Ухвала суду № 43905840, 01.11.2012, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2012
Номер справи
0670/2919/12
Номер документу
43905840
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Головуючий у 1-й інстанції: Токарева М.С.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

УХВАЛА

іменем України

"01" листопада 2012 р. Справа № 0670/2919/12

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Котік Т.С.

суддів: Жизневської А.В.

ОСОБА_2,

при секретарі Грищенко І.В. ,

за участю представників сторін

розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_3 об"єднаної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "13" вересня 2012 р. у справі за позовом ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" до ОСОБА_3 об"єднаної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення та стягнення суми бюджетного відшкодування ,

ВСТАНОВИВ:

У травні 2012 року ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" (далі ТОВ) звернулось до суду з вказаним позовом та просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 05 серпня 2011 року №0009322330, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 761554 грн. та застосовано фінансові (штрафні) санкції на суму 1 грн. Також, позивач просив стягнути зазначену суму бюджетного відшкодування.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2012 року позов задоволено в повному обсязі.

В апеляційній скарзі Новоград Волинська об"єднана державна податкова інспекція Житомирської області Державної податкової служби ( далі Новоград Волинська ОДПІ), посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та прийняти нову про відмову у задоволенні позову.

Розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи убачається, що за результатами документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Церсаніт Інвест" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за травень 2011 року, складено акт №1423/05-53/23-30/33529350 від 29.07.2011 року, яким виявлено порушення п.198.6 ст.198, абзацу а) п.200.4 ст.200, п.201.12 ст.201 Податкового кодексу України. На думку податкового органу, ТОВ "Церсаніт Інвест" завищено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ за травень 2011 року на 761554 грн. та занижено позитивне значення різниці між сумою податкового зобовязання та сумою податкового кредиту за травень 2011 року у сумі 223668 грн., порушення пп.14.1.18 п.14.1 ст.14, ст.198.6 ст.198, абзацу б) п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України, яке полягає у завищенні ТОВ "Церсаніт Інвест" залишку відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (р.24) декларації за травень 2011 року на 164 грн., порушення абз "б" п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України, яке полягає у заниженні обсягів експортних операцій в загальній сумі 736818 грн. за квітень 2011 року та в загальній сумі 1372610 грн. за травень 2011 року.

05 серпня 2012 року, на підставі вказаного акту, відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 761554 грн. та застосовано фінансові (штрафні) санкції на суму 1 грн.

Скасовуючи зазначене податкове повідомлення рішення та ухвалюючи судове рішення про бюджетне відшкодування товариству зазначеної суми, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про те, що у податкового органу не було правових підстав на зменшення суми бюджетного відшкодування по господарській операції з ТОВ "ОСОБА_5 ЛТД" .

Так, судом першої інстанції встановлено, що ТОВ "Церсаніт Інвест" подало до ОСОБА_3 ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2011 року (реєстраційний номер НОМЕР_2 від 20.06.2011 року) та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування за травень 2011 року.

ТОВ "Церсаніт Інвест" як платником ПДВ було формовано податковий кредит з урахуванням положень статті 198 Податкового кодексу України, по господарській операції з ТОВ "ОСОБА_5 ЛТД" на підставі договору поставки природного газу від 07 грудня 2010 року № 001-11, яким передбачено, що ТОВ "ОСОБА_5 ЛТД" (постачальник) зобовязується постачати ТОВ "Церсаніт Інвест" (споживач) у 2011 році природний газ в обсязі визначеному в заявках споживача.

На виконання умов договору ТОВ "ОСОБА_5 ЛТД" було поставлено ТОВ "Церсаніт Інвест" в квітні 2011 року природний газ в обсязі 1500 тис.куб.м. за ціною 3125,12 грн. за 1 тис.куб.м. на загальну вартість 4 687 675,20 грн.

На суму поставленого газу ТОВ "ОСОБА_5 ЛТД" була виписана ТОВ "Церсаніт Інвест" податкова накладна № 1 від 01.04.2011 року на 2 094 876,00 грн. в т.ч. ПДВ 349146,00 грн. та податкова накладна № 56 від 15.04.2011 року на 2 592 799,00 грн. в т.ч. ПДВ 432 133,20 грн.

Факт постачання ТОВ "ОСОБА_5 ЛТД" природного газу товариству в квітні місяці 2011 року підтверджується актом приймання-передачі природного газу від 30 квітня 2011 року, тристороннім актом приймання-передачі природного газу від 04.05.2011 року за підписом газотранспортного підприємства Рівненського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів Філії Управління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз" ДК "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України", платіжними дорученнями про оплату отриманого природного газу.

Виходячи з вищевикладеного, ТОВ "Церсаніт Інвест" як платником ПДВ було формовано податковий кредит з урахуванням положень статті 198 Податкового кодексу України, який містить заборону включення до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у звязку з придбанням товарів (послуг), не підтверджених податковими накладними.

Згідно статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобовязання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При відємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди ( у тому числі розстроченого або відстроченого), а в разі відсутності податкового боргу зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Якщо в наступному податковому періоді сума, має відємне значення, то :

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого відємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України сумі податкового зобовязання, включеного до податкової декларації за попередні період за отримані від нерезидента послуг отримувачем товарів/послуг.

Посилання податкового органу в акті перевірки (а.с. акту 19) на те, що у товариства відсутнє право отримувати бюджетне відшкодування при формуванні від"ємного значення по контрагенту ТОВ "ОСОБА_5 ЛТД", оскільки на час перевірки за результатами зустрічної звірки не підтверджені господарські відносини з платником податків та зборів - ТОВ "ОСОБА_5 ЛТД" по ланцюгу ПП "Експерт -Логістік", є безпідставними та не узгоджуються з приписами ст.198 ПК України.

Разом з тим, приймаючи податкове повідомлення-рішення форми "В1" від 05.08.2011 року за № НОМЕР_1 про зменшення суми бюджетного відшкодування за травень 2011 року на 761 554,00 грн. ОСОБА_3 ОДПІ виходила і з інших порушень, які зафіксовані в акті документальної позапланової перевірки від 29.07.2011 року за № 1423/05-53/23-30/33529350, а саме :

1) завищення відємного значення різниці між сумою податкового зобовязання і сумою податкового кредиту за квітень 2011 року в сумі 785 614,00 грн.

(- у квітні 2011 року товариством безпідставно до складу податкового кредиту включено суму ПДВ в розмірі 4335,00 грн. сплачену митним органам по тимчасовій декларації;

- у квітні 2011 року товариством безпідставно до складу податкового кредиту включено суму ПДВ в розмірі 781 279,00 грн. по поставці природного газу, товарність операції якої не підтверджено);

2) до складу податкового кредиту у травні 2011 року безпідставно включено суму ПДВ в розмірі 181 866,00 грн. сплачену митним органам щодо придбання товарів по імпорту по тимчасовим деклараціям та 41 802,00 грн. щодо отримання транспортно-експедиційних послуг.

Проте, при розшифровці завищеної суми бюджетного відшкодування, податковим органом прийнято до уваги лише частину суми ПДВ по господарській операції з ТОВ "ОСОБА_5 ЛТД" - 494 810 грн., хоча, згідно акту перевірки, податковим органом не визнавалася вся сума ПДВ (781 279,00 грн.) по вказаній господарській операції. Будь-які обґрунтування з вказаного приводу відсутні в акті перевірки, а також, не надані при розгляді справи.

Окрім того, слід зазначити, що позивач звернувся до суду з вимогами про скасування податкового повідомлення-рішення яким зменшено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ за травень 2011 року, саме по господарській операції з ТОВ "ОСОБА_5 ЛТД". Обставини щодо інших порушень, виявлених податковим органом під час перевірки та відображених в акті перевірки від 29.07.2011 року за № 1423/05-53/23-30/33529350 позивачем не зазначалися та не ставилося питання про бюджетне відшкодування сум ПДВ по вказаних операціях, а тому, ці обставини не перевірялися судом першої інстанції в силу вимог ч.2 ст.11 КАС України.

Не є підставою для відмови у задоволенні позову і та обставина, що позивач просить стягнути бюджетне відшкодування у розмірі 761 554 грн., хоча фактично, згідно договору №001-11 від 07.12.2011 року відбулася поставка газу на загальну суму 4 687 675,20 грн. в тому числі ПДВ 781 279,20 грн., оскільки саме податковим органом визначено суму ПДВ у розмірі 761 554 грн. яку завищено позивачем при формуванні кредиту у травні 2011 року.

З урахуванням зазначеного, ОСОБА_3 ОДПІ, при винесенні рішення про зменшення суми бюджетного відшкодування та визначенні розміру зменшення суми бюджетного відшкодування, не мала правових підстав враховувати порушення зафіксовані актом перевірки щодо формування податкового кредиту за травень 2011 року, оскільки відповідно до додатку № 2 до податкової декларації, відємне значення сформовано за звітний період - квітень 2011 року, а тому судом першої інстанції правомірно задоволено позовні вимоги.

Доводи, викладені а апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду першої інстанції та не є підставою для скасування судового рішення, яке ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 об"єднаної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "13" вересня 2012 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: ОСОБА_6

ОСОБА_2

Повний текст ухвали виготовлено "02" листопада 2012 р.

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" вул. Чижівська, 4,с. Чижівка,Новоград-Волинський район, Житомирська область,11708

3- відповідачу ОСОБА_3 об"єднана державна податкова інспекція Житомирської області Державної податкової служби вул.Ушакова,3,м. Новоград-Волинський,Житомирська область,11700 Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області вул. 1-го Травня,24,м.Житомир,10008