ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2015 року 13 год. 15 хв. Справа № 808/1183/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Каракуші С.М.
за участю секретаря Ємельянової А.С.
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до: голови Верховної Ради України Гройсмана Володимира Борисовича
про: визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з адміністративним позовом до Голови Верховної Ради України Гройсмана Володимира Борисовича (далі - відповідач) про визнання неправомірними дій щодо залишення без розгляду його скарг від 04.12.2014 за № 04-12/14-02 та від 12.01.2015 за № 12-01/15-01, а також про зобов'язання розглянути вказані скарги та вчинити певні дії щодо вирішення питання, яке зазначено у зверненнях і надати конкретні відповіді по суті звернень.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що на направленні 04.12.2014 та 12.01.2015 на ім'я Голови Верховної Ради України Гройсмана В.Б. скарги щодо неправомірних дій народного депутата України Богуслаєва В.О. позивач не отримав ніяких відповідей, у зв'язку з чим вважає, що з боку відповідача має місце грубе порушення чинного законодавства.
В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив його задовольнити та надав пояснення в його обґрунтування, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Відповідач, який про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, та особа, яка є його представником, в судове засідання не прибули, у зв'язку з чим, відповідно до приписів частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, справу розглянуто без їх участі на підставі наявних матеріалів.
Представником відповідача подані заперечення, відповідно до яких остання позов не визнала, просила у його задоволенні відмовити та зазначила, що до повноважень Голови Верховної Ради України не належить особистий розгляд звернень. Звернення позивача, які надійшли до Верховної Ради України, були передані для розгляду голові депутатської групи «Воля народу», у зв'язку з чим вважає заявлені вимоги до відповідача необґрунтованими (а.с. 33-42).
Вислухавши пояснення позивача, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на ім'я Голови Верховної Ради України Гройсмана В.Б. направлено скаргу від 04.12.2014 № 04-12/14-02 щодо неправомірних дій народного депутата Богуслаєва В.О., яка надійшла до Верховної Ради України 11.12.2014 та 12.12.2014 передана до Секретаріату Голови Верховної Ради України, що підтверджується копією реєстраційно-контрольної картки № 09-0011.08.05/25-12.14 (а.с. 5,45).
12.01.2015 позивачем подано повторну скаргу з тих самих питань, яка надійшла до Верховної Ради України 20.01.2015 та 21.01.2015 передана до Секретаріату Голови Верховної Ради України, що підтверджується копією реєстраційно-контрольної картки №09-0011.08.05/27-01.15 (а.с. 6-7, 46).
Відповідно до листа завідувача Відділу з питань звернень громадян Апарату Верховної Ради України від 22.04.2015, за повідомленням працівників Відділу документального забезпечення Секретаріату Голови Верховної Ради України, звернення позивача Головою Верховної Ради України Гройсманом В.Б. доручено розглянути голові депутатської групи «Воля народу» у Верховній Раді України Єремеєву І.М. (а.с. 44).
Як зазначив у судовому засіданні позивач, жодних відповідей на подані ним скарги він не отримував.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів визначені в Законі України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР. Цей Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про звернення громадян», громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно зі статтею 3 Закону України «Про звернення громадян», під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про звернення громадян», якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Статтею 20 Закону України «Про звернення громадян» встановлено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
При цьому, частиною 2 статті 19 зазначеного Закону встановлено, що у разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань.
Порядок роботи Верховної Ради України, повноваження її Голови встановлюється Конституцією України та Законом України «Про Регламент Верховної Ради України».
Повноваження Голови Верховної Ради України передбачені статтею 88 Конституції України та статтею 78 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України», до яких відноситься, зокрема, ведення засідань Верховної Ради України; організація підготовки питань до розгляду на засіданнях Верховної Ради України; підписання актів, прийнятих Верховною Радою України; представляти Верховну Раду України у зносинах з іншими органами державної влади України та органами влади інших держав; організація роботи Апарату Верховної Ради України.
З аналізу зазначених норм вбачається, що Голова Верховної Ради України не здійснює повноважень щодо безпосереднього розгляду звернень громадян.
Таке завдання покладається на Апарат Верховної Ради України, який відповідно до статті 7 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» здійснює організаційне, правове, наукове, документальне, інформаційне, експертно-аналітичне, матеріально-технічне та фінансове забезпечення діяльності Верховної Ради України, її органі, народних депутатів, депутатських фракцій (депутатських груп).
Так, відповідно до підпункту 20 пункту 7 Положення про Апарат Верховної Ради України, затвердженого Розпорядженням Голови Верховної ради України від 25.08.2011 № 769 (в редакції розпорядження Голови Верховної Ради України від 20.11.2014), одним із напрямків діяльності Апарату Верховної Ради України у сфері організаційного забезпечення є організація прийому громадян, розгляд поданих ними до Верховної Ради України та її органів пропозицій, заяв і скарг, вивчення та узагальнення питань, порушених громадянами у зверненнях, внесення пропозицій щодо їх вирішення.
Відповідно до постанови Верховної Ради України «Про структуру апарату Верховної Ради України», одним із структурних підрозділів Апарату Верховної Ради України є Відділ з питань звернень громадян.
Розпорядженням Голови Верховної Ради України від 09.01.2007 № 11 затверджено Порядок роботи із зверненнями громадян у структурних підрозділах апарату Верховної Ради України, пункт 2 якого визначає, що діловодство за зверненнями громадян в апараті Верховної Ради України ведеться окремо від загального діловодства і покладається на Відділ з питань звернень громадян апарату Верховної Ради України (далі - Відділ з питань звернень громадян). У структурних підрозділах апарату Верховної Ради України діловодство за зверненнями громадян покладається на спеціально визначених для цього працівників.
Пунктом 14 Порядку роботи із зверненнями громадян у структурних підрозділах апарату Верховної Ради України передбачено, що звернення громадян, адресовані комітетам Верховної Ради України, депутатським фракціям у Верховній Раді України та їх керівництву, після реєстрації у Відділі з питань звернень громадян передаються секретаріатам відповідних комітетів Верховної Ради України, депутатських фракцій через відділ службової кореспонденції.
Звернення громадян, адресовані Верховній Раді України, керівництву Верховної Ради України, розглядаються у Відділі з питань звернень громадян або, залежно від характеру порушених питань і зазначених у них адресатів, передаються ним у встановленому порядку відповідним структурним підрозділам апарату Верховної Ради України або надсилаються відповідним органам державної влади, органам місцевого самоврядування, об'єднанням громадян, підприємствам, установам, організаціям, до компетенції яких належить вирішення порушених громадянами питань.
Як встановлено судом, звернення позивача, які надійшли до Верховної Ради України 11.12.2014 та 20.01.2015 після їх реєстрації у Відділі з питань звернень громадян Апарату Верховної Ради України були 12.12.2014 та відповідно 21.01.2015 передані до Секретаріату Голови Верховної Ради України, та за повідомленням працівників Відділу документального забезпечення Секретаріату Голови Верховної Ради України їх розгляд Головою Верховної Ради України доручено голові депутатської групи «Воля народу» у Верховній Раді України Єремеєву І.М., що узгоджується з положенням Закону України «Про статус народного депутата України», частина 2 статті 7 та пункт 13 статті 24 якого передбачають обов'язок народного депутата розглядати звернення виборців відповідно до положень Закону України «Про звернення громадян» та вживати заходів щодо реалізації їх пропозицій та законних вимог.
Таким чином, доводи позивача про те, що його звернення Головою Верховної Ради України Гройсманом В.Б. залишено без розгляду, є необґрунтованими.
Враховуючи, що відповідно до Конституції України та Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» Голова Верховної Ради України не здійснює безпосереднього розгляду звернень громадян, розгляд звернень позивача, які надійшли до Верховної Ради України, доручено проводити голові депутатської групи «Воля народу» Єремеєву І.М., суд приходить до висновку, що заявлені позивачем вимоги до Голови Верховної Ради України про визнання неправомірними дій щодо залишення без розгляду його скарг та про зобов'язання розглянути вказані скарги, є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 11, 71, 94, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М Каракуша