостачання та гарячого водопостачання та просить зобов'язати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира здійснити відшкодування пільг та субсидій Обєднанню співвласників багатоквартирного будинку Перемоги 99 на оплату житлово-комунальних послуг з теплопостачання та гарячого водопостачання окремим громадянам, які мешкають у будинку, де створено ОСББ Перемоги 99 на підставі затвердженого членського внеску (платежу).
Сторони в судове засідання не зявились, через канцелярію суду подали заяви про розгляд справи у відсутність їхніх представників. Представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити. Представник відповідача заперечував щодо задоволення позову, просив відмовити у повному обсязі. Письмові заперечення додані до матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що відповідно до довідки з єдиного державного реєстру ОСББ Перемоги 99, позивач є некомерційною організацією, що забезпечує комплексне обслуговування обєктів.
Обєднання співвласників багатоквартирного будинку Перемоги 99 є юридичною особою та звернулося 20.11.2014 року до відповідача з листом про відшкодування вартості пільг з оплати вартості гарячого водопостачання та опалення, які були надані пільговим категоріям громадян.
ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира від 25.11.2014 року №4621/08 позивачу було відмовлено у відшкодуванні пільг та повернуто розрахунки по ОСББ Перемоги 99 у звязку з тим, що відповідно розяснення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлового господарства України від 31.07.2014 року №7/20-9229 щодо порядку відшкодування пільг та субсидій за надання послуг з теплопостачання та гарячого водопостачання мешканцям ОСББ, які мають на балансі дахові котельні, управління не має законних підстав для відшкодування сум, зазначених у розрахунках.
Суд вважає таке рішення відповідача протиправним з огляду на наступне.
Правові та організаційні засади створення та діяльності об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку визначає Закон України Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, визначаються Законом України "Про житлово-комунальні послуги".
Відповідно до статті 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, причому учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. При цьому зазначено, що балансоутримувач та управитель залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Власником у розумінні статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" є "фізична або юридична особа, якій належить право володіння, користування та розпоряджання приміщенням, будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, зареєстроване у встановленому законом порядку".
Виробником у розумінні статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" є "суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги", а виконавцем - "суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору".
Відповідно до статті 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Отже, ОСББ не здійснює господарську діяльність, а тому не є суб'єктом господарювання і не може бути виробником або виконавцем житлово-комунальних послуг відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги"
Споживачем у розумінні статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" є "фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу".
Стаття 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачає, що предметом діяльності ОСББ є "сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг", для чого ОСББ статтями 10, 16, 22 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" надано право укладати відповідні договори з суб'єктами, що надають послуги.
Втім, ОСББ, як таке (як юридична особа) не потребує житлово-комунальних послуг - їх потребують члени об'єднання. У зв'язку з цим статтею 22 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено особливості укладення ОСББ договорів про надання житлово-комунальних послуг: об'єднання" за договором з постачальниками комунальних послуг може бути колективним замовником (абонентом) таких послуг".
Таким чином, з визначеного Законом України "Про житлово-комунальні послуги" переліку учасників відносин у сфері житлово-комунальних послуг (власник, споживач, виконавець, виробник) ОСББ може виступати лише у ролі споживача - як колективний замовник (абонент).
Стаття 22 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначає порядок оплати комунальних послуг та укладення відповідних договорів у багатоквартирних будинках, де створено ОСББ.
Відповідно до положень ст. 10 Закону до виключної компетенції загальних зборів членів об'єднання відноситься затвердження кошторису, балансу об'єднання та річного звіту, а також визначення розмірів внесків та платежів членами об'єднання.
Згідно приписів ст. 16 Закону об'єднання має право відповідно до законодавства та статуту встановлювати розміри платежів, зборів і внесків членів об'єднання, а також відрахувань до резервного і ремонтного фондів.
Частиною 2 ст. 21 названого Закону передбачено, що використання та розпорядження коштами об'єднання здійснюється відповідно до статуту та затвердженого кошторису.
З аналізу вищевказаних норм вбачається, що положеннями Закону, який є спеціальним по відношенню до ОСББ, закріплено право позивача встановлювати розміри внесків. При цьому, таке право не обмежується ні нормами даного Закону, ні положеннями інших нормативно-правових актів, зокрема шляхом встановлення обов'язкової умови затвердження таких розмірів органами місцевого самоврядування.
Законодавчими актами України не передбачено затвердження або погодження органами місцевого самоврядування розмірів внесків та платежів, визначених загальними зборами ОСББ.
Також, чинне законодавство України не ставить право громадян на отримання пільг та субсидій на житлово-комунальні послуги в залежність від того, проживають громадяни в будинку, де створено ОСББ, чи будинку, де не створено ОСББ, так само і в залежність від того, сплачуються відповідні витрати безпосередньо виконавцям житлово-комунальних послуг чи через ОСББ.
З урахуванням викладеного, суд дійшов до висновку про те, що за умови затвердження на загальних зборах ОСББ розміру внесків (платежів) на утримання будинку і прибудинкової території, який відповідає затвердженому в кошторисі об'єднання розміру витрат на такі цілі, що підтверджуються документально ( копія протоколу загальних зборів, копія кошторису об'єднання), відсутні правові підстави для відмови споживачам, які мешкають у будинках ОСББ, в наданні пільг і субсидій, чи об'єднанню - в відшкодуванні таких пільг і субсидій.
Згідно з позицією Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, викладену в листі N 7/15-4687 від 26.04.2011, ОСББ не є виробником або виконавцем житлово-комунальних послуг відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги". Тож ОСББ не надає і не виробляє таких послуг, а відтак і не формує цін чи тарифів на послуги, які би підлягали встановленню (затвердженню) органами місцевого самоврядування.
Утримання будинку і прибудинкової території ОСББ може забезпечуватися як самим ОСББ, так і відповідними суб'єктами господарювання (виконавцями послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій).
Як вбачається з матеріалів справи ОСББ Перемоги 99 представляє спільні інтереси його членів та виконуючи функції управителя на протязі 2014 року подавало уповноваженому органу розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам і відповідач не заперечував проти його права на надання таких послуг та здійснення відповідних розрахунків.
Проаналізувавши викладені обставини, суд визнає заявлені позовні вимоги до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до положень ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 71, 86, 159, 162, 163, 167 КАС України, Конституцією України, Бюджетним кодексом України, Законом України "Про житлово-комунальні послуги", Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", суд ,-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира щодо відмови у виплаті компенсації по субсидіям та пільгам Обєднанню співвласників багатоквартирного будинку Перемоги 99 за громадян, які користуються правом на їх отримання, щодо оплати житлово-комунальних послуг з теплопостачання та гарячого водопостачання.
Зобовязати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира здійснити відшкодування пільг та субсидій Обєднанню співвласників багатоквартирного будинку Перемоги 99 на оплату житлово-комунальних послуг з теплопостачання та гарячого водопостачання окремим громадянам, які мешкають у будинку, де створено ОСББ Перемоги 99 на підставі затвердженого членського внеску (платежу), щодо оплати житлово-комунальних послуг з теплопостачання та гарячого водопостачання.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Обєднання співвласників багатоквартирного будинку Перемоги 99 судовий збір у розмірі 149 грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Л.М. Чішман