Постанова № 43869188, 15.04.2015, Лиманський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Краснолиманський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
15.04.2015
Номер справи
236/559/15-а
Номер документу
43869188
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 236/559/15-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15.04.2015 року Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді Мірошниченко О.В.

за участю секретаря Вікторовій Г.В.

представника позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Красний Лиман адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 соціального захисту населення Краснолиманської міської ради Донецької області до ОСОБА_2 про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги, суд -

В С Т А Н О В И В :

27 лютого 2015 року до Краснолиманського міського суду Донецької області звернулось ОСОБА_3 соціального захисту населення Краснолиманської міської ради Донецької області з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги в сумі 2314,80 грн., обґрунтувавши свої вимоги наступним.

02 квітня 2014 року до управління соціального захисту населення Краснолиманської міської ради Донецької області звернулась ОСОБА_2 за призначенням тимчасової державної допомоги , відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 року № 189 Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме на дитину: ОСОБА_4 Андрійовича-16.07.2001 року народження. В підтвердження ухилення від сплати аліментів батьком дитини ОСОБА_5 надала документи: копію виконавчого листа № 2-1135 від 09.10.2007 року виданого Краснолиманським міським судом Донецької області, копію довідки про неотримання аліментів № 1090/4-35 від 22.04.2014 року та довідку про склад сімї № 314 від 01.04.2014 року. ОСОБА_2 була попереджена про відповідальність за надану інформацію, що впливає на отримання допомоги. На підставі п.п. 6,8 Постанови КМУ № 189від 22.02.2006 року ОСОБА_2 була призначена та виплачена тимчасова допомога на дитину через установу банку, шляхом зарахування на особовий рахунок ОСОБА_2 з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року в розмірі 385,80 грн. щомісячно на загальну суму 2314,80 грн. 14.10.2014 року ОСОБА_2 звернулась в наступне до управління з заявою та необхідними документами для призначення державної соціальної допомоги. Серед поданих документів була надана довідка Краснолиманського міського управління юстиції № 1997/4-35 від 14.10.2014 року про сплачені аліменти в період з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року ОСОБА_5 на утримання його неповнолітньої дитини: ОСОБА_4 Позивач просить тягнути з відповідача зайво отримані кошти за період з 01.04.2014 роу по 30.09.2014 року в сумі 2314,80 грн.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 соціального захисту населення Краснолиманської міської ради Донецької області ОСОБА_1, яка діє на підставі довіреності (а.с 22), підтримала позовні вимоги в повному обсязі, просила їх задовольнити, навела доводи аналогічні викладеним в адміністративному позові.

Відповідач ОСОБА_2 позовні вимоги не визнала в повному обсязі, суду пояснила, що вона самостійно виховує пятеро дітей, працювати не має можливості, оскільки молодші діти 2012 і ІНФОРМАЦІЯ_1. Державної допомоги, яку їй надає держава не вистачає на достатне матеріальне забезпечення дітей. Молодші діти хворіють, на їх лікування потрібні гроші, у звязку з чим вона вимушена брати кредити. В квітні 2014 року їй на підставі поданої заяви і документів була призначена і виплачувалась тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання яких не відомо, на дитину ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 в період з 1 квітня 2014 року по 30.09.2014 року щомісячно в сумі 385,80 грн. та взагалі в зазначений період вона отримала 2314,80 грн. На момент призначення тимчасової допомоги вона від боржника ОСОБА_5 будь якої допомоги не отримувала. Але в період з квітня по вересень 2014 року вона від ОСОБА_6 - рідної сестри ОСОБА_5 в рахунок виконання аліментних зобовязань отримала: в квітні 2014 року 150 грн., у травні 100 грн., у червні - 100 грн., у липні 100 грн., у серпні 150 грн. у вересні -100 грн. , а також в липні 2014 року, на підставі довіреності виданої ОСОБА_5, отримала орендну плату за користування земельною часткою (паєм) в ТОВ Агрофірма Шевченківська в рахунок погашення заборгованості по виплаті аліментів на її дітей ОСОБА_7 та ОСОБА_4 в натуральні формі сіном на суму 5 520 грн. за період з 01.07.2014 року по 31.12.2014 року.

Разом з тим відповідач вважає, що отримані нею грошові кошти значно менші ніж розмір аліментів визначених рішенням суду у розмірі 1/3 частини з усіх видів заробітку (доходів), і менші, ніж розмір одержаної допомоги і значно менші ніж прожитковий мінімум на дитину від 6 до 18 років. На момент отримання сіна в ТОВ Агрофірма Шевченківська вона не знала про існування довіреності виданої ОСОБА_5

Відповідач вважає, що відсутні обставини, які б свідчили про покращення її матеріального становища та гроші в рахунок аліментів вона отримала від родичів боржника, який не мав на той час і не має на теперішній час можливості утримувати дітей, оскільки не працює і веде аморальний спосіб життя. Просила відмовити в задоволенні позовних вимог.

В судовому засіданні свідок ОСОБА_6 пояснила, що ОСОБА_5 є її рідним братом, від імені якого вона в період з квітня по вересень 2014 року передавала грошові кошти ОСОБА_2 в сумі 100-150 грн. щомісячно в рахунок виконання боржником аліментних зобовязань.

Дослідивши надані сторонами документи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду спору по суті, суд встановив фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, які регулюються нормами Сімейного кодексу України, Законом України Про державну допомогу сім'ям з дітьми та Порядком призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого Постановою кабінету міністрів України №189 від 22.02.2006 року.

Згідно частини другої статті 51 Конституції України та статті 180 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані утримувати дітей до їх повноліття.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного та соціального розвитку.

Відповідно до ч.1, ч.3 ст. 181 Сімейного кодексу України способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Згідно ч.8, ч.9 ст. 181 Сімейного кодексу України якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога, яка не може бути меншою ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №189 від 22.02.2006 року затверджено Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме (далі Порядок).

Відповідно абз.1 п.2 вказаного Порядку, тимчасова допомога призначається у разі, коли:

- рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення;

- стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі;

- місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.

Відповідно до п.6 вказаного Порядку, для призначення тимчасової допомоги одержувач подає органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання (перебування), крім іншого, довідку державної виконавчої служби про неможливість стягнення аліментів з одного з батьків дитини внаслідок ухилення від їх сплати.

З матеріалів справи вбачається, що 02 квітня 2014 року до управління соціального захисту населення Краснолиманської міської ради Донецької області звернулась ОСОБА_2 за призначенням тимчасової державної допомоги, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 року № 189 Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме на дитину: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с 5).

На підставі довідки виданої ОСОБА_2 відділом державної виконавчої служби Краснолиманського міського управляння юстиції № 856/4-35 від 08.04.2014 року, в якій зазначено, про те, що відповідач за останні шість місяців, що передують даті звернення аліменти, які стягуються з ОСОБА_5, не отримувала (а.с 8), управлінням соціального захисту населення Краснолиманської міської ради Донецької області 28 квітня 2014 року прийнято рішення про призначення ОСОБА_2 тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме. ОСОБА_2 була попереджена про відповідальність за надану інформацію, що впливає на отримання допомоги (а.с 9).

За період з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року ОСОБА_2 була призначена та виплачена тимчасова допомога на дитину через установу банку, шляхом зарахування на особовий рахунок ОСОБА_2 в розмірі 385,80 грн. щомісячно на загальну суму 2314,80 грн. (а.с 9,13).

14.10.2014 року ОСОБА_2 звернулась в наступне до управління з заявою та необхідними документами для призначення державної соціальної допомоги. Серед поданих документів була надана довідка Краснолиманського міського управління юстиції № 1997/4-35 від 14.10.2014 року про сплачені аліменти в період з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року ОСОБА_5 на утримання його неповнолітньої дитини ОСОБА_4 (а.с 10.11).

Відповідно до протоколу засідання комісії по призначенню допомоги Краснолиманського УСЗН № 4714 від 17.1.2014 року було прийнято рішення про повернення ОСОБА_2 отриманої допомоги в розмірі 2314,80 грн. за період з 01.04.2015 року по 30.09.2014 року.

Судом встановлено, що після призначення тимчасової державної допомоги ОСОБА_2 отримала від боржника ОСОБА_5, через ОСОБА_6 - сестру боржника в рахунок виконання аліментних зобовязань в квітні 2014 року 150 грн., у травні 100 грн., у червні - 100 грн., у липні 100 грн., у серпні 150 грн. у вересні -100 грн. , а також в липні 2014 року, на підставі довіреності виданої ОСОБА_5, орендну плату за користування земельною часткою (паєм) в ТОВ Агрофірма Шевченківська в рахунок погашення заборгованості по виплаті аліментів на її дітей ОСОБА_7 та ОСОБА_4 в натуральні формі сіном на суму 5 520 грн. за період з 01.07.2014 року по 31.12.2014 року (а.с 32, 49-50)

Відповідно до ст. 22 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Перевіривши та з'ясувавши всі необхідні обставини справи та оцінюючи усі наявні докази в їх сукупності, суд доходить висновку, щодо обґрунтованості позовних вимог УСЗН, однак не погоджується з визначення суми стягнення, в розмірі 2314,80 грн.

Суд приходить до висновку, що на момент звернення до УСЗН 02.04.2014 року ОСОБА_2 подала документи з правдивими відомостями про неможливість ОСОБА_5 утримувати дітей, що свідчить про наявність законних підстав для призначення тимчасової допомоги. Після отримання аліментів в грошевій та натуральній формі відповідач повинна була повідомити у десятиденний строк орган праці та соціального захисту населення про зміну обставин призначення тимчасової допомоги. Однак, цього не зробила, та в наслідок приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, продовжувала отримувати суми державної допомоги.

Положеннями пп. 9 пункту 10 Порядку визначено, що виплата тимчасової допомоги припиняється у разі добровільного виконання рішення суду особою, зобов'язаною сплачувати аліменти. Про виникнення зазначених у цьому пункті обставин одержувач зобов'язаний повідомити у десятиденний строк орган праці та соціального захисту населення. Виплата тимчасової допомоги припиняється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникла одна із зазначених обставин.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку про стягнення з ОСОБА_2 суми сплаченої тимчасової державної допомоги в розмірі 1929,00 грн. за виключенням суми отриманої на законних підставах в квітні 2014 року в розмірі 385,980 грн. (2314,80-385,80 = 1929,00)

Керуючись ст. 181 Сімейного кодексу України, п. п. 2, 6, 10, 12 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 р. N 189, ст. ст. 9, 10, 11, 12, 60,61, 72, 76, 79, 158-160, 163 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Краснолиманської міської ради Донецької області до ОСОБА_2 про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНН НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, на користь ОСОБА_3 соціального захисту населення Краснолиманської міської ради Донецької області (р/р 35414038047399, отримувач УСЗН, ЗКПО 25953557, МФО 834016, Банк УДК СУ м. Красний Лиман Донецької області) суму сплаченої тимчасової державної допомоги в розмірі 1929,00 грн. (одна тисяча девятсот двадцять девять гривен 00 копійок).

В інший частині позовний вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання її копії до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краснолиманський міський суд Донецької області.

Суддя -