ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2015 р. Справа № 804/3262/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ільков В.В. при секретаріМофі І.В., за участю: представника позивача: Краснікової Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до комунального підприємства "Тернівське житлово-комунальне підприємство" про стягнення коштів із рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, у рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 359754,00 грн., з надходжень від викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення у розмірі 738432,64 грн., з надходжень від викидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у сумі 63012,30 грн., з надходжень від розміщень відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих відходів як вторинної сировини, у розмірі 7588,73 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Західно-Донбаська об'єднана Державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - позивач) звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до комунального підприємства "Тернівське житлово-комунальне підприємство" (далі - відповідач) про стягнення коштів із рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, у рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 359754,00 гривень, з надходжень від викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення у розмірі 738432,64 гривень, з надходжень від викидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у сумі 63012,30 гривень, з надходжень від розміщень відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих відходів як вторинної сировини, у розмірі 7588,73 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що комунальне підприємство "Тернівське житлово-комунальне підприємство" має податковий борг, який виник у зв'язку з несплатою узгоджених податкових зобов'язань за самостійно нарахованими та несплаченими податковими зобов'язаннями, а також пені, нарахованої у зв'язку із несвоєчасною сплатою грошових зобов'язань. Заборгованість станом на 20.02.2015 року становить у загальній сумі 1168787,67 гривень, а саме: з податку на додану вартість - 359754,00 гривень та з екологічного податку: з надходжень від викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення - 738432,64 гривень, з надходжень від викидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти - 63012,30 гривень, з надходжень від розміщень відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих відходів як вторинної сировини - 7588,73 гривень. У встановлений законодавством строк узгоджені податкові зобов'язання відповідачем не сплачені, у зв'язку з чим позивач просять стягнути суму заборгованості в судовому порядку.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов із вказаних в ньому підстав.
Представник відповідача у судовому засіданні адміністративний позов визнав частково та надав письмові заперечення, в яких зазначив, що станом на 30.01.2015 року заборгованість по екологічному податку сплачена у сумі 42000,00 гривень.
Заслухавши представників сторін, розглянувши подані до суду документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Комунальне підприємство "Тернівське житлово-комунальне підприємство" (код ЄДРПОУ 31657751) зареєстроване 26.08.2003 року та перебуває на обліку в Західно-Донбаській об'єднаній Державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області як платник податків і зборів з 28.08.2003 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, копією свідоцтва про державну реєстрацію (переєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи, довідкою від 28.08.2003 року № 17.
Згідно п.п.16.1.3, п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, а також сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п.36.1-36.3 ст.36 Податкового кодексу України , податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України передбачено, що, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 ПК України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Згідно ст. 129 Податкового кодексу пеня нараховується:
1. після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом;
2. у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
3. у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента.
У разі скасування нарахованого контролюючим органом грошового зобов'язання (його частини) у порядку адміністративного та/або судового оскарження пеня за період заниження такого грошового зобов'язання (його частини) скасовується.
Нарахування пені закінчується:
у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань;
у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків;
у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України).
при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини).
У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
Відповідно до п. 250.1 ПК України, базовий податковий (звітний) період подання податкової декларації з екологічного податку дорівнює календарному кварталу.
Відповідно до п. 250.2 ПК України, платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 та підпунктами 240.21.1 і 240.21.3 пункту 240.21 статті 240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, за винятком податкових агентів, визначених підпунктом 241.2.2 пункту 241.2 статті 241 цього Кодексу, які сплачують податок до або в день подання митної декларації.
При несплаті зобов'язання у встановлений строк виникає податковий борг, який згідно пп. 14.1.175 ст. 14 ПК, становить сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Сума податкового боргу з податку на додану вартість виникла внаслідок наступного.
Згідно облікових даних Західно-Донбаської ОДПІ станом на 20.02.2015 року відповідач має податковий борг зі сплати ПДВ в розмірі 2153378,31 гривень, з якого сума залишку в раніше заявлених позовах податкового боргу складає 1793624,31 гривень.
Борг відповідача з ПДВ станом на 20.02.2015 року становить 359754,00 гривень та складається з самостійно визначених відповідачем грошових зобов'язань з ПДВ на загальну суму 359754,00 гривень, згідно наданих на підставі ст.49 ПК України податкових декларацій з ПДВ:
-від 18.11.2014 року № 90066831226 за жовтень 2014 року, в якій самостійно визначено податкове зобов'язання у розмірі 197248,00 гривень, термін сплати 30.11.2014 року;
-від 16.12.2014 року № 9072746276 за листопад 2014 року, в якій самостійно визначено податкове зобов'язання у розмірі 153928,00 гривень, термін сплати 30.12.2014 року;
-від 19.01.2014 року № 9078522961 за грудень 2014 року, в якій самостійно визначено податкове зобов'язання у розмірі 8578,00 гривень, термін сплати 30.01.2015року.
Згідно довідки про стан розрахунків з бюджетом станом на 20.02.2015 року відповідач має новостворений податковий борг зі сплати екологічного податку на: за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення у сумі 738432,64 гривень, за викиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у сумі 63012,30 гривень, з надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини у сумі 7588,73 гривень, який складається з:
1.Самостійно визначених відповідачем грошових зобов'язань зі сплати екологічного податку згідно наданих на підставі ст.49 ПК України податкових декларацій:
-№ 9059609099 від 10.10.2014 року, в якій визначено грошове зобов'язання з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами у сумі 52,7 гривень та у сумі 31548,89 гривень терміном сплати 19.11.2014 року.
-№ 9079135073 від 20.01.2015 року, в якій визначено грошове зобов'язання з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами у сумі 738379,94 гривень та у сумі 31117,22 гривень; з надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини у сумі 6708,97 гривень терміном сплати 19.02.2015 року.
2. Пені, яка визначена у відповідності до п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України в зв'язку із несвоєчасною сплатою сум узгоджених податкових зобов'язань з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами у сумі 171,15 гривень за період з 21.05.2014 року по 11.02.2015 року та у сумі 175,02 гривень за період з 21.05.2014 року по 17.02.2015 року, а також з надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини на загальну суму 879,76 гривень.
Станом на 20.02.2015 року податковий борг відповідача зі сплати зобов'язань за викиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти становить 63012,30 гривень.
Відповідно до наданих представником відповідача пояснень та письмових заперечень від 30.03.2015 року станом на 30.03.2015 року комунальне підприємство "Тернівське житлово-комунальне підприємство" сплатило екологічний податок у розмірі 42000 гривень, а саме: 32000 гривень податкового боргу з надходжень від викидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти та 10000 гривень - з надходжень від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини. Факт сплати податкового богу за вищезазначеним екологічним податком підтверджується платіжними дорученнями з січня по березень 2015 року.
Представник позивача у судовому засіданні та наданих додаткових поясненнях від 24.04.2015 року спростував твердження представника відповідача щодо погашення податкового боргу з надходжень від викидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти та з надходжень від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини та пояснив, що відповідно до положень п.87.9 ст. 87 ПКУ контролюючий орган зобов'язаний зарахувати кошти, що сплатив платник податків в рахунок погашення податкового боргу згідно черговості його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного таким платником. Сплата податкового боргу відбулася частково, однак ці кошти зараховані у порядку черговості виникнення податкового боргу з надходжень від викидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти та з надходжень від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини. Таким чином, сума податкового боргу заявлена в адміністративному позові залишилась не змінною - 1168787,67 гривень.
Згідно ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У відповідності до п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України у разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Судом встановлено, що податкова вимога від 08.07.2013 року №255-19 вручена відповідачу 08.07.2013 року, що підтверджується матеріалами справи.
Доказів оскарження зазначеної податкової вимоги у судовому порядку до суду не надано, а відтак вимога є узгодженою.
Відповідно до ч.1. ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до положень ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Враховуючи викладені вище обставини, суд вважає за необхідне задовольнити позов в повному обсязі, оскільки у позивача наявні докази існування боргу у відповідача, натомість відповідачем наявність податкового боргу не спростована.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до комунального підприємства "Тернівське житлово-комунальне підприємство" про стягнення коштів із рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, у рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 359754,00 грн., з надходжень від викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення у розмірі 738432,64 грн., з надходжень від викидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у сумі 63012,30 грн., з надходжень від розміщень відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих відходів як вторинної сировини, у розмірі 7588,73 грн. задовольнити.
Стягнути кошти з комунального підприємства "Тернівське житлово-комунальне підприємство" (код ЄДРПОУ 31657751, адреса: вул. Маяковського, 29, м.Тернівка, Дніпропетровська область, 51500) у розмірі податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 359754,00 гривень з рахунків відповідача в обслуговуючих банках.
Стягнути кошти з комунального підприємства "Тернівське житлово-комунальне підприємство" (код ЄДРПОУ 31657751, адреса: вул. Маяковського, 29, м.Тернівка, Дніпропетровська область, 51500) у розмірі податкового боргу з надходжень від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в розмірі 738432,64 гривень з рахунків відповідача в обслуговуючих банках.
Стягнути кошти з комунального підприємства "Тернівське житлово-комунальне підприємство" (код ЄДРПОУ 31657751, адреса: вул. Маяковського, 29, м.Тернівка, Дніпропетровська область, 51500) у розмірі податкового боргу з надходжень від викидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти в розмірі 63012,30 гривень з рахунків відповідача в обслуговуючих банках.
Стягнути кошти з комунального підприємства "Тернівське житлово-комунальне підприємство" (код ЄДРПОУ 31657751, адреса: вул. Маяковського, 29, м.Тернівка, Дніпропетровська область, 51500) у розмірі податкового боргу з надходжень від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини в розмірі 7588,73 гривень з рахунків відповідача в обслуговуючих банках.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 29 квітня 2015 року
Суддя В.В Ільков