У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 824/89/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Спіжавка Г.Г.
Суддя-доповідач: Совгира Д. І.
28 квітня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Совгири Д. І.
суддів: Білоуса О.В. Курка О. П. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Новоселицького району на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 19 лютого 2015 року у справі за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області до територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Новоселицького району про виконання вимог,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Новоселицького району про виконання вимог.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 19 лютого 2015 року адміністративний позов задоволено у повному обсязі.
Не погоджуючись з даною постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі в судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Глибоцькою міжрайонною державною фінансовою інспекцією проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Новоселицького району.
За результатами проведеної ревізії встановлено ряд фінансових порушень, допущених Територіальним центром, які зафіксовані в акті ревізії від 15.10.2014 року № 24-23-45/37.
Зокрема, встановлено, що Терцентром без отримання додаткових коштів з районного бюджету було прийнято на безоплатне проживання громадянку похилого віку, яка має працездатних родичів, які повинні забезпечити їй догляд і допомогу та якою не відшкодовано повну вартість проживання у стаціонарному відділенні Терцентру відповідно затверджених щомісяця директором Терцентру калькуляції.
Розглядаючи даний позов суд першої інстанції дійшов висновку про порушення відповідачем вимог Закону України "Про соціальні послуги" та Постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2009 року N 1417. Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Статтею 7 Закону України "Про соціальні послуги" від 19.06.2003 року № 966-IV закріплено порядок надання соціальних послуг.
Так, суб'єкти, що надають соціальні послуги, здійснюють свою діяльність відповідно до статутних документів, цивільно-правових договорів (для фізичних осіб - підприємців), в яких визначено перелік соціальних послуг, категорії осіб, яким вони надаються, за наявності відповідної підготовки їх працівників, з дотриманням державних стандартів соціальних послуг, етичних, правових норм і принципів надання соціальних послуг. Критерії діяльності суб'єктів, що надають соціальні послуги (1039-2012-п), встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Суб'єкти, що надають соціальні послуги, на договірних засадах можуть залучати для виконання цієї роботи інші підприємства, установи, організації, фізичних осіб, зокрема волонтерів. Перелік соціальних послуг затверджується центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики.
Соціальні послуги можуть надаватися як за плату, так і безоплатно.
Соціальні послуги державними та комунальними суб'єктами, а також іншими суб'єктами, що надають соціальні послуги із залученням бюджетних коштів, в обсягах, визначених державними стандартами соціальних послуг, безоплатно надаються:
громадянам, які не здатні до самообслуговування у зв'язку з похилим віком, хворобою, інвалідністю і не мають рідних, які повинні забезпечити їм догляд і допомогу;
громадянам, які перебувають у складних життєвих обставинах у зв'язку з безробіттям і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, бездомністю, стихійним лихом, катастрофами, особам, яких визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, якщо середньомісячний дохід цих осіб нижчий, ніж встановлений прожитковий мінімум;
дітям та молоді, які знаходяться у складній життєвій ситуації у зв'язку з інвалідністю, хворобою, сирітством, безпритульністю, малозабезпеченістю, конфліктами і жорстоким ставленням у сім'ї.
За даними, наданими КП "Новоселицька міська тепломережа" громадянка ОСОБА_2 має доньку ОСОБА_3
Окрім того, сама ОСОБА_3 не заперечує факту, що вона являється донькою ОСОБА_2
З огляду на вказане, остання - не може відноситися до громадян, які у відповідності до статті 7 Закону № 966-IV мають право на надання їм соціальних послуг безоплатно, так як має доньку, яка повинна забезпечити їй догляд і допомогу.
Частиною першою статті 202 Сімейного кодексу України передбачено, що повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.
Разом з тим, пунктом 42 Постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2009 року N1417 "Деякі питання діяльності територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг)" визначено, що за рішенням органу, що утворив територіальний центр, до стаціонарного відділення на загальних підставах можуть прийматися (за наявності вільних місць) громадяни похилого віку, інваліди (які досягли 18-річного віку), хворі (з числа осіб працездатного віку на період до встановлення їм групи інвалідності, але не більш як чотири місяці), які мають рідних, що повинні забезпечити їм догляд і допомогу. В такому разі зазначені категорії громадян перебувають у стаціонарному відділенні на умовах оплати згідно із затвердженими тарифами або за рахунок додаткових коштів місцевих бюджетів.
Натомість, відповідачем ОСОБА_2 була влаштована на умовах повного безоплатного утримання.
Враховуючи викладене вище, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про порушення відповідачем вимог Закону України "Про соціальні послуги" та Постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2009 року N 1417, а відтак вимога щодо забезпечення відшкодування недоотриманих Терцентром коштів в сумі 175 763,54 грн. від утримання у стаціонарному відділенні підопічної ОСОБА_2, яка має доньку, яка зобов'язана її утримувати, в тому числі шляхом проведення позовної роботи - підлягає задоволенню.
Тому, враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийнята постанова відповідає матеріалам справи та вимогам закону і підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних підстав.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Новоселицького району залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 19 лютого 2015 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Головуючий Совгира Д. І.
Судді Білоус О.В.
Курко О. П.