ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
20 квітня 2015 року 11:13 № 826/3734/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Аблова Є.В.,
при секретарі судового засідання Мальчик І.Ю.,
за участю сторін:
представника позивачів - Севастянова С.С.,
представника позивача - Борисненко Є.В.,
представника відповідача - Куделі Є.В., Житченка О.В.,
розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ВІТРЯНИЙ ПАРК КРАСНОДОНСЬКИЙ", виробничо-енергетичного об'єднання "ВІТРОЕНЕРГОПРОМ", товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Лутугинський", товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Новоазовський" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови №203 від 18.02.2015 року,-
В С Т А Н О В И В:
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулись товариство з обмеженою відповідальністю "ВІТРЯНИЙ ПАРК КРАСНОДОНСЬКИЙ", виробничо-енергетичне об'єднання "ВІТРОЕНЕРГОПРОМ", товариство з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Лутугинський", товариство з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Новоазовський" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови №203 від 18.02.2015 року, мотивуючи позовні вимоги тим, що оскаржувана постанова НКРЕКП порушує права позивачів на належну оплату виробленої електроенергії, що закріплені ст. 15, 17-1 Закону України "Про електроенергетику" та не відповідає і суперечить ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст. 29 Закону України «Про засади функціонування ринку електричної енергії в Україні» та приписам Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики №1421 від 02.11.2012 р.
В позовній заяві позивачі просять суд визнати протиправною постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 18.02.2015 №203 з дня її прийняття; скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 18.02.2015 №203; стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ВІТРЯНИЙ ПАРК КРАСНОДОНСЬКИЙ" (код ЄДРПОУ 37942702) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.; стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань на користь виробничо-енергетичного об'єднання "ВІТРОЕНЕРГОПРОМ" (код ЄДРПОУ 24647172) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.; стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Лутугинський" (код ЄДРПОУ 37904583) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.; стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Новоазовський" (код ЄДРПОУ 36717412) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Представник позивачів в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представники відповідача заперечували щодо задоволення позовних вимог з підстав правомірності прийняття оскаржуваної постанови та відсутності підстав для її скасування.
При цьому представники відповідача зазначили, що оскаржувана постанова прийнята Комісією в межах повноважень, з чітким дотриманням вимог матеріального права, зокрема, Закону України «Про Кабінет Міністрів України», Закону України «Про засади функціонування ринку електричної енергії», Указу Президента України від 10.09.2014 року №715 «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», враховуючи розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №36-р «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії» та звернення Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, відповідає критеріям, визначеним статтею 2 КАС України.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивачів, представників відповідача, суд встановив наступне.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №203 від 18.02.2015 р. внесено зміни до постанов Національної комісії регулювання електроенергетики України від 03 вересня 2008 року N 1052 та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року N 2, від 26 липня 2013 року N 1036.
1. Так, пункт 1 постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 03 вересня 2008 року N 1052 "Про алгоритм перерахування коштів з поточного рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії України та визнання такою, що втратила чинність, постанови НКРЕ від 08.04.2008 N 507" після слів "НЕК "Укренерго" доповнити словами та символами "(крім виробників електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичне обладнання) яких знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження відповідно до переліку, визначеного центральним органом виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі)".
2. Змінено п. 1-1 перший абзац Постанови доповнено словами "а також не поширюється на виробників електричної енергії у частині перерахування коштів виробникам електричної енергії, які нараховані по установках (устаткуванню та/або енергетичному обладнанню), що знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження відповідно до переліку, визначеного центральним органом виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі."
П.1-1 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року N 2 "Про алгоритм розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії" доповнено новим абзацом такого змісту: "Визначення суми коштів по установкам (устаткуванню та/або енергетичному обладнанню) виробників, що працюють за ціновими заявками, яке знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження здійснюється відповідно до п. 8.9.2 Правил Оптового ринку електричної енергії України наростаючим підсумком з початку місяця."
підпункт 1.7.1 після слів "альтернативних джерел енергії," доповнити словами та символами "виробників електричної енергії у частині перерахування коштів виробникам електричної енергії, які нараховані по установках (устаткуванню та/або енергетичному обладнанню), що знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, відповідно до переліку, визначеного центральним органом виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі".
3. Постановляючу частину постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 26 липня 2013 року N 1036 "Про алгоритм перерахування коштів через поточні рахунки із спеціальним режимом використання для погашення заборгованості" після слів "НЕК "Укренерго" доповнити словами та символами "(крім виробників електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичне обладнання) яких знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження відповідно до переліку, визначеного центральним органом виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі)".
Позивачі, вважаючи дану постанову протиправною та такою, що суперечить законам України, порушує їх права та законні інтереси, звернулись до суду за їх захистом з даним адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України від 10 вересня 2014 року N 715/2014, НКРЕКП є органом державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно п. 2 Положення НКРЕКП у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.
Статтею 11 Закону України «Про електроенергетику» органом державного регулювання діяльності в електроенергетиці є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, що регулює діяльність суб'єктів природних монополій у сфері електроенергетики та господарюючих суб'єктів, які діють на суміжних ринках, а також виконує інші функції відповідно до законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України «Про засади функціонування ринку електричної енергії» у разі тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії внаслідок виникнення аварійних ситуацій в об'єднаній енергетичній системі України, викликаних пошкодженням електроенергетичних установок, їхніх елементів, споруд, або внаслідок надзвичайних ситуацій Кабінет Міністрів України має право приймати рішення щодо вжиття тимчасових надзвичайних заходів із подолання наслідків такої ситуації відповідно до затвердженого ним порядку.
Постановою КМУ від 13 серпня 2014 р. N 372 затверджено Порядок вжиття тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії, який визначає підстави та процедуру прийняття рішень про вжиття тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії через виникнення аварійних ситуацій в об'єднаній енергетичній системі України, викликаних пошкодженням електроенергетичних установок, їх елементів, споруд або внаслідок надзвичайних ситуацій.
При цьому, тимчасові надзвичайні заходи на ринку електричної енергії можуть передбачати: 1) обмеження цін на ринку електричної енергії: 2) встановлення учасникам ринку електричної енергії особливих умов купівлі-продажу електричної енергії; 3) встановлення учасникам ринку електричної енергії обов'язкових вимог щодо виробництва, постачання та купівлі-продажу електричної енергії; 4) встановлення особливих умов експорту або імпорту електричної енергії; 5) вжиття інших заходів в межах повноважень Кабінету Міністрів України, Міненерговугілля або НКРЕ з метою забезпечення надійної роботи об'єднаної енергетичної системи України.
Як вбачається з оскаржуваної постанови, остання прийнята зокрема з урахуванням розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року N 36-р "Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії".
Так, відповідно до п. 1 зазначеного розпорядження, з метою забезпечення надійної, безперебійної (стабільної) роботи об'єднаної енергетичної системи України, запобігання аварійним ситуаціям та пошкодженню електроенергетичних установок, їх елементів та споруд погодитися з пропозицією Міністерства енергетики та вугільної промисловості щодо вжиття на ринку електричної енергії таких тимчасових надзвичайних заходів: Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, за зверненням Міністерства енергетики та вугільної промисловості - забезпечення:
коригування тарифів на виробництво електричної енергії, зокрема виробникам, які працюють за ціновими заявками (шляхом встановлення обмеження граничної ціни системи, показників, що використовуються для визначення цін за маневреність та робочу потужність тощо), та величин "зеленого тарифу";
встановлення додаткових платежів (надбавки, знижки) виробникам електричної енергії;
коригування тарифів на передачу електричної енергії;
коригування інвестиційних програм ліцензіатів;
зміни алгоритму розподілу коштів оптового ринку електричної енергії України та нормативів перерахування коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії.
Відповідно до п. 9 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 25.01.2015 р. «Про надзвичайні заходи протидії російській загрозі та проявам тероризму, підтримуваним Російською Федерацією», введеного в дію Указом Президента України від 14.02.2015 р. №85/2015, НКРЕКП, за участю державного підприємства «Енергоринок» також запропоновано ужити заходів щодо виключення із розрахунків на ринку електричної енергії підприємств, які виробляють електричну енергію на тимчасово неконтрольованій території.
Додатково суд звертає увагу, що оскаржуване рішення стосується обов'язків ДП «Енергоринок» як розпорядника коштів Оптового ринку електричної енергії.
Так, ДП "Енергоринок" згідно з положеннями Закону України «Про електроенергетику», ліцензії НКРЕ, Статутом та Договором між членами Оптового ринку електричної енергії, виконує наступні функції: оптового постачальника електроенергії; розпорядника системи розрахунків; розпорядника коштів ОРЕ; Секретаріату Ради ОРЕ; Головного Оператора системи комерційного обліку електроенергії; сторони ДЧОРЕ, яка відповідає за підтримку системи забезпечення функціонування ОРЕ; розрахункового центру.
Так, ДП "Енергоринок" як Розпорядник системи розрахунків (PCP) виконує щодобове погодинне планування режиму роботи ОЕС України за активною енергією та потужністю, визначає погодинні прогнозні ціни на електроенергію і ціни за робочу потужність на наступну добу на основі оптимізації режимів роботи електростанцій, зовнішніх перетоків електроенергії, поданих генкомпаніями ТЕС цінових заявок і прогнозного обсягу споживання електроенергії на наступну добу; здійснює формування цін на електроенергію, формує та розраховує баланс (у натуральному та грошовому вигляді) купівлі-продажу електроенергії на ОРЕ. Розрахунки балансів, цін на електроенергію та розрахунку платежів здійснюються відповідно до Правил ринку, які є невід'ємною частиною ДЧОРЕ.
ДП "Енергоринок" як Розпорядник коштів ОРЕ (PK) здійснює розрахунки за куповану-продану електроенергію та розподіл коштів відповідно до алгоритму, який затверджується НКРЕКП, здійснює поточний контроль за платежами та строками їх оплати; видає розпорядження Банкіру ринку про перерахування коштів з рахунку оптового постачальника. РК аналізує розрахунки за куповану-продану електроенергію за звітні періоди та прогнозує рівень оплати енергопостачальними компаніями і виробникам електроенергії. Крім цього, РК веде оперативний та бухгалтерський облік розрахунків і платежів по кожному із учасників ОРЕ і Бухгалтерський реєстр учасників ОРЕ, складає і узгоджує акти звіряння розрахунків за куплену та продану електроенергію.
Тобто, ДП «Енергоринок» як PCP нараховує кошти які необхідно сплатити генкомпаніям, та як РК здійснює перерахування коштів згідно алгоритму затвердженого НКРЕКП.
При цьому, суть оскаржуваної постанови НКРЕКП полягає у тому, що ДП «Енергоринок» як Розпорядник коштів ОРЕ (РК) на період дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року N З6-р «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії» не здійснює перерахування коштів виробникам електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичне обладнання) яких знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, перелік яких визначається Міненерговугілля.
Таким чином, кошти за відпущену в оптовий ринок електричну енергію формують заборгованість перед виробниками електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичне обладнання) яких знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження та будуть отримані ними після закінчення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року N 36-р «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії».
Наведене в сукупності свідчить, що оскаржувана постанова прийнята на виконання Указу Президента України №715 від 10.09.2014 р. та з урахуванням розпорядження Кабінету Міністрів України №36-р від 14.01.2015 р., з метою реалізації наданих чинним законодавством повноважень.
Водночас, суд звертає увагу, що відповідно до п. 5 оскаржуваної постанови, ця постанова діє протягом дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року N 36-р "Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії".
Відповідно до частини четвертої статті 29 Закону України "Про засади функціонування ринку електричної енергії України" та пункту 6 Порядку вжиття тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2014 р. N 372 (Офіційний вісник України, 2014 р., N 69, ст. 1933), продовжити строк дії тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії, передбачених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. N 36 "Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 7, ст. 167), на один місяць, тобто до 25.03.2015 р.
Оскільки акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує чи може породжувати певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин, то відсутність правовідносин, що зумовлює реалізація оскаржуваного акту, виключає можливість надання судового захисту.
Враховуючи, що оскаржувана постанова втратила чинність у зв'язку із закінченням строку її дії, суд приходить до висновку про відсутність підстав для її скасування, а відтак - відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Частиною 1 ст. 94 КАС України визначено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Зважаючи, що суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог повністю, підстави для присудження на користь позивачів здійснених судових витрат, з урахуванням вимог ст. 94 КАС України, відсутні.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.ст. 69-71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю "ВІТРЯНИЙ ПАРК КРАСНОДОНСЬКИЙ", виробничо-енергетичного об'єднання "ВІТРОЕНЕРГОПРОМ", товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Лутугинський", товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Новоазовський" відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Є.В. Аблов