Справа № 569/2674/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 квітня 2015 року Рівненський міський суд Рівненської області
в складі головуючого судді Рудики Л.Д.,
при секретарі Терешкович Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії.
В обґрунтування позову вказує, що в грудні 2014 року вона звернулася до відповідача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. 10 лютого 2015 року відповідачем на її адресу було надіслано повідомлення за вих.№30 про відмову в наданні державної соціальної допомоги. Просить дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо відмови у призначені та наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - визнати протиправними та зобов'язати прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 з грудня 2014 року впродовж наступних шести місяців державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям згідно ст.5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» - «як різницю між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері трудових відносин соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75% прожиткового мінімуму для сім'ї».
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не зявилась з невідомих суду причин, про час та місце розгляду справи була повідомлена завчасно та належним чином, про причину неявки суд не повідомила.
Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засідання позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позовній заяві, просив їх задоволити.
Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні позов не визнала з підстав викладених в запереченнях, просила відмовити в задоволенні позову. Додатково пояснила, що позивачем не надано довідку по аліментах відповідного зразку.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши документи і матеріали справи, всебічно і повно зясувавши обставини, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, давши оцінку доказам, що мають значення для справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, а тому підлягають до задоволення.
Судом встановлено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається та виплачується згідно Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250.
Нормами ст.4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначено порядок надання державної соціальної допомоги, а саме те, що до заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім'ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю).
Частиною 4 ст.4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» передбачено, що форми заяви, довідки про склад сім'ї, декларації про доходи та майно встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Відповідно до п.п.6, 8 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250, визначено, що соціальна допомога призначаєтьсяна шість місяців з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган праці та соціального захисту населення повідомляє уповноваженого представника сім'ї, які документи повинні бути подані додатково.
10 лютого 2015 року позивачу направлено повідомлення від 09 лютого 2015 року, в якому Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради відмовляє в наданні державної соціальної допомоги у звязку з відсутністю повного пакету документів, що підтверджується поштовою відміткою на конверті.
Положеннями ч.9 ст.4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та п.9 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 визначено, що рішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом праці та соціального захисту населення протягом десяти календарних днів та має бути вмотивованим і містити роз'яснення порядку його оскарження.
Таким чином, повідомлення про відмову в надані соціальної допомоги Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради прийняте з порушенням визначених законом строків.
Спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 квітня 2008 року № 25-32/365 та Міністерства Юстиції України від 18 березня 2008 року № 249/01/15-08/5 встановлено єдину форму довідок для призначення та виплати державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину чи їх проживання невідоме.
Представник відповідача в судовому засіданні вказав, що довідка-розрахунок № 468 від 18 грудня 2014 року, надана ОСОБА_1 для отримання допомоги не відповідає встановленій формі.
З оглянутої Довідки-розрахунку № 468 від 18 грудня 2014 року, про заборгованість по аліментам, виданої ОСОБА_1 вбачається її відповідність рекомендованій формі.
Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки умови, передбачені ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та п.10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250, за яких державна соціальна допомога не призначається, в даному випадку відсутні, а посилання відповідача по справі на відсутність повного пакету документів необхідного для призначення ОСОБА_1 вказаного вище виду соціальної допомоги є незаконними та необґрунтованими, то відмова є неправомірною.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що представник відповідача не довів належними та допустимими доказами правомірність відмови в надані державної соціальної допомоги, а отже позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 2, 6,160-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задовольнити.
Дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо відмови у призначені та наданні ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - визнати протиправними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 з грудня 2014 року впродовж наступних шести місяців державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям згідно ст.5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» - «як різницю між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері трудових відносин соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75% прожиткового мінімуму для сім'ї».
Постанова може бути оскаржена до Житомирського Апеляційного Адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя -