ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/995/15-a
30 квітня 2015 р.м.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мандзія О.П.
при секретарі Хоменко Л.В.
за участю:
представника позивача Ковцуняк Н.І.
представника відповідача Завацької І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Ватра-Укр" до Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі про визнання дій протиправними,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ватра-Укр" (далі - позивач, ТОВ "Ватра-Укр") звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі (далі - відповідач, УПФУ в м. Тернополі) про визнання дій протиправними по оформленню надісланих розрахунків по відшкодуванню витрат на виплату пільгових пенсій за період з 01.03.2015 по 25.03.2015 на загальну суму 161888,74 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем неправомірно складено та надіслано розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.03.2015 по 25.03.2015 на загальну суму 161888,74 грн., оскільки відповідачем не з'ясовано обставин наявності трудового стажу пенсіонерів на інших підприємства.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила визнати дії УПФУ в м. Тернополі по оформленню надісланих розрахунків за період з 01.03.2015 по 25.03.2015 на загальну суму 161888,74 грн. протиправними.
Представник позивача також повідомила, що на сьогоднішній день пенсійний вік жінкам збільшено і відповідачем пред'являються до відшкодування суми виплачених пільгових пенсій після досягнення ними 55 років, що погіршує матеріальне становище ТОВ "Ватра-Укр".
Додатково представник позивача підтвердила, що "Ватра-Укр" є правонаступником ВАТ "Ватра" у якому працювали пенсіонери, які отримують пільгові пенсії.
В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнала, надавши письмові заперечення, в яких відзначає, що зміни законодавства щодо збільшення пенсійного віку не торкаються обов'язку позивача щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. ТОВ "Ватра-Укр" зобов'язане відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій колишнім працівникам до виповнення їм віку, що передбачений статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Заслухавши в судовому засіданні представників сторін, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Судом встановлено, що ТОВ "Ватра-Укр" зареєстроване органами державної реєстрації як юридична особа та відповідно до пункту 2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зобов'язане відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" діяв Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", абзацом 4 пункту 1 статті 2 якого передбачалось, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, платники збору зобов'язані відшкодовувати органам Пенсійного фонду суми фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Процедура відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначена Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16 січня 2004 року за №64/8663 із змінами і доповненнями (далі - Інструкція №21-1).
За нормами п. 6.1 Інструкції №21-1 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Приписами п. 6.2 Інструкції №21-1 встановлено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах. При визначенні частки сплати окремого підприємства стаж ураховується в місяцях (шляхом переведення років у місяці).
Як передбачено п. 6.4. Інструкції №21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до пункту 6.5 Інструкції №21-1 розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
На виконання вимог Інструкції №21-1УПФУ в м.Тернополі були направлені відповідачеві розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період з 01.03.2015 по 25.03.2015 на суму 36206,07 грн. та розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період з 01.03.2015 по 25.03.2015 на суму 125682,67 грн. для відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за рахунок підприємства (а.с. 7-20).
Суд відзначає, що позивачем не повідомлено підчас судового розгляду жодних прізвищ пенсіонерів, відомості про яких відповідачем неправомірно включено (не включено) до складу розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій УПФУ в м.Тернополі за період з 01.03.2015 по 25.03.2015.
Таким чином, позивачем не вказано, а судом не здобуто доказів порушення відповідачем вимог Інструкції №21-1 щодо складення вищевказаних розрахунків на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України.
Згідно п. 6.7 вказаної Інструкції №21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Доводи, викладені представником ТОВ "Ватра-Укр", що стаж роботи на даному підприємстві осіб, яким призначена пенсія на пільгових умовах, встановлено 0 років не знайшли свого належного підтвердження. Вказані формальні недоліки зумовлені зсувом рядків розрахунків при їх друці. У графі "6" розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій щодо кожної особи, якій призначена пенсія на пільгових умовах, вказано стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчисленні витрат.
Щодо відшкодування пільгових пенсій жінкам після досягнення ними 55 років, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
55 років - які народилися до 30 вересня 1956 року включно;
55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року;
56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року;
56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року;
57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року;
57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;
58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;
58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;
59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;
59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;
60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.
Вищевказані зміни до законодавства торкнулися лише пенсійного віку, однак не змінили обов'язку позивача щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах. Позивач зобов'язаний відшкодовувати вказані фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій колишнім працівникам позивача до виповнення їм віку, що передбачений ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Суд спростовує твердження представника відповідача про те, що відповідач безпідставно вимагає відшкодовувати органам Пенсійного фонду суми фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах при скрутному матеріальному становищі, так як обов'язок відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій колишнім працівникам до виповнення їм віку, що передбачений статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не залежить від фінансового стану підприємства за відповідний період.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач під час складання, оформлення та направлення на адресу позивача розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.03.2015 по 25.03.2015 на загальну суму 161888,74 грн. діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч.2 ст.71 КАС України).
Таким чином, зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання дій протиправними по оформленню розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період з 01.03.2015 по 25.03.2015 на суму 36206,07 грн. та розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період з 01.03.2015 по 25.03.2015 на суму125682,67 грн., що обумовлює відмову у задоволенні позовних вимог.
Частиною третьою статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Враховуючи повне відхилення судом позовних вимог, то з позивача слід стягнути у дохід Державного бюджету України решту суми судового збору у розмірі 2949,99 грн. (3237, 77 грн. - 323,78 грн. = 2913,99 грн.).
Керуючись ст.ст. 2, 70, 71, 86, 94, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Ватра-Укр" до Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі про визнання дій протиправними - відмовити.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Ватра-Укр" (код 00214267) на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 2913, 99 грн. (дві тисячі дев'ятсот тринадцять гривень 99 копійок).
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
/Постанова складена в повному обсязі та підписана 05 травня 2015 року/
Головуючий суддя Мандзій О.П.
копія вірна
Суддя Мандзій О.П.