Постанова № 43945367, 30.04.2015, Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
30.04.2015
Номер справи
705/1140/15-а
Номер документу
43945367
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія Справа №705/1140/15-а

2-а/705/65/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30.04.2015 м. Умань

Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі :

головуючого судді Черниш Т.О.

при секретарі Шевчук Н.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Умань адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради про визнання дій протиправними та зобовязання встановити статус інваліда війни, -

В С Т А Н О В И В :

Зважаючи на складність справи та викладення повного рішення суду, повязаного з потребою у обґрунтуванні доводів сторін, на що може бути витрачений значний час, суд вважає за необхідне проголосити його вступну та резолютивну частини.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 11, 17, 19, 86, 99, 158, 159, 160-163 КАС України, суд

П ОС Т А Н О В И В :

Позов задовольнити.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни - протиправними.

Зобовязати управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя підпис ОСОБА_2

копія Справа №705/1140/15-а

2-а/705/65/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30.04.2015 м. Умань

Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі :

головуючого судді Черниш Т.О.,

при секретарі Шевчук Н.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Умань адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради про визнання дій протиправними та зобовязання встановити статус інваліда війни, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Уманського міськрайонного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Уманської міської ради про визнання дій протиправними та зобовязання встановити статус інваліда війни. В позові він вказав, що він в період з 19.08. 1985 року по 30.11.1994 року працював у військовій частині 01560 Міністерства оборони СРСР слюсарем сантехніком і відносився до осіб вільнонайманого складу. 16.09.985 року, як особа вільнонайманого складу , давав урочисте і клятвене зобов?язання. В період з 22.09. 1986 року по 02.11.1986 року , він як особа вільнонайманого складу , в складі військових частин 62008, 33835, куди був відряджений з військової частини 01560, разом з іншими вільнонайманими особами та військовослужбовцями виконував обов?язки військової служби , пов?язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - будували казарми для військовослужбовців та пожежних депо. На даний час він є інвалідом ІІ групи. Інвалідність настала внаслідок захворювання, пов?язаного з виконанням обов?язків військової служби ( робіт) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС , як особи вільнонайманого складу. Тобто, відповідно до Закону України « Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» йому має бути встановлений статус інваліда війни та видано посвідчення інваліда війни. Однак на його заяву від 12.01.2015 року до управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради про встановлення статусу інвалідів та видачі посвідчення інваліда війни , листом від 10.02. 2015 року № 680/11 безпідставно відмовлено. Позивач вважає, що дії відповідача щодо відмови у встановленні йому статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни суперечить чинному законодавству, а тому є протиправними. Тому, просить визнати дії управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради щодо відмови у встановленні йому, ОСОБА_1 , відповідно до п.1 ч.2 ст.7 закону України « Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни протиправними та зобов?язати управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради встановити йому, ОСОБА_1 , відповідно до п.1 ч.2 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни.

В судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги, просили їх задоволити, надавши відповідні усні та письмові пояснення.

Представник відповідача ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Уманської міської ради в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила суд відмовити в задоволенні позову, надавши відповідне заперечення.

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5, кожен окремо показали, що позивач дійсно працював у військовій частині 01560 та відносився до осіб вільнонайманого складу, які приймали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Суд, вислухавши пояснення сторін по справі, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи та докази, що були надані сторонами, приходить до наступного.

Судом встановлено , що ОСОБА_1 в період з 19.08.1985 року по 30.11.1994 року працював у військовій частині 01560 Міністерства оборони СРСР слюсарем сантехніком і відносився до осіб вільнонайманого складу (а.с.-8). В період з 22.09.1986 року по 02.11.1986 року, позивач, як особа вільнонайманого складу, в складі військових частин 62008, 33835, куди був відряджений з військової частини 01560, разом з іншими вільнонайманими особами та військовослужбовцями виконував обов?язки військової служби, пов?язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Згідно довідки до акту огляду МСЕК серії 10 ААА № 356763 від 18.04.2011 року ОСОБА_1 встановлено 11 групу інвалідності, причиною якої стало захворювання, повязане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.- 6-7). Відповідно до експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії від 27.03.2015 року № 1402 , - захворювання ОСОБА_1 повязане з виконанням обовязків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно ст. 6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України, а ст. 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на принципах , згідно з якими ніхто не може бути вимушений робити те , що не передбачено законодавством . Одночасно дана норма встановлює , що органи державної влади і органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобовязані діяти на підставі , в межах повноважень і в спосіб , що передбачені Конституцією та Законодавством України.

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Відповідно до пункту 1 частини 2 ст. 7 Закону України « Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать також інваліди з числа військовослужбовців , осіб вільнонайманого складу, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії , каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов?язків військової служби, пов?язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи , ядерних аварій , ядерних випробувань , з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами.

Згідно з п. 10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. № 302, «Посвідчення інваліда війни» видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.

Необхідність надання будь-яких інших документів на підтвердження факту участі особи в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи законодавством не передбачено.

Відповідно пункту 2 зазначеного Положення № 302, посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинністьЗакону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", на підставі якого надаються відповідні пільги і компенсації. Пунктом 3 Положення № 302 передбачено, що відповідно доЗакону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни. Інвалідам війни, згідно статті 7 Закону, видаються посвідчення з написом "Посвідчення інваліда війни-інвалід". Абзацом 2 пункту 7 Положення № 302 встановлено, що "Посвідчення інваліда війни", "Посвідчення учасника війни" і відповідні нагрудні знаки, "Посвідчення члена сім'ї загиблого" видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.

Як також видно з наявних матеріалів справи, з метою реалізації свого права, позивач улютому 2015 року звернувся до відповідача із заявою про встановлення йому статусу та видачі посвідчення інваліда війни.

На переконання суду, зазначені документи (надані позивачем до матеріалів справи), які у відповідності до вимог ч. 1ст. 79 КАС Україниє письмовими доказами, у своїй сукупності у повній мірі підтверджують право позивача на статус інваліда війни та відповідне посвідчення.При цьому відповідач, не заперечуючи самого факту участі позивача в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при виконані службових обов'язків, в наданому суду заперечні намагається самовільно звузити коло застосуванняЗакону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Таким чином наявні матеріали справи (надані позивачем докази) свідчать про те, що позивач працював у військової частині і приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та став інвалідом внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ч. 1ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановленихст. 72 КАС України. Згідно з ч. 2ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів суду правомірності вчинених ним дій щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу та видачі посвідчення інваліда війни, натомість позивач надав суду відповідні обґрунтування, що підтверджуються допустимими доказами щодо протиправності дій відповідача стосовно відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу та видачі посвідчення інваліда війни.

Тому, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни та зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни.

Відповідно до ст.94 КАС України, п.20 ст.5 Закону України "Про судовий збір" судовий збір слід віднести за рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 11, 17, 19, 86, 99, 158, 159, 160-163 КАС України, суд

П ОС Т А Н О В И В :

Позов задовольнити.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни - протиправними.

Зобовязати управління соціального захисту населення Уманської міської ради встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя підпис ОСОБА_2

З оригіналом вірно: Суддя: