Постанова № 43881873, 30.04.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.04.2015
Номер справи
820/4279/15
Номер документу
43881873
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

30 квітня 2015 р. № 820/4279/15

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Панов М.М., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області до Першого секретаря Ізюмського міського комітету КПУ Фомічевського Анатолія Станіславовича, за участі третіх осіб яки не заявляють самостійних вимог на предмет спору Ізюмський МВ ГУМВС України в Харківській області та Управління Служби безпеки України в Харківській області про обмеження права на мирне зібрання, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Виконавчий комітет Ізюмської міської ради Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Першого секретаря Ізюмського міського комітету КПУ Фомічевського Анатолія Станіславовича, в якому просить суд обмежити право на мирне зібрання шляхом заборони проведення заходу за адресою м. Ізюм, площа Центральна, першому секретарю Ізюмського МК КПУ Фомічевському А.С. 01.05.2015р.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.04.2015 року було залучено до участі у справі Ізюмський МВ ГУМВС України в Харківській області та Управління Служби безпеки України в Харківській області в якості третіх осіб, яки не заявляють самостійних вимог на предмет спору.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно отриманої від Ізюмського МВ ГУМВС України в Харківській області інформації суспільно-політична ситуація в регіоні характеризується певним рівнем зростання громадського протистояння, що супроводжується проведенням низки масових публічних заходів. При цьому, проведення громадсько-масових заходів використовується окремими радикально-налаштованими особами для організації провокацій, спрямованих як на дискредитацію вищого керівництва держави, так і на загострення суспільно-політичної ситуації в регіоні. Вказана інформація підтверджується поширеними через мережу Інтернет погрозами з боку невстановлених осіб спрямованих на загострення соціально-політичної напруженості та дестабілізації обстановки, в тому числі шляхом скоєння вибухів на травневі свята в місцях великого скупчення людей. Вказане у сукупності на думку позивача свідчить про реальну загрозу життю та здоров"ю громадян яку можуть прийняти участь у вказаному зібранні.

Представник позивача надав до суду заяву, в якій просив розглянути справу в порядку письмового провадження. У судовому засіданні 29.04.2015р. позов підтримав та просив задовольнити в повному обсязі з підстав та мотивів викладених в позовній заяві.

Представник третьої особи - Управління Служби безпеки України в Харківській області, надав до суду заяву, в якій просив розглянути справу в порядку письмового провадження.

Третя особа - Ізюмський МВ ГУМВС України в Харківській області, надав до суду заяву, в якій просив розглянути справу в порядку письмового провадження.

Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином в порядку ч. 3 ст. 182 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Встановлено, що до 23.03.2015 року до Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області надійшло повідомлення від Першого секретаря Ізюмського міського комітету КПУ Фомічевського Анатолія Станіславовича про проведення мирного зібрання громадян 01 травня 2015р. присвячений дню солідарності трудящих. Мітинг буде проводитись на центральній площі міста Ізюм, навпроти адміністративної будівлі органів місцевого самоврядування. Також в повідомленні вказано що під час заходу використовуватиметься звукопідсилювальна апаратура та орієнтовна кількість учасників заходу до 500 осіб. Час проведення заходу з 10:00 до 13:00 год.

Згідно протоколу засідання узгоджувальної комісії при виконавчому комітеті Лозівської міської ради від 20.04.2015 року повідомлення від Першого секретаря Ізюмського міського комітету КПУ Фомічевського Анатолія Станіславовича про проведення мирного зібрання громадян 01 травня 2015р. присвячений дню солідарності трудящих взято до відома.

Начальником Ізюмського МВ ГУМВС України в Харківській області Пономаром М.Г. 27.04.2015 року за вих. №31/7028 до Ізюмського міського голови Божкова О.А. направлено листа відповідно якого вказується на напружену оперативну обстановку на території обслуговування, високу ймовірність вчинення провокацій та терактів.

27.04.2015р. за вих. 70/15-582 начальником Ізюмського МРВ УСБУ в Харківській області до Ізюмського міського голови Божкова О.А. направлено листа відповідно якого вказується на можливі загрози на території Харківського регіону в період травневих свят.

Суд зазначає, що Статтею 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що право кожного на життя охороняється законом.

Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я та безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Стаття 3 Закону України "Про основи національної безпеки України" визначає, що об'єктами національної безпеки є: людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи; суспільство - його духовні, морально-етичні, культурні, історичні, інтелектуальні та матеріальні цінності, інформаційне і навколишнє природне середовище і природні ресурси; держава - її конституційний лад, суверенітет, територіальна цілісність і недоторканність.

Отже, держава зобов'язана створювати належні умови для реалізації права на життя та вживати всіх необхідних для цього заходів.

Згідно статті 39 Конституції України, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Аналогічна правова позиція викладена і у частині другій статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно якої здійснення права на свободу зібрань не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Таким чином, суд приходить до висновку, що обмеження щодо реалізації права на мирне зібрання можливе у разі створення реальної небезпеки, зокрема, правам і свободам, здоров"ю та життю інших людей, суверенітету і територіальній цілісності держави.

В свою чергу вжиття заходів для охорони життя та здоров'я громадян, національної безпеки та громадського порядку при проведенні масових заходів є обов'язком органів місцевого самоврядування та правоохоронних органів. При цьому, лише після доведення існування реальної загрози національній безпеці та громадського порядку та неможливості запобігання цій загрозі органами правопорядку, органами місцевого самоврядування, заборона проведення масових заходів можлива.

При судовому розгляді встановлено, що інформація, викладена в листі Ізюмського міжрайонного відділу Управління Служби безпеки України в Харківській області 27.04.2015р. за вих. 70/15-582, адресованого до Ізюмського міського голови Божкова О.А., дає підстави вважати, що суспільно-політична ситуація в регіоні характеризується певним рівнем зростання громадського протистояння, що супроводжується проведенням низки масових публічних заходів. При цьому, проведення громадсько-масових заходів використовується окремими радикально-налаштованими особами для організації провокацій, спрямованих як на дискредитацію вищого керівництва держави, так і на загострення суспільно-політичної ситуації в регіоні. Вказані протести викликані як вираженням незадоволення соціально-економічним станом населення, так і проведенням часткової мобілізації до ЗСУ та інших військових формувань держави.

Тому, орган СБУ дійшов висновку, що проведення заходів масового характеру на території міста Ізюм протягом в даний час є недоцільним, оскільки може створити небезпеку для життя і здоров'я учасників акцій та інших мешканців міста.

Вказане також підтверджується поширеними через мережу Інтернет погрозами з боку невстановлених осіб спрямованих на загострення соціально-політичної напруженості та дестабілізації обстановки, в тому числі шляхом скоєння вибухів на травневі свята в місцях великого скупчення людей, що підтверджується відповідними роздруківками з інтернет-ресурсів які наявні в матеріалах справи.

Крім того, в письмових поясненнях представником УСБУ у Харківській області повідомлено, що до Управління СБ України в Харківській області надійшло звернення (реєстр. № В-340), з тексту якого вбачається, що окремі радікально налаштовані особи планують здійснити спроби дестабілізації суспільно-політичної ситуації в м. Ізюму, у т.ч. шляхом здійснення терористичних проявів в місцях масового знаходження населення (копія звернення міститься в матеріалах справи).

Додатково, представник УСБУ в Харківській області зазначає, що за період з 01 січня 2015 року по теперішній час слідчим відділом УСБ України в Харківській області розслідувалось 177 кримінальних проваджень проти основ національної безпеки та проти громадської безпеки, в яких з початку року затримано в порядку ст. 207, 208 КПК України 35 осіб, яким повідомлено про підозру у вчиненні вказаних злочинів. Одне із кримінальних проваджень зареєстроване за фактом підготування до вчинення диверсії в Ізюмському районі (витяг з ЄРДР міститься в матеріалах справи).

В ході проведення процесуальних дій у підозрюваних було виявлено і вилучено значну кількість зброї, бойових припасів, вибухових пристроїв та речовин, в тому числі: ручні осколкові гранати, міни, вибухові речовини, детонатори, стрілецьку зброю та набої до неї. Протягом тільки 2015 року в Ізюмському районі в ЄРДР зареєстровано 23 кримінальних проваджень за ст. 263 КК України (незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами).

Окремо, суд зазначає, що згідно з рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України", затвердженого указом Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014, на території суміжних областей органами державної влади проводиться антитерористична операція. В зв'язку з цим, необхідно враховувати, що Ізюмський район знаходиться в безпосередній близькості до зони проведення АТО.

Як вбачається з положення ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я та безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до ч. 5 ст. 182 КАС України, суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.

Таким чином, на підставі викладеного вище, суд приходить до висновку, що метою обмеження права на мирне зібрання є захист інтересів національної та громадської безпеки, а також приймаючи до уваги, що заборона спрямована на забезпечення безпеки громадян, їх життю і здоров'ю, яки визнаються демократичним суспільством як найвища соціальна цінність, обмеження в реалізації громадянами права на мирне зібрання в даному випадку є доцільним, і таким, що відповідає вимогам законодавства.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 128, 159, 160, 182, 186 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області до Першого секретаря Ізюмського міського комітету КПУ Фомічевського Анатолія Станіславовича за участі третіх осіб яки не заявляють самостійних вимог на предмет спору Ізюмський МВ ГУМВС України в Харківській області та Управління Служби безпеки України в Харківській області - задовольнити в повному обсязі.

Обмежити право на мирне зібрання шляхом заборони проведення заходу за адресою м. Ізюм, площа Центральна, першому секретарю Ізюмського МК КПУ Фомічевському А.С. 01.05.2015р.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови.

Суддя Панов М.М.