ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21.04.2015р. м. Київ К/800/67103/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючої судді: Васильченко Н.В.,
судді: Калашнікової О.В., Леонтович К.Г.,
при секретарі судового засідання: Романишин О.Р.,
за участі представника позивача Страшко А.А..
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за касаційною скаргою Державної служби геології та надр України на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 13 травня 2014 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2014 року у справі №802/587/14-а за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Крутнівський кар'єр" до Центрального міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України про скасування приписів, -
ВСТАНОВИЛА:
У лютому 2014 року товариство з обмеженою відповідальністю "Крутнівський кар'єр" звернулося в суд з позовом до Центрального міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України, в якому просило скасувати приписи Центрального міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України № 1730-14/06 від 08.11.2013р. та № 1731-14/06 від 08.11.2013.
Позовні вимоги мотивовані тим, що обставини відображені відповідачем у актах за №№ 06-03/26/2013-107/п(347) та 06-03/26/2013-108/п(348), зокрема порушення позивачем ст. ст. 17, 24, 40 Кодексу України про надра, пп. 1 п. 22 Постанови Кабінету Міністрів України № 615 є такими, що не відповідають дійсності. При цьому, з боку ТОВ "Крутнівський кар'єр" у частині експлуатації Крутнівського родовища не було допущено зазначених в акті порушень законодавства України "Про надра", а тому підстав для внесення оскаржуваних приписів у відповідача не було.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 13 травня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2014 року, позовні вимоги задоволені.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій Державна служба геології та надр України звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої і апеляційної інстанцій встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Крутнівський кар'єр" на підставі спеціального дозволу на користування надрами № 3778 від 30.12.2005р. переоформленого замість № 1997 від 17.08.1999р., здійснює видобування мігматитів у Крутнівському родовищі, що знаходиться у Хмільницькому районі Вінницької області. На підставі спеціального дозволу на користування надрами № 3779 від 30.12.2005р. переоформленого замість № 1918 від 02.07.1999р., позивач здійснює видобування граніту у Лознянському родовищі, що знаходиться у Хмільницькому районі Вінницької області.
Відповідачем 08.11.2013р. проведена перевірка ТОВ "Крутнівський кар'єр" з питань дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) у Крутнівському та Лознянському родовищах. Стосовно Крутнівського родовища встановлені наступні порушення: 1) не проведено на протязі 6 місяців з часу отримання дозволу аналіз фонового вихідного екологічного стану навколишнього природного середовища за програмою, погодженою з Держуправлінням екоресурсів у Хмельницькій області, з метою визначення його фізичних параметрів на час надання дозволу; 2) не проведено моніторинг екологічного стану навколишнього природного середовища (надра, водні об'єкти, грунти, біоресурси) у зоні впливу гірничого виробництва, включаючи ведення радіаційного контролю, у відповідності з програмою, погодженою з Держгірпромнаглядом України, на протязі 18 місяців з часу реєстрації спеціального дозволу; 3) не надано щорічну інформацію до Міністерства (Держгеонадра України) щодо стану виконання Програми робіт; 4) відсутній акт передачі Крутнівського родовища мігматитів для промислового освоєння; 5) межі гірничого відводу (акт про надання гірничого відводу від 07.10.2008р. № 62) для розробки Крутнівського родовища мігматитів не відповідають контурам запасів мігматиту, оцінених у ДКЗ, з урахуванням розносу бортів кар'єру та відповідно ліцензійній ділянці за спеціальним дозволом на користування надрами від 30.12.2005р. № 3778; 6) не вийшло на проектну потужність з видобування мігматитів в обсязі 90 тис. куб. м. на рік не пізніше 30 місяців від дня реєстрації дозволу; 7) не відкориговано технічний проект освоєння ділянки надр, відповідно до вимог промислової безпеки, раціонального використання надр і природоохоронного законодавства в частині технології розробки кар'єру, кар'єрної техніки та об'ємів видобувних робіт. Результат вказаної перевірки відображений у акті перевірки від 08.11.2013р. за № № 06-03/26/2013-107/п(347). Контролюючим органом прийнятий припис про порушення вимог законодавства у сфері надрокористування № 1730-14/06, яким ТОВ "Крутнівський кар'єр" зобов'язано усунути виявлені порушення у строк до 20.11.2013р. та подати письмові матеріали про виконання даного припису.
Щодо Лознянського родовища встановлені наступні порушення: 1) не проведено на протязі 6 місяців з часу отримання дозволу аналіз фонового вихідного екологічного стану навколишнього природного середовища за програмою, погодженою з Держуправлінням екоресурсів у Вінницькій області, з метою визначення його фізичних параметрів на час надання дозволу; 2) не проведено моніторинг екологічного стану навколишнього природного середовища (надра, водні об'єкти, грунти, біоресурси) у зоні впливу гірничого виробництва, включаючи ведення радіаційного контролю, у відповідності з програмою, погодженою з Держгірпромнаглядом України, на протязі 18 місяців з часу реєстрації спеціального дозволу; 3) не надано щорічну інформацію до Міністерства (Держгеонадра України) щодо стану виконання Програми робіт; 4) відсутній акт передачі Лознянського родовища мігматитів для промислового освоєння; 5) не вийшло на проектну потужність з видобування мігматитів в обсязі 50 тис. куб. м. на рік не пізніше 30 місяців від дня реєстрації дозволу; 6) не відкориговано технічний проект освоєння ділянки надр, відповідно до вимог промислової безпеки, раціонального використання надр і природоохоронного законодавства в частині технології розробки кар'єру, кар'єрної техніки та об'ємів видобувних робіт. Результат вказаної перевірки оформлений актом за № 06-03/26/2013-108/п(348) від 08.11.2013р.
Відповідачем за наслідками проведеної перевірки ТОВ "Крутнівський кар'єр" з питань дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини), встановлені порушення ст. ст. 17, 24, 40 Кодексу України про надра, пп. 1 п. 22 Постанови Кабінету Міністрів України № 615. З урахуванням даних обставин, Державною службою геології та надр України 08.11.2013р. сформовані приписи за № 1730-14/06 та за № 1731-14/06, якими позивача зобов'язано усунути виявлені порушення.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач необгрунтовано дійшов висновку про наявність порушень, зафіксованих в приписах № 1730-14/06 та № 1731-14/06, зокрема із тих підстав, що неможливо встановити однозначної позиції суб'єкта владних повноважень, оскільки акти від 2009р., 2011р. та 2012р. суперечать приписам від 08.11.2013р.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Згідно обставин справи між сторонами виник спір щодо правомірності приписів Центрального міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України № 1730-14/06 від 08.11.2013р. та № 1731-14/06 від 08.11.2013р.
Згідно ст. 11 Кодексу України про надра державне управління у галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, органи влади Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування відповідно до законодавства України
Відповідно п.1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України № 391/2011 від 06.04.2011р. Державна служба геології та надр України (Держгеонадра України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Згідно п.3 Положення основними завданнями Держгеонадр України є внесення пропозицій щодо формування державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр; реалізація державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Відповідно ч.1 ст. 19 Кодексу України про надра надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
Згідно ч.8 ст.16 Кодексу України про надра переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.
У відповідності до ст.25 Кодексу України про надра права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України. Збитки, завдані порушенням прав користувачів надр, підлягають відшкодуванню в повному обсязі відповідно до законодавчих актів України.
Згідно ч.1 ст.57 Кодексу України про надра у разі порушення вимог статті 56 та інших статей цього Кодексу користування надрами може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) або припинено центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або іншим державним органом, уповноваженим на застосування таких заходів реагування, в порядку, встановленому законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.11 №615 затверджений Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - Порядок №615), який регулює питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін. Дія цього Порядку поширюється на всі види користування надрами.
Згідно пп. 4 п. 22 Порядку №615 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби зокрема у разі наявності заборгованості з плати за користування надрами.
Відповідно абзаців 11 - 14 пункту 22 Порядку №615 після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом. Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов'язку проводити на ділянці надр роботи, пов'язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків. Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії. Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії, і сплати сум фінансових санкцій, застосованих у зв'язку із зупиненням дії дозволу.
Пунктом 25 Порядку №615 встановлено, що про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього орган з питань надання дозволу видає наказ.
З метою попереднього розгляду матеріалів щодо надання дозволів орган з питань надання дозволу або Рада міністрів Автономної Республіки Крим відповідно до повноважень утворює комісію з питань надрокористування. До складу комісії з питань надрокористування, що утворюється органом з питань надання дозволу, включаються спеціалісти Секретаріату Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади. Положення про зазначену комісію та її персональний склад затверджуються органом з питань надання дозволу.
Згідно п.1, пп.13 п.4 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України №391/2011 від 06.04.11, Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію.
Відповідно п.16 Порядку здійснення державного геологічного контролю у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами. Припис або розпорядження можуть бути оскаржені до Держгеонадр або суду в установленому законом порядку.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Разом із тим, як вірно встановлено судами попередніх інстанцій дозволи ТОВ "Крутнівський кар'єр" отримані у 2005р., містять особливі(додаткові) умови спеціального дозволу. Вказаними умовами передбачено: на протязі одного року виконати оцінку сировини в надрах родовища на її відповідність вимогам НРБУ - 97. Результати оцінки апробувати в ДЗК України, виконання умов Держуправління екоресурсів у Вінницькій області/екологічна картка від 24.01.2003р. № 1564, щорічний радіаційний контроль за породами в кар'єрі та продукцією з них на відповідність вимогам НРБУ - 97, своєчасна і в повному обсязі сплата обов'язкових платежів (в тому числі, відрахувань за георозвідувальні роботи) до Державного бюджету згідно з чинним законодавством, щорічна звітність перед ДНВП "Геоінформ України" згідно з формою 5-гр. Отже, виявлені в ході проведення перевірки порушення не є умовам спеціальних дозволів.
Відносно правил користування надрами і дотримання вимог спеціального дозволу при проведенні розробки і вивчення родовищ корисних копалин ТОВ "Крутнівський кар'єр" від 26.03.2009р. за № 11 Крутнівського родовища, від 26-27.03.2009р. за № 8 Лознянського родовища, від 12.12.2011р. за № 435 Лознянського родовища, від 08.12.2011р. за № 428 Крутнівського родовища суди обґрунтовано зазначили, що станом на 2009, 2011 та 2012 роки вказані порушення контролюючим органом не виявлені, отже акти від 2009, 2011 та 2012 років суперечать приписам від 08.11.2013р.
Щодо п. 4 припису № 1730-14/06 та п. 4 припису № 1731-14/06 судами було вірно зазначено, що ці пункти оскаржуваних приписів не можуть бути визнані правомірними попри відсутність у позивача акта передачі родовищ для розробки, оскільки відповідачем не вказано як саме здійснити передачу вказаних родовищ у 2013р., які експлуатуються з 1972р. та 1959р.
Колегія погоджується також із висновками судів попередніх інстанцій, що ТОВ "Крутнівський кар'єр" позбавлене можливості виконати вимоги припису датованого 2013 роком в частині проведення на протязі 6 місяців з часу отримання дозволу аналізу фонового вихідного екологічного стану навколишнього природного середовища, проведення моніторингу екологічного стану навколишнього природного середовища (надра, водні об'єкти, грунти, біоресурси) у зоні впливу гірничого виробництва, виходу на проектну потужність з видобування мігматитів в обсязі 90 тис. куб. м. на рік не пізніше 30 місяців від дня реєстрації дозволу, оскільки спеціальні дозволи, що дають право на користування надрами, датовані 30.12.2005р.
Також судами було встановлене що позивачем дотриманий обов'язок щодо надання щорічної інформації до Міністерства (Держгеонадра України) щодо стану виконання Програми робіт та здійснення коригування технічних проектів освоєння ділянок надр.
Виходячи з наведеного колегія суддів вважає обґрунтованими висновки судів першої та апеляційної інстанцій, щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст.224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої та апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Державної служби геології та надр України залишити без задоволення.
Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 13 травня 2014 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2014 року у справі №802/587/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: