ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 березня 2015 року м. Київ К/9991/82/12
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу
Державної податкової інспекції у м.Вінниці
на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 12.08.2011
та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18.10.2011
у справі №2а/0270/3207/11
за позовом Споживчого товариства «Поділля лайф»
до Державної податкової інспекції у м.Вінниці
про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 12.08.2011, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18.10.2011, позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м.Вінниці №0003732340 від 09.06.2011 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2727,00 грн. за порушення п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового про відмову в позові, з підстав невірного застосування норм матеріального права.
Перевіривши під час попереднього судового засідання повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем проведена перевірка господарської одиниці позивача - кафе, яке розташоване по вул.Пирогова, 49, м.Вінниця за результатами якої складено акт від 03.06.2011 №2726/02/28/23/33263600.
За висновками акта перевірки, позивачем порушено вимоги п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон №265/95-ВР), а саме здійснення продажу товарів, які не обліковані за місцем їх реалізації (відсутність накладних на товар).
На підставі акта перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003732340 від 09.06.2011, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 2728,00 грн.
Пунктом 12 ст. 3 Закону 265/95-ВР визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані вести в установленому законодавством порядку облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Судами попередніх інстанцій встановлено, що облік товарів, які перебували у позивача на реалізації, здійснювався на підставі належним чином оформлених накладних, товарно-транспортних накладних та інших первинних документів бухгалтерського обліку, що були надані позивачем у ході розгляду справи.
Відсутність цих документів на час перевірки у кафе обумовлена зберіганням первинних документів у бухгалтерії Споживчого товариства «Поділля лайф» за юридичною адресою, що знаходиться поза межами місця реалізації товарів.
Такі дії позивача відповідають змісту частини сьомої ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», якою визначено обов'язок підприємства забезпечувати належне зберігання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку протягом встановленого строку, а також пункту 6.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, згідно з яким первинні документи та облікові регістри, що пройшли обробку, бухгалтерські звіти і баланси до передачі їх до архіву підприємства, установи повинні зберігатися в бухгалтерії у спеціальних приміщеннях або зачинених шафах під відповідальність осіб, уповноважених головним бухгалтером.
Оскільки, на момент виникнення спірних правовідносин питання ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем реалізації законодавством не урегульовано, надані позивачем накладні на внутрішнє переміщення товару можуть бути визнані достатніми доказами належного ведення обліку товарів.
За таких обставин суди дійшли об'єктивного висновку, що податковим органом було безпідставно кваліфіковано відсутність первинних документів у місці фактичної реалізації товарів як порушення позивачем вимог п.12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
З огляду на викладене, судова колегія вважає, що суди першої та апеляційної інстанції, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили справу у відповідності з нормами матеріального права та постановили обґрунтоване рішення, що повно відображає обставини, які мають значення для справи. Висновки судів про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх скасування, з мотивів викладених в касаційній скарзі, не вбачається.
Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Вінниці відхилити, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 12.08.2011 та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18.10.2011 залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Н.Г.Пилипчук
Ю.І.Цвіркун