№263/1637/15-ц
№2/263/889/2015
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 квітня 2015 року місто Маріуполь
Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Ковтуненка В.О.,
при секретарі Момот А.М.,
розглянувши у судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачки про стягнення суми переплати державної соціальної допомоги у розмірі 4287,13 гривень.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в УСЗН Жовтневого району Маріупольської міської ради, як одержувач допомоги сімям з дітьми та малозабезпеченим сімям з 03 вересня 2013 року. При призначенні допомоги та заповненні декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням соціальної допомоги, ОСОБА_1 вказала, що вона за 6 місяців, що передували зверненню, крім державної допомоги по вагітності та пологам, ніяких доходів не має. В зв'язку з чим відповідачці була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сімям з 01.09.2013 року по 30.11.2013 року у розмірі 836,75 гривень та з 01.12.2013 року по 28.02.2014 року у розмірі 888,44 гривень. При перевірці одержувача соціальної допомоги шляхом звірки інформації про доходи, було виявлено, що ОСОБА_1 надала неповну інформацію про доходи за період з 01.03.2013 року по 29.05.2013 року, а саме нею не було внесено дохід до декларації, отриманий за договором з ТОВ «Фудмаркет». Подання недостовірних відомостей призвело до неправильного визначення розміру державної соціальної допомоги. Внаслідок цього відповідачці були надміру виплачені кошти у розмірі 4287,13 гривень. 11.03.2014 року ОСОБА_1 було направлено повідомлення про повернення зайве сплаченої соціальної допомоги та надано строк для повернення переплаченої суми державної допомоги до 18.04.2014 року. До цього часу вказана сума не повернута. У звязку із чим, вони вимушені були звернутися до суду із вказаним позовом.
Представник позивача в судовому засіданні доводи позовної заяви підтримала, просила її задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідачки у судовому засіданні позовні вимоги не визнала та зазначила, що під час звернення до УСЗН Жовтневого району Маріупольської міської ради ОСОБА_1 повідомила відповідальну посадову особу про працевлаштування за договором та про відсутність відповідних записів у трудовій книжці. Таким чином, відповідачка не приховувала доходи, а відповідно отримала допомогу через недбалість фахівців УСЗН Жовтневого району Маріупольської міської ради.
Суд, заслухавши сторони, перевіривши матеріали справи за доводами позовної заяви, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_1 звернулася до УСЗН Жовтневого району Маріупольської міської ради 03 вересня 2013 року з проханням надати: тимчасову державну соціальну допомоги при народженні дитини; по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку; на дітей одиноким матерям та малозабезпеченим сімям з урахуванням доходів.
Згідно декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулись за допомогою, відповідачка вказала, що вона ніде не працює, не отримує будь яких інших доходів, пільг не має.
Згідно рішення про призначення допомоги малозабезпеченій сім'ї відповідачці призначена державна допомога, як не працюючий жінці з урахуванням доходів з 01 вересня 2013 року.
Згідно копії довідки про доходи, вбачається, що ОСОБА_1 у період з 01 березня 2013 року по 29 травня 2013 року працювала у ТОВ «Фудмаркет» та отримувала заробітну плату. Загальна сума заробітної плати за три місяці склала 6158,59 гривень.
Як передбачено п.46, п.49 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо) або призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи праці та соціального захисту населення. Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Стаття 22 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» передбачає, що одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживання з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сімї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Мінпраці, Мінекономіки, Мінфіну, Держкомстату, Держкомсімямолоді зареєстрованої у Мінюсті 07.02.2002 року за №112/6400, для призначення вказаної допомоги представник сімї подає органу праці та соціального захисту населення документи, передбачені Порядком, в тому числі декларацію про доходи та майно, з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують звернення за призначенням державної соціальної допомоги.
Таким чином, виходячи із зазначеної норми, оскільки відповідачка не повідомила позивача, про те, що вона протягом шести місяців, що передують звернення за призначенням державної соціальної допомоги працювала та отримувала заробітну плату, у звязку з чим, це призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів на суму 4287,13 гривень, яка підлягає стягненню з відповідачки на користь позивача.
У відповідності до ст. 88 ЦПК України з відповідачки на користь держави також підлягає стягненню судовий збір у розмірі 243 гривні 60 копійок.
На підставі Цивільного кодексу України, керуючись ст.ст. 11, 60, 88, 212-215 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Управління соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради (р/р 35419020040365 в ГУ ДКСУ Донецької області, МФО 834016, ЄДРПОУ 26010964) надмірно виплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям у розмірі 4287 гривень 13 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) на користь держави судовий збір в розмірі 243 гривні 60 копійок.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя В.О. Ковтуненко