Постанова № 43963435, 28.04.2015, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
28.04.2015
Номер справи
914/384/15
Номер документу
43963435
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" квітня 2015 р. Справа № 914/384/15

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:

головуючого - судді М.І. Хабіб

суддів В.М. Гриців

О.В.Зварич

при секретарі судового засідання Мазепа Н.В.,

розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (далі - ПАТ "Укрнафта"), б/н від 18.03.2015

на рішення Господарського суду Львівської області від 16.03.2015

у справі №914/384/15

за позовом: Прокурора м. Борислава в інтересах держави в особі Бориславської міської ради Львівської області, м. Борислав Львівської області

до відповідача: ПАТ "Укрнафта", м. Київ

про внесення змін до договору оренди землі від 04.10.2010 №04.10.439.00126

за участю:

прокурора: Яворського Я.Т. (№011137 від 24.10.12);

представників:

позивача: не з'явився

відповідача: не з'явився

Апеляційну скаргу прийнято до розгляду колегією суддів у складі: судді- доповідача М.І.Хабіб, суддів О.В.Зварич, Я.О. Юрченка.

У зв'язку з перебуванням судді Я.О.Юрченка у відпустці розпорядженням голови суду від 28.04.15 у склад колегії суддів замість судді Я.О.Юрченка введено суддю В.М.Гриців.

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2015 року прокурор міста Борислава звернувся до Господарського суду Львівської області в інтересах держави в особі Бориславської міської ради з позовом до ПАТ „Укрнафта" про внесення змін до пунктів 5 та 9 договору оренди землі від 04.10.2010 №04.10.439.00126 у зв'язку із затвердженням рішенням міської ради від 23.09.2011 №373 нової нормативної грошової оцінки земель м. Борислава та встановленням рішенням міської ради від 17.11.2011 №420 ставки орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки землі.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 16.03.2015 у справі № 914/384/15 (суддя Крупник Р.В .) позов задоволено повністю.

Внесено зміни до укладеного Бориславською міською радою та Публічним акціонерним товариством «Укрнафта» договору оренди землі № 04.10.439.00126 від 04.10.2010, зареєстрованого у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 24.12.2010 за №04.10.439.00126, шляхом викладення пунктів 5 та 9 договору у наступній редакції:

Пункт 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 45 565,96 грн відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Борислав Львівської області від 14.02.2012 №668.

Пункт 9. "Орендна плата згідно з рішенням Бориславської міської ради від 17.11.2011 №420 становить 12% (дванадцять) від нормативної грошової оцінки земельної д0ілянки, що складає 5 467,92 грн в рік , або 455,66 грн. в місяць, і вноситься орендарем у грошовій формі щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33210812700012 в УДКСУ у м. Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач - Бориславська міська рада.

Присуджено до стягнення з ПАТ "Укрнафта" в дохід Державного бюджету України 1 218,00 грн судового збору.

Рішення суду мотивоване тим, що міська рада рішенням від 23.09.2011 № 373 затвердила нову нормативну грошову оцінку земель м. Борислава. Відповідно до витягу з техдокументації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2012 №668 нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки становить 51503,08 грн. Рішенням Бориславської міської ради від 17.11.2011 № 420 внесено доповнення до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення у м. Бориславі, пунктом 2.4 якого встановлено, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі, становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

На підставі положень Податкового кодексу України, ст. 651 ЦК України, 188 ГК України, Законів України "Про оцінку земель", "Про оренду землі", пунктів 13,36 договору оренди, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для внесення змін до договору оренди та для задоволення позову.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, вважає, що при прийнятті рішення суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального та процесуального права, неповно з`ясував обставин, що мають значення для справи, просить скасувати рішення, прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Скаржник зазначає, що суд не має повноважень сторони договору, тому не може замість сторін договору встановлювати в договорі розмір орендної плати. На думку скаржника, суд першої інстанції безпідставно не взяв до уваги те, що чинним законодавством України та умовами договору оренди не передбачено такої підстави для внесення змін до договору як прийняття органом місцевого самоврядування рішення про затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. Скаржник вважає безпідставним висновок місцевого господарського суду про те, що орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною. Крім того, скаржник посилається на порушення судом першої інстанції правил територіальної підсудності та вважає, що дана справа у відповідності до ст. 15 ГПК України підсудна господарському суду м. Києва, оскільки ПАТ "Укрнафта" зареєстроване та знаходиться у м. Києві.

Прокурор у судовому засіданні заперечив проти доводів скаржника, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Позивач та відповідач не забезпечили явку своїх представників в судове засідання 28.04.2015, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце розгляду справи.

Від представника відповідача( скаржника) надійшло клопотання про розгляд справи без його участі (вх. № 01-04/2679/15 від 28.04.2015).

Розглянувши апеляційну скаргу, матеріали справи, Львівський апеляційний господарський суд встановив наступне.

Бориславською міською радою (орендодавець) та ВАТ "Укрнафта" (назву змінено на Публічне акціонерне товариство "Укрнафта"), від імені якого діє структурна одиниця нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" (орендар), укладено договір оренди землі від 04.10.2010, за умовами якого орендодавець на підставі рішення сесії Бориславської міської ради Львівської області від 25.02.2010 за №1107 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 0, 0391 га терміном на 25 років для обслуговування свердловини №393 НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта", яка знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області (а.с. 15-17).

Відповідно до п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 19196,24 грн.

Пунктом 9 договору визначено, що орендна плата згідно з рішенням Бориславської міської ради від 06.03.2008 №568 становить 3% від нормативно-грошової оцінки і вноситься орендарем у формі та розмірі 47,99 грн щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 37210812700012 в УДК у Львівській області, код ЗКПО 22402093, отримувач Бориславська міська рада, код платежу 13050200.

Водночас, п. 13. договору встановлено, що розмір орендної плати переглядається один раз в рік, у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку (п.36 договору).

Договір зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 24.12.2010 за №04.10.439.00126.

По акту приймання-передачі об'єкта оренди від 04.10.2010 орендодавець передав, а орендар прийняв земельну ділянку загальною площею 0,0391 га для обслуговування свердловини №393.

Рішенням Бориславської міської ради №373 від 23.09.2011 затверджено грошову оцінку земель м. Борислава, яка була введена в дію з 01.01.2012.

Відповідно до Витягу з технічної документації №668 від 14.02.2012 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0391 га, яка знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області, станом на 31.01.2012 складає 45565,96 грн.

Рішенням Бориславської міської ради від 17.11.2011 №420 внесено доповнення до Положення про порядок визначення та справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Бориславі, затвердженого рішенням міської ради від 28.02.2003 №109, та встановлено ставку орендної плати за земельні ділянки у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки за земельні ділянки для обслуговування: свердловини з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтової галузі.

У зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки землі та зміною розміру ставки орендної плати за земельні ділянки Бориславська міська рада звернулася до відповідача з пропозицією внести зміни до договору оренди землі (лист від 31.07.2012 №3-21/1877) та надіслала додаткову угоду до договору (лист від 28.11.2012 №3-18/3076).

Відповідач погодився на підписання додаткової угоди до договору за умови встановлення розміру орендної плати за землю на рівні 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (а.с. 22).

Позивач повторно (лист від 14.12.2012 №3-18/3255) звернувся до відповідача з пропозицією внести зміни до договору оренди землі у відповідності до названих рішень міської ради, яка залишена відповідачем без відповіді.

Дослідивши обставини справи, доводи скаржника, апеляційний суд дійшов висновку про відмову у задоволенні апеляційної скарги з огляду на наступне.

Згідно із ст. 1 Закону України "Про оренду землі" орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 13 цього Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією з істотних умов договору оренди землі (ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі").

Частиною другою ст. 21 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

З 01.01.2011 втратив чинність Закон України "Про плату за землю". Розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та порядок його визначення врегульовано Податковим кодексом України, статтею 288 якого встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок( ст. 289 Податкового кодексу).

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

При цьому, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення та земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих за межами населених пунктів, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років; а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст.18 Закону України "Про оцінку земель").

Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою( ст. 23 Закону).

В силу ст. 15 названого Закону підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання: регулювання земельних відносин, затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

У постанові Верховного Суду України від 20.08.2013, прийнятій за наслідками розгляду заяви про перегляд постанови Вищого господарського суду України від 25.04.2013р. у справі №5009/3430/12 з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах( ст.ст. 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст. 24 Закону України "Про плату за землю" та ст.ст. 628, 632 ЦК України) вказано, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а її зміна є підставою для перегляду розміру орендної плати.

В силу ст. 111- 28 ГПК рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.

Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а її зміна є підставою для перегляду розміру орендної плати за земельну ділянку.

Місцевим судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що на виконання умов договору оренди землі від 04.10.2010 відповідачу надана в оренду на 25 років земельна ділянка площею 0,0391 га для обслуговування свердловин. За умовами договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 19196,24 грн. Орендна плата встановлена в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки. Проте рішенням Бориславської міської ради від 23.09.2011 №373 затверджено нову нормативну грошову оцінку земель м. Борислава. Згідно з витягом з техдокументації від 14.02.2012. №668, виданим Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області, нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки становить 45565,96 грн. Рішенням міської ради від 17.11.2011 № 420 внесено доповнення до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення у м. Бориславі, яким встановлено ставку орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі, в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (а.с. 25-29).

Згідно з п. 2.19. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", з наступними змінами і доповненнями, у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Згадані вище рішення міської ради від 23.09.2011 №373 та від 17.11.2011 №420 прийняті в межах повноважень, наданих законом, вони є чинними, відтак є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Слід також зазначити, що за умовами п. 13 договору оренди розмір орендної плати переглядається один раз в рік, у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 632 ЦК України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.

Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Отже, зміна нормативної грошової оцінки земель та розміру ставки орендної плати є підставою для перегляду розміру орендної плати за земельну ділянку.

Названі обставини підтверджують наявність правових підстав для внесення змін до договору оренду землі та спростовують доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі.

Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом( частини 1 та 2 названої статті 651 ЦК України).

Відповідно до ст.188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором, що і було зроблено позивачем.

При цьому, сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Згідно зі ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

З огляду на наявність правових підстав для внесення змін до договору оренди землі, недосягнення сторонами згоди щодо зміни договору, норми ст. 651 ЦК України, ст. 188 ГК України та ст. 30 Закону України "Про оренду землі", якими передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін, колегія суддів погоджується з висновком місцевого суду про законність та обґрунтованість позовних вимог та вважає задоволення позову правомірним.

Доводи скаржника про порушення судом першої інстанції правил територіальної підсудності відхиляються як такі, що суперечать нормам процесуального закону. Так, ст. 16 ГПК України встановлює виключну підсудність справ, зокрема, справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням об'єктів земельних відносин або основної їх частини. Оскільки земельна ділянка, яка надана в оренду відповідачу, знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області, то даний спір підлягає розгляду

Господарським судом Львівської області за місцезнаходженням земельної ділянки, а не за місцезнаходженням відповідача.

Інші доводи скаржника не приймаються до уваги, оскільки не спростовують правомірного висновку суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Статтею 32 ГПК України встановлено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно зі ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

В силу ч.2 ст.101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.104 ГПК України підставами для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду є: неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

На підставі викладеного суд апеляційної інстанції вважає, що місцевий господарський суд повно з'ясував обставини, що мають значення для справи, правильно застосував норми матеріального і процесуального права та дійшов обгрунтованого висновку про задоволення позову. Отже, рішення суду першої інстанції належить залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Судовий збір покладається на скаржника.

Керуючись ст. ст.16, 49, 91, 99, 101, 103, 105, 111-28 Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ :

1. Рішення Господарського суду Львівської області від 16.03.2015 у справі № 914/384/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

3. Справу повернути до Господарського суду Львівської області.

Постанова підписана 29.04.2015

Головуючий суддя М.І. Хабіб

судді В.М. Гриців

О.В.Зварич