Постанова № 43960589, 23.04.2015, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2015
Номер справи
806/329/15
Номер документу
43960589
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2015 року м.Житомир справа № 806/329/15

час прийняття: 13 год. 40 хв. категорія 6.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лавренчук О.В.,

за участі секретаря Карплюк А. І.,

за участі представника позивача Тиндюк О. Ю.,

за участі представника відповідача Піхулі О. В.,

за участі представника третіх осіб Михайлова Т. М., Лось С. І., Носенка А. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Малинської районної рада Житомирської області до Реєстраційної служби Малинського районного управління юстиції Житомирської області, Державного реєстратора реєстраційної служби Малинського районного управління юстиції Житомирської області Ширченко Лесі Володимирівни, за участю третіх осіб - Публічного акціонерного товариства "Малинський каменедробильний завод", Приватного акціонерного товариства "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" про визнання протиправними дій, скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень,

встановив:

Малинська районна рада Житомирської області (далі - Позивач) звернулась до суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить:

- визнати протиправними дії державного реєстратора реєстраційної служби Малинського районного управління юстиції Житомирської області Ширченко Лесі Володимирівни щодо державної реєстрації за Державою Україна в особі Приватного акціонерного товариства "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" права власності на об'єкт нерухомого майна - нежитлову будівлю локомотивного депо з цегли та залізобетонних панелей, триповерхову, загальною площею 765,1 кв. м. та під'їзні залізничні колії 227 м, що були вчинені при винесенні рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 14275742 від 08.07.2014;

- скасувати рішення Державного реєстратора реєстраційної служби Малинського районного управління юстиції Житомирської області Ширченко Лесі Володимирівни "Про державну реєстрацію прав та їх обтяжень", індексний номер: 14275742 від 08.07.2014.

В обґрунтування позову зазначає, що при вчиненні реєстраційної дії щодо реєстрацій права власності на об'єкт нерухомого майна - нежитлову будівлю локомотивного депо з цегли та залізобетонних панелей, триповерхову, загальною площею 765,1 кв. м. та під'їзні залізничні колії 227 м, державним реєстратором було порушено обов'язок, визначений у пп. 1 та п. 8 ч. 2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяження", а також пунктів 12, 15 Порядку державної реєстрації прав та їх обтяжень, що призвело до порушення законних прав позивача.

Представник позивача просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог.

Представник Публічного акціонерного товариства "Малинський каменедробильний завод" позов підтримав.

Представник Приватного акціонерного товариства "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" заперечував проти позовних вимог.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та заперечення представника відповідача, та правову позицію представників третіх осіб, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Встановлено, що спірне майно - локомотивне депо будувалося у 1988-1989 роках Малинським каменедробильним заводом, що підтверджується документами з будівництва та введення об'єкта в експлуатацію, а саме: договором підряду на капітальне будівництво №2 від 09.11.1998 (а.с. 41); актом № 2 на приховані роботи від 22.02.1989 (а.с. 37); актом робочої комісії про готовність завершеного будівництвом об'єкта від 21.12.1989 (а.с. 35-36).

Суд вважає за необхідне зазначити, що Наказом регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву №846-ВАТ від 17.07.1995р. (а.с.11 том 1) затверджено акт оцінки цілісного майнового комплексу Малинського каменедробильного заводу та план приватизації Малинського каменедробильного заводу. Планом приватизації Малинського каменедробильного заводу, був визначений спосіб приватизації підприємства шляхом перетворення Державного комунального підприємства "Малинський каменедробильний завод" у Відкрите акціонерне товариство "Малинський каменедробильний завод". Згідно статуту Публічного акціонерного товариства "Малинський каменедробильний завод" (нова редакція) загальними зборами акціонерів 22 грудня 2010р. (протокол №1 від 22.12.2010р.) було прийнято рішення щодо приведення діяльності товариства у відповідність до вимог Закону України "Про акціонерні товариства", у зв'язку з чим змінено найменування Відкритого акціонерного товариства "Малинський каменедробильний завод" на Публічне акціонерне товариство "Малинський каменедробильний завод" (позивач у справі), яке є правонаступником Відкритого акціонерного товариства "Малинський каменедробильний завод".

В матеріалах справи міститься копія Державного акта на право постійного користування землею, виданого ВАТ "Малинський каменедробильний завод" (а.с. 44-54) з якої вбачається, що ВАТ "Малинський каменедробильний завод" надано у постійне користування земельну ділянку площею 65, 52 гектарів в межах згідно з планом землекористування, з них на території Малинської міської ради - 37.29 га., Гранітненської селищної ради - 12.67 га., Української сільської ради - 15, 56 га., землі надано у постійне користування для виробничих потреб на підставі рішення Позивача від 28 грудня 1996 року 7 сесії ХХІІ скликання. Суду зауважує, що з даного Державного акта вбачається, що спірне майно розташоване саме на земельній ділянці, яка знаходиться в постійному користуванні ВАТ "Малинський каменедробильний завод" та на її території.

Встановлено, що у квітні 2009 року Приватне акціонерне товариство "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" звернувся до Гранітненської селищної ради з листом про оформлення права власності на майно.

За результатами розгляду вищевказаного листа, виконавчим комітетом Гранітненської селищної ради прийнято Рішенням № 29 від 22.04.2009 (а.с. 26) та вирішено оформити право власності на об'єкт нерухомого майна та видати свідоцтво про право власності держави Україна в особі відкритого акціонерного товариства "Київ -Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" на нерухоме майно, зокрема, локомотивне депо площею 962,6 кв.м. із залізничними коліями 227 м. за адресою: Гранітненська селищна рада Малинського району Житомирської області, за межами населених пунктів, комплекс будівель і споруд № 3.

Дане рішення слугувало підставою для видачі Виконавчим комітетом Гранітненської селищної ради Свідоцтва № 6232 від 13.05.2009 про право власності на нерухоме майно (а.с. 12).

Однак, Відкрите акціонерне товариство "Малинський каменедробильний завод" звернулося до виконавчого комітету Гранітненської селищної ради із зверненням № 314 від 12.06.2009 щодо скасування рішення від 22 квітня 2009 року № 29, та визнання недійсним виданого на підставі даного рішення Свідоцтва про право власності № 6232 від 13 травня 2009 року (а.с. 29).

Рішенням Виконавчого комітету Гранітненської селищної ради № 62 від 15.06.2009 вирішено: скасувати Рішення виконавчого комітету Гранітненської селищної ради № 29 від 22.04.2009 "Про реєстрацію права власності на об'єкти нерухомого майна" та визнати недійсними видані на його підставі Свідоцтво про право власності держави Україна в особі Відкритого акціонерного товариства "Київ -Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" (а.с. 30-31).

Листом № 559 від 24 травня 2013 року ПАТ "Малинський каменедробильний завод" просить Позивача здійснити свої повноважень по відношенню до спірного майна (а.с. 32).

20 серпня 2013 року право власності на спірне майно було зареєстроване за Позивачем, про що видано відповідне свідоцтво про право власності на об'єкт нерухомого майна: індексний номер: 8202068), а саме: об'єкт нерухомого майна - локомотивне депо; адреса об'єкта - Житомирська область, Малинський район, Гранітненська селищна рада; Комплекс будівель і споруд № 4; відомості про право власності форма власності: комунальна; власник - Малинська районна рада Житомирської області (код ЄДРПОУ 13577103, адреса 11601, Житомирська область, м. Малин, площа Соборна, будинок 6А.) (а.с. 19).

20 серпня 2013 року державним реєстратором Реєстраційної служби Малинського районного управління юстиції Житомирської області було сформовано витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, з котрого вбачається, що: підстава виникнення права власності - рішення (22 сесія шостого скликання), серія та номер - 427, виданий 19 липня 2013 року, видавник Позивач; форма власності комунальна; розмір частки - 1/1; власник - Позивач; реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 137018418234; об'єкт нерухомого майна - локомотивне депо; адреса - Житомирська область, Малинський район, Гранітненська селищна рада, комплекс будівель і споруд № 4; загальна площа: 962, 6 кв.м. (а.с. 20).

Представник позивача в судовому засіданні пояснив, що 25 жовтня 2013 року рішенням Малинської районної ради № 461 щодо передачі будівлі локомотивного депо на баланс Малинської районної ради" було вирішено передати будівлю локомотивного депо, що є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ району, загальною площею 962,6 кв.м. (за адресою: Гранітненська селищна рада, комплекс будівель і споруд № 4) з балансу Відкритого акціонерного товариства "Малинський каменедробильний завод" на баланс Малинської районної ради.

Однак, 08.07.2014 року державним реєстратором реєстраційної служби Малинського районного управління юстиції Житомирської області Ширченко Лесею Володимирівною на підставі заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, яку подала Павленко Тетяна Сергіївна, що діє на підставі довіреності, виданої Приватним акціонерним товариством "Київ -Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту", прийнято рішення № 14275742 провести державну реєстрацію права власності форма власності: державна на Локомотивне депо з під'їзними коліями, нежитлова будівля, що розташований Житомирська область, Малинський р., сщ/рада Гранітненська, комплекс будівель і споруд № 3 за суб'єктом - Приватне акціонерного товариства "Київ -Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту".

Зазначене вище підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с. 18).

Заперечуючи позовні вимоги, представник Приватного акціонерного товариства "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" в судовому засіданні акцентував увагу на тому, що за ПАТ "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" та Малинською районною радою Житомирської області було зареєстровано відмінне одне від одного майно та за різними адресами.

Представник позивача заперечував дане припущення та пояснив, що на території Гранітненської селищної ради зареєстроване лише одне локомотивне депо.

Судом під час розгляду справи ставилось питання про витребування інвентарної справи, однак сторони в судовому засіданні пояснили, що інвентарна справа щодо спірного об'єкту досліджувалась Господарським судом Житомирської області при розгляді справи №906/1415/14, а тому повторне її витребування та дослідження не є доцільним.

З огляду на це, суд вважає за необхідне зазначити, що Господарським судом Житомирської області встановлено, що доказом, який опосередковано засвідчує факт реєстрації права власності Позивача та Приватного акціонерного товариства "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" на одне і те саме майно є лист № 591 від 28 листопада 2014 року Малинського районного комунального підприємства з технічної інвентаризації, з якого вбачається наявність лише однієї інвентарної справи на спірний об'єкт, а також з листа Гранітненської селищної ради від 15 грудня 2014 року № 365/02-17, з котрого вбачається, що на території Гранітненської селищної ради зареєстроване лише одне локомотивне депо, яке знаходиться на території ПАТ "Малинського каменедробильного заводу", інформація про наявність інших локомотивних депо на території селищної ради відсутня.

При цьому, суд констатує факт того, що іншими сторонами не спростовано те, що на спірній території знаходиться лише одне депо.

Суд вважає, що при здійсненні зазначеної реєстраційної дії державним реєстратором порушено норми Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004, № 1952-IV (далі - Закон) та Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень", затверджений Постановою КМ України від 17.10.2013, № 868 (далі - Порядок) з огляду на наступне.

Статтею 2 Закону визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Частиною 1. ст. 4 Закону визначено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону, державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Приписами ч. 1 ст. 15 Закону встановлено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:

1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;

2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;

3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;

4) внесення записів до Державного реєстру прав;

5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;

6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Пунктом 15 Порядку передбачено, що під час розгляду заяви і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо:

1) обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках);

2) повноважень заявника;

3) відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах;

4) наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону;

5) наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.

Отже, суд приходить до висновку, що державним реєстратором не було належним чином перевірено наявність суперечностей, що і призвело до порушення прав Позивача.

Із картки прийому заяви № 14275093 вбачається, що разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень Павленко Т. С. ( представником Приватного акціонерного товариства "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту") було надано: свідоцтво про право власності № 6232 від 13.05.2009; витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 14.05.2009 № 22723000; наказ № 836 від 22.11.2010; виписка з ЄДРПОУ (а.с. 242).

Разом з тим, суд звертає увагу на ту обставину, що Свідоцтво про право власності не є правочином, його наслідком не є виникнення, зміна чи припинення правовідносин. Свідоцтво про право власності є лише документом, яким оформлюється (підтверджується) право власності. Поряд з цим, суд зазначає, що питання правомірності видачі та дії свідоцтва про право власності на нерухоме майно безпосередньо залежить від законності рішення органу, на підставі якого таке свідоцтво видане.

На вимогу суду державним реєстратором було надано реєстраційну справу щодо державної реєстрації права власності форма власності: державна на Локомотивне депо з під'їзними коліями, нежитлова будівля, що розташований Житомирська область, Малинський р., сщ/рада Гранітненська, комплекс будівель і споруд № 3 за суб'єктом - Приватне акціонерного товариства "Київ -Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту".

З матеріалів реєстраційної справи вбачається, та не заперечується в судовому засіданні представником реєстраційної служби та представником ПАТ "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту", що окрім зазначених в картці прийому заяви №14275093 документів, довіреною особою ПАТ "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту", окрім інших, було надано копію рішення Господарського суду Житомирської області від 29.08.2011, з тексту якого вбачається, що: "...оскільки, цілісний майновий комплекс Малинського каменедробильного заводу належав до комунальної власності, що підтверджується вищевикладеним, то і спірне майно, що не увійшло до статутного та позастатутного капіталу Відкритого акціонерного товариства "Малинський каменедробильний завод" належить також до комунальної власності.... З огляду на те, що управління майном, яке є об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ Малинського району здійснюють Малинська районна рада та Малинська районна державна адміністрація, з урахуванням територіального місцезнаходження спірного об'єкта, суд прийшов до висновку, що локомотивне депо, загальною площею 962.6 кв.м., розташоване за адресою: Житомирська область, Малинський район, селищна рада Гранітненська, комплекс будівель і споруд № 4, що не увійшло до статутного капіталу ВАТ "Малинський каменедробильний завод", але перебуває на його балансі, є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ Малинського району".

Однак, з невідомих причин, Державним реєстратором реєстраційної служби Малинського районного управління юстиції Житомирської області Ширченко Лесею Володимирівною при здійсненні реєстраційної дії не було взято до уваги дане судове рішення та не перевірено викладені в ньому обставини, а також не було витребувано у довіреної особи ПАТ "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, як того вимагає п. 8 ч. 2 ст. 9 Закону.

З огляду на викладене, суд вважає, що Державним реєстратором реєстраційної служби Малинського районного управління юстиції Житомирської області Ширченко Лесею Володимирівною державну реєстрацію за Державою Україна в особі Приватного акціонерного товариства "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" права власності на об'єкт нерухомого майна - нежитлову будівлю локомотивного депо з цегли та залізобетонних панелей, триповерхову, загальною площею 765,1 кв. м. та під'їзні залізничні колії 227 м, що були вчинені при винесенні рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 14275742 від 08.07.2014 було здійснено на підставі документів, зокрема, свідоцтва про право власності № 6232 від 13.05.2009 що не мало юридичної сили, оскільки було скасовано Рішенням виконавчого комітету Гранітненської селищної ради № 62 від 15.06.2009 року, а решта наданих для державної реєстрації документів не була досліджена та перевірена державним виконавцем належним чином.

Окрім того, суд звертає увагу на той факт, що Рівненським апеляційним Господарським судом 08 квітня 2015 року винесено постанову, якою визнано за територіальною громадою сіл, селищ Малинського району в особі Малинської районної ради Житомирської області (11601, Житомирська область, м. Малин, площа Соборна, б. 6А, ідентифікаційний код 13577103) право комунальної власності на об'єкт нерухомого майна - локомотивне депо загальною площею 962,6 кв.м., що знаходиться за адресою: Житомирська область, Малинський район, селищна рада Гранітненська, комплекс будівель і споруд № 4. Визнано недійсним (скасувати) свідоцтво про право власності держави України в особі Відкритого акціонерного товариства "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" (02092, м. Київ, вул. Алма-Атинська, 37, ідентифікаційний код 04737111) на нерухоме майно: локомотивне депо площею 962,6 кв.м. із залізничними коліями 227 м. за адресою: Гранітненська селищна рада Малинського району Житомирської області, за межами населених пунктів, комплекс будівель і споруд № 3 (серія ЯЯЯ № 045778 від 13 травня 2009 року). Дане судове рішення набрало законної сили.

Відповідно до пункту 2.6 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26 грудня 2011 року "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", не потребують доказування преюдиціальні факти, тобто встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори) у процесі розгляду іншої справи, в якій беруть участь ті самі сторони, в тому числі і в тих випадках, коли в іншому спорі сторони мали інший процесуальний статус. Преюдиціальне значення процесуальним законом надається саме фактам, встановленим судовими рішеннями (в тому числі в їх мотивувальних частинах), але не правовій оцінці таких фактів, здійсненій іншим судом чи іншим органом, який вирішує господарський спір.

Статтею 124 Конституції України визначено, що судові рішення (ухвала, постанова) є обов'язковими до виконання на всій території України.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 158-163, 168, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії державного реєстратора реєстраційної служби Малинського районного управління юстиції Житомирської області Ширченко Лесі Володимирівни щодо державної реєстрації за Державною України в особі публічного акціонерного товариства "Київ -Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" право власності на об'єкт нерухомого майна - нежитлову будівлю локомотивного депо з цегли та залізобетонних панелей, трьохповерхову, загальною площею 761,1 кв.м та під'їзні залізничні колії -227 м., які були вчинені при винесенні рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 14275742 від 08.07.2014 року.

Скасувати рішення Державного реєстратора реєстраційної служби Малинського районного управління юстиції Житомирської області Ширченко Лесі Володимирівни "Про державну реєстрацію прав та їх обтяжень", індексний номер: 14275742 від 08.07.2014 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Малинської районної ради Житомирської області (код 1357103) суму сплаченого судового збору у розмірі 73,08 грн.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.В. Лавренчук

Повний текст постанови виготовлено: 28 квітня 2015 р.