ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2015 р. Справа № 804/4921/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіКононенко О. В. при секретаріДмитрієнко О.Д. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції, Реєстраційної служби Верхньодніпровського районного управління юстиції про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
07.04.2015 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції, Реєстраційної служби Верхньодніпровського районного управління юстиції Дніпропетровської області, в якому позивач просить:
- визнати незаконними дії особи з назвою "Верхньодніпровська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області" щодо складення вимоги № Ф/4 від 04.11.2014, у зв'язку з відсутністю у останньої відповідного обсягу повноважень;
- скасувати державну реєстрацію особи з назвою "Верхньодніпровська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області", як таку що проведена на підставі нечинних установчих документів з порушенням вимог особи з назвою "Верхньодніпровська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області".
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що від Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції було отримано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф/4 від 04.11.2014, відповідно до якої, позивачу необхідно сплатити суму недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 17187,33 грн. Позивач зазначає, що вказані кошти є його приватною власністю, а з податковою інспекцією він не має будь-яких правовідносин та зобов'язань, що виникають відповідно до законодавства України, а також договорів, угод чи інших правочинів. Крім того, позивач наголосив, що Верхньодніпровська об'єднана державна податкова інспекція діє на підставі Положення про Верхньодніпровську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, яке затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України № 46 від 17.04.2013 "Про затвердження положень про територіальні органи Міндоходів у Дніпропетровській області", який в свою чергу підлягає обов'язковій державній реєстрації в органах Міністерства юстиції України, та всупереч нормам діючого законодавства не був зареєстрований у встановленому законом порядку. Таким чином, державна реєстрація особи з назвою "Верхньодніпровська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області" проведена з істотним порушенням вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", що є безумовною підставою для її скасування.
Ухвалою суду від 22.04.2015 року було закрито провадження в частині позовних вимог про скасування державної реєстрації особи з назвою "Верхньодніпровська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області", як такої що проведена на підставі нечинних установчих документів з порушенням вимог особи з назвою "Верхньодніпровська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області".
Позивач в судове засідання не з'явився, в позовній заяві зазначив, що просить суд розглянути справу за його відсутності.
Відповідачі в судове засідання не з'явились, надали до суду заперечення на адміністративний позов та заяви про розгляд справи без їх участі.
В судовому засіданні встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач знаходиться на податковому обліку у П'ятихатському відділенні Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції як фізична особа-підприємець, що перебуває на спрощеній системі оподаткування та є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Станом на 04.11.2014 року у позивача утворився борг по сплаті єдиного соціального внеску у сумі 17187,33 грн.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
11.08.2013 року набрали чинності Закони України від 04.07.2013 № 404-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" та № 406-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи". Відповідно до вказаних нормативно-правових актів функцію з адміністрування єдиного соціального внеску покладено на Міндоходів України.
Організаційні та правові засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначається Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Частиною 1 статті 4 вказаного Закону визначено, що платником єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Згідно пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок.
Згідно підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Статтею 19-1 Податкового кодексу України визначені функції контролюючих органів, зокрема до них віднесено: здійснювати адміністрування податків, зборів, платежів; контролюючі органи контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; забезпечують достовірність та повноту обліку платників податків та платників єдиного внеску, суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, здійснювати погашення податкового боргу, стягнення своєчасно не нарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Відповідно до статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами. Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. У разі виявлення своєчасно несплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
Отже, саме на органи Міндоходів України покладено функцію по адмініструванню єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, контролю за повнотою та своєчасністю його нарахування та сплати, тому, суд вважає, що при складенні податкової вимоги від 04.11.2014 № Ф/4 податковий орган діяв в межах своїх повноважень.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції, Реєстраційної служби Верхньодніпровського районного управління юстиції про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 27 квітня 2015 року
Суддя О.В. Кононенко