Постанова № 43944001, 27.04.2015, Путивльський районний суд Сумської області

Дата ухвалення
27.04.2015
Номер справи
584/308/15-а
Номер документу
43944001
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 584/308/15-а

Провадження № 2-а/584/9/15

ПОСТАНОВА

Іменем України

27.04.2015 року Путивльський районний суд Сумської області суд у складі:

головуючого судді -Данік Я.І.

за участі секретаря Зікрати Я.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Путивль адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області про визнання протиправними дій органу державної влади та зобовязання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, який обґрунтовує тим, що перебуває на обліку в УПФУ в Путивльському районі та отримує пенсію, як державний службовець з 25 квітня 2014 року. 12 грудня 2014 року позивачка звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за останні 24 календарні місяці роботи та включення до розрахунку матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації. Оскільки дані виплати відповідачем при визначенні розміру пенсії не були враховані, позивачка просить суд визнати такі дії протиправними та зобовязати відповідача здійснити перерахунок і виплату їй пенсії як державному службовцю з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації), починаючи з 25 квітня 2014 року.

Позивачка в судове засідання не зявилась, подала заяву про підтримання позову та розгляд справи у її відсутність.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, подав заперечення на позов та заяву про розгляд справи у його відсутність.

Заслухавши пояснення позивача, яка підтримала позов, дослідивши докази, наявні у матеріалах справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 25 квітня 2014 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком як державному службовцю, щомісячно в сумі 1463 грн. 493 коп., що підтверджується розпорядженням №162924 від 30 квітня 2014 року, довідкою №7 від 24 квітня 2014 року про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до закону України «Про державну службу», довідкою №6 від 24 квітня 2014 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до закону України «Про державну службу» та довідкою про суму заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та інші виплати (а.с.9,10,11-13,14-15).

12 грудня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до УПФУ у Путивльському районі з заявою про перерахунок та виплату їй пенсії як державному службовцю за останні 24 календарні місяці роботи на підставі довідки №05-07 від 24 квітня 2014 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяці роботи підряд перед зверненням з пенсією), включити в заробітну плату для обрахунку пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію та здійснити перерахунок і виплату пенсії, як державному службовцю з 25 квітня 2014 року (а.с.16).

Листом УПФУ у Путивльському районі від 18 грудня 2014 року ОСОБА_1 було

повідомлено, що відповідно до положень закону України «Про державну службу» матеріальна допомога на оздоровлення та індексація не є складовими заробітної плати державного службовця, тому вони не враховуються при обчисленні пенсії (а.с.17).

Відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці» основна заробітна плата це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, заперечення представника відповідача про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, не враховуються при обчисленні розміру пенсії державного службовця, оскільки такі види виплат не включаються до складу заробітної плати державного службовця, тому не підлягають врахуванню при перерахунку пенсії, не є переконливими.

Враховуючи зазначене, у спірних правовідносинах слід надати перевагу нормамст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"таст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", які є спеціальними в питаннях призначення та перерахунку пенсії державного службовця, а не положеннямЗакону України "Про державну службу", який щодо спірних правовідносин є загальним. Тобто, аналіз наведених положень законів дає підстави для висновку, що матеріальна допомога для оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань та індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця, який повинен враховуватись при призначенні пенсії.

Відповідно до «Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування», затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 22 грудня 2010 р. №1170, матеріальна допомога для оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань та індексація заробітної плати не відносяться до виплат, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Крім того, відповідно до довідки № 01 Управління соціального захисту населення Путивльської районної державної адміністрації Сумської області від 15 квітня 2015 року ОСОБА_1 в період з 01 квітня 2009 року по 31 березня 2014 року з суми нарахувань заробітної плати, в яку входили індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, надбавки та інші виплати, були нараховані та сплачені внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування в повному обсязі (а.с.48).

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

Задовольнити позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області про визнання протиправними дій органу державної влади та зобовязання вчинити дії.

Визнати відмову в перерахунку пенсії Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області щодо включення в заробітну плату для обрахунку пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію, перерахунку і виплати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (НОМЕР_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2), пенсії як державному службовцю з 25 квітня 2014 року протиправною.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (НОМЕР_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2), пенсії як державному службовцю з 25 квітня 2014 року на підставі довідок управління соціального захисту населення Путивльського району Сумської області №06 та №07 від 24 квітня 2014 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області здійснити перерахунок та виплати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (НОМЕР_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2), пенсію за останні 24 календарні місяці роботи починаючи з 25 квітня 2014 року.

За рахунок Державного бюджету України повернути ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір в сумі 73 грн. 08 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Путивльський районний суд Сумської області суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя /підпис/

Копія вірна:

Суддя

Путивльського районного суду ОСОБА_2