ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2014 р. Справа № 804/13589/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Турової О.М.
за участю секретаря судового засідання: Шабанова Д.В.
представника позивача: Матвієнко Л.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську адміністративну справу
за позовом Відділу освіти виконкому Інгулецької районної у місті ради
до Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області
про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій, -
в с т а н о в и в :
Відділ освіти виконкому Інгулецької районної у місті ради звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №42 від 19.08.2014р. про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України.
В обґрунтування пред'явленого позову зазначалося, що за результатами проведеної відповідачем позапланової перевірки позивача було складено акт №50 від 19.08.2014р., яким зафіксовано встановлене під час цієї перевірки порушення позивачем приписів ст.21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що виявилося у неподанні індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_2 за 2004 рік. На підставі вказаного акту перевірки 19.08.2014р. відповідачем винесено рішення про застосування до позивача фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України у розмірі 37299,04грн. Проте, вказане рішення було винесено на підставі п.5 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка на момент прийняття оскаржуваного рішення втратила чинність, а отже не діяла і не могла бути застосована.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав пред'явлений позов та, посилаючись на викладені у ньому доводи, просив повністю його задовольнити.
Відповідач пред'явлений адміністративний позов не визнав, подав на нього письмові заперечення, в яких просив повністю відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що проведеною позаплановою перевіркою позивача було встановлено не надання останнім своєчасно відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку, до Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області по застрахованій особі ОСОБА_2 за 2004 рік, що є порушенням ст.21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідальність за яке встановлена п.5 ч.9 ст.106 цього Закону. При цьому абз.6 п.7 розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», який набрав чинності з 01.01.2011р. та на підставі якого втратили чинність ч.ч.1-9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», фондам було надано право на застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій.
Відповідач про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, проте його представник у судове засідання не з`явився, але в запереченнях на адміністративний позов просив розглядати справу без його участі.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, які регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що Відділ освіти виконкому Інгулецької районної у місті ради перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області (далі - УПФУ в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області), як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Листом від 15.08.2014р. №152 Відділ освіти виконкому Інгулецької районної у місті ради звернувся до УПФУ в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з проханням провести перевірку даних по персоніфікованому обліку по ОСОБА_2 (ІНН НОМЕР_1) та ОСОБА_3 (ІНН НОМЕР_2) за 2004 рік (а.с.11).
На підставі вказаного листа позивача, а також направлення від 15.08.2014р. №52 та наказу УПФУ в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 15.08.2014р. №144, головним спеціалістом відділу надходження, прогнозування платежів, обліку застрахованих осіб та контрольно-перевірочній роботі Федюк Т.В. було проведено позапланову перевірку Відділу освіти виконкому Інгулецької районної у місті ради щодо правильності і достовірності відомостей для персоніфікованого обліку про застраховану особу у зв'язку з призначенням (перерахунком) пенсії, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового соціального страхування за період з 01.01.2004р. до 31.12.2004р. по застрахованим особам ОСОБА_2 (ІНН НОМЕР_1), ОСОБА_3 (ІНН НОМЕР_2).
За результатами означеної перевірки складено акт від 19.08.2014р. № 50, яким, зокрема, зафіксовано встановлене перевіркою порушення позивачем приписів п.16.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 03.06.1999р. №4-6 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.07.1999р. за №436/3729, п.6 ст.21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 05.11.2009р. №26-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2009р. за №1136/17152. Означене порушення полягало в неподанні позивачем індивідуальних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку, до Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області по застрахованій особі ОСОБА_2 за 2004 рік. Згідно даних перевірки загальна сума заробітної плати цієї особи за дванадцять місяців 2004р. складає 9708,09грн. та утримання в сумі 194,15грн. (а.с.12-15).
На підставі акту перевірки позивача від 19.08.2014р. №50 та п.5 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», УПФУ в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області винесено рішення №42 від 19.08.2014р. про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України, яким до Відділу освіти виконкому Інгулецької районної у місті ради застосовано фінансові санкції у розмірі 37299,04грн. (а.с.16).
Вирішуючи позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування вищевказаного рішення УПФУ в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, суд зважає на наступне.
Так, відповідно до п.1 ч.1 ст.14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальниками є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Пунктом 4 частини другої статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страхувальники зобов'язані подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.
За змістом п.6 ст.21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відомості про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, зазначених у пунктах 1, 2, 5-10, 12-15, 18 статті 11 цього Закону, подаються до територіального органу Пенсійного фонду страхувальниками-роботодавцями, відповідними підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують цим особам заробітну плату, грошове забезпечення (заробіток), допомогу. Відомості про застрахованих осіб, зазначених у пунктах 3 і 4 статті 11 цього Закону, подаються до територіального органу Пенсійного фонду безпосередньо цими особами, про осіб, зазначених у пункті 11 статті 11 цього Закону, - Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, про осіб, які підлягали загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття та отримували допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, - Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Форми документів, порядок та строки їх подання встановлюються правлінням Пенсійного фонду.
Згідно п.1.6, п.1.7 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 05.11.2009р. №26-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2009р. за №1136/17152, до страхувальників за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом. Виконавчі органи Пенсійного фонду накладають на посадових осіб, які вчинили правопорушення, адміністративні стягнення у порядку, визначеному законодавством за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо страхових внесків відповідно до вимог статті 106 Закону.
Відповідно до пункту 5 частини дев'ятої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній до 01 січня 2011 року) за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Однак, 01.01.2011р. набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на підставі якого, зокрема, втратили чинність ч.ч.1-9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Разом з тим, п.7 розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється. На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, наведеною нормою закону фондам надано право і після 01 січня 2011 року здійснювати контроль за правильністю нарахування та сплати страхових внесків, нарахованих за період до 01 січня 2011 року, і у випадку виявлення порушень - право застосовувати штрафні санкції, визначені законом, чинним на момент вчинення таких порушень, зокрема, пунктом 5 частини дев'ятої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зважаючи на те, що відповідачем було встановлено порушення позивачем приписів п.6 ст.21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 05.11.2009р. №26-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2009р. за №1136/17152, у вигляді неподання індивідуальних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку, до Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області по застрахованій особі ОСОБА_2 за 2004 рік, і наявність вказаного порушення самим позивачем визнається, до останнього правомірно було застосовано штрафні санкції на підставі п.5 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням приписів п.7 розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
За таких обставин, оскаржуване рішення відповідача є правомірними та скасуванню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 122, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
п о с т а н о в и в :
У задоволенні адміністративного позову Відділу освіти виконкому Інгулецької районної у місті ради до Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій - відмовити у повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 цього Кодексу до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.М. Турова