Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2009 р. Справа № 2а-18158/09/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі :
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
при секретарі судового засідання Смолюк С.Б.,
за участю представника позивача Ярмолюка Я.І.,
представників відповідача Ковельської міжрайонної державної податкової інспекції Войчук І.В., Кузьменко О.О.,
представника відповідача Головного управління Державного казначейства України у Волинській області Манчик О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БВК- трейд» до Ковельської міжрайонної державної податкової інспекції, Головного управління Державного казначейства України у Волинській області про стягнення суми бюджетного відшкодування та пені,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «БВК-трейд»( надалі ТзОВ «БВК-трейд») звернулося з позовом до Ковельської міжрайонної державної податкової інспекції (надалі –Ковельська МДПІ ) та Головного управління державного казначейства України у Волинській області (надалі –ГУДКУ у Волинській області) про зобов’язання відповідачів перерахувати кошти бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (надалі ПДВ) за червень 2008 року у розмірі 167024 грн. та пеню за затримку бюджетного відшкодування в сумі 17264 грн., а всього 184288 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТзОВ «БВК-трейд»24 квітня 2007 року зареєстроване в органах державної влади та з 16 травня 2007 року проводить господарські операції, які є об’єктом оподаткування податком на додану вартість. 17.07. 2008 року позивачем подано в Ковельську МДПІ декларацію з ПДВ за червень 2008 року, в якій у розділі розрахунки з бюджетом за звітний період визначена сума залишку від’ємного значення попереднього звітного періоду у розмірі 167872 грн., в тому числі 167024 грн.- суми оплачені постачальниками товарів, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника та 848 грн. не оплачені суми, які згідно декларації включаються до податкового кредиту наступного податкового періоду. До декларації був доданий розрахунок суми бюджетного відшкодування, яке визначене у сумі 167024 грн. та заява про повернення суми бюджетного відшкодування. Довідкою про результати виїзної позапланової перевірки ТзОВ «БВК-трейд»від 28.08.2008 року підтверджена заявлена до відшкодування сума у розмірі 167024 грн. Вважає, що ненадання Ковельською МДПІ органам державного казначейства виснову із зазначенням суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню порушує його законні права. А також просить зобов’язати відповідачів сплатити пеню за несвоєчасне відшкодування з бюджету податку на додану вартість в період з 01.09.2008 року по 20.05.2009 року в сумі 17264 грн.
В судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги та просив стягнути з Державного бюджету України на користь ТзОВ «БВК- Трейд»167024 грн. сум, що підлягають бюджетному відшкодуванню за червень 2008 року та пеню за затримку бюджетного відшкодування в сумі 17264 грн.
Відповідач –Ковельська МДПІ позов не визнала, зазначаючи у своїх запереченнях, що дійсно за результатами позапланової виїзної перевірки відповідачем складено довідку № 998/23-037336842 від 28.08.2008 року, якою підтверджено до бюджетного відшкодування по декларації з податку на додану вартість за червень 2008 року суму ПДВ в розмірі 167024 грн. Однак, на виконання вимог наказу Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України “Про затвердження Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики” від 3 серпня 2004 року № 451/501/132 (надалі Порядок взаємодії), Ковельською МДПІ подано до Державної податкової адміністрації у Волинській області реєстр про відшкодування ПДВ по деклараціях, наданих після 01.07.2005 року станом на 23.02.2009 року до якого включено ТзОВ «БВК- трейд»і сума 167024 грн. зазначена як така, що підлягає відшкодуванню органами Державного казначейства та підтверджена документальними перевірками. В подальшому, згідно до вказаного Порядку взаємодії, ДПА у Волинській області подає до Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України зведену інформацію можливості загальних обсягів відшкодування грошовими коштами в кожному регіоні та інформацію за суб’єктами підприємницької діяльності, за якими прийнято обґрунтоване рішення щодо законності відшкодування ПДВ в сумі 100000 грн. і більше. Отже, при отриманні від ДПА України підтвердження про можливе відшкодування суми ПДВ в розмірі 167024 грн. по ТзОВ «БВК-трейд», Ковельська МДПІ протягом дня, відповідно до Порядку взаємодії, матиме право подати до органу державного казначейства України у Волинській області висновок на проведення відшкодування суми ПДВ. В подальшому орган Державного казначейства України здійснює відшкодування податку на додану вартість з Державного бюджету. Вказує на те, що позовні вимоги щодо стягнення суми пені за бюджетну заборгованість є безпідставними та не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.
В судовому засіданні представник Ковельської МДПІ Войчук І.В. підтримала наведені у запереченнях доводи та додатково пояснила, що позивач дійсно має законне право на бюджетне відшкодування ПДВ у розмірі 167024 грн. Висновки Ковельської МДПІ про суми відшкодування ПДВ ТзОВ «БВК-трейд»до Ковельського управління Державного казначейства Головного управління Державного казначейства України у Волинській області будуть подані найближчим часом, а тому просила закрити провадження у справі в цій частині. Позовні вимоги щодо стягнення з Державного бюджету України пені за затримку бюджетного відшкодування не визнала та просила відмовити у їх задоволенні, оскільки Закон України «Про податок на додану вартість»не містить норм щодо права платника звертатись до суду з позовом про стягнення коштів з бюджету після виникнення бюджетної заборгованості.
Відповідач –ГУДКУ у Волинській області у запереченнях позовних вимог не визнав, зазначаючи, що Ковельською МДПІ не подавались висновки щодо проведення бюджетного відшкодування ПДВ позивачу, а тому відшкодування не проводилось.
У судовому засіданні представник ГУДКУ у Волинській області підтримала наведені у запереченнях доводи, просила в позові відмовити.
Заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідачів, дослідивши подані суду письмові докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що 16.07.2008 року ТзОВ «БВК-трейд»подало в Ковельську МДПІ податкову декларацію з ПДВ за червень 2008 року, у графі 25 якої задекларовано суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню в розмірі 167024 грн.
З 18.08.2008 року по 22.08.2008 року державним податковим ревізором-інспектором Ковельської МДПІ Сергієнко Л.І. проведено позапланову виїзну перевірку фінансово-господарської діяльності ТзОВ «БВК –трейд»з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за червень 2008 року, за результатами якої складено довідку від 28.08.2008 року № 998/23-03736842.
У розділі 3.3. Довідки від 28.08.2008 року наведено таблицю щодо показників розрахунку суми бюджетного відшкодування ТзОВ «БВК-трейд»за червень 2008 року, з якої вбачається, що за даними перевірки сума, що підлягає до бюджетного відшкодування становить 167024 грн. (сторінка 13 акту, рядок 3 таблиці).
Тобто, податковим ревізором-інспектором довідці від 28.08.2008 року підтверджено правомірність заявленої позивачем до бюджетного відшкодування суми в розмірі 167024 грн. у декларації за червень 2008 року.
У розділі 4 “Висновок” зазначено, що сума податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню по декларації з податку на додану вартість за червень 2008 року становить 167024 грн. На момент завершення перевірки зустрічні перевірки по ланцюгу постачання від інших ДПІ не надійшли.
20 травня 2009 року Ковельською МДПІ сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість підтверджена Актом звірки розрахунків ТзОВ «БВК-трейд»з бюджетом за період з 01.01. 2009 року по 20.05.2009 року.
Підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” від 03.04.1997 року № 168/97-ВР (надалі – Закон № 168/97-ВР) передбачено, зокрема, що сума податку, яка підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При від’ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно підпунктів 7.7.2 та 7.7.4 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
У зв’язку з наявністю від’ємного значення між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за червень 2008 року та відповідно до зазначених вимог статті 7 Закону № 168/97-ВР ТзОВ “БВК-трейд” подало до Ковельської МДПІ податкову декларацію та заяву про повернення сум бюджетного відшкодування.
Підпунктом 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР встановлено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Відповідно до пункту 9 частини 6 статті 11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-XII органи державної податкової служби проводять позапланову виїзну перевірку, якщо платником подано декларацію з від’ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
На цій підставі старшим державним податковим ревізором-інспектором Ковельської МДПІ з 18.08.2008 року по 22.08.2008 року проведено позапланову виїзну перевірку фінансово-господарської діяльності ТзОВ «БВК-трейд»з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за червень 2008 року.
Довідкою № 998/23-03736842 від 28.08.2008 року підтверджено достовірність нарахування бюджетного відшкодування за червень 2008 року в розмірі 167024 грн.
Згідно частини 2 підпункту 7.7.5, підпункту 7.7.6 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п’яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Всупереч наведених вимог, Ковельською МДПІ не надано органу державного казначейства висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету ТзОВ «БВК-трейд»
З пояснень представників Ковельської МДПІ вбачається, що надати висновок про відшкодування сум ПДВ в розмірі 167024 грн. вони не могли, оскільки згідно наказу Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України “Про затвердження Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики” від 3 серпня 2004 року № 451/501/132, вони повинні були отримати від ДПА України підтвердження про можливе відшкодування вказаної суми ПДВ і лише з того часу мали б право подати до органу Державного казначейства України висновок на проведення відшкодування суми ПДВ.
Наведені доводи Ковельської МДПІ в підтвердження законності дій по ненаданню висновку на відшкодування ПДВ судом до уваги не можуть бути прийняті, так як Закон № 168/97-ВР не ставить у залежність право платника податку на відшкодування від’ємного значення сум ПДВ від отримання підтвердження такого відшкодування від ДПА України, а передбачає обов’язок (частина 2 підпункту 7.7.5пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР) податкового органу надати такий висновок, якщо при перевірці не виявлено невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації.
Оскільки, довідкою перевірки від 28.08.2008 року та актом звірки розрахунків платника з бюджетом від 20.05.2009 року підтверджено правомірність заявленої позивачем до бюджетного відшкодування суми в розмірі 167024 грн. у декларації за червень 2008 року, доказів про невідповідність заявлених до відшкодування сум відповідачем –Ковельською МДПІ не подано, суд дійшов висновку про протиправність бездіяльності податкової інспекції, яка виявилась у ненаданні висновку на відшкодування ПДВ ТзОВ “БВК-трейд”на загальну суму 167024 грн.
Згідно підпункту 7.7.10 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі бюджетного боргу) є загальні доходи Державного бюджету України.
Враховуючи те, що станом на 09.07.2009 року товариству не відшкодовано 124067 грн. ПДВ, суд дійшов висновку про підставність позовних вимог про стягнення з Державного бюджету України вказаної суми бюджетного відшкодування.
Позовні вимоги щодо стягнення з Державного бюджету України пені в розмірі 17264 грн. на бюджетну заборгованість до задоволення не підлягають з огляду на наступне.
Відповідно до абзацу 5 підпункту 7.7.3 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»в редакції чинній до 01.06.2005 року, суми, не відшкодовані платнику податку протягом визначеного Законом строку вважалися бюджетною заборгованістю. На суму бюджетної заборгованості нараховувалися проценти на рівні 120 відсотків від облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент її виникнення, протягом строку її дії, включаюччи день погашення. Платник податку мав право у будь-який момент після виникнення бюджетної заборгованості звернутися до суду з позовом про стягнення коштів з бюджету та притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у несвоєчасному відшкодуванні надмірно сплачених податків.
У зв’язку з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів України»від 25.03.2005 року № 2505-IV визначено інший порядок нарахування пені на невідшкодовану суму бюджетної заборгованості (підпункт 7.7.8 пункту 7.7 статті 7 Закону). Законодавчо було встановлено, що на суму бюджетної заборгованості нараховується пеня на рівні ставки, розмір якої визначається відповідно до підпункту 16.4.1 пункту 16.4 статті 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Передбачалося, що зазначена пеня мала самостійно розраховуватися та сплачуватися органом державного казначейства разом зі сплатою суми бюджетного відшкодування платнику податку. Відповідно до Закону України від 25.03.2005 р. N 2505-IV підпункт 7.7.8 пункту 7.7 статті 7 набирав чинностіз 1 січня 2006 року. До цієї дати застосовується процедура узгодження суми та надання бюджетного (експортного) відшкодування, що діяла до набрання чинності Законом України від 25.03.2005 р. N 2505-IV, з урахуванням того, що таке бюджетне (експортне) відшкодування надається протягом тридцяти календарних днів, наступних за днем надання податкової декларації податкового періоду, за наслідками якого виникає право на таке отримання згідно з редакцією підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 цього Закону.
Однак, Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік»та деяких інших законів України»від 07.07.2005 року № 2771-IV зазначена норма викладена в новій редакції, якою позбавлено платника податку права на стягнення процентів за невідшкодовані суми бюджетного відшкодування.
Суд не приймає до уваги пояснення представника позивача, що нарахована пеня на бюджетну заборгованість підлягає відшкодуванню згідно п.6.3 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого спільним наказом ДПА України та Головного управління Державного казначейства України від 02.07.1997 року № 209/72, оскільки, в даному випадку, положення вказаного підзаконного нормативно-правового акту не ґрунтуються на вимогах Закону.
Згідно ч.4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Оскільки, Закон України «Про податок на додану вартість»з урахуванням вищевказаних змін, не містить норм щодо нарахування процентів на бюджетну заборгованість і не передбачає права платника податку звертатися з позовом до суду про стягнення суми пені за затримку бюджетного відшкодування, позовні вимоги в цій частині до задоволення не підлягають.
Частиною 1 статті 94 КАС України передбачено: якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Відповідно до ч.3 вказаної статті, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу –відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Враховуючи наведене, з Державного бюджету України підлягає до стягнення на користь позивача 1540, 72 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 11, 17, 158, 160 ч.3, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про податок на додану вартість», Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік»та деяких інших законодавчих актів України», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БВК- Трейд»167024 грн. (сто шістдесят сім тисяч двадцять чотири гривні) сум, що підлягають бюджетному відшкодуванню за червень 2008 року.
В задоволенні позовних вимог щодо стягнення з Державного бюджету України пені за затримку бюджетного відшкодування у розмірі 17264 грн., відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БВК-Трейд»1540, 72 грн. витрат по сплаті судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі –14 липня 2009 року. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий Т.М. Димарчук