ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2015 року Справа № 803/722/15-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
за участю представника позивача Рудня Б.В.,
представника відповідача Власюка В.Ф.,
представників третьої особи Королік І.В., Магдисюка М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Волинь-Кальвіс» до Державної фінансової інспекції у Волинській області, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Ратнівська центральна районна лікарня про визнання протиправним та скасування пункту вимоги,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Волинь-Кальвіс» (далі - позивач, ТзОВ «Волинь-Кальвіс») звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції у Волинській області (далі - відповідач, ДФІ у Волинській області), третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Ратнівська центральна районна лікарня (далі - третя особа, Ратнівська ЦРЛ) про визнання протиправним та скасування пункту 9 вимоги «Про усунення порушень» від 24.12.2014 року №03-040-14-14/7904.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час ревізії Ратнівської ЦРЛ відповідачем було встановлено фінансові порушення, з метою усунення яких підконтрольній установі було направлено вимогу «Про усунення порушень» від 24.12.2014 року №03-040-14-14/7904, в пункті 9 якої зобов'язано Ратнівську ЦРЛ усунути порушення законодавства щодо оплати завищеної вартості ремонтно-будівельних робіт, виконаних ТзОВ «Волинь-Кальвіс», в сумі 6959,00 грн.
Товариство не погоджується з висновками інспекції щодо завищення вартості ремонтно-будівельних робіт, оскільки як таке завищення відсутнє. Позивач виконував роботи по поточному ремонту котла на твердому паливі К-950М на замовлення Ратнівської ЦРЛ, згідно укладених договорів від 25.02.2014 року №1 та №2. Як укладені договори підряду в цілому, так і їх окремі положення не визнавалися недійсними у встановленому законом порядку. Роботи згідно укладених договорів виконані товариством у повному обсязі. Тому, на думку товариства, висновки фінансової інспекції про завищення вартості виконання вищенаведених робіт є безпідставними.
З огляду на викладене позивач просить суд визнати протиправним та скасувати пункт 9 вимоги «Про усунення порушень» від 24.12.2014 року №03-040-14-14/7904.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Відповідач, суб'єкт владних повноважень, в письмових запереченнях від 16.04.2015 року №03-015-07-07/2226 та його представник в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечив з тих підстав, що оскаржуване рішення є частиною публічно-правових відносин між ДФІ у Волинській області та Ратнівською ЦРЛ, має правові наслідки лише стосовно Ратнівської ЦРЛ, і безпосередньо не має ніяких правових наслідків для ТзОВ «Волинь-Кальвіс». Водночас зазначив, що в ході ревізії Ратнівської ЦРЛ було встановлено завищення ТзОВ «Волинь-Кальвіс» виконаних робіт по ремонту котлів, оскільки певні роботи, відображені в актах КБ-2в, товариством не виконувались, отже безпідставно були включені до даних актів.
Представники третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Ратнівська ЦРЛ в судовому засіданні позовні зазначили, що дійсно проведеною ДФІ у Волинській області ревізією фінансово-господарської діяльності Ратнівської ЦРЛ за період з 01.09.2013 року по 01.12.2014 року були встановлені фінансові порушення, з метою усунення яких відповідач направив головному лікарю Ратнівської ЦРЛ вимогу «Про усунення порушень» від 24.12.2014 року №03-040-14-14/7904. Дана вимога Ратнівською ЦРЛ не оскаржена і Ратнівська ЦРЛ погоджуються з висновками ревізії щодо завищення ТзОВ «Волинь-Кальвіс» вартості виконаних робіт по ремонту котлів. З метою усунення порушень, зазначених в пункті 9 вимоги, лікарнею направлена ТзОВ «Волинь-Кальвіс» вимога щодо повернення завищеної вартості ремонтно-будівельних робіт в сумі 6959,00 грн.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до задоволення не підлягають з наступних підстав.
Судом встановлено, що в період з 24.11.2014 року по 27.12.2014 року працівниками Державної фінансової інспекції у Волинській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Ратнівської ЦРЛ за період з 01 вересня 2013 року по 01 грудня 2014 року, за результатами якої складений акт від 12 грудня 2014 року №040-22/062 (а.с.5-20).
Як вбачається із витягу з акта ревізії від 12 грудня 2014 року №040-22/062 (а.с.5-20), ДФІ у Волинській області виявлено порушення Ратнівською ЦРЛ законодавства з питань дотримання фінансово-бюджетної дисципліни.
Ревізією встановлено, що в лютому 2014 року між Ратнівською ЦРЛ та ТзОВ «Волинь-Кальвіс» були укладені договори підряду від 25.02.2014 року №1 (а.с.17) та №2 (а.с.33) по об'єкту «Поточний ремонт котла на твердому паливі К-950М Ратнівської центральної районної лікарні».
При перевірці обсягів виконаних робіт шляхом контрольних обмірів та документальної перевірки ревізією виявлено невідповідність фактичних обсягів виконаних робіт обсягам, що зазначені в актах виконаних робіт форми КБ-2в (а.с.28-32, 34-38).
Внаслідок оплати завищеної вартості ремонтно-будівельних робіт по об'єктах, що охоплені ревізією, встановлено завдання Ратнівській ЦРЛ матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 6959,00 грн.
З метою усунення встановлених ревізією порушень фінансової дисципліни ДФІ у Волинській області направлено Ратнівській ЦРЛ вимоги «Про усунення порушень» від 24.12.2014 року №03-040-14-14/7904, в пункті 9 якої зобов'язано Ратнівську ЦРЛ усунути порушення законодавства щодо оплати завищеної вартості ремонтно-будівельних робіт, виконаних ТзОВ «Волинь-Кальвіс», в сумі 6959,00 грн.
Як вбачається із змісту позовної заяви, ТзОВ «Волинь-Кальвіс» не погоджується з висновками ревізії щодо встановлення факту завищення вартості ремонтно-будівельних робіт, в зв'язку з чим вважає протиправним та просить скасувати пункт 9 вимоги відповідача.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23.04.2011 року №499/2011 (далі - Положення) Державна фінансова інспекція України (далі - Держфінінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
За правилами частини першої статті 4 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Відповідно до частини першої пункту 7 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.
Частиною другою статті 15 даного Закону визначено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Відповідно до підпункту 4 пункту 4 Положення Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб.
Відповідно до пункту 6 Положення Держфінінспекція для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 8 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» визначено, що органу державного фінансового контролю надається право у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства.
Поняття «підконтрольні установи» визначено у частині першій статті 2 цього Закону та включає в себе міністерства та інші органи виконавчої влади, державні фонди, фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетні установи і суб'єкти господарювання державного сектору економіки, а також підприємства, установи та організації, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно.
Відповідно до пункту 7 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Оскільки збитки, встановлені ревізією, відшкодовуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов. Вказана правова позиція висловлена у постанові Верховного суду України від 14.10.2014 року у справі №21-453а14 та відповідно до частини другої статті 244-4 Кодексу адміністративного судочинства України враховується судом при вирішенні даного спору.
За таких обставин, слід дійти висновку, що пункт 9 оскаржуваної вимоги лише зазначає про виявлене в ході ревізії порушення Ратнівською ЦРЛ законодавства щодо оплати завищеної вартості ремонтно-будівельних робіт, виконаних ТзОВ «Волинь-Кальвіс», в сумі 6959,00 грн., однак не зобов'язує позивача сплатити чи повернути вказану суму підконтрольній установі. Отже, пункт 9 вимоги ДФІ у Волинській області «Про усунення порушень» від 24.12.2014 року №03-040-14-14/7904 не породжує будь-яких прав для позивача та не встановлює жодних зобов'язань.
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог ТзОВ «Волинь-Кальвіс», з огляду на що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Керуючись ст.ст. 11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Волинь-Кальвіс» до Державної фінансової інспекції у Волинській області, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Ратнівська центральна районна лікарня про визнання протиправним та скасування пункту вимоги відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій
Постанова в повному обсязі складена 30 квітня 2015 року.