Постанова № 4401285, 05.08.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.08.2009
Номер справи
2а-10192/09/0570
Номер документу
4401285
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 серпня 2009 р.                                                                       справа № 2а-10192/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Кошкош О.О.

при секретарі                                                  

при секретарі                     Гумуржи Т.В.

за участю

представників позивача Кормаченко Н.А., Тарасюка Д.О.

представників відповідача                               Рєпіної К.В., Козинця О.В.

В С Т А Н О В И В:

Кредитна спілка «Фаворит» звернулась до суду з позовом до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя про визнання рішення недійсним.

В обґрунтування позову зазначив, що 21 травня 2009 року відповідачем проведено документальну перевірку Кредитної спілки «Фаворит», висновки якої викладено в Акті № 1144/22-011-1/24804789 та прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000112240/0 від 04 червня 2009 року, яке позивач вважає безпідставним та таким, що суперечать чинному законодавству України в зв'язку з наступним.

Оподаткування неприбуткових установ і організацій регулюється пунктом 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». Відповідно до підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону до переліку неприбуткових організацій віднесено кредитні спілки. В підпункті 7.11.4 пункту 7.11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» вказано, що від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці «в» підпункту 7.11.1, отримані у вигляді коштів, які надходять до кредитних спілок та пенсійних фондів у вигляді внесків на недержавне пенсійне забезпечення або внесків на інші потреби, передбачені законодавством; доходів від здійснення операцій з активами (у тому числі пасивних доходів) недержавних пенсійних фондів та кредитних спілок. Отже, вищезазначеним підпунктом даної норми Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» встановлено вичерпний перелік доходів кредитних спілок, що звільняються від оподаткування. В підпункті 7.11.13 пункту 7.11. Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» зазначено, що під терміном «пасивні доходи» слід розуміти доходи, отримані у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань, а також роялті.

Тобто, діяльність позивача з надання послуг виключно членам спілки, з точки зору чинного податкового законодавства, є основною діяльністю Спілки. Доходи, отримані кредитними спілками від здійснення основної діяльності згідно до підпункту 7.11.4 Закону звільняються від оподаткування податком на прибуток.

Крім того, в липні 2006 року між КС «Фаворит» та ТОВ «Забудова-Центр» було укладено договори позики, у відповідності до яких кредитна спілка, виступаючи у якості позичальника, отримала безготівкові позики, які підлягали поверненню позикодавцю - ТОВ «Забудова-Центр» в повному обсязі в чітко визначений термін. Таким чином, договори позики містять ряд таких суттєвих умов, як: строковість користування коштами; поверненність цих коштів; відсутність плати за користування коштами. Укладені договори позики є окремим, самостійним та реальним правочином, предметом яких являються грошові кошти та які за своїми правовими ознаками відносяться до поворотної фінансової допомоги. Укладені в подальшому КС «Фаворит» Договори застави та Договори відступлення прав також являються окремими правочинами, які в жодному випадку не змінюють предмет договорів позики та не впливають на його строковість, поверненність, безпроцентність та інші риси, притаманні поворотній фінансовій допомозі.

Позивач вважає віднесення відповідачем договорів позики до безповоротної фінансової допомоги, та, більш того, до договорів купівлі - продажу є повністю неправомірним та суперечить положенням податкового законодавства України.

Що ж стосується висновків податкового органу про необхідність оподаткування КС «Фаворит» сум грошових коштів, що надійшли від фізичних осіб за кредитними договорами, які були укладені кредитною спілкою та майнові права грошової вимоги за якими були передані ТОВ «Комерційний банк «Дельта» за Договорами відступлення майнових прав, то такі висновки зроблені без належного з'ясування всіх наданих документів у їх співставленні з положеннями матеріального права України, оскільки саме з липня 2006 року вступивши у зобов'язання в якості нового кредитора, ТОВ «Комерційний банк «Дельта» отримав усі належні кредитору права за кредитними договорами, які були укладені КС «Фаворит» з фізичними особами, у т.ч. право на отримання грошових коштів, які сплачуються такими фізичними особами - боржниками в якості виконання своїх зобов'язань за кредитними договорами.

В судовому засіданні представники позивача просили визнати недійсним податкове повідомлення-рішення № 0000112240/0 від 04.06.2009 року, надали пояснення аналогічні викладеним в позові.

Представники відповідача позовні вимоги не визнали та зазначили, що за попередній перевірений період з 01.10.2005р. по 31.12.2006р. кредитна спілка «Фаворит» здійснювала надання кредитів по кредитному продукту «Простий як 2+2» з одночасним щомісячним нарахуванням комісійної винагороди за ведення кредитних справ в межах 2%, яка відповідно до пп.7.11.9 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994р. №334/94-ВР (із змінами та доповненнями) є іншими доходами та підлягає оподаткуванню за ставкою 25%.

Згідно наданих до перевірки документів сума нарахованої комісійної винагороди за ведення кредитних справ складає : 1 квартал 2007 р. - 80502,60 грн., 2 квартал 2007 р. -79512,82 грн., З квартал 2007 р. - 79384,24 грн., 4 квартал 2007 р. - 78525,77 грн., квартал 2008 р. - 72411,50 грн., 2 квартал 2008 р. - 23724,10 грн., З квартал 2008 р. - 0,00 грн., 4 квартал 2008 р. - 0,00 грн. По результатам перевірки сума доходів з інших джерел, що підлягають оподаткуванню складає : 1 квартал 2007 р. - 899 087,00 грн., 2 квартал 2007 р. -574 647,00 грн., З квартал 2007 р. - 293 677,00 грн., 4 квартал 2007 р. -548 871,00 грн.. квартал 2008 р. - 204 680,00 грн., 2 квартал 2008 р. - 425 486,00 грн., З квартал 2008 р -56 595,00 грн., 4 квартал 2008 р. - 53 904,00 грн. Фактично в звітах про використання коштів неприбутковими установами Ц організаціями в рядку 10 Кредитною спілкою відображені інші доходи у розмірі: за квартал 2007 р. - 236 270,00 грн., за 2 квартал 2007 р. - 0,00 грн., за 3 квартал 2007 р. -0,00 грн, за 4 квартал 2007 р. -0,00 грн., за 1 квартал 2008 р. - 0,00 грн.

Таким чином, позивачем занижена сума доходів з інших джерел, що підлягають оподаткуванню за період з 01.01.2007р. по 31.12.2007р. на суму 2 080 012,00 грн.

Просили в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Кредитна спілка «Фаворит» зареєстрована як юридична особа 02.07.2004 року, ідентифікаційний код юридичної особи 24804789. Перебуває на податковому обліку в Жовтневій МДПІ м. Маріуполя.

Кредитна спілка «Фаворит» зареєстрована як фінансова установа відповідно до рішення Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 02.07.2004 №1259. Кредитна спілка «Фаворит» внесена до Реєстру неприбуткових організацій та установ згідно рішення №141 від 28.01.2006 Жовтневої МДПІ м. Маріуполя за ознакою 0010.

Судом встановлено, що Жовтневою міжрайонною державною податковою інспекцією м. Маріуполя проведена виїзна планова перевірка Кредитної спілки «Фаворит» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 року по 31.12.2008 року, за результатами якої складений акт № 1144/22-011-1/24804789 від 21.05.2009 року.

Перевіркою встановлені та в акті перевірки зафіксовані порушення, зокрема:

-          п.п.7.11.4 та пп.7.11.9 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994р. №334/94-ВР (із змінами та доповненнями), що призвело до заниження суми податку на прибуток за період з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р. на 733 180,00 грн., в т.ч. в 1 кварталі 2007р. - 218 651,00 грн., в 2 кварталі 2007 р. -138 666,00 грн., в 3 кварталі 2007 р. - 68 563,00 грн., в 4 кварталі 2007 р.-131 699,00 грн., в 1 кварталі 2008 р. - 43 381,00 грн., в 2 кварталі 2008 р. - 104 596,00 грн., в 3 кварталі 2008 р. - 14 149,00 грн., в 4 кварталі 2008 р. - 13 476,00 грн.

Податковим повідомленням-рішенням від 04.06.2009 року № 0000112240/0 на підставі підпункту 17.1.3 пункту 17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» позивачу визначено суму податкового зобов’язання з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій з податку на прибуток в сумі 1099770,00 грн., у тому числі за основним платежем у сумі 733180,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 366590,00 грн.

Позивач оскаржує зазначені рішення повністю, посилаючись на помилкове застосування відповідачем положень законодавства та, як слідство, протиправність визначення суми податкових зобов’язань відповідно до пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Суд вважає твердження позивача обґрунтованим з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до п.2.1 Статуту, Кредитна Спілка «Фаворит» - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об’єднаних грошових внесків членів спілки.

Відповідно до положень пп.2.1.1 ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», платниками податку з числа резидентів є суб’єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами.

Сторонами не заперечується факт неприбутковості Кредитної спілки «Фаворит» та, відповідно, відсутності спрямованості діяльності Спілки на отримання прибутку, що зазначено відповідачем в акті перевірки.

За таких обставин Кредитна Спілка «Фаворит» не є платником податку на прибуток, про якого йдеться у пп.2.1.1 п.2.1 ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Відповідно до п.2.1 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого наказом ДПА України від 11.07.1997 №232 та зареєстрованого в Мін’юсті 06.08.1997 за №291/2095, до реєстру заносяться неприбуткові організації та установи, які згідно з пунктом 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» звільняються від сплати податку на прибуток.

Положеннями п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» до неприбуткових організацій та установ віднесені: органи державної влади України, органи місцевого самоврядування та створені ними установи або організації, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів; благодійні фонди і благодійні організації, створені у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, в тому числі громадські організації, створені з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, а також творчі спілки та політичні партії, громадські організації інвалідів та їх місцеві осередки, створені згідно з Законом України "Про об'єднання громадян", науково-дослідні установи та вищи навчальні заклади III - IV рівнів акредитації, внесені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, заповідники, музеї-заповідники; пенсійні фонди, кредитні спілки, створені у порядку, визначеному законом; інші, ніж визначені у абзаці "б" цього підпункту, юридичні особи, діяльність яких не передбачає одержання прибутку згідно з нормами відповідних законів; спілки, асоціації та інші об'єднаннями юридичних осіб, створені для представлення інтересів засновників, що утримуються лише за рахунок внесків таких засновників та не проводять господарської діяльності, за винятком отримання пасивних доходів; релігійні організації, зареєстровані у порядку, передбаченому законом; житлово-будівельні кооперативи, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, створені у порядку, визначеному законом; професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, утворені в порядку, визначеному законом.

Відповідно до пп. 7.11.4 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці "в" підпункту 7.11.1, отримані у вигляді: коштів, які надходять до кредитних спілок та пенсійних фондів у вигляді внесків на недержавне пенсійне забезпечення або внесків на інші потреби, передбачені законодавством; доходів від здійснення операцій з активами (у тому числі пасивних доходів), недержавних пенсійних фондів та кредитних спілок, за пенсійними вкладами (внесками), рахунками учасників фондів банківського управління відповідно до закону з цих питань; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, що надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх отримувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», надання коштів у позику є фінансовою послугою.

Статтею 1 цього Закону визначено, що фінансові послуги – це операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості активів. При цьому фінансовими активами є кошти, цінні папери, боргові зобов’язання та право вимоги боргу, що не віднесені до цінних паперів.

За таких обставин надання коштів у позику є здійсненням операцій з фінансовими активами.

Визначення терміну «пасивні доходи» наведене у пп. 7.11.13 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Так, під терміном «пасивні доходи» слід розуміти доходи, отримані у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань, а також роялті.

З урахуванням положень п.1.10 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», процентами є доход, який сплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора у вигляді плати за використання залучених на визначений строк коштів або майна. До процентів включаються: платіж за використання коштів або товарів (робіт, послуг), отриманих у кредит; платіж за використання коштів, залучених у депозит; платіж за придбання товарів у розстрочку.

Відповідно до Умов надання кредитів членам Кредитної спілки «Фаворит», які є Додатком № 4 до протоколу засідання Спостережної ради № 298 від 10.11.2005, умови надання кредиту за продуктом «Просто, як 2+2» - щомісячне нарахування невеликих відсотків на залишок та додаткової комісії на суму кредиту. Встановлюється плата за ведення кредитної справи - 2% щомісяця на загальну суму кредиту.

За таких обставин встановлена позивачем плата за ведення кредитної справи за договорами позики є платою за використання отриманих кредитних коштів, тобто, є процентами у розумінні Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». При цьому отримання доходів у вигляді процентів в якості плати за ведення кредитної справи є платою за надання кредитною спілкою своїм членам кредитних (фінансових) послуг, та можливе тільки після фактичного отримання членом кредитної спілки кредиту, тобто, при фактичному виконанні операції з фінансовими активами.

З огляду на таке, отримання доходів у вигляді плати за ведення кредитної справи в межах договорів позики є пасивним доходом кредитної спілки від здійснення операції з активами, який відповідно до пп. 7.11.4 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» звільняється від оподаткування.

Враховуючи наведене, суд вважає визначення відповідачем суми податкового зобов’язання з податку на прибуток в сумі 733180,00 грн. є безпідставним.

Безпідставність визначення суми податкового зобов’язання обумовлює безпідставність застосування штрафних (фінансових) санкцій спірними податковими повідомленнями-рішеннями у сумі 366590,00 грн. на підставі підпункту 17.1.3 пункту 17.1. статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами».

Суд приходить до переконання, що оскаржуване рішення відповідача є протиправним, оскільки в процесі прийняття рішення суб’єктом владних повноважень допущене порушення Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Ч. 4 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов'язок на суб'єкта владних повноважень подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали.

Отже, вказана норма встановлює презумпцію протиправності рішення суб'єкта владних повноважень, та покладає на нього обов'язок довести суду правомірність свого рішення.

З огляду на це, суд вважає, що відповідач не виконав вимог, встановлених ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в частині доказування та обґрунтування правомірності прийнятого рішення, а тому вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.94 КАСУ якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 94, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

          Позов Кредитної спілки «Фаворит» до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя про визнання рішення недійсним – задовольнити повністю.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя № 0000112240/0 від 04.06.2009 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Кредитної спілки «Фаворит» 3 (три) грн. 40 коп.

У судовому засіданні 05 серпня 2009 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови. Постанова виготовлена в повному обсязі 10 серпня 2009 року.

          Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Кошкош О.О.