Постанова № 43992831, 28.04.2015, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2015
Номер справи
806/1189/15
Номер документу
43992831
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2015 року м. Житомир справа № 806/1189/15

час прийняття: 14 год. 50 хв. категорія 12.3

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Попова О. Г.,

за участі секретаря Слісарчука Б.Я. ,

за участі позивача ОСОБА_2,

за участі представника позивача ОСОБА_3,

за участі представника відповідача ОСОБА_4, ОСОБА_5,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 обласного військового комісаріата, ОСОБА_6 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання перерахувати та виплатити грошове забезпечення і грошову допомогу при звільненні, видати грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення, надати довідку для визначення пенсії,

встановив:

ОСОБА_2 звернувся до суду з вказаним позовом, у якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 10.04.2015 року, просить:

- визнати протиправними дії ОСОБА_1 обласного військового комісаріату щодо виплати йому грошового забезпечення, на день виключення його зі списків особового складу військової частини, за період з 01.01.2014 року по 28.02.2015 року, у меншому розмірі виходячи з посадового окладу 1474 грн.;

- зобов'язати ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат виплатити ОСОБА_2 заборгованість з грошового забезпечення за період з 01.01.2014 року по 28.02.2015 року, у розмірі 37676,03 грн.;

- визнати протиправними дії ОСОБА_1 обласного військового комісаріату щодо виплати ОСОБА_2, одноразової грошової допомоги при звільненні у меншому розмірі, виходячи з грошового забезпечення обчисленого з урахуванням посадового окладу 1474 грн.;

- зобов'язати ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат виплатити ОСОБА_2 заборгованість з одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 22275 грн.;

- визнати протиправними дії ОСОБА_1 обласного військового комісаріату щодо встановлення ОСОБА_2 грошового забезпечення виходячи з посадового окладу 1474 грн. за період з 01.01.2014 року по 28.02.2015 року;

- зобов'язати ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат здійснити перерахунок ОСОБА_2 грошового забезпечення за період з 01.01.2014 року по 28.02.2015 року, виходячи з посадового окладу 2014 грн., відповідно до довідки військової частини А 1494 від 09.04.2015 № 288;

- зобов'язати ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат надати до ОСОБА_6 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку для перерахунку пенсії з 01.03.2015 року з урахуванням ОСОБА_2 грошового забезпечення, за період з 01.01.2014 року по 28.02.2015 року, обчисленого виходячи з посадового окладу у розмірі 2014 грн., відповідно до довідки військової частини А 1494 від 09.04.2015 року № 288;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії з урахуванням його грошового забезпечення, за період з 01.01.2014 року по 28.02.2015 року, обчисленого виходячи з посадового окладу у розмірі 2014 грн., відповідно до довідки військової частини А 1494 від 09.04.2015 року № 288.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що на підставі наказу Міністерства оборони України № 95 від 17.02.2015 року він був звільнений з лав Збройних Сил України в запас з посади начальника відділу зв'язку та інформаційних систем - заступника начальника штабу управління 8 армійського корпусу сухопутних військ Збройних сил України, відповідно до підпункту "б" (за станом здоров'я) частини 6 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу". Зазначає, що на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.2007 року за № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" та на підставі наказу Міністерства Оборони України від 30.12.2007 року за №707 "Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України" має право на отримання в складі грошового забезпечення посадового окладу на 3% нижче від посадового окладу начальника штабу військової частини А 1494. Вказав, що всупереч зазначеному йому був встановлений та виплачувався з 01.01.2014 по 28.02.2014 посадовий оклад в розмірі 1474 грн., а не в розмірі 2014 грн., з якого здійснювалось нарахування усього грошового забезпечення, а тому відповідачі зобов'язані здійснити перерахунок та виплатити йому пенсії відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб".

Судом змінено статус ОСОБА_6 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з третьої особи на стороні відповідача на відповідача.

В судовому засіданні позивач та його представник заявлені позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити з підстав, викладених у заяві про зміну позовних вимог.

Представник відповідача ОСОБА_1 обласного військового комісаріату в судовому засіданні позовні вимоги не визнав в повному обсязі, посилаючись на те, що посадовий оклад у розмірі 1474 грн. для перерахунку посадового окладу ОСОБА_2 визначений відповідно до вимог чинних нормативно-правових актів України і підстав для його збільшення немає. Надав письмові заперечення на позовну заяву (а.с. 34-35).

Представник відповідача ОСОБА_6 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у письмових запереченнях на позовну заяву (а.с. 31-33, 63-65).

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що полковник ОСОБА_2 проходив військову службу у Збройних Силах України на посаді начальника відділу зв'язку та інформаційних систем - заступника начальника штабу управління 8 армійського корпусу Сухопутних військ Збройних Сил України. Наказом Міністерства оборони України № 95 від 17.02.2015 року позивач був звільнений в запас відповідно до підпункту "б" (за станом здоров'я) частини 6 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (а.с. 14).

Наказом командира військової частини - польова пошта В 0226 від 28.02.2015 року №45 позивача з 28.02.2015 року виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. Вислуга років у Збройних Силах України станом на 17.02.2015 року становить: календарна - 25 років 06 місяців, пільгова 25 років 08 місяців (а.с. 15).

Відповідно до частини 5 статті 17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII, із змінами і доповненнями (далі - Закон № 2011-XII), відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до статті 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця та підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Згідно Постанови Кабінету міністрів України від 17.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" були затверджені нові схеми посадових окладів військовослужбовців, у зв'язку з чим ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат відповідно до затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" підготував грошовий атестат про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, вказавши посадовий оклад 1474 грн. (а.с. 21), даний факт встановлення посадового окладу за позивачем в розмірі 1474 грн. також підтверджується довідкою військової частини А 1494 від 25.03.2015 року № 270 (а.с. 20).

Судом встановлено, що з вказаного посадового окладу ОСОБА_2 проводилось нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.

Пунктом 8 Наказу Міністерства оборони України № 707 від 30.12.2007 року "Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України" регламентується, що посадові оклади заступників керівників органу військового управління, які не визначені Кабінетом Міністрів України та цим наказом, установлюються за штатом на 3% нижчими від посадових окладів відповідних військових керівників.

Займана позивачем посада на час звільнення в постанові Кабінету Міністрів України та наказі Міністерства Оборони України не визначена, а тому посадовий оклад для перерахунку його пенсії мав бути на 3% нижчим від посадового окладу відповідного військового керівника - начальника штабу корпусу.

Відповідно до довідки начальника штабу - першого заступника командира військової частини А 1494 №194 від 06.03.2015 року, посадовий оклад начальника штабу - першого заступника командира військової частини А 1494 на 2014 рік та 2015 рік становив 2076 грн. (а.с. 18).

Оскільки у вказаних постанові Кабінету Міністрів України та наказі Міністерства Оборони України не визначений посадовий оклад позивача, тому розмір його посадового окладу повинен становити на 3% нижче від посадового окладу начальника штабу та мав бути визначений в розмірі 2014 грн. ( 2076 грн. х 0,97). Отримані суми в результаті проведеного розрахунку округленні, як того вимагає чинне законодавство.

За таких обставин суд вважає, що дії ОСОБА_1 обласного військового комісаріату по встановленню позивачу посадового окладу в розмірі 1474 грн. є протиправними, а тому його позовні вимоги про визнання таких дій відповідача неправомірними підлягають задоволенню із зобов'язанням ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат виплатити позивачу заборгованість за вказаний період, виходячи з розрахунку посадового окладу в розмірі 2014 грн.

Судом встановлено, що різниця недоплаченого ОСОБА_2 грошового забезпечення ОСОБА_1 обласним військовим комісаріатом за період з 01.01.2014 року по 28.02.2015 року (на час повного розрахунку відповідно да наказу від 28.02.2015 року № 45) складає 37676,03 грн. Відповідно до довідки № 286 від 09.04.2015 року позивачу виплачено 175140,13 грн. з розрахунком посадового окладу 1474 грн., а оскільки його посадовий оклад з 01.01.2014 року по 28.02.2014 року повинен становити 2014 грн. на суму 212816,16 грн. відповідно до довідки від 09.04.2015 року № 287 (а.с. 56) (212816,16-175140,13=37676,03).

Окрім того, ОСОБА_1 обласним військовим комісаріатом виплачено ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу при звільненні виходячи з посадового окладу 1474 грн. у розмірі 66187,75 грн. (даний факт підтверджується грошовим атестатом (а.с. 21-22)), проте, як встановлено вище, позивачу повинен бути встановлений посадовий оклад в сумі 2014 грн. Різниця недоплаченої одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_2 складає 22276 грн.

Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання ОСОБА_1 обласного військового комісаріату надати до ОСОБА_6 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку для перерахунку пенсії з 01.03.2015 року з урахуванням ОСОБА_2 грошового забезпечення, за період з 01.01.2014 року по 28.02.2015 року, обчисленого виходячи з посадового окладу у розмірі 2014 грн., відповідно до довідки військової частини А 1494 від 09.04.2015 року № 288, то суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок)

Згідно частини 2 пункту 5 Порядку для перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, враховується посадовий оклад, - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, згідно пунктів 1, 2 Порядку призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, Міноборони повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

За таких підстав дана вимога позивача про зобов'язання ОСОБА_1 обласного військового комісаріату надати відповідну довідку про розмір його грошового забезпечення до ОСОБА_6 управління пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахунку пенсії підлягає задоволенню.

Щодо вимоги позивача про зобов"язання ОСОБА_6 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням грошового забезпечення, обчисленого з врахуванням посадового окладу у розмірі 2014 грн. то суд не вправі перебирати на себе виключні повноваження та функції суб'єкта владних повноважень, надані йому законом та іншими нормативно-правовими актами, в тому числі підміняти органи Пенсійного фонду України в частині зобов'язання перерахувати та виплачувати пенсію, які згідно із Законом можуть здійснюватися тільки відповідними особами ОСОБА_6 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Згідно ч. 2 ст. 19 конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином позовні вимоги позивача про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії з урахуванням його грошового забезпечення, за період з 01.01.2014 року по 28.02.2015 року, обчисленого виходячи з посадового окладу у розмірі 2014 грн., відповідно до довідки військової частини А 1494 від 09.04.2015 року № 288, задоволенню не підлягають.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом при вирішенні вищевказаного адміністративного позову було взято до уваги положення частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірність своїх дій.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають частковому задоволенню в межах визнання дій протиправними ОСОБА_1 обласного військового комісаріату та в зобов'язанні останнього вчинити певні дії.

Керуючись статтями 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії ОСОБА_1 обласного військового комісаріату щодо встановлення та виплати ОСОБА_2 грошового забезпечення за період з 01.01.2014 року по 28.02.2015 року у меншому розмірі, з розрахунку посадового окладу - 1474 грн. та зобов"язати ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат виплатити ОСОБА_2 заборгованість за вказаний період, виходячи з розрахунку посадового окладу в розмірі 2014 грн., в сумі 37676,03 грн.

Визнати неправомірними дії ОСОБА_1 обласного військового комісаріату щодо виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги при звільненні у меншому розмірі, з розрахунку посадового окладу - 1474 грн. та зобов"язати ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат виплатити ОСОБА_2 заборгованість за вказаний період, виходячи з розрахунку посадового окладу в розмірі 2014 грн., в сумі 22275 грн.

Зобов"язати ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат надати до ОСОБА_6 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку для перерахунку ОСОБА_2 розміру пенсії з 01.03.2015 року з урахуванням грошового забезпечення за період з 01.01.2014 року по 28.02.2015 року, обчисленого з посадового окладу у розмірі 2014 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.Г. Попова

Повний текст постанови виготовлено: 05 травня 2015 р.