Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
30 квітня 2015 р. № 820/3616/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Сагайдак В.В.,
при секретарі судового засідання - Ромащенко М.П.
за участю представників сторін:
позивача - Кощій О.В.,
відповідача - Лук'янцева С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПАРИТЕТ-АГРО" до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ПАРИТЕТ-АГРО", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якому просить суд: визнати протиправними дії Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області з проведення зустрічної звірки, за результатами якої складено Довідку №5735/20-38-22-04-08/31642413 від 31.12.2014 року "Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "ПАРИТЕТ-АГРО" щодо документального підтвердження господарських відносин з контрагентами - постачальниками ПП "ТД АГРОБУД" (код ЄДРПОУ 31084295), ПВП "ОЙЛ К" (код ЄДРПОУ 39999828), ПВП "Квадро" (код ЄДРПОУ 24126303), їх реальності та повноти відображення в обліку за вересень 2014 року; визнати протиправними дії Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області щодо коригування показників податкового кредиту та податкових зобов'язань ТОВ "ПАРИТЕТ-АГРО"в інформаційній системі "Податковий блок" на підставі Довідки №5735/20-38-22-04-08/31642413 від 31.12.2014 року; зобов'язати Основ'янську об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області виключити з інформаційної системи "Податковий блок" будь-яку інформацію, внесену на підставі Довідки №5735/20-38-22-04-08/31642413 від 31.12.2014 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії податкового органу щодо проведення зустрічної звірки, за результатами якої складено довідку №5735/20-38-22-04-08/31642413 від 31.12.2014 року, та у подальшому внесення до інформаційних баз даних показників податкових зобов'язань та податкового кредиту є незаконними.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував в повному обсязі, надав до суду письмові заперечення на позов, в яких зазначив, що дії податкового органу є законними, та такими, що не порушують права платника податків.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов до наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "Паритет-Агро" зареєстроване як юридична особа 31.10.2001 року, перебуває на податковому обліку у відповідача з 05.12.2002 року за № 374, зареєстроване як платник податку на додану вартість 13.03.2006 року. (а.с. 15-17).
Під час розгляду справи встановлено, що Основ'янською ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області на адресу ТОВ "Паритет-Агро" направлявся запит від 08.12.2014 року за № 19052/10/20-38-15-01-20 про надання інформації та її документального підтвердження з питань взаємовідносин з контрагентами - постачальниками, а саме: ТОВ «Ойл К», ПВП «Квадро», ПП «ТД Агробуд» за вересень 2014 року (а.с. 29).
ТОВ "Паритет-Агро" на даний запит листом від 22.12.2014 року за вих. № 162/ВР надано відповідь з поясненнями та їх документальним підтвердженням з питань взаємовідносин з вказаними контрагентами. (а.с. 30-32)
Посадовими особами Основ'янської ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області складено довідку від 31.12.2014 року № 5735/20-38-22-04-08/316424123 "Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "Паритет-Агро" код за ЄДРПОУ 31642413 щодо документального підтвердження господарських відносин із контрагентами - постачальниками ПП «ТД Агробуд» код за ЄДРПОУ 31084295, ТОВ «Ойл К» код за ЄДРПОУ 38999828, ПВП «Квадро» код за ЄДРПОУ 24126303, їх реальності та повноти відображення в обліку за вересень 2014 року ( а.с.33-76).
Висновками зустрічної звірки, з урахуванням постанови про відкриття кримінального провадження від 21.11.2014 року, що надійшла на адресу відповідача від Головного управління Міндоходів у Житомирській області, встановлено неможливість підтвердження реального здійснення фінансово-господарських операцій ТОВ "Паритет-Агро" та ведення господарської діяльності у порядку, передбаченому приписами діючого законодавства України, при оформленні господарських операцій з придбання ТМЦ ( робіт, послуг) у ТОВ «Ойл К», ПВП «Квадро», ПП «ТД Агробуд» та подальшого руху придбаних ТМЦ на адресу ТОВ «Ілта» на суму ПДВ 1477465,90 грн., ПАТ «Кондитерська фабрика «Лагода» на суму ПДВ 510548,60 грн., ТОВ «Альфа Хімгруп» на суму ПДВ 1369206,60 грн., ТОВ «Украгроком» на суму ПДВ 106421,70 грн. за вересень 2014 року.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Згідно з п. 73.5 статті 73 ПК України, з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Наведене в кореспонденції з приписами п.21.1.1 ст.21, п.п.21.1.4 ст.21 Податкового кодексу України свідчить про наявність у контролюючого органу безумовного обов'язку дотримуватись процедури проведення зустрічної звірки, починаючи від етапу прийняття рішення про проведення зустрічної звірки і завершуючи етапом оформлення результатів проведеної зустрічної звірки, а також про наявність у платника податків матеріального інтересу, котрий полягає у обґрунтованих очікуваннях на реалізацію управлінської функції контролю відносно себе: 1) виключно за наявності визначених законом приводів і підстав, 2) за встановленим законом порядком, 3) з кінцевою документальною фіксацією правильних та достовірних результатів управлінського контролю.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначає Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 27.12.2010 року № 1232 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 4 Порядку, орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Пунктом 5 Порядку встановлено, що облік запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання здійснюється органами державної податкової служби (як ініціаторами, так і виконавцями).
Відповідно до пункту 3 порядку, з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Суд зазначає, що жодних доказів отримання Основ'янської ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області запиту про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних від органу державної податкової служби (ініціатора) відповідачем суду не надано.
Слід зазначити, що контрагенти позивача територіально зареєстровані в інших областях, а саме: ПП «ТД Агробуд» - 49010, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, Бабушкінський р-н, вул. Юних Ленінців, буд. 22/143; «Ойл К» - 03022, м. Київ, Голосіївський р-н, вул. Васильківська,буд. 38, оф. 127/2; ПВП «Квадро» - 03680, м. Київ, Голосіївський р-н, вул. Фізкультури, буд. 30-в, оф.605.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про порушення податковим органом порядку проведення зустрічної звірки в частині недотримання процедури ініціювання такої звірки та відсутності права податкового органу одночасно виступати ініціатором та виконавцем зустрічної звірки без отримання запиту на її проведення по контрагентам платника податків, які перебувають на обліку за межами м. Харкова.
При цьому суд зазначає, що відповідно до п.п.1, 2 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 р. N 1232, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Таким чином, підставою для проведення зустрічної звірки можуть бути або сумніви стосовно факту здійснення господарських операцій або існування розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Фактично в даному випадку підставою для здійснення зустрічної звірки у податкового органу стала наявність сумнівів стосовно факту здійснення господарських операцій, які виникли на підставі копії постанови від 21.11.2014 року про відкриття кримінального провадження, яка надійшла від Головного управління Міндоходів у Житомирській області.
Інших підстав для проведення зустрічної звірки судом не встановлено.
Одночасно суд звертає увагу, що факт отримання судового рішення (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону, є підставою для проведення документальних позапланових перевірок в порядку п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 ПК України, а ніяк не зустрічних звірок.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо проведення зустрічної звірки, за результатами якої складено довідку від 31.12.2014 року № 5735/20-38-22-04-08/316424123 року вчинені за відсутності правових підстав для проведення такої зустрічної звірки, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Також судом встановлено, що відповідачем на підставі довідки від 31.12.2014 року № 5735/20-38-22-04-08/316424123 в інформаційній системі "Податковий блок" не здійснено коригування показників податкової звітності за вересень 2014 року.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області щодо коригування показників податкового кредиту та податкових зобов'язань ТОВ "ПАРИТЕТ-АГРО"в інформаційній системі "Податковий блок" на підставі Довідки №5735/20-38-22-04-08/31642413 від 31.12.2014 року та зобов'язання Основ'янську об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області виключити з інформаційної системи "Податковий блок" будь-яку інформацію, внесену на підставі Довідки №5735/20-38-22-04-08/31642413 від 31.12.2014 року суд зазначає наступне.
Основною функцією контролюючих органів є податковий контроль, який в п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України визначений як система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Інформація, необхідна для виконання покладених на контролюючі органи функцій, має статус податкової інформації. До податкової інформації за приписами п. 72.1 ст. 72 Податкового кодексу України належить інформація, що надійшла від платників податків, від органів виконавчої влади та банків, від органів влади інших держав, а також інформація за результатами податкового контролю, оприлюднена інформація та інша інформація, яка надана добровільно чи за запитом.
За змістом ст. 74 Податкового кодексу України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань (п. 74.2), а таке зберігання та опрацювання може здійснюватись в інформаційних базах контролюючих органів. При цьому, згідно з п. 74.1 ст. 74 Міністерство доходів і зборів України самостійно визначає перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації.
Станом на теперішній час в територіальних органах Міндоходів збереження зібраної податкової інформації та її опрацювання здійснюється за допомогою Інтегрованої автоматизованої інформаційної системи "Податковий блок" (далі - ІС "Податковий блок"), яка введена в експлуатацію з 01.01.2013р. наказом ДПС України від 24.12.2012р. № 1197.
Експлуатація ІС "Податковий блок" здійснюється відповідно до Тимчасового регламенту, затвердженого наказом ДПС України від 24.12.2012р. № 1198, який встановлює порядок дій структурних підрозділів територіальних органів Міндоходів з використання системи при виконанні функціональних обов'язків (далі - Тимчасовий регламент). ІС "Податковий блок" містить декілька підсистем - автоматизованих інформаційних систем (АІС), серед яких: "Реєстрація платників податків", "Обробка податкової звітності та платежів", "Облік платежів", "Податковий аудит", а також "Скарга" та "Суди". Інформація з вказаних підсистем в автоматичному режимі відображається в аналітичній системі - ризикоорієнтованій системі адміністрування податків - "Аналітична система", за допомогою якої можна лише переглянути результати співставлення та відпрацювання схемного кредиту.
В АІС "Податковий блок" спеціально уповноваженими відповідальними особами територіальних органів Міндоходів щодо кожного окремого платника податків вносяться об'єктивні дані - податкова інформація: відомості щодо реєстрації платника податків, відомості щодо перебування його на обліку, дані податкової звітності платника податків (задекларовані), дані щодо фактичної сплати податків, результати податкового контролю та інша податкова інформація.
Інформація з ІС "Податковий блок" використовується територіальними органами Міндоходів в тому числі під час проведення перевірок та звірок відповідно до вимог Податкового кодексу України.
Втручання будь-яких осіб в будь-який спосіб в процес ведення контролюючими органами інформаційних баз є неправомірним. Так само протизаконними є вимоги щодо внесення до інформаційних баз іншої інформації, ніж та, яка об'єктивно мала місце, зокрема, вимоги щодо вилучення інформації про результати податкового контролю чи інформації про заходи, які вживались для його здійснення (в процесі здійснення).
Крім того, контролюючі органи лише на підставі інформації не змінюють даних податкової звітності платників податків.
Такі дані містяться в інформаційних базах в обсягах, що самостійно відображені платниками податків в податковій звітності. Поряд з цим в інформаційних базах міститься інформація контролюючих органів щодо результатів податкового контролю даних податкової звітності платника податків. При цьому, дані податкової звітності платника податків є даними платника податків, а результати податкового контролю - є даними контролюючого органу.
Відображення в інформаційних базах результатів податкового контролю щодо платника податків не є зміною податкової звітності, а є лише відомостями щодо фактів, які об'єктивно мали місце - про проведення перевірки, про її результати. При цьому, дані податкової звітності платника податків залишаються в обсягах, які він самостійно визначив.
Також судом при розгляді даного позову було враховано практику Верховного Суду України в аналогічних справах. Так ухвалою ВСУ від 09.12.2014 року по справі за позовом ТОВ «Инфинити» до ДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва про визнання протиправними бездіяльності та дій та зобов'язання вчинити певні дії, судом було викладено позицію, що включення суб'єктом владних повноважень до бази даних інформації за результатами податкового контролю не створює жодних перешкод для діяльності платника податку.
За таких обставин у задоволенні даних позовних вимог слід відмовити.
Таким чином, дії податкового органу з проведення зустрічної звірки підприємства позивача, за результатами якої складено відповідну довідку, в даному випадку були вчинені з порушенням законодавчих норм.
Водночас слід зазначити, що дії відповідача щодо внесення відповідних коригувань в інформаційні бази даних не відповідають критерію юридичної значимості, не створюють для платника жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав та не породжують для нього будь-яких обов'язків, а інформація щодо показників податкової звітності платника податків мається в обсягах, що самостійно відображені таким платником поряд з даними податкового контролю у відповідних інформаційних базах, втручання в процес ведення яких, шляхом коригування, зміни або вилучення даних, не допускається .
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства.
На підставі викладеного та керуючись ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 163, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ПАРИТЕТ-АГРО" до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області з проведення зустрічної звірки, за результатами якої було складено Довідку №5735/20-38-22-04-08/31642413 від 31.12.2014 року "Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "ПАРИТЕТ-АГРО" щодо документального підтвердження господарських відносин з контрагентами - постачальниками ПП "ТД АГРОБУД" (код ЄДРПОУ 31084295), ПВП "ОЙЛ К" (код ЄДРПОУ 39999828), ПВП "Квадро" (код ЄДРПОУ 24126303) їх реальності та повноти відображення в обліку за вересень 2014 року;
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова Харківської області, код 37999628, банк ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, р/р 31217206784011) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Паритет-Агро" (61002, Харківська область, м. Харків, вул. Артема, буд. 24, кв. 28 ,ідентифікаційний код юридичної особи 31642413) судовий збір у розмірі 73,08 грн.( сімдесят три гривні 08 копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 30.04.2015 року.
Суддя Сагайдак В.В.