Постанова № 43843202, 28.04.2015, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2015
Номер справи
812/64/15
Номер документу
43843202
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 квітня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/64/15

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Широкої К.Ю.,

при секретарі судового засідання Вакуленко А.Л.

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Широка К.Ю., розглянувши в м. Сєвєродонецьку адміністративну справу за позовом Прокурора Старобільського району Луганської області в інтересах держави в особі Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до комунального підприємства «Благоустрій м. Старобільськ» про стягнення податкового боргу у розмірі 47876,59 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника,-

ВСТАНОВИВ:

09 квітня 2015 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Прокурора Старобільського району Луганської області в інтересах держави в особі Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до комунального підприємства «Благоустрій м. Старобільськ» про стягнення податкового боргу у розмірі 47876,59 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника.

В обґрунтування позову зазначено, що комунальне підприємство «Благоустрій м. Старобільськ» зареєстроване Старобільською райдержадміністрацією 26.05.1993 за номером запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців № 1 377 105 0006 000367 та перебуває на податковому обліку в Старобільській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області з 26.05.1993 за № 371.

Згідно пункту 1.2 Статуту - КП „Благоустрій" в результаті зміни назви КП „Старобільський міський парк культури та відпочинку Луганської області" на КП «Благоустрій м. Старобільськ» майнові права та обов'язки в повному обсязі переходять до підприємства - правонаступника, згідно ст. 78 Господарського кодексу України.

За період з 19.02.2015 по на 19.03.2015 за КП «Благоустрій м. Старобільськ» утворилась податкова заборгованість з екологічного податку, а саме: з податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах у сумі 47876,59 грн. із них: основний борг - 47759,22 грн та пеня -117,37 грн.

З метою погашення податкового боргу податковою інспекцією на адресу відповідача було направлено податкову вимогу № 12 від 05.11.2013, яку отримано відповідачем 08.11.2013.

У зв'язку із несплатою відповідачем у добровільному порядку податкового боргу позивач звернувся з позовом до суду.

На підставі наведеного, прокурор Старобільського району Луганської області просить стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих комунальне підприємство «Благоустрій м. Старобільськ» у розмірі 47876,59 грн.

Прокурор в судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, причини неявки суду невідомі (а.с.33)

Представник позивача в судове засідання не з'явився, на адресу суду надав клопотання, в якому позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив розглянути справу без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, причини неявки суду невідомі заперечень проти позову не надав. (а.с.35).

Суд, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшов наступного.

Судом встановлено, що комунальне підприємство „Старобільський міський парк культури та відпочинку Луганської області" зареєстровано в якості юридичної особи Старобільською районною державною адміністрацією Луганської області 26.05.1993 № 1 377 105 0006 000367 (а.с.17). Згідно рішення вісімнадцятої сесії Старобільської міської ради шостого скликання від 10 січня 2012 року №18/5 комунальне підприємство „Старобільський міський парк культури та відпочинку Луганської області" було перейменоване на комунальне підприємство «Благоустрій м. Старобільськ» (а.с.16). Згідно пункту 1.2 Статуту - КП «Благоустрій м. Старобільськ» в результаті зміни назви КП „Старобільський міський парк культури та відпочинку Луганської області" на КП «Благоустрій м. Старобільськ» майнові права та обов'язки в повному обсязі перейшли до підприємства - правонаступника, згідно ст. 78 Господарського кодексу України (а.с.14-15).

Матеріалами справи підтверджується що відповідач в якості платника податків перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Старобільській міжрайонній ДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області з 26.05.1993 за № 371 (76). (а.с.20)

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).

Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Відповідно до вимог п.49.16 ст. 49 Податкового Кодексу України, платник податків зобов'язаний сплатити податкове зобов'язання, яке самостійно визначене ним у податковій декларації, протягом строків, установлених Кодексом.

Розділом VIII Податкового кодексу України передбачено порядок сплати екологічного податку.

Екологічний податок - загальнодержавний обов'язковий платіж, що справляється з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря, скидів у водні об'єкти забруднюючих речовин, розміщення відходів, фактичного обсягу радіоактивних відходів, що тимчасово зберігаються їх виробниками, фактичного обсягу утворених радіоактивних відходів та з фактичного обсягу радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року. (п.п. 14.1.57 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України)

У відповідності із підпунктом 240.1.3 пунктом 240.1 статті 240 Податкового кодексу України Платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються, зокрема, розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання).

Відповідно до пункту 250.2 ст. 250 Податкового кодексу України платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем було узгоджено податкове зобов'язання з екологічного податку шляхом подання до податкового органу податкової декларації № 9079233141 від 27.01.2015 відповідно до якої платником податку визначено суму податкового зобов'язання, що підлягає сплаті в розмірі 47759,22 грн. по строку сплати до 19.02.2015. (а.с. 11-12).

В порушення вимог статті 57 та статті 250 Податкового кодексу України, відповідачем протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, самостійно суму податкового зобов'язання з екологічного податку (за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти та за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах), зазначену у поданих звітних податкових деклараціях, не сплатило, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг з екологічного податку за період з 19.02.2015 по 19.03.2015 в сумі 47759,22 грн.

Підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України передбачено, що у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Відповідно до пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Відповідно до пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.

Як вбачається з облікової картки відповідача та розрахунку пені, за несвоєчасне погашення податкових зобов'язань з екологічного податку у відповідності до вимог статті 129 Податкового кодексу України відповідачу на податковий борг за попередній період по терміну сплати з 20.11.2014 по 18.03.2015. нарахована пеня в сумі 117,37 грн., (а.с. 10).

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання в установлені строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

На виконання вищезазначених положень Податкового кодексу України Старобільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Луганській області на адресу комунального підприємства «Благоустрій м. Старобільськ» було направлено податкову вимогу від 05.11.2013 №12 з повідомленням про податковий борг що утворився станом на 05 листопада 2013 року в сумі 14338,65 грн., яка була отримана відповідачем 08.11.2013 (а.с.13)

Факту оскарження відповідачем вищезазначеної податкової вимоги судом на час розгляду справи не встановлено, а тому вона вважається узгодженою. Даних про добровільну сплату відповідачем наявного податкового боргу або про відкликання податкової вимоги у суду на час розгляду справи не має.

Оскільки податкова вимога від 05.11.2013 №12, є чинною (доказів про відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що Прокурором Старобільського району в інтересах податкового органу при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення податкового боргу дотримані вимоги норм податкового законодавства.

Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Пунктом 95.1.статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).

Оскільки у судовому засіданні було встановлено, що за відповідачем обліковується податковий борг в розмірі 47876,59 грн., який в добровільному порядку та в установлені строки відповідачем не сплачений, що підтверджується матеріалами справи, суд дійшов висновку що позов прокурора Старобільського району Луганської області в інтересах держави в особі Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області є обґрунтований та таким що підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Прокурора Старобільського району Луганської області в інтересах держави в особі Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до комунального підприємства «Благоустрій м. Старобільськ» про стягнення податкового боргу у розмірі 47876,59 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з комунального підприємства «Благоустрій м. Старобільськ» (ідентифікаційний код 02221640) суму податкового боргу в розмірі 47876,59 грн. (сорок сім тисяч вісімсот сімдесят шість гривень 59 коп.) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника. стягнуті кошти перерахувати на р/р 33111364700345, УК у Старобільському районі, МФО 804013, код 37858396.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено 28 квітня 2015 року.

Суддя К.Ю. Широка