Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/1616/15-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 квітня 2015 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Вачко В. І.
розглянувши у письмовому провадженні в місті Овручі справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про визнання незаконними дій державного виконавця та скасування постанови про арешт коштів боржника, , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду та просить визнати незаконними дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області та скасувати постанову про арешт коштів боржника від 16.04.2015 року, якою накладено арешт на кошти УПФ України в Овруцькому районі, код 20405087, що містяться на розрахункових рахунках № 25602301636, № 25602312636, МФО 311647, в філії Житомирського обласного управління АТ «Ощадбанк». Свої вимоги мотивує тим, що оскаржувана постанова про накладення арешту на кошти боржника прийнята безпідставно та всупереч нормам чинного законодавства, оскільки виконання судових рішень про стягнення соціальних виплат з державних органів належить до компетенції органів державної казначейської служби, крім того, бюджетними програмами не передбачено призначень щодо забезпечення виконання рішень суду; також оскаржувана постанова про арешт коштів прийнята з перевищенням наданих державному виконавцю повноважень, оскільки арешт допускається у випадку, коли виконавчим листом передбачено стягнення коштів, а не зобовязання вчинити певні дії; повноваження державного виконавця при виконанні рішень зобовязального характеру регламентуються певним розділом Закону України «Про виконавче провадження».
Позивач подав клопотання про розгляд справи без участі його представника в письмовому провадженні, позовні вимоги підтримує, просить їх задоволити.
Відповідач подав клопотання про розгляд справи без участі його представника, надав копії матеріалів виконавчих проваджень та надав заперечення, у відповідності до яких просить відмовити в задоволенні адміністративного позову. При цьому зазначає, що на виконання виконавчих листів Овруцького районного суду, державним виконавцем здійснені всі передбачені Законом України «Про виконавче провадження» дії, а тому, при винесенні постанови про арешт коштів боржника державний виконавець діяв в межах та на підставі чинного законодавства.
Таким чином, дослідивши докази у справі, суд встановив наступне.
16.04.2015 року постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області ОСОБА_1 накладено арешт на кошти боржника Управління пенсійного фонду України в Овруцькому районі код 20405087, що містяться на розрахункових рахунках № 25602301636, № 25602312636, МФО 311647, в філії Житомирського обласного управління АТ «Ощадбанк», які належать Управлінню Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області на загальну суму 92749,07 грн.
Вказана постанова була прийнята на виконання виконавчих листів, а саме:
№286/3150/14а, виданого 09.05.2015 року Овруцьким районним судом Житомирської області про: -зобовязання управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року ОСОБА_2 підвищення до пенсії, у відповідності до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку 2-х мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» щомісячно; -додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю у відповідності до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 50% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, який визначено Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно; -пенсії, як інваліду 3-ї групи, щодо якого встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою, виходячи із розміру, встановленого ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру 6-ти мінімальних пенсій за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який визначено Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно; -підвищення до пенсії як дитині війни у відповідності до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно;
та № 286/3859/14а про: зобовязання управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату за період з 01.01.2014 року ОСОБА_3 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю у відповідності до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 50% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, який визначено Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно; -пенсії, як інваліду 3-ї групи, щодо якого встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою, виходячи із розміру, встановленого ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру 6-ти мінімальних пенсій за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який визначено Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно.
Постановами від 16.02.2015 року були відкриті виконавчі провадження: ВП №46506225, стягувач ОСОБА_3 та ВП №46484085, стягувач ОСОБА_2
06.04.2015 року до відповідача УПФ України в Овруцькому районі були направлені вимоги державного виконавця терміново в строк до 16.04.2015 року виконати рішення суду та надати підтверджуючі документи про його виконання. У разі невиконання рішення суду надати пояснення про причини невиконання, а також вказати суму проведеного перерахунку.
На адресу начальника відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Житомирській області позивачем були направлені повідомлення про здійснений на виконання судових рішень перерахунок ОСОБА_3 та ОСОБА_2, які отримано відповідачем 08.04.2015 року.
16.04.2015 року на адресу начальника відділу примусового виконання рішень позивачем було направлено повідомлення про здійснений на виконання рішення суду перерахунок ОСОБА_3 та ОСОБА_2 Також зазначено, що виплата нарахованих коштів не проведена у звязку з відсутністю фінансування з Державного бюджету.
07.04.2015 року на адресу начальника відділу примусового виконання рішень надійшли вимога ОСОБА_3 та вимога ОСОБА_2 накласти арешт на рахунки УПФ в Овруцькому районі в сумі, достатній для виконання рішення суду.
За невиконання УПФ України в Овруцькому районі судових рішень державний виконавець, керуючись ст.ст.11, 89 Закону України «Про виконавче провадження», наклав на боржника штрафи постановами від 09.04.2015 року в розмірі 680,00 грн. та постановами від 16.04.2015 року в розмірі 1360 грн.
Вирішуючи спір суд виходив з наступного.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження», (далі - Закону), виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Згідно з ч.1 ст.17 Закону примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.11 Закону державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
П.6 ч.3 ст.11 Закону передбачено, що державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають на рахунках і вкладах у банках, інших фінансових установах, на рахунки в цінних паперах, а також опечатувати каси, приміщення і місця зберігання грошей.
Відповідно до ч.4 ст.52 Закону України «Про виконавче провадження», на кошти та інші цінності боржника, що знаходяться на рахунках, вкладах та на зберіганні у банках чи інших фінансових установах, накладається арешт. Арешт поширюється також на кошти на рахунках, які будуть відкриті після винесення постанови про накладення арешту.
Частиною 6 зазначеної статті визначено, що стягнення на майно боржника звертається в розмірі і обсязі, необхідних для виконання за виконавчим документом, з урахуванням стягнення виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, штрафів, накладених на боржника під час виконавчого провадження. У разі, якщо боржник володіє майном спільно з іншими особами, стягнення звертається на його частку, що визначається судом за поданням державного виконавця.
В ст.75 Закону України «Про виконавче провадження» зазначені загальні умови виконання рішень, за якими боржник зобовязаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення. Так, після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення. Якщо рішення не виконано і виконання може бути проведено без участі боржника, державний виконавець організовує виконання відповідно до повноважень, наданих йому законом, та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом. При цьому на боржника повторно накладається штраф у порядку, встановленому статтею 89 цього Закону. У разі якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом, після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, і повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав.
З матеріалів справи вбачається, що управління Пенсійного фонду України у Житомирській області виконало частково рішення Овруцького районного суду Житомирської області, на підставі яких було видані виконавчі листи № 286/3859/14а від 31.07.2014 року та № 286/3150/14 від 03.10.2014 року, оскільки, як вбачається із його повідомлень на адресу відповідача, проведено лише перерахунок (нарахування) доплат у відповідних сумах, в той час як у виконавчих листах зазначено іще й зобовязання їх виплати.
Окрім того, державним виконавцем надавався позивачу строк для виконання судових рішень до 16.04.2015 року. Однак, уже 09.04.2015 року, не дочекавшись установленого строку виконання, державний виконавець прийняв постанови про накладення арешту, не дотримавшись вимог ч.1 ст.89 Закону України «Про виконавче провадження», а 16.04.2015 року повторно прийняв постанови про накладення штрафу і 23.04.2015 року звернувся з поданнями в правоохоронні органи про відкриття кримінальних проваджень щодо посадових осіб відповідача.
Суду не надано доказів встановлення державним виконавцем відсутності поважності причин щодо невиконання судових рішень в частині виплати нарахованих коштів; вимоги від службових осіб боржників юридичних осіб щодо надання відомостей та пояснень по фактах невиконання рішень в повному обсязі та інше. Поважні причини невиконання судових рішень в частині виплати нарахованих коштів зазначені у листах позивача до відповідача від 16.04.2015 року. Як наслідок цього, вони не були враховані державним виконавцем при прийнятті оскаржуваної постанови від 16.04.2015 року.
Таким чином, відповідачем не надано суду переконливих доказів, які б свідчили про наявність підстав для накладення арешту на рахунки Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області.
Згідно ч.2, 4 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову; суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
На підставі викладеного, суд дійшов переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.18 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст.6, 9, 11, 12, 71, 158-163, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області - неправомірними.
Скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області від 16.04.2015 року, винесену в процесі здійснення виконавчих проваджень №46484085 та №46506225, про арешт коштів боржника, що містяться на розрахункових рахунках № 25602301636, № 25602312636, МФО 311647, в філії Житомирське обласне управління АТ «Ощадбанк», які належать управлінню Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення. Особи, які беруть участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя:
ОСОБА_4