ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" квітня 2015 р. Справа № 809/3409/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Мигалюка Ю.В.
секретаря Ткачук О.П.,
за участю сторін:
представника позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Івано-Франківську в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську до Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» про стягнення заборгованості в сумі 3 651 941,83 грн.
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у м. Івано-Франківську звернулася в суд з адміністративним позовом до Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» про стягнення заборгованості 3 728 739,12 грн.
Ухвалою суду від 30.04.2015 року провадження в частині стягнення податкового боргу по земельному податку в сумі 76 797,29 грн. зупинено до набрання законної сили рішенням у справі № 809/1335/14.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, з урахуванням уточнених позовних вимог суду пояснила, що відповідач протиправно, в порушення податкового обовязку встановленого підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, статтями 36, 57 Податкового кодексу України не сплатив в дохід бюджету податковий борг з сплати податку на додану вартість та земельного податку на загальну суму 3 651 941,83 грн. На даний час відкрито апеляційне провадження щодо вирішення спору по земельному податку на суму 76 797,29 грн. Просила позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечила, просила у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, суд прийшов до висновку, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач являється юридичною особою, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у м. Івано-Франківську, є платником податку на додану вартість та земельного податку (а.с.6-7).
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами у сфері справляння податків і зборів врегульовані Податковим кодексом України.
Податкове законодавство визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обовязки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обовязки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Так, згідно пунктів 6.1, 6.2 статті 6 Податкового кодексу України податком є обовязковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Пунктом 8.2 статті 8 Податкового кодексу України встановлено, що до загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обовязковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Пунктом 9.1 статті 9 Податкового кодексу України, до загальнодержавних належать такі податки та збори: податок на прибуток підприємств; податок на доходи фізичних осіб; податок на додану вартість; плата за землю; збір за спеціальне використання води.
Статтею 16 Податкового кодексу України визначені обовязки платника податків, згідно положень якої платник податків зобовязаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, повязані з обчисленням і сплатою податків та зборів (пункт 16.1.3.), сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (пункт 16.1.4).
Положеннями статті 36 Податкового кодексу України визначено суть податкового обовязку, згідно положень якої податковим обовязком визнається обовязок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (пункт 36.1). Податковий обовязок виникає у платника за кожним податком та збором (пункт 36.2). Податковий обовязок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обовязків платника податків, крім випадків, передбачених законом (пункт 36.3).
Станом на 08.04.2015 року за відповідачем рахується заборгованість на суму 3 651 941,83 грн. по податку на додану вартість та земельному податку, а саме:
-по податку на додану вартість було заявлено борг в сумі 2 614 027,63 грн., який платником частково сплачено, однак платник нарощував новий податковий борг, тому стягненню підлягає податковий борг в сумі 2 673 797,66 грн.
В судовому засіданні встановлено, що даний борг виник в результаті несплати самостійно задекларованих сум згідно поданих декларацій: № НОМЕР_1 від 18.11.2014 року на суму 655 060,00грн. Оскільки боржником частину боргу сплачено, то сума, яка підлягає до стягнення по цій декларації складає 3 633,26 грн., № НОМЕР_2 від 16.12.2014 року на суму 572 978,00грн.; №9078043754 від 16.01.2015 року на суму 623 927,00грн.; № НОМЕР_3 від 20.02.2015 року на суму 425 359,00грн.; № НОМЕР_4 від 18.03.2015 року на суму 681 279,00грн.; штрафних санкцій згідно податкового повідомлення-рішення №0034211501 від 09.12.2014 року на суму 184 213,09 грн.; уточнюючого розрахунку № НОМЕР_5 від 21.01.2015 року згідно якого платником збільшено суму податку на 334,00грн., самостійно нараховано штрафну санкцію в сумі 10,00грн., та пені, що обліковується в КОР платника в сумі 182 064,31 грн.
- по земельному податку з юридичних осіб, який виник в результаті несплати самостійно поданих розрахунків: №5407 від 20.02.2012 року на суму 138 968,75 грн. (з серпня місяця); №9007467028 від 18.02.2013 року на суму 333 525,54 грн.; №9003660014 від 31.01.2014 року на суму 333 525,54 грн.; №9018011801 від 18.02.2015 року на суму 59 014,26 грн., нараховоного платежу на суму 25 784,85 грн. згідно рішення ДПІ у м.Івано-Франківську № 48 від 30.05.2012 року та укладеного договору про розстрочення податкового боргу №19-151/53, яке було скасовано у зв'язку із несплатою рішенням №130 від 31.10.2012року; нарахованого платежу на суму 22 235,00 грн. згідно рішення ДПІ у м.Івано-Франківську № 83 від 30.07.2012 року про розстрочення грошових зобов'язань та укладено договір №19-151/88, яке було скасовано у зв'язку із несплатою рішенням №133 від 31.10.2012року, нарахованого платежу на суму 27 793,75грн. згідно рішення ДПІ у м. Івано-Франківську №95 від 30.08.2012 року про розстрочення грошових зобов'язань та укладено договір №19-151/102, яке було скасовано у зв'язку із несплатою рішенням №134 від 31.10.2012 року, нарахованого платежу на суму 18 511,85грн. згідно рішення ДПІ у м. Івано-Франківську №59 від 27.06.2012 року про розстрочення грошових зобов'язань та укладено договір №19-151/64, яке було скасовано у зв'язку із несплатою рішенням №132 від 31.10.2012 року; нарахованого платежу на суму 15 882,13грн. згідно рішення ДПІ у м. Івано-Франківську №49 від 30.05.2012 року про розстрочення грошових зобов'язань та укладено договір №19-151/54, яке було скасовано у зв'язку із несплатою рішенням №131 від 31.10.2012 року та пеня , що обліковується в КОР на суму 2 902,50 грн.
В судовому засіданні встановлено, що дана заборгованість виникла у звязку із самостійно поданими податковими деклараціями та задекларованими в них сумах податкових зобовязань (а.с.26-144, 206-209).
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України встановлено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобовязання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до пункту 14.1.175 статті 14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання утворює податковий борг.
Таким чином, узгоджене грошове зобовязання з вказаних податків утворює податковий борг відповідача, який ним не сплачено.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно підпункту 20.1.18. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно пункту 95.3 статті 95 Кодексу стягнення коштів з рахунків платника податків у банках обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно пункту 95.4. статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Згідно статті 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що заявлена до стягнення сума є узгодженою та являється податковим боргом відповідача перед бюджетом, який ним не сплачено та підлягає стягненню з відповідача в розмірі 3 651 941,83 грн.
На підставі наведеного, керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 2, 8-14, 86, 158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з розрахункових рахунків та за рахунок готівки Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» (код ЄДРПОУ 08033772, вул.Л.Ребета,6, м.Івано-Франківськ, Івано-Франківська область,76018) в дохід бюджету податковий борг в сумі 3 651 941,83 грн. (три мільйони шістсот пятдесят одна тисяча девятсот сорок одна гривня 83 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 КАС України.
Постанова складена в повному обсязі 05.05.2015 року.
Суддя(підпис) Мигалюк Ю.В.