справа № 278/997/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 травня 2015 року м. Житомир
Житомирський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Грубіяна Є.О., секретаря Максименко М.С., розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вересівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання незаконним та скасування рішення, --
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом, яким просить суд визнати незаконним та скасувати рішення 26 сесії шостого скликання Вересівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 10 жовтня 2014 року "Про скасування рішення виконавчого комітету Вересівської сільської ради Житомирського району Житомирської області № 2 від 28 січня 1997 року" в частині передачі в приватну власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,12 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
В судове засідання сторони у справі не з'явились. Представник позивача спрямувала до суду заяву, якою позов підтримала та просила проводити слухання справи у свою відсутність та відсутність її довірительки. Причини неявки в судове засідання представника відповідача суду невідомі, хоча останній завчасно та належним чином був повідомлений про місце та час розгляду справи. За таких обставин, судом, враховуючи положення ч. 4 ст. 128 КАС України, вирішено проводити слухання справи на підставі наявних у справі доказів.
Дослідив матеріали справи суд встановив наступні факти та відповідно ним правовідносини.
Позивач перебувала у зареєстрованому шлюбі з померлим 30 травня 2007 року ОСОБА_2 (а.с.6-7). Позивач є спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 (а.с.8). Рішенням виконавчого комітету Вересівської сільської ради Житомирського району Житомирської області № 2 від 28 січня 1997 року, зокрема, ОСОБА_2 передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,12 га, яка розташована на території Вересівської сільської ради Житомирського району Житомисрької області та призначена для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель (а.с.11). На підставі даного рішення на вищевказану земельну ділянку на ім'я ОСОБА_2 було виготовлено державний акт на право приватної власності серії "II-ЖТ" № 014952 від 24 червня 1997 року (а.с.10). Рішенням 26 сесії шостого скликання Вересівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 10 жовтня 2014 року "Про скасування рішення виконавчого комітету Вересівської сільської ради Житомирського району Житомирської області № 2 від 28 січня 1997 року" (а.с.13) скасовано рішення виконавчого комітету Вересівської сільської ради Житомирського району Житомирської області № 2 від 28 січня 1997 року в частині передачі ОСОБА_2 названої вище земельної ділянки площею 0,12 га.
В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що рішення сільської ради про скасування рішення виконавчого комітету Вересівської сільської ради Житомирського району Житомирської області № 2 від 28 січня 1997 року є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки приймаючи його відповідач вийшов за межі наданих законом повноважень.
Наведені правовідносини регулюються такими нормами матеріального закону.
Головні повноваження і функції місцевих властей визначаються конституцією або законом (речення 1 ч. 1 ст. 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, ратифіковану Верховною Радою України Законом № 452/97-ВР від 15 липня 1997 року). Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України). Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ч. 1 ст. 144 Конституції України). Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Аналіз вищенаведених фактичних обставин справи та норм права, якими вони врегульовані, дає суду підстави дійти висновку про задоволення позову виходячи з наступного.
Органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію (абзац 4 рішення Конституційного Суду України №7-рп/2009 від 16.04.2009 року). За таких обставин, суд дійшов висновку, що рішення виконавчого комітету Вересівської сільської ради Житомирського району Житомирської області № 2 від 28 січня 1997 року, на підставі якого ОСОБА_2 видано державний акт на право власності на земельну ділянку, є ненормативним актом одноразового застосування, яке вичерпало свою дію фактом його виконання, а тому не могло бути в подальшому скасоване рішенням сільської ради. Отже, скасовуючи вищевказане рішення сесії цією ж сільською радою, остання вийшла за межі наданих їй відповідно до закону повноважень.
Тотожну правову позицію висловив Верховний Суд України в постанові від 24 жовтня 2011 року у справі №21-309а11.
За таких обставин, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає до задоволення.
Водночас, розглядаючи питання розподілу судових витрат по справі, суд відповідно до положень ч. 1 ст. 94 КАС України вирішує його шляхом стягнення з з бюджету Вересівської сільської ради Житомирського району Житомирської області на корсить позивача понесених і документально підтверджених останньою судових витрат у вигляді судового збору в розмірі 73,08 гривні.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, ст. ст. 19, 144 Конституції України, ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішення Конституційного Суду України №7-рп/2009 від 26.04.2009 року, ст. 94, ст. ст. 158 - 163 КАС України, суд, --
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення 26 сесії шостого скликання Вересівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 10 жовтня 2014 року "Про скасування рішення виконавчого комітету Вересівської сільської ради № 2 від 28 січня 1997 року".
Стягнути з бюджету Вересівської сільської ради Житомирського району Житомисрької області на користь позивача судові витрати за розгляд даної справи в розмірі 73,08 гривні.
Постанова суду вступає в законну силу після спливу строку на апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський районний суд Житомирської області. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Є.О. Грубіян