ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 квітня 2015 року Справа № 803/635/15-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Андрусенко О. О.,
при секретарі судового засідання Брудовській Н. В.,
за участю представника позивача Лапковського О. Ю.,
представника відповідача Остапчука Я. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» в інтересах філії «Старовижівський автодор» Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» до Ратнівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Дочірнє підприємство «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» в інтересах філії «Старовижівський автодор» Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» (далі - філія «Старовижівський автодор» ДП «Волинський облавтодор», позивач) звернулося з позовом до Ратнівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Ратнівська ОДПІ, відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення від 20.03.2015 року № 000154304, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 37723 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідача не було правових підстав для застосування штрафних санкцій у сумі 37723 грн. за несвоєчасне перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб, а тому просив скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.03.2015 року № 000154304.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав із підстав, наведених у позовній заяві. У письмових поясненнях посилається на те, що відповідач, приймаючи податкове повідомлення-рішення від 20.03.2015 року № 000154304, застосував штрафні санкції на підставі пункту 127.1. статті 127 Податкового кодексу України, тобто за несплату узгодженого грошового зобов'язання, однак податковим органом під час проведення перевірки встановлено порушення податкового законодавства у вигляді прострочення встановленого строку сплати податку на доходи фізичних осіб, утриманого із заробітної плати, тому в даному випадку повинен бути застосований штраф, передбачений статтею 126 Податкового кодексу України.
У письмових запереченнях та в судовому засіданні представник відповідача позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що позивачем несвоєчасно було перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб у сумі 61 086,27 грн., а тому контролюючим органом правомірно застосовано штраф у сумі 37 723 грн. відповідно до пункту 127.1 статті 127 Податкового кодексу України.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що з 15.01.2015 року по 26.01.2015 року працівниками Ратнівської ОДПІ проведено позапланову виїзну документальну перевірку філії «Старовижівський автодор» ДП «Волинський облавтодор» з питань дослідження фінансового стану підприємства, цільового використання коштів та фактичної можливості виплати заробітної плати за період з 01.01.2014 року по 22.09.2014 року згідно постанови від 06.10.2014 року, за результатами якої складено акт від 28.01.2015 року № 37/17-34572281.
З акту перевірки вбачається, що відповідно до наказу ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» від 17.09.2014 № 132 з 01.10.014 року припинено виробничо-господарську діяльність філії «Камінь-Каширський автодор» ДП «Волинський облавтодор» шляхом приєднання до філії «Старовижівський автодор» ДП «Волинський облавтодор».
Перевіркою зафіксовано порушення вимог підпунктів 168.1.2, 168.1.4 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України, в результаті чого несвоєчасно перераховано податок на доходи фізичних осіб за період охоплений перевіркою по філії «Камінь-Каширський автодор» ДП «Волинський облавтодор» в сумі 51401,48 грн., та підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України в результаті чого під час перевірки нараховано пеню в сумі 917,28 грн. та відповідно до пункту 127.1 статті 127 Податкового кодексу України нараховано штрафні санкції.
В ході проведення перевірки встановлено, що за період з 01.01.2014 року по 29.09.2014 року філією «Камінь-Каширський автодор» ДП «Волинський облавтодор» нараховано, але несвоєчасно перераховано податок з доходів фізичних осіб. Згідно складеного під час розрахунку повноти і своєчасності перерахувань до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб за період з 01.01.2014 року по 20.09.2014 року філією «Камінь-Каширський автодор» ДП «Волинський облавтодор» сплачено до бюджету з порушенням встановлених строків сплати нарахований податок з доходів фізичних осіб за період з 01.01.2014 року по 29.09.2014 року в загальній сумі 51401,48 грн.
На підставі акту перевірки від 28.01.2015 року № 37/17-34572281 Ратнівською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.02.2015 року № 000045314, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 37231,42 грн.
Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивачем було подано скаргу Головному управлінню ДФС у Волинській області. Рішенням Головного управління ДФС у Волинській області від 12.03.2015 року № 1465/10/03-20-10-03-06 скаргу залишено без задоволення, податкове повідомлення-рішення від 13.02.2015 року № 000045314 - без змін та збільшено грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 491,58 грн.
20.03.2015 року Ратнівською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення № 000154304, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку, за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 37723,00 грн.
Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням від 13.02.2015 року № 000045314, позивач оскаржив його у судовому порядку.
Порядок нараховування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб передбачений розділом IV Податкового кодексу України (далі - ПК України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пунктів 171.1 та 171.2 статті 171 ПК України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку. Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні.
Підпунктом 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Відповідно до підпунктів 168.1.1 та 168.1.2 пункту 168.1 статті 168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу. Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Згідно із підпунктом 168.1.5 пункту 168.1 статті 168 ПК України якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Отже, філія «Камінь-Каширський автодор» ДП «Волинський облавтодор», правонаступником якого є філія «Старовижівський автодор» ДП «Волинський облавтодор», при виплаті заробітної плати своїм працівникам за період з 01.01.2014 року по 29.09.2014 року, в силу підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 ПК України, виступала податковим агентом щодо податку на доходи фізичних осіб та платником вказаного податку, а тому відповідно до підпункту 162.1.3 статті 162 ПК України зобов'язана нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Як вбачається з акту від 28.01.2015 року № 37/17-34572281 та з рішення про результати розгляду первинної скарги від 12.03.2015 року № 1465/10/03-20-10-03-06, в період з 01.01.2014 року по 29.09.2014 року мала місце несвоєчасність сплати філією «Камінь-Каширський автодор» ДП «Волинський облавтодор» податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 61 086,27 грн., в результаті чого Ратнівською ОДПІ застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції в розмірі 37723 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 20.03.2015 року № 000154304.
Таким чином, спірним питанням даного спору є правомірність нарахування контролюючим органом штрафних (фінансових) санкцій на підставі пункту 127.1 статті 127 ПК України та відповідність застосованого розміру штрафних санкцій вчиненому правопорушенню.
Відповідно до пункту 127.1 статті 127 ПК України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов'язок щодо погашення такого податкового боргу покладається на особу, визначену цим Кодексом, у тому числі на податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу, крім випадків, встановлених розділом IV цього Кодексу.
Визначальною умовою для застосування штрафних санкцій, передбачених пунктом 127.1 статті 127 ПК України є ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податку з доходів фізичних осіб до бюджету.
Отже, статтею 127 ПК України встановлюється міра відповідальності, яка покладається на платника податків, в тому числі і на податкового агента, саме за несплату (неперерахування) податків, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, при цьому відповідність розміру штрафних санкцій за вчинення такого порушення визначається (обчислюється) від кількості разів допущених таких порушень протягом певного періоду часу, а саме протягом 1 095 днів.
Як встановлено судом, контролюючим органом протягом 1095 днів до винесення податкового повідомлення-рішення від 20.03.2015 року № 000154304 не було застосовано до філії «Старовижівський автодор» ДП «Волинський облавтодор» штрафних санкцій за ненарахування, неутримання та/або несплату (неперерахування) податку з доходів фізичних осіб, такі докази в матеріалах справи відсутні.
Водночас, згідно рішення про результати розгляду первинної скарги від 12.03.2015 року № 1465/10/03-20-10-03-06 розмір штрафу за несвоєчасне перерахування до бюджету с 61 086,27 грн. податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 127.1 статті 127 ПК України, застосований до філії «Старовижівський автодор» ДП «Волинський облавтодор» за звітний період, у якому виявлено порушення, становив 25%, 50% та 75%, а саме: 2590,20 грн. - в розмірі 25 відсотків суми податку, що не перерахований (несвоєчасно перерахований) у встановлені строки до бюджету за січень 2014 року у розмірі 10 360,75 грн.; 5 823,50 - в розмірі 50 відсотків суми податку, що не перерахований (несвоєчасно перерахований) у встановлені строки до бюджету за лютий 2014 року у розмірі 11 646,98 грн.; 29 309,30 грн. - в розмірі 75 відсотків суми податку, що не перерахований (несвоєчасно перерахований) у встановлені строки до бюджету за період з березня по липень 2014 року у розмірі 39 079,10 грн.
Суд вважає, що контролюючий орган, визначаючи розмір штрафної санкції, безпідставно застосував штраф у розмірі 50 відсотків та 75 відсотків суми податку, оскільки ним не було застосовано до позивача штрафних санкцій відповідно до абз. 2, 3 пункту 127.1 статті 127 ПК України протягом 1095 днів, що виключає по собі наявність повторності (вдруге, втретє) та підстав для застосування розміру штрафу у вигляді 50 відсотків та 75 відсотків суми податку. Тобто, в даному випадку розмір штрафної санкції слід обчислювати із суми 61 086,27 грн. несплаченого податку з доходів з фізичних осіб за період з 01.01.2014 року по 29.09.2014 року, виходячи з 25 відсотків суми податку, що підлягає сплаті до бюджету. Розмір штрафної санкції внаслідок такого обчислення складає 15 271,57 грн. (61086,27 х 25%).
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду від 03.02.2015 року в справі № К/800/59780/14.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення Ратнівської ОДПІ від 20.03.2015 року № 000154304 слід визнати протиправним та скасувати в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 22451,43 грн. (37723 - 15271,57 = 22451,43).
Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем як суб'єктом владних повноважень повністю не було доведено протиправності встановлених під час перевірки порушень позивачем вимог діючого законодавства та, як наслідок, обґрунтованості винесення спірного податкового повідомлення-рішення.
Таким чином, виходячи із наданих частиною другою статті 162 КАС України суду повноважень, з наведених вище підстав адміністративний позов слід задовольнити шляхом прийняття постанови про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Ратнівської ОДПІ від 20.03.2015 року № 000154304 в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 22451,43 грн., а в решті - залишити без змін.
Суд не бере до уваги посилання позивача на те, що відповідачем неправомірно застосовано штрафні санкції на підставі пункту 127.1. статті 127 Податкового кодексу України, тобто за несплату узгодженого грошового зобов'язання, так як податковим органом під час проведення перевірки встановлено порушення податкового законодавства у вигляді прострочення встановленого строку сплати податку на доходи фізичних осіб, утриманого із заробітної плати, тому повинен бути застосований штраф, передбачений статтею 126 Податкового кодексу України, з огляду на те, що зазначеною нормою передбачено накладення штрафу за несплату узгодженої суми грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств або рентної плати, однак в даному випадку до позивача застосовані штрафні санкції за ненарахування, неутримання та/або несплату (неперерахування) податку з доходів фізичних осіб, а тому відповідачем правомірно застосовано штрафні санкції на підставі пункту 127.1. статті 127 Податкового кодексу України.
Частиною 1 статті 3 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру - 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати. під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги (частина 3 статті 4 Закону).
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» розмір мінімальної заробітної плати з 01.01.2015 року становить 1 218, 00 грн.
З платіжного доручення від 18.03.2015 року № 2160 вбачається, що позивачем сплачено судовий збір у сумі 182,70 грн., тобто 10% ставки судового збору.
Оскільки розмір майнових вимог складає 37723 грн. - сума грошового зобов'язання визначена податковим повідомленням-рішенням від 20.03.2015 року № 000154304, даний адміністративний позов підлягає оплаті судовим збором у сумі 1827,00 грн.
Враховуючи те, що судом скасовується податкове повідомлення-рішення від 20.03.2015 року № 000154304 в частині застосування штрафних санкцій у сумі 22451,43 грн., тому згідно частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» решта суми судового збору стягується з позивача пропорційно до відхиленої частини вимоги, що становить 556,87 грн. (15271,57 х 100%) / 37723 = 40,48 %; (1827 х 40,48 %) / 100 % =739,57; 739,57 - 182,70 = 556,87).
Отже, з ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» необхідно стягнути суму несплаченого судового збору у розмірі 556,87 грн.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Ратнівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області від 20 березня 2015 року № 000154304 в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 22451 (двадцять дві тисячі чотириста п'ятдесят одна) грн. 43 коп.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (43001, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Ковельська, будинок 41, код ЄДРПОУ 32035139) на користь держави судовий збір у розмірі 556 (п'ятсот п'ятдесят шість) грн. 87 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої складено 05 травня 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя О. О. Андрусенко