Постанова № 44024485, 06.05.2015, Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
06.05.2015
Номер справи
629/1352/15-а
Номер документу
44024485
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 629/1352/15-а

Номер провадження 2-а/629/32/15

Постанова

іменем України

06.05.2015 року Лозівський міськрайоний суд Харківської області у складі:

головуючого судді - Олексія Григоровича Попова,

за участю секретаря судового засідання Габор В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Громадської організації «Законність і правопорядок» до ОСОБА_1 комітету Лозівської міської ради Харківської області про визнання дій субєкта владних повноважень протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -

встановив:

Позивач, Громадська організація «Законність і правопорядок», звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 комітету Лозівської міської ради Харківської області про визнання дій субєкта владних повноважень протиправними та зобовязання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 23.03.2015 року Громадська організація «Законність і правопорядок» звернулась до виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області із запитом щодо надання відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» вичерпної інформації про наявність вільних земельних ділянок (з наданням графічних матеріалів, що дають можливість визначити місцезнаходження земельної ділянки), із земель запасу та резервів на території м. Лозова Харківської області, що мають цільове призначення: «для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (не більше 0,10 гектара) для індивідуального дачного будівництва (не більше 0,10 гектара) та для будівництва індивідуальних гаражів (не більше 0,01 гектара), які у відповідності до статті 121 Земельного кодексу України, можуть бути передані у власність. Згідно отриманої відповіді, відповідач фактично відмовив у наданні інформації та рекомендував звернутися до Управління Держземагенства у Лозівському районі Харківської області, як до субєкта, який є відповідним розпорядником запитуваної інформації. Позивач вважає, що такі дії відповідача ОСОБА_1 комітету Лозівської міської ради Харківської області є протиправними, суттєво порушують його право на отримання вказаної інформації. Посилання відповідача ОСОБА_1 комітету Лозівської міської ради Харківської області на те, що він не володіє запитуваною інформацією вважає безпідставними та такими, що суперечать ч. 5 ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", у якій передбачено, що до моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган міської ради зобов'язаний надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову. Виходячи з наведеного, позивач вважає, що запитувана інформація про наявність земельних ділянок, які можуть бути використані під забудову, є публічною інформацією. Дана інформація знаходиться у володінні відповідача, відноситься до його компетенції та мала б бути надана позивачу в установленому законом порядку.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, дав пояснення, аналогічні викладеному вище, просив суд задовольнити позовні вимоги повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, проти його задоволення заперечував. Просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

23.03.2015 року, позивач, Громадська організація «Законність і правопорядок», звернувся до виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області із інформаційним запитом щодо надання відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» вичерпної інформації про наявність вільних земельних ділянок (з наданням графічних матеріалів, що дають можливість визначити місцезнаходження земельної ділянки), із земель запасу та резервів на території м. Лозова Харківської області, що мають цільове призначення: «для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (не більше 0,10 гектара) для індивідуального дачного будівництва (не більше 0,10 гектара) та для будівництва індивідуальних гаражів (не більше 0,01 гектара), які у відповідності до статті 121 Земельного кодексу України, можуть бути передані у власність

25.03.2015 року за вих. № 9-п виконавчим комітетом Лозівської міської ради Харківської області на адресу позивача надана відповідь, у якій вказується, що виконавчий комітет Лозівської міської ради в розрізі визначення термінів Закону України «Про доступ до публічної інформації» не є розпорядником даної інформації в зв'язку з тим, що на території міста Лозова діє Управління Державного земельного агентства у Лозівському районі Харківської області.

Суд зазначає, що згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

За змістом п. 2 ч. 1 ст. 5 даного Закону доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 зазначеного Закону запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

У ч. 1 ст. 22 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що містобудівний кадастр - державна система зберігання і використання геопросторових даних про територію, адміністративно-територіальні одиниці, екологічні, інженерно-геологічні умови, інформаційних ресурсів будівельних норм, державних стандартів і правил для задоволення інформаційних потреб у плануванні територій та будівництві, формування галузевої складової державних геоінформаційних ресурсів.

За змістом положень ч. 5 ст. 24 цього ж Закону уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах. До моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов'язані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Земельного Кодексу України, ч. 1 ст. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Згідно з ст. 204 Земельного Кодексу України, ч. 1 ст. 6 Закону України "Про Державний земельний кадастр" ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

У ст. 194 Земельного Кодексу України встановлено, що призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.

За змістом ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з вимогами ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, враховуючи, що визначальним для публічної інформації є те, щоб вона була заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним суб'єктом владних повноважень у процесі виконання ним своїх обов'язків, а також те, що виконавчий комітет Лозівської міської ради Харківської області не мав будь-якого офіційного документа, який би містив запитувану інформацію, відповідь відповідача є правомірною, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Доводи позивача про те, що відповідно до ч. 5 ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" ОСОБА_1 комітет Лозівської міської ради Харківської області зобов'язаний був надати позивачу запитувану інформацію, висновків суду не спростовують, так як факт володіння відповідачем інформацією про всі розташовані в межах міста Лозова Харківської області земельні ділянки, ненадані у користування із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, індивідуального дачного будівництва, та для будівництва індивідуальних гаражів, свого підтвердження в суді не знайшов.

Запит позивача не стосувався відомостей, що вже зафіксовані в офіційному документі, створеному в процесі здійснення відповідачем своєї діяльності, а містив вимогу вчинити певні дії по підбору, обробці та наданню інформації, яка б відповідала поставленим у запиті умовам.

Крім того, щодо доводів позивача про ненаправлення виконавчим комітетом Лозівської міської ради Харківської області запиту до належного розпорядника інформації, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Як вбачається з матеріалів справи, а саме позовної заяви, позивач оскаржує відмову відповідача у наданні інформації та просить зобов'язати його надати вичерпної інформації за його запитом, вимог щодо визнання неправомірними дій відповідача по ненаправленню запита до належного розпорядника інформації позовна заява не містить, а суд підстав передбачених ст.11 КАС України для виходу за межі позовних вимог не вбачає.

Враховуючи наведене, під час судового розгляду не було встановлено факту порушення відповідачем прав та законних інтересів позивача на отримання публічної інформації, які передбачені Законом України «Про доступ до публічної інформації», тому суд не знаходить підстав для задоволення позову.

На підставі вище викладеного керуючись ст.ст. 2, 11, 69, 71, 86, 159 - 163 КАС України, суд

постановив:

В задоволенні адміністративного позову Громадської організації «Законність і правопорядок» до ОСОБА_1 комітету Лозівської міської ради Харківської області про визнання дій субєкта владних повноважень протиправними та зобовязання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Лозівський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі протягом 10-ти днів з дня її проголошення апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: Олексій Григорович Попов