Рішення № 43877724, 09.04.2015, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
09.04.2015
Номер справи
910/2472/15-г
Номер документу
43877724
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.04.2015Справа №910/2472/15-г

За позовомЗаступника прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської радидо1) Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 2) Комунального підприємства "Київське інвестиційне агентство" 3) Товариства з обмеженою відповідальністю "РТЛ Інвестмент Компані" 4) Київської міської державної адміністраціїпровизнання незаконним і скасування розпорядження та про визнання недійсним договоруСуддя Смирнова Ю.М.

Представники сторін:

прокурорГоворуха М.В. - прокурор відділувід позивачане з'явився від відповідача-1Свербиус М.Е.-представниквід відповідача-2Поровозник О.П.- представниквід відповідача-3Герасименко М.В.- представниквід відповідача-4Свербиус М.Е.- представник

Обставини справи:

Заступник прокурора м. Києва звернувся до Господарського суду міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради з позовом до Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Комунального підприємства "Київське інвестиційне агентство", Товариства з обмеженою відповідальністю "РТЛ Інвестмент Компані" та Київської міської державної адміністрації про визнання незаконним і скасування розпорядження та про визнання недійсним договору.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами проведеного конкурсу, розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 05.06.2014 № 742 затверджено переможця конкурсу із залучення інвестора до будівництва торговельного комплексу на вул. Ярославській, 3/1 у Подільському районі - ТОВ "РТЛ Інвестмент Компані" та доручено Департаменту економіки та інвестицій КМДА укласти інвестиційний договір з переможцем конкурсу, у зв'язку з чим 10.07.2014 між Департаментом економіки та інвестицій КМДА, як організатором конкурсу, КП "Київське інвестиційне агентство", як замовником та ТОВ "РТЛ Інвестмент Компані", як інвестором, було укладено інвестиційний договір № 050-13/і/140. Таким чином, на думку прокурора, відповідно до умов конкурсу та цього договору інвестор - ТОВ "РТЛ Інвестмент Компані" здійснює передбачену ст. 95 Земельного кодексу України правомочність землекористувача (право споруджувати будинки), хоча статус землекористувача він у передбаченому імперативними нормами законодавства порядку не отримав, у зв'язку з чим прокурор вважає, що оспорювані розпорядження та договір суперечать законодавчим нормам, які регулюють порядок отримання землі у користування, чим порушуються інтереси держави. Крім цього, прокурор зазначає, що під час проведення даного інвестиційного конкурсу та укладення вищевказаного договору інвестором - ТОВ "РТЛ Інвестмент Компані", який фактично отримує право користування земельною ділянкою (а у подальшому і право власності), до бюджету міста Києва не сплачено жодних коштів за земельну ділянку як це передбачено ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Натомість, єдиним платежем у бюджет міста Києва зі сторони інвестора - ТОВ "РТЛ Інвестмент Компані" є плата на створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва. Також, на думку прокурора, порушення інтересів держави полягає у тому, що за результатами неконкурентного набуття земельної ділянки інвестором територіальна громада міста Києва не отримує у власність жодної частини площі збудованого об'єкта, а бюджет міста не отримує відповідні компенсаційні платежі.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.02.2015 за вказаним позовом порушено провадження у справі №910/2472/15-г та призначено розгляд справи на 18.03.2015.

18.03.2015 в судовому засіданні оголошена перерва до 02.04.2015.

Ухвалою від 02.04.2015 за клопотанням учасників процесу, судом продовжено строк розгляду спору у справі № 910/2472/15-г-г на 15 днів.

В судовому засіданні 02.04.2015 оголошено перерву до 09.04.2015.

Прокурор в судове засідання, призначене на 09.04.2015, з'явився та підтримав позовні вимоги до відповідачів.

Представник позивача у судові засідання не з'явився, однак 17.03.2015 подав до загального відділу Господарського суду міста Києва заяву, в якій позов прокуратури підтримав та просив суд розглядати справу без участі представника позивача.

Представники всіх відповідачів в судове засідання 09.04.2015 з'явились, надали суду відзиви на позов, в яких проти заявлених позовних вимог заперечили.

Відповідач №1 у відзиві на позов наголосив на тому, що оспорюваним розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 05.06.2014 № 742 затверджено процедурний момент проведення інвестиційного конкурсу, а саме - затверджено переможця інвестиційного конкурсу та стверджував, що спірне розпорядження прийняте у відповідності з законодавствам України, зокрема, Законом України "Про інвестиційну діяльність" та Положенням про порядок проведення інвестиційних конкурсів для будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 24.05.2007 № 528/1189, а отже, підстав для визнання незаконним і скасування цього розпорядження, як і підстав для визнання недійсним інвестиційного договору № 050-13/і/140 від 10.07.2014, який укладено за результатами конкурсу між Департаментом економіки та інвестицій КМДА, що є організатором конкурсу, КП «Київське інвестиційне агентство», як замовником, та ТОВ «РТЛ Інвестмент Компані», як інвестором на думку відповідача №1 немає.

Відповідач №2 у відзиві на позов вказував на те, що виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) було прийнято розпорядження №742, яким було затверджено переможця інвестиційного конкурсу із залучення інвестора до будівництва офісно-адміністративного комплексу на вул. Ярославській, 3/1 у Подільському районі м. Києва. При цьому, жодних умов про передачу земельної ділянки на вул. Ярославській, 3/1 у Подільському районі замовнику - КП "Київське інвестиційне агентство", чи інвестору - TOB "PTЛ Інвестмент Компані" або будь-яких інших положень, що стосуються вирішення земельно-правових питань, вказане розпорядження не містить. Відповідач №2 вказує на те, що 13.11.2013 Київською міською радою було прийнято рішення №530/10018 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальному підприємству виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київське інвестиційне агентство" на вул. Ярославській, 3/1 (літ. А) у Подільському районі м. Києва для будівництва офісно-адміністративного комплексу", у відповідності норм Земельного кодексу України та рішення Київської міської ради від 28.02.2013 №63/9120 "Про Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві". На виконання зазначеного рішення Київської міської ради КП "Київське інвестиційне агентство" розробило проект землеустрою та погодило його в уповноважених органах, а станом на сьогодні розроблений та погоджений проект землеустрою передано до дозвільного центру з метою прийняття рішення Київською міською радою про його затвердження та передачу земельної ділянки на вул. Ярославській, 3/1 (літ. А) у Подільському районі м. Києва Комунальному підприємству виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київське інвестиційне агентство". Відповідно до ч.2 ст. 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі надання земельних ділянок державним та комунальним підприємствам, а отже, відповідач №2 вважає, що у випадку прийняття Київської міською радою рішення про передачу в постійне користування КП "Київське інвестиційне агентство" зазначеної вище земельної ділянки, остання буде діяти в межах та спосіб повноважень, передбачених, зокрема, ст.ст. 122,123 Земельного кодексу України. Щодо вимоги прокурора про визнання недійсним інвестиційного договору № 050-13/і/140 від 10.07.2015 внаслідок порушення прав територіальної громади міста Києва на землю, то відповідач №2 зауважив, що відповідно до умов цього договору обов'язок оформити належним чином право постійного користування на земельну ділянку покладено на КП «Київське інвестиційне агентство», як замовника будівництва об'єкту, у зв'язку з чим КП «Київське інвестиційне агентство» вчиняє усі дії, передбачені законодавством України та інвестиційним договором для оформлення права постійного користування земельною ділянкою. Отже, на думку відповідача №2 умови інвестиційного договору № 050-13/і/140 від 10.07.2015, що регулюють відносини сторін щодо будівництва об'єкта інвестування «Будівництво офісно-адміністративного комплексу на вул. Ярославській, 3/1 у Подільському районі», повністю відповідають вимогам законодавства України в сфері містобудівної діяльності.

Відповідач №3 у відзиві на позов наголошує на тому, що відповідачами у справі виконані всі дії щодо проведення інвестиційного конкурсу у відповідності до рішення Київської міської ради від 24.05.2007 №528/1189 «Про затвердження Положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів для будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва» та діючого законодавства України, а саме: об'єкт конкурсу включено до Переліку об'єктів, які потребують залучення інвестицій, перелік об'єктів, які потребують залучення інвестицій затверджений розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради КМДА №1533 від 05.09.2013, замовник реалізації проекту та замовник передпроектних робіт визначений розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради КМДА, є рішення Київської міської ради від 13.11.2013 №530/10018 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальному підприємству виконавчому органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київське інвестиційне агентство» на вул. Ярославська, 3/1 (літ. А) у Подільському районі м. Києва для будівництва офісно - адміністративного комплексу», що спростовує твердження прокурора стосовно того, що Київська міська державна адміністрація незаконно взяла на себе виключні повноваження Київської міської ради щодо розпорядження землею, оскільки рішення від 13.11.2013 №530/10018 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальному підприємству виконавчому органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київське інвестиційне агентство» на вул.Ярославська, 3/1 (літ.А) у Подільському районі м. Києва для будівництва офісно - адміністративного комплексу» прийнято Київською міською радою. Згідно розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 05.09.2013 №1533 «Про проведення інвестиційного конкурсу із залучення інвестора до будівництва офісно-адміністративного комплексу на вул. Ярославській, 3/1 у Подільському районі» та інвестиційного договору №050-13-/і/140 від 10.07.2014 замовником будівництва, замовником передпроектних робіт та балансоутримувача залишків будинку №3/1 по вулиці Ярославській виступає Комунальне підприємство «Київське інвестиційне агентство», а будь-які підготовчі та будівельні роботи можуть виконуватись замовником тільки після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою. Щодо інвестора, то останній набуває право власності на об'єкт інвестування тільки після виконання всіх умов інвестиційного договору, включаючи всі оплати по інвестиційному договору №050-13-/і/140 від 10.07.2014 та вирішення всіх майнових питань із замовником на підставі додаткових угод, а надання в користування/власність земельної ділянки інвестору - ТОВ «РТЛ Інвестмент Компані» здійснюватиметься Київською міською радою шляхом прийняття рішення в межах компетенції, встановленої, зокрема ст.122 Земельного кодексу України.

Відповідач №4 у відзиві на позов стверджує, що оспорюваним розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 05.06.2014 № 742, на підставі протоколу постійно діючої конкурсної комісії по залученню інвесторів до фінансування будівництва, реконструкції, реставрації щодо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва від 15.05.2014 №58/2014, затверджено переможця інвестиційного конкурсу, який був проведений у відповідності до Положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів для будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 24.05.2007 № 528/1189. На думку відповідача №4 вищевказане розпорядження Київської міської державної адміністрації та інвестиційний договір №050-13-/і/140 від 10.07.2014 повністю відповідають вимогам чинного законодавства України, у зв'язку з чим відсутні підстави для визнання незаконним та скасування розпорядження Київської міської державної адміністрації від 05.06.2014 № 742 та для визнання недійсним інвестиційного договору №050-13-/і/140 від 10.07.2014, який укладено за результатами конкурсу між Департаментом економіки та інвестицій КМДА, як організатором конкурсу, КП «Київське інвестиційне агентство», як замовником, та ТОВ «РТЛ Інвестмент Компані», як інвестором.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, Господарський суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Київської міської ради від 24.05.2007 №528/1189 затверджено Положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів для будівництва, реконструкції тощо, об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно транспортної інфраструктури міста Києва (далі - Положення № 528/1189).

Відповідно до п. 1.1. Положення № 528/1189 вказане положення визначає порядок підготовки, проведення інвестиційного конкурсу, укладання інвестиційних договорів на залучення інвесторів до фінансування будівництва, реконструкції, реставрації тощо, об'єктів житлового та нежитлового призначення, у тому числі соціальної інфраструктури міста, об'єктів незавершеного будівництва, станцій метрополітену, підземних переходів, автошляхів, площ та інших об'єктів, на умовах проведення інвестиційного конкурсу.

Згідно п. 1.2 Положення № 528/1189 інвестиційний конкурс проводиться з метою створення сприятливих умов для провадження інвестиційної діяльності та забезпечення збалансованого економічного та соціального розвитку міста Києва та поповнення бюджету міста Києва.

Відповідно до 1.4 Положення № 528/1189 замовником підготовчих робіт є Комунальне підприємство «Київське інвестиційне агентство», яке виконує комплекс підготовчих робіт, необхідних для прийняття рішення Київради щодо відведення земельних ділянок для реалізації інвестиційного проекту, підготовки проекту договору оренди земельної ділянки між Київською міською радою та переможцем конкурсу, а організатором інвестиційних конкурсів встановлено Головне управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (КМДА).

За змістом пункту 1.5. Положення № 528/1189 рішення про проведення конкурсу та про затвердження переможця конкурсу приймає виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) за поданням організатора конкурсу шляхом видання відповідного розпорядження.

Відповідно до пункту 1.6 Положення № 528/1189 об'єктом інвестиційного конкурсу можуть бути, зокрема, інші інвестиційно привабливі об'єкти, у тому числі земельні ділянки, об'єкти архітектурної та містобудівної діяльності, з подальшим вирішенням майново-правових питань та передачею новостворених об'єктів у власність відповідно до умов конкурсу.

У відповідності до п. 2.1. рішення Київської міської ради "Про діяльність виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)" від 15.03.2012 № 198/7535 Головне управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) перейменовано у Департамент управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Згідно з п.2.1.1. Положення № 528/1189, пропозиції до переліку об'єктів, які потребують залучення інвестицій, надаються щомісячно організатору конкурсу структурними підрозділами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), головними управліннями, управліннями, балансоутримувачами зазначених об'єктів.

Пунктом 3.1 Положення № 528/1189 передбачено, що з метою залучення інвестицій до економіки міста набуття права на землю може вирішуватись одним з таких способів: шляхом надання інвестиційно привабливої земельної ділянки у власність або в оренду переможцеві інвестиційного конкурсу у відповідності до даного Положення (надання земельної ділянки за результатами інвестиційного конкурсу) та шляхом викупу земельної ділянки на загальних підставах (шляхом проведення аукціонів) в порядку, встановленому рішенням Київської міської ради від 19.07.2005 № 810/3385 "Про затвердження Тимчасового порядку набуття права на землю на конкурентних засадах в місті Києві", за умови, що Комісія прийняла рішення про недоцільність проведення інвестиційного конкурсу на такій земельній ділянці (надання земельної ділянки на загальних підставах).

Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 22.10.2007 за № 1403 затверджено склад постійно діючої конкурсної комісії по залученню інвесторів до фінансування будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва та створено робочу групу для виконання робіт та надання послуг, пов'язаних з організацією та проведенням конкурсів та затверджено її склад. До складу вказаної комісії входять і депутати Київської міської ради - позивача.

Наказом Головного управління комунальної власності м. Києва (Департаментом комунальної власності м. Києва) від 06.02.2006 № 35 «Про закріплення основних фондів» за КП «Київське інвестиційне агентство» на праві господарського відання закріплене майно - будинок (залишки) за адресою: вул. Ярославська, 3/1.

Протоколом від 30.05.2013 № 41/2013 засідання постійно діючої конкурсної комісії по залученню інвесторів до будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, утвореної розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22.10.2007 № 1403 включено реалізацію інвестиційного проекту будівництва офісно - адміністративного комплексу на вул. Ярославська, 3/1 у Подільському районі міста Києва до переліку об'єктів, які потребують залучення інвестицій та визначено замовником будівництва та виконання підготовчих робіт Комунальне підприємство "Київське інвестиційне агентство" (відповідач № 2).

Київською міською державною адміністрацією 05.09.2013 прийнято розпорядження №1533 «Про проведення інвестиційного конкурсу із залучення інвестора до будівництва офісно-адміністративного комплексу на вул. Ярославській, 3/1 у Подільському районі»,

- п.1 якого затверджено перелік об'єктів, які потребують залучення інвестицій, що додається,

- п.п. 2, 3.3. замовником реалізації проекту та підготовчих робіт для проведення інвестиційного конкурсу по об'єкту інвестування визначено КП «Київське інвестиційне агентство», якому доручено вирішити в установленому порядку майново-правові питання та питання, пов'язані з користуванням земельною ділянкою,

- п.6 постійно діючій конкурсній комісії по залученню інвесторів до фінансування будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва доручено провести інвестиційний конкурс в установленому порядку.

26.12.2013 року постійно діюча конкурсна комісія по залученню інвесторів до будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, утворена розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22.10.2007 № 1403 затвердила склад і зміст конкурсної документації, текст інформаційного оголошення про проведення інвестиційного конкурсу та надала доручення організатору інвестиційного конкурсу (Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)) у встановленому порядку оголосити конкурс із залучення інвестора (протокол № 55/2013).

Конкурс по залученню інвестора до будівництва офісно - адміністративного комплексу на вул. Ярославська, 3/1 у Подільському районі міста Києва був оголошений в газеті «Хрещатик» від 22.01.2014. № 7 (4407) та на офіційному інтернет - порталі Київської міської державної адміністрації - www.kievcity.gov.ua.

Протоколом від 15.05.2014 № 58/2014 постійно діючої конкурсної комісії по залученню інвесторів до будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, яка утворена розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22.10.2007 № 1403 визначено переможцем вищезазначеного інвестиційного конкурсу Товариство з обмеженою відповідальністю "РТЛ Інвестмент Компані" (відповідача №3), а організатору інвестиційного конкурсу - Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (відповідачу №1) у встановленому порядку доручено підготувати проект розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про затвердження даного рішення, яким в т.ч. передбачити укладання відповідного інвестиційного договору між Департаментом економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Комунальним підприємством "Київське інвестиційне агентство" та Товариством з обмеженою відповідальністю "РТЛ Інвестмент Компані".

На виконання вищезазначеного рішення постійно діючої конкурсної комісії по залученню інвесторів до будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, яка утворена розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22.10.2007 № 1403, яке оформлено протоколом від 15.05.2014 № 58/2014, видано розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 05.06.2014 №742 «Про затвердження переможця інвестиційного конкурсу із залученню інвестора до будівництва офісно - адміністративного комплексу на вул. Ярославська, 3/1 у Подільському районі міста Києва». Розпорядження від 05.06.2014 № 742 було погоджено із профільними структурними підрозділами Київської міської державної адміністрації, зокрема Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Крім цього, на виконання рішення вищевказаної комісії від 15.05.2014 №58/2014 та розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 05.06.2014 № 742, між Департаментом економіки та інвестицій КМДА, як організатором конкурсу, КП «Київське інвестиційне агентство», як замовником, та ТОВ «РТЛ Інвестмент Компані», як інвестором був укладений інвестиційний договір від 10.07.2014 № 050/13/і/140 про будівництво офісно-адміністративного комплексу на вул. Ярославська, 3/1 у Подільському районі міста Києва. Даним договором затверджені умови реалізації інвестиційного конкурсу, а також основні права та обов'язки організатора конкурсу, замовників конкурсу та інвестора.

Пунктом 1.1.4. оспорюваного договору визначено, що інвестиційний проект - це сукупність дій сторін, спрямованих на будівництво об'єкта інвестування, оформлення прав на майно та земельну ділянку, відповідно до законодавства України та умов цього договору.

У пункті 1.1.7. інвестиційного договору від 10.07.2014 № 050/13/і/140 передбачено, що дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Ярославській, 3/1 у Подільському районі м. Києва надано КП «Київське інвестиційне агентство» для будівництва офісно-адміністративного комплексу на вул. Ярославській, 3/1 (літ.А) у Подільському районі м Києва рішенням Київської міської ради від 13.11.2013 №530/10018.

В пункті 1.1.8 цього ж інвестиційного договору визначено, що утримання земельної ділянки, це сукупність дій з боку замовника, спрямованих на забезпечення інвестора земельною ділянкою під час та після будівництва об'єкта інвестування, які включають в себе сплату земельного податку чи орендної плати за таку земельну ділянку, в п.1.5. визначено, що після виконання інвестором всіх своїх зобов'язань за договором, завершення будівництва об'єкта інвестування та після введення об'єкта інвестування в експлуатацію, інвестор в установленому порядку оформляє на нього право власності, крім інженерних мереж, які після закінчення будівельних робіт передаються та зараховуються до власності територіальної громади міста Києва, майново-правові питання вирішуються замовником у встановленому законодавством порядку (п.1.6.), орієнтовна вартість будівництва об'єкта інвестування становить 53667391,67 грн. без ПДВ (п.2.1.), інвестор сплачує організатору конкурсу кошти на створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва у розмірі, що становить 550000,00 грн., згідно з конкурсною пропозицією інвестора (п.2.3.), замовник зобов'язується оформити належним чином право (постійне користування) на земельну ділянку (п.5.1.), не пізніше ніж протягом 6 календарних місяців з моменту прийняття об'єкту інвестування в експлуатацію та оформлення правовстановлюючих документів на нього, інвестор зобов'язується, після належного виконання ним всіх інших умов договору, у встановленому законодавством порядку оформити право власності/користування на земельну ділянку (п.4.1.9.).

Частина 1 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначає, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності зокрема на нерухоме майно визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності.

Зміст положень статей 60, 16, 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" вказує на те, що органи місцевого самоврядування можуть володіти, користуватися та розпоряджатися об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Загальні правові, економічні та соціальні умови інвестиційної діяльності на території України визначаються Законом України "Про інвестиційну діяльність".

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про інвестиційну діяльність" інвестиціями є всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої створюється прибуток (доход) або досягається соціальний ефект.

Згідно ч. 1 статті 4 Закону України "Про інвестиційну діяльність" об'єктами інвестиційної діяльності можуть бути будь-яке майно, в тому числі основні фонди в усіх галузях економіки та об'єкти власності.

Частиною 1 статті 5 Закону України "Про інвестиційну діяльність" передбачено, що суб'єктами (інвесторами і учасниками) інвестиційної діяльності можуть бути громадяни і юридичні особи України та іноземних держав, а також держави.

Згідно з статті 9 Закону України "Про інвестиційну діяльність" основним правовим документом, який регулює взаємовідносини між суб'єктами інвестиційної діяльності, є договір (угода).

Укладення договорів, вибір партнерів, визначення зобов'язань, будь-яких інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України, є виключною компетенцією суб'єктів інвестиційної діяльності.

Зокрема, Положенням про порядок проведення інвестиційних конкурсів для будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 24.05.2007 № 528/1189, визначено порядок підготовки, проведення інвестиційного конкурсу, укладення інвестиційних договорів на залучення інвесторів до фінансування будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, у тому числі соціальної інфраструктури міста, об'єктів незавершеного будівництва, станцій метрополітену, підземних переходів, автошляхів, площ та інших об'єктів, на умовах проведення інвестиційного конкурсу.

Київська міська рада своїм рішенням № 528/1189 від 27.05.2007 прийняла та затвердила Положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів, де до об'єктів інвестування віднесено зокрема об'єкти реконструкції, реставрації, незавершеного будівництва, що належать до комунальної власності територіальної громади м. Києва, та земельні ділянки, на яких розташовані зазначені об'єкти; новостворювані об'єкти комерційного та соціального призначення з подальшою їх передачею у приватну власність та/або у власність територіальної громади м. Києва та земельні ділянки, на яких планується будівництво зазначених об'єктів; інші інвестиційно привабливі об'єкти, у тому числі земельні ділянки, а відповідача №4 - Київську міську державну адміністрацію наділила повноваженнями щодо прийняття розпоряджень про проведення конкурсу та затвердження його результатів (п. 1.5. рішення № 528/1189). Київська міська рада у п.1.9. рішення №528/1189 встановила, що організатором конкурсу є Головне управління економіки та інвестицій, якого наділено повноваженнями на укладення інвестиційних договорів з інвесторами

Суд зазначає, що оскаржуване розпорядження № 742 від 05.06.2014 було прийнято відповідачем №1 на підставі та у відповідності до Положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів для будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 24.05.2007 № 528/1189, а також згідно процедури, яка визначалась розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 05.09.2013 № 1533 «Про проведення інвестиційного конкурсу із залучення інвестора до будівництва офісно-адміністративного комплексу на вул. Ярославській, 3/1 у Подільському районі», відповідно до Закону України "Про інвестиційну діяльність" та жодним чином не впливає на правовідносини щодо набуття права користування вказаною земельною ділянкою, атже оспорюваним розпорядженням затверджено переможця проведеного інвестиційного конкурсу.

Таким чином, прокурором та позивачем не доведено суду невідповідності оскаржуваного розпорядження вимогам чинного законодавства та наявності обставин, необхідних для визнання спірного розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 05.06.2014 № 792 незаконним та його скасування.

Щодо твердження прокурора про те, що під час проведення даного інвестиційного конкурсу та укладення інвестиційного договору № 050-13/і/140 від 10.07.2014 інвестором - ТОВ «РТЛ Інвестмент Компані», який фактично отримує право користування земельною ділянкою (а у подальшому і право власності) поза конкурсом, до бюджету міста Києва не сплачено жодних коштів за земельну ділянку, як це передбачено ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а єдиним платежем у бюджет міста Києва зі сторони інвестора - ТОВ «РТЛ Інвестмент Компані» є плата на створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, а за результатами неконкурентного набуття земельної ділянки інвестором територіальна громада міста Києва не отримує у власність жодної частини площі збудованого об'єкта, а бюджет міста не отримує відповідні компенсаційні платежі, у зв'язку з чим, на думку прокурора, даний інвестиційний договір підлягає визнанню недійсним, суд зазначає наступне.

Приписами статті 215 Цивільного кодексу України визначено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину сторонами вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 Цивільного кодексу України.

Статтею 203 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі, правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Зміст правочину складають як права та обов'язки, про набуття, зміну, припинення яких домовилися учасники правочину.

Вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначити в судовому рішення, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин (пленум Вищого господарського суду України від 29.05.2013 № 11 «Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними»).

В спірному інвестиційному договорі його сторонами були включені положення умов конкурсу, затверджені постійно діючою конкурсною комісією із залучення інвесторів.

Пунктом 3.1 Положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів для будівництва, реконструкції тощо, об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно транспортної інфраструктури міста Києва, яке затверджено рішенням Київської міської ради № 528/1189 від 24.05.2007 передбачено, що з метою залучення інвестицій до економіки міста набуття права на землю може вирішуватись одним з таких способів: шляхом надання інвестиційно привабливої земельної ділянки у власність або в оренду переможцеві інвестиційного конкурсу у відповідності до даного Положення (надання земельної ділянки за результатами інвестиційного конкурсу) та шляхом викупу земельної ділянки на загальних підставах (шляхом проведення аукціонів) в порядку, встановленому рішенням Київської міської ради від 19.07.2005 № 810/3385 "Про затвердження Тимчасового порядку набуття права на землю на конкурентних засадах в місті Києві", за умови, що Комісія прийняла рішення про недоцільність проведення інвестиційного конкурсу на такій земельній ділянці (надання земельної ділянки на загальних підставах).

05.09.2013 виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) було прийнято розпорядження №1533 «Про проведення інвестиційного конкурсу із залучення інвестора до будівництва офісно-адміністративного комплексу на вул. Ярославській, 3/1 у Подільському районі», п.3 якого КП «Київське інвестиційне агентство» було доручено здійснити ряд дій, серед яких вирішити в установленому порядку майново-правові питання та питання, пов'язані з користуванням земельною ділянкою, у зв'язку з чим КП «Київське інвестиційне агентство» подало до Київської міської ради клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Ярославській, 3/1.

13.11.2013 Київською міською радою було прийнято рішення №530/10018 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальному підприємству виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київське інвестиційне агентство» на вул. Ярославській, 3/1 (літ. А) у Подільському районі м. Києва для будівництва офісно-адміністративного комплексу».

Подання КП «Київське інвестиційне агентство» вказаного клопотання та надання Київською міською радою дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки вчинені відповідно до Земельного кодексу України та рішення Київської міської ради від 28.02.2013 №63/9120 «Про Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві».

На виконання зазначеного рішення Київської міської ради КП «Київське інвестиційне агентство» розробило проект землеустрою та погодило його в уповноважених на те законодавством України органах.

Станом теперішній час розроблений та погоджений проект землеустрою передано до дозвільного центру з метою прийняття рішення Київської міської ради про його затвердження та передачу земельної ділянки на вул. Ярославській, 3/1 (літ. А) у Подільському районі м. Києва комунальному підприємству виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київське інвестиційне агентство».

Згідно ч.2 ст. 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі надання земельних ділянок державним та комунальним підприємствам.

У пункті 4.1.9. інвестиційного договору від 10.07.2014 № 050-13/і/140 передбачено, що не пізніше ніж протягом 6 календарних місяців з моменту прийняття об'єкту інвестування в експлуатацію та оформлення правовстановлюючих документів на нього, інвестор зобов'язується, після належного виконання ним всіх інших умов договору, у встановленому законодавством порядку оформити право власності/користування на земельну ділянку.

Отже, земельна ділянка на вул. Ярославській, 3/1 (літ. А) у Подільському районі міста Києва не може бути передана у користування або власність інвестору - ТОВ «РТЛ Інвестмент Компані» до моменту завершення реалізації інвестиційного договору, а виходячи з положень оспорюваного інвестиційного договору вбачається, що даний договір не є правовстановлюючим документом на вказану земельну ділянку.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що між сторонами було укладено інвестиційний договір, який не суперечить нормам чинного законодавства України, згідно рішення Київської міської ради та розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та умов конкурсу.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до п. 4.6. постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд у разі повного або часткового задоволення позову (скарги) стягує судовий збір з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам), якщо він не звільнений від сплати судового збору; у разі ж повної або часткової відмови в позові судовий збір стягується з визначеного прокурором позивача (так само повністю або пропорційно задоволеним вимогам), за винятком випадків, коли останнього звільнено від сплати судового збору та коли позивачем у справі є сам прокурор. Стягнення відповідних сум судового збору здійснюється в доход державного бюджету України у розмірі, визначеному згідно з частиною першою статті 4 Закону України "Про судовий збір", виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня того календарного року, в якому відповідна заява або скарга подавалася до суду.

Відповідно до п. 2.11 вищевказаної постанови, якщо в позовній заяві об'єднано дві або більше вимог немайнового характеру, пов'язаних між собою підставами виникнення або поданими доказами, судовий збір сплачується окремо з кожної з таких вимог.

Таким чином, у зв'язку із відмовою в задоволенні позовних вимог повністю, та звільненням органів прокуратури від сплати судового збору, витрати по сплаті судового збору за дві вимоги немайнового характеру покладаються на позивача у справі.

Керуючись статтями 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Стягнути з Київської міської ради (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 36, ідентифікаційний код 22883141) в доход Державного бюджету України судовий збір в розмірі 2436 (дві тисячі чотириста тридцять шість) грн. 00 коп.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення підписаний 28.04.2015.

Суддя Ю.М. Смирнова