Постанова № 43992691, 06.02.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2015
Номер справи
804/1426/15
Номер документу
43992691
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2015 р. Справа № 804/1426/15

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді ОСОБА_1

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" до Комунального закладу "Пятихатський геріатричний пансіонат" Дніпропетровської області про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

17.01.2015 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському районі» до Комунального закладу «Пятихатський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської області , в якому позивач просить стягнути з останнього 1700 грн. на п/р №31119106700261 у банку Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 37989321, МФО 805012, одержувач - УДКСУ у Пятихатському районі Дніпропетровської області, 21081100.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем у встановлений чинним законодавством строк припис від 21 січня 2014 року №01/11-56-003 та постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 28 травня 2014 року №01/11-90-030 не оскаржені, штраф у добровільному порядку не сплачений, що і стало підставою звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 21.01.2015 року відкрито провадження у адміністративній справі №804/1426/15 та призначено її до розгляду на 06.02.2015р.

Позивач подав клопотання до суду про розгляд даної справи без його участі.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, в судове засідання не зявився, про причин неявки суд не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності не надав.

Особи, які беруть участь у справі, зобовязані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обовязки (ч.2 ст. 49 КАС України).

Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених ст.128 КАС України, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглядати справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (ч.6 ст.128 цього Кодексу).

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за доцільне розглянути дану справу у письмовому проваджені на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали справи, зясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне:

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року №929 (із змінами та доповненнями) метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії (далі - енергія).

Згідно пункту 1.2 Статуту Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 лютого 2007 року №121, підприємство є державним унітарним підприємством електроенергетичної галузі і діє як державне комерційне підприємство, що засноване на державній власності, та входить до сфери управління Міністерства палива та енергетики України. Підприємство є юридичною особою (пункт 4.1 Статуту). Одним із напрямів діяльності ДП «НЕК «Укренерго», відповідно до пункту 2.3 Статуту, є здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» згідно Наказу Міністерства палива та енергетики України від 03 листопада 2006 року №422. Відповідно, Держенергонагляд у Дніпровському регіоні є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (пункт 1.2 Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні).

Згідно пункту 2 Додатку 1 до Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні структурним підрозділом останнього є Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області, яка діє на підставі Положення. Інспекція є структурним підрозділом Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» і не є юридичною особою (відповідно до пункту 1.3 Положення про Інспекцію Держенергонагляду в Дніпропетровській області).

Правовідносини сторін є публічними, при цьому Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий субєкт, а як особа, до складу якої входить підрозділ, що здійснює державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії і підпорядкований Міністерству палива та енергетики України в частині виконання функцій, покладених на нього чинним законодавством.

На виконання ч.7 ст.27 Закону України «Про електроенергетику» Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.99 року №1312 затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання (далі - Положення).

Відповідно до пункту 1 Положення це Положення визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.

Пунктами 7, 8 Положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки (протоколу) субєкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії та оформлюється постановою цієї Інспекції.

Статтею 9 Закону України «Про електроенергетику» встановлено право державних інспекторів з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії давати споживачам та субєктам електроенергетики обовязкові для виконання приписи щодо усунення порушень нормативно-правових актів. Таке ж право закріплене і в пункті 11 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії.

Відповідно до частини четвертої статті 26 Закону споживач енергії несе відповідальність за виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством. Згідно абзацу третього частини третьої статті 27 Закону України «Про електроенергетику» субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до пяти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Таким чином, підставою для накладення штрафу є ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Держенергонагляду.

Комунальний заклад «Пятихатський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської області зареєстроване як юридична особа в ЄДРПОУ за кодом 20263799, адреса: 52170, Дніпропетровська область, Пятихатський район, с.Саксагань, вул.Лісова, б.1.

Як вбачається з матеріалів справи, з 16 січня 2014 року по 21 січня 2014 року державними інспекторами Криворізького відділення Інспекції Держенергонагляду в Дніпропетровській області ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проведено обстеження відповідача з питань технічного стану систем теплопостачання, дотримання режимів споживання теплової енергії,-організації експлуатації теплових установок та мереж, систем збирання і повернення конденсату, стану обліку споживання теплової енергії підприємств і організацій та їх виробничих обєктів - споживачів теплової енергії. Медичні та лікувальні заклади; обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії дошкільних, навчальних та лікувальних закладів II та III категорії з надійності електропостачання. За результатами якого встановлені порушення вимог законодавства в галузі електроенергетики, про що складено акт здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) від 21 січня 2014 року №01/11-56-002.

На підставі акту здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) від 21 січня 2014 року №01/11-56-002 державним інспектором з енергетичного нагляду ОСОБА_2 керівнику відповідача видано припис від 21 січня 2014 року №01/11-56-003 з переліком заходів, спрямованих на усунення порушень і строків їх виконання, отриманий директором Комунального закладу «Пятихатський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської обласної ради» ОСОБА_4, що підтверджується його підписом, скріпленим печаткою закладу.

Також, у період з 14 травня 2014 року по 16 травня 2014 року при перевірці відповідача на предмет виконання припису від 21 січня 2014 року №01/11-56-003 встановлено факт його невиконання, про що складено акт перевірки від 16 травня 2014 року №01/11-56-022 та акт перевірки (протокол) від 16 травня 2014 року №01/11-56-022/13, підписані уповноваженою особою субєкта господарювання завідуючим господарством ОСОБА_5, надіслані 16 травня 2014 року поштою та отримані уповноваженою особою відповідача 22 травня 2014 року. про що свідчать опис вкладення у цінний лист та повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідно до статті 27 Закону України «Про електроенергетику», пунктів 7, 8 Положення про порядок накладення на субєктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312, старший державний інспектор Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області ОСОБА_6 прийняв постанову від 28 травня 2014 року №01/11-90-030 про накладення на Комунальний заклад «Пятихатський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської обласної ради» штрафу у розмірі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень 00 копійок). Постанова від 28 травня 2014 року №01/11-90-030 надіслана 28 травня 2014 року поштою та отримана уповноваженою особою відповідача 17 червня 2014 року, що підтверджується описом вкладення у цінний лист та повідомленням про вручення поштового відправлення.

Згідно частини шостої статті 27 Закону України «Про електроенергетику» суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Відповідно до пункту 10 Положення про порядок накладення штрафів на субєктів господарювання за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання штраф повинен бути сплачений протягом 30 днів з дня прийняття постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений строк, він стягується у судовому порядку.

Однак, судом встановлено та документально не спростовано той факт, що у встановлений чинним законодавством строк припис від 21 січня 2014 року №01/11-56-003 та постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 28 травня 2014 року №01/11-90-030 відповідачем не оскаржені, штраф у добровільному порядку не сплачений.

Згідно ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищенаведені норми матеріального права та обставини справи, суд вважає правомірним стягнення з відповідача заборгованості зі сплати податкового боргу на користь держави і задовольняє вимоги позову в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.2, 8-12, 158-163, 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському районі» до Комунального закладу «Пятихатський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської області про стягнення заборгованості- задоволити повністю.

Стягнути з Комунального закладу «Пятихатський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської області 1700 грн. на п/р №31119106700261 у банку Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 37989321, МФО 805012, одержувач - УДКСУ у Пятихатському районі Дніпропетровської області, 21081100.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис)

Постанова не набрала законної сили станом на 06.02.15р.

Суддя

З оригіналом згідно

Помічник судді ОСОБА_1

ОСОБА_1

ОСОБА_7