Постанова № 43943779, 30.04.2015, Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
30.04.2015
Номер справи
483/357/15-а
Номер документу
43943779
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області

Справа № 483/357/15-а

Провадження № 2-а/483/13/2015

П О С Т А Н О В А

Іменем України

30 квітня 2015 року м. Очаків

Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:

головуючого судді Шевиріної Т.Д.,

за участю секретаря Басової Н.Г.,

прокурора Митрофанова М.О.,

представника відповідача ОСОБА_1,

представника третьої особи ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом Очаківського міжрайонного прокурора в інтересах ОСОБА_3 до Очаківської загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ступенів Миколаївської обласної ради, третя особа орган опіки та піклування Очаківської міської ради, про визнання бездіяльності неправомірною, зобовязання нарахувати та виплати одноразову грошову допомогу,

В С Т А Н О В И В:

04 березня 2015 року Очаківський міжрайонний прокурорзвернувся до суду з адміністративним позовом, предметом якого є: визнання бездіяльності Очаківської загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ступеню Миколаївської міської ради щодо невиплати випускнику з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, ОСОБА_3, одноразової грошової допомоги неправомірною; зобовязання Очаківську загальноосвітню школу-інтернат І-ІІІ ступеню Миколаївської обласної ради нарахувати та виплатити ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу в розмірі 6716 грн.

Позов обґрунтовано тим, що в період з 28 грудня 2009 року по 12 вересня 2009 року ОСОБА_3 навчався та виховувався в Очаківській загальноосвітній школі-інтернаті І-ІІІ ступеню Миколаївської міської ради, де перебував на повному державному забезпеченні. У 2014 році ОСОБА_3 було відраховано зі складу учнів школи-інтернату без виплати встановленої законом суми одноразової грошової допомоги, що сплачується випускникам навчального закладу із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Вважаючи бездіяльність навчального закладу неправомірною, прокурор звернувся з позовом до суду.

В судовому засіданні прокурор позов підтримав, просив його задовольнити.

Представник відповідача проти адміністративного позову заперечувала, просила відмовити в його задоволенні з тих підстав, що школа діяла у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №226 від 05 квітня 1994 року «По поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування».

Представник третьої особи проти задоволення позову не заперечувала.

В судовому засіданні встановлено, що розпорядженням Снігурівської районної державної адміністрації Миколаївської області №332-р від 31 липня 2009 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, було надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування. В підтвердження цього факту до матеріалів справи долучено копію розпорядження та копію свідоцтво про народження ОСОБА_3 (а.с. 5-7).

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Снігурівського районного суду Миколаївської області від 24 червня 2009 року мати ОСОБА_4 позбавлено батьківських прав стосовно її неповнолітнього сина ОСОБА_5 (а.с. 8, 9), а батько ОСОБА_3 помер 11 травня 2009 року (а.с. 10).

Судом встановлено, що з 28 грудня 2009 року по 12 вересня 2014 року ОСОБА_3 навчався в загальноосвітній школі-інтернаті І-ІІІ ступенів Миколаївської обласної ради, мав статус дитини, позбавленої батьківського піклування, та знаходився на повному державному забезпеченні (а.с. 15).

Наказом директора Очаківської загальноосвітньої школи інтернату І-ІІІ ступенів Миколаївської обласної ради №37/ру від 12 вересня 2014 року ОСОБА_3 відраховано зі складу учнів 9 класу школи-інтернату до комунального вищого навчального закладу «Надбузький професійний аграрний ліцей» для подальшого навчання (а.с. 14).

Представник відповідача в судовому засіданні підтвердила, що по закінченні девяти класів ОСОБА_3 отримав свідоцтво про базову загальну середню освіту.

Сторони не заперечують, що при відрахуванні ОСОБА_3 зі складу учнів школи йому було виплачено грошову допомогу в сумі 1000 грн, що також підтверджується наказом директора школи-інтернату №57/агп від 09 вересня 2014 року «Про надання грошової допомоги, одягу та взуття випускникам 9-го та 10-го класів, які продовжують навчання в професійних закладах освіти та вищих навчальних закладах» та відомістю на виплату грошей за вересень 2014 року, копії яких містяться в матеріалах справи (а.с. 11-13).

В судовому засіданні встановлено, що в кошторисі на 2014 рік по КЕКВ 2730 заплановані кошти, в тому числі на одноразову допомогу випускникам. В підтвердження до матеріалів справи долучено довідку головного бухгалтера Очаківської ЗОШ.

Вказане свідчить про те, що загальноосвітня школа виконує функції держави в частині соціального забезпечення випускників з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за рахунок коштів спрямованих з бюджету безпосередньо на такі цілі.

Вирішуючи публічно-правовий спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.

Правові, організаційні, соціальні засади та гарантії державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування визначаються Законом України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» від 13 січня 2005 року (надалі Закон).

Згідно зі ст.25 Закону України "Про забезпечення організаційно правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" порядок відшкодування витрат, пов'язаних з утриманням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, у тому числі на харчування, одяг, взуття, м'який інвентар на одну фізичну особу, здійснення грошових виплат при працевлаштуванні та вступі до навчального закладу, а також інших виплат, передбачених цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України відповідно до державних соціальних стандартів, зокремап.п.1 та 4пункту 13 постанови КМУ «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування» від 05.04.1994 року №226 зі змінами та доповненнями.

Також, за змістом ст.39-9 "Про забезпечення організаційно правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", порядок відшкодування витрат на виплату допомоги випускникам закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, повне державне забезпечення відповідно до статті 8 цього Закону при працевлаштуванні та вступі до навчального закладу відповідно до норм забезпечення випускників закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 7 ст. 8 Закону, випускники навчальних закладів із числа дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи в порядку, встановленому кабінетом Міністрів України, одягом, взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку. Нормативи забезпечення одягом та взуттям встановлюються Кабінетом Міністрів України. За бажанням випускників навчальних закладів їм може бути видана грошова компенсація в розмірі, необхідному для придбання одягу та взуття.

Однак пунктом 2 прикінцевих положень Закону України "Про забезпечення організаційно правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" передбачено, що інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, під час розгляду та вирішення справ зазначеної категорії застосуванню підлягає вищезазначений Закон.

Разом із тим, позов в частині стягнення конкретно визначеної суми не підлягає задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе повноваження, які законом не віднесено до його кломпетенції.

З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 2, 122, 160-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов Очаківського міжрайонного прокурора в інтересах ОСОБА_3 до Очаківської загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ступенів Миколаївської обласної ради, третя особа орган опіки та піклування Очаківської міської ради, про визнання бездіяльності неправомірною, зобовязання нарахувати та виплати одноразову грошову допомогу задовольнити частково.

Зобовязати Очаківської загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ступенів Миколаївської обласної ради виплатити ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу у розмірі шести прожиткових мінімумів для особи відповідного віку відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» за виключенням вже сплаченої суми.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а в разі її оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий: