ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2015 р.Справа №804/728/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіВерба І.О. при секретарі судового засіданняЧмоні А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська до Публічного акціонерного товариства «Дніпропетровський трубний завод» про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
14 січня 2015 року Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Дніпропетровський трубний завод» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списком №2 в сумі 516893,43 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що внаслідок порушення вимог частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV відповідач має заборгованість зі сплати фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за списком №2 в сумі 516893,43 грн. за листопад 2014 року, яку у добровільному порядку не сплачує.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 січня 2015 року в адміністративній справі №804/728/15 відкрито скорочене провадження (т.1, а.с.1).
6 лютого 2015 року Публічним акціонерним товариством «Дніпропетровський трубний завод» подані заперечення проти позову в обґрунтування яких відповідач зазначив, що з позовної заяви та розрахунку позову неможливо встановити яким саме управлінням УПФУ складені розрахунки фактичних витрат, дані пенсіонерів та суми фактичних витрат по кожному пенсіонеру окремо, суму виплат пенсій, заявлених до відшкодування, просив призначити розгляд справи у судовому засіданні (т.1, а.с.28).
Враховуючи зазначені відповідачем обставини, суд дійшов висновку про розгляд справи за загальними правилами Кодексу адміністративного судочинства України, про що винесена ухвала від 9 лютого 2015 року, якою призначено справу №804/728/15 до розгляду у судовому засіданні та витребувано додаткові докази (т.1, а.с.32).
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2015 року провадження в адміністративній справі №804/728/15 було зупинено до 26 березня 2015 року за клопотанням представника відповідача у зв'язку із необхідністю витребування додаткових доказів (т.2, а.с.39).
26 березня 2015 року ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» подані додаткові заперечення на позовну заяву (т.6, а.с.196), у яких відповідач зазначив наступне:
- в обґрунтування позовних вимог позивач посилається на Закону України «Про пенсійне забезпечення» та розділ 6 Інструкції «Про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України» від 19.12.2003 року №21-1, проте не враховує приписи розділу 8 такої інструкції, згідно положень якого органи ПФУ надсилають страхувальнику вимогу про сплати недоїмки у випадках, якщо страхувальник на кінець звітного періоду має недоїмку зі сплати страхових внесків;
- доказом існування заборгованості страхувальника по сплаті внесків за базовий період є складена Пенсійним фондом вимога на адресу страхувальника про погашення існуючої заборгованості. Позивачем така вимога до відповідача не заявлялась, до матеріалів справи не додається, що свідчить про невиконання позивачем положень розділу 8 вказаної Інструкції;
- позивачем не дотримано встановленого законодавством порядку визначення, узгодження із страхувальником та стягнення узгодженої суми заборгованості за базовий період, через що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 березня 2015 року провадження в адміністративній справі №804/728/15 було зупинено до 21 квітня 2015 року за клопотанням представника відповідача з метою повторного витребування доказів (т.6, а.с.199).
20 квітня 2015 року Управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська надані пояснення на заперечення відповідача (т.6, а.с.206), у яких позивач зазначив, що визначення сум до відшкодування та формування розрахунків фактичних витрат здійснюють органи Пенсійного фонду України, при цьому щомісячного узгодження сум витрат до відшкодування не відбувається; розрахунок надсилається раз на рік, до 20-го січня поточного року та протягом десяти днів з новопризначених пенсій; підприємства вносять плату щомісяця до 25-го числа, стягнення своєчасно не сплачених сум здійснюється в судовому порядку. Також позивач пояснив, що пенсіонер ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Магдалиновському районі Дніпропетровської області, при формуванні загального розрахунку за листопад 2014 року виникла розбіжність, оскільки зкорегований розрахунок з листопада 2014 року надійшов із запізненням (т.6, а.с.208).
Представник позивача до суду не прибув, при поданні позовної заяви просив здійснювати розгляд справи у порядку письмового провадження (т.1, а.с.3).
Відповідач надав клопотання про проведення розгляду справи без його участі, за наявними у справі документами (т.6, а.с.242).
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року №400/97-ВР (далі - Закон №400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону №400/97-ВР визначено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору у таких розмірах: для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону (абзац третій пункту 1 статті 4 Закону №400/97-ВР).
Положеннями частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно із пунктом 6.1 частини 6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16 січня 2004 року за №64/8663 (далі - Інструкція №21-1), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах:
- для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій (пункт 6.4 Інструкції №21-1).
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (пункт 6.5 Інструкції №21-1).
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць (пункт 6.7 Інструкції №21-1).
У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона «Крим»). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства (пункт 6.8 Інструкції №21-1).
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам відповідно до пунктів «б» - «з» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком №2, покриваються підприємствами та організаціями. При цьому обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених Пенсійним фондом після 1 січня 2004 року, не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу (до чи після набрання чинності Законом №1058-IV).
Винятком із цього правила є лише відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, призначених з урахуванням вимог статті 14 Закону №1788-XII.
З матеріалів справи вбачається, що Публічне акціонерне товариство «Дніпропетровський трубний завод» зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та платник, що відшкодовує фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій.
За обліковими даними Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська заборгованість Публічного акціонерного товариства «Дніпропетровський трубний завод» по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2, за листопад 2014 року становить 516893,43 грн. (т.1, а.с.6), та нарахована відповідно до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», складених:
1) Управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська з листопада 2014 року по пенсіонерам: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_4, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45,, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_272, ОСОБА_49, ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_53, ОСОБА_54, ОСОБА_55, ОСОБА_56, ОСОБА_57, ОСОБА_58, ОСОБА_59, ОСОБА_60, ОСОБА_61, ОСОБА_62, ОСОБА_63, ОСОБА_64, ОСОБА_65, ОСОБА_66, ОСОБА_67, ОСОБА_68, ОСОБА_69, ОСОБА_70, ОСОБА_71, ОСОБА_72, ОСОБА_73, ОСОБА_74, ОСОБА_75, ОСОБА_76, ОСОБА_77, ОСОБА_78, ОСОБА_79, ОСОБА_80, ОСОБА_81, ОСОБА_82, ОСОБА_83, ОСОБА_84, ОСОБА_85, ОСОБА_86, ОСОБА_87, ОСОБА_88, ОСОБА_89, ОСОБА_90, ОСОБА_91, ОСОБА_92, ОСОБА_93, ОСОБА_94, ОСОБА_95, ОСОБА_96, ОСОБА_97, ОСОБА_271, ОСОБА_98, ОСОБА_99, ОСОБА_100, ОСОБА_101, ОСОБА_102, ОСОБА_103, ОСОБА_104, ОСОБА_105, ОСОБА_106, ОСОБА_107, ОСОБА_108, ОСОБА_109, ОСОБА_110, ОСОБА_274, ОСОБА_112, ОСОБА_113, ОСОБА_114, ОСОБА_115, ОСОБА_273., ОСОБА_117, ОСОБА_118, ОСОБА_119, ОСОБА_120, ОСОБА_121, ОСОБА_122, ОСОБА_123, ОСОБА_124, ОСОБА_125, ОСОБА_126, ОСОБА_127, ОСОБА_128, ОСОБА_129, ОСОБА_130, ОСОБА_131, ОСОБА_132, ОСОБА_133, ОСОБА_134, ОСОБА_135, ОСОБА_136, ОСОБА_137, ОСОБА_138, ОСОБА_139, ОСОБА_140, ОСОБА_141, ОСОБА_142, ОСОБА_143, ОСОБА_144, ОСОБА_145, ОСОБА_146, ОСОБА_147, ОСОБА_148, ОСОБА_149, ОСОБА_150, ОСОБА_151, ОСОБА_152, ОСОБА_153, ОСОБА_154, ОСОБА_155, ОСОБА_156, ОСОБА_157, ОСОБА_158, ОСОБА_159, ОСОБА_160, ОСОБА_161, ОСОБА_162, ОСОБА_163, ОСОБА_164, ОСОБА_165, ОСОБА_166, ОСОБА_167, ОСОБА_168, ОСОБА_169, ОСОБА_170, ОСОБА_171, ОСОБА_172, ОСОБА_173, ОСОБА_174, ОСОБА_175, ОСОБА_176, ОСОБА_177, ОСОБА_178, ОСОБА_179, ОСОБА_180, ОСОБА_181, ОСОБА_182, ОСОБА_183, ОСОБА_184, ОСОБА_185, ОСОБА_186, ОСОБА_187, ОСОБА_188, ОСОБА_189, ОСОБА_190, ОСОБА_191, ОСОБА_192, ОСОБА_193, ОСОБА_194, ОСОБА_195, ОСОБА_196, ОСОБА_197, ОСОБА_198, ОСОБА_199, ОСОБА_200, ОСОБА_201, у якому визначені розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії всього в сумі 362585,83 грн. (гр.16) та сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку в сумі 18508,59 грн. (гр.15), (т.1, а.с.7-20), разом 381094,42 грн.
Правомірність призначення пенсій та нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період вище переліченим пенсіонерам перевірена судом та підтверджена наданими позивачем документами, які долучені до матеріалів справи (т.1, а.с.36-234; т.3, а.с.175-250; т.4, а.с.1-250; т.5, а.с.1-250; т.6, а.с.1-194).
2) Управлінням Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська з листопада 2014 року по пенсіонерам: ОСОБА_202, ОСОБА_203, ОСОБА_204, ОСОБА_205, ОСОБА_206, ОСОБА_207, ОСОБА_208, у якому визначені розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії всього в сумі 11359,23 грн. (гр.16) та сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку в сумі 41,94 грн. (гр.15), (т.2, а.с.4), разом 11401,17 грн.
Правомірність призначення пенсій та нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період вище переліченим пенсіонерам перевірена судом та підтверджена наданими позивачем документами, які долучені до матеріалів справи (т.3, а.с.130-174);
3) Управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області з листопада 2014 року по пенсіонерам: ОСОБА_209, ОСОБА_210, у якому визначені розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії всього в сумі 1552,73 грн. (гр.16) та сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку в сумі 7,29 грн. (гр.15), (т.2, а.с.5), разом 1560,02 грн.
Правомірність призначення пенсій та нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період вище переліченим пенсіонерам перевірена судом та підтверджена наданими позивачем документами, які долучені до матеріалів справи (т.3, а.с.118-127);
4) Управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська з листопада 2014 року по пенсіонерам: ОСОБА_211, ОСОБА_212, ОСОБА_213, ОСОБА_214, ОСОБА_215, ОСОБА_216, у якому визначені розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії всього в сумі 11493,71 грн. (гр.16) та сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку в сумі 233,02 грн. (гр.15), (т.2, а.с.6), разом 11726,73 грн.
Правомірність призначення пенсій та нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період вище переліченим пенсіонерам перевірена судом та підтверджена наданими позивачем документами, які долучені до матеріалів справи (т.3, а.с.93-116);
5) Управлінням Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська з листопада 2014 року по пенсіонерам: ОСОБА_217, ОСОБА_218, ОСОБА_219, ОСОБА_220, ОСОБА_221, ОСОБА_222, ОСОБА_223, ОСОБА_224, ОСОБА_225, ОСОБА_226, ОСОБА_227, ОСОБА_228, ОСОБА_229, ОСОБА_230, ОСОБА_231, ОСОБА_232, ОСОБА_233, ОСОБА_234, у якому визначені розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії всього в сумі 33075 грн. (гр.16) та сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку в сумі 5906,27 грн. (гр.15), (т.2, а.с.7-8), разом 38981,80 грн.
Правомірність призначення пенсій та нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період вище переліченим пенсіонерам перевірена судом та підтверджена наданими позивачем документами, які долучені до матеріалів справи (т.3, а.с.8-91);
6) Управлінням Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська з листопада 2014 року по пенсіонерам: ОСОБА_235, ОСОБА_236, ОСОБА_237, ОСОБА_238, ОСОБА_239, ОСОБА_240, ОСОБА_241, ОСОБА_242, ОСОБА_243, ОСОБА_244, ОСОБА_245, ОСОБА_246, ОСОБА_247, ОСОБА_248, ОСОБА_249, у якому визначені розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії всього в сумі 29986,89 грн. (гр.16) та сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку в сумі 617,10 грн. (гр.15), (т.2, а.с.48-50), разом 30603,99 грн.
Правомірність призначення пенсій та нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період вище переліченим пенсіонерам перевірена судом та підтверджена наданими позивачем документами, які долучені до матеріалів справи (т.2, а.с.179-250; т.3, а.с.1-7);
7) Управлінням Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська з листопада 2014 року по пенсіонерам: ОСОБА_250-Т., ОСОБА_251, у якому визначені розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії всього в сумі 3587,10 грн. (гр.16) та сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку в сумі 4178,39 грн. (гр.15), (т.2, а.с.12), разом 7765,49 грн.
Правомірність призначення пенсій та нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період вище переліченим пенсіонерам перевірена судом та підтверджена наданими позивачем документами, які долучені до матеріалів справи (т.2, а.с.165-172, 174-176);
8) Управлінням Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська з листопада 2014 року по пенсіонеру ОСОБА_252, у якому визначений розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії в сумі 2797,40 грн. (гр.16), (т.2, а.с.13).
Правомірність призначення пенсій та нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період вищевказаному пенсіонеру перевірена судом та підтверджена наданими позивачем документами, які долучені до матеріалів справи (т.2, а.с.68-71);
9) Управлінням Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської області з листопада 2014 року по пенсіонеру ОСОБА_253, у якому визначені розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії в сумі 1304,53 грн. (гр.16) та сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку в сумі 30,36 грн. (гр.15), (т.2, а.с.14), разом 1334,89 грн.
Правомірність призначення пенсій та нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період вище переліченим пенсіонерам перевірена судом та підтверджена наданими позивачем документами, які долучені до матеріалів справи (т.6, а.с.222-228);
10) Управлінням Пенсійного фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області з 2014 року по пенсіонеру ОСОБА_254, у якому визначений розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії в сумі 181,25 грн. (гр.16), (т.2, а.с.17).
Правомірність призначення пенсій та нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період вище переліченим пенсіонерам перевірена судом та підтверджена наданими позивачем документами, які долучені до матеріалів справи (т.6, а.с.212-220);
11) Управлінням Пенсійного фонду України в Баглійському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області з 2014 року по пенсіонерам: ОСОБА_255, ОСОБА_256, ОСОБА_257, ОСОБА_258, ОСОБА_259, ОСОБА_260, у якому визначений розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії в сумі всього 11206,29 грн. (гр.16), (т.2, а.с.18).
Правомірність призначення пенсій та нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період вище переліченим пенсіонерам перевірена судом та підтверджена наданими позивачем документами, які долучені до матеріалів справи (т.2, а.с.135-163);
12) Управлінням Пенсійного фонду України в Новгородківському районі Кіровоградської області з листопада 2014 року по пенсіонеру ОСОБА_261, у якому визначені розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії в сумі 1393,95 грн. (гр.16) та сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку в сумі 24,06 грн. (гр.15), (т.2, а.с.20), разом 1418,01 грн.
Правомірність призначення пенсій та нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період вище переліченим пенсіонерам перевірена судом та підтверджена наданими позивачем документами, які долучені до матеріалів справи (т.6, а.с.238-241);
13) Управлінням Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області з листопада 2014 року по пенсіонерам: ОСОБА_262, ОСОБА_263, у якому визначені розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії всього в сумі 2150,52 грн. (гр.16) та сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку в сумі 3268,17 грн. (гр.15), (т.2, а.с.21), разом 5418,69 грн.
Правомірність призначення пенсій та нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період вище переліченим пенсіонерам перевірена судом та підтверджена наданими позивачем документами, які долучені до матеріалів справи (т.2, а.с.110-133);
14) Управлінням Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська з листопада 2014 року по пенсіонеру ОСОБА_264, у якому визначений розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії в сумі 1968,99 грн. (гр.16), (т.2, а.с.36).
Правомірність призначення пенсій та нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період вищевказаному пенсіонеру перевірена судом та підтверджена наданими позивачем документами, які долучені до матеріалів справи (т.2, а.с.105-108);
15) Управлінням Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області з 2014 року по пенсіонеру ОСОБА_265, у якому визначений розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії в сумі 1049 грн. (гр.16), (т.2, а.с.23).
Правомірність призначення пенсій та нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період вищевказаному пенсіонеру перевірена судом та підтверджена наданими позивачем документами, які долучені до матеріалів справи (т.2, а.с.94-97);
16) Управлінням Пенсійного фонду України в Софіївському районі Дніпропетровської області з листопада 2014 року по пенсіонеру ОСОБА_266, у якому визначені розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії в сумі 1894,75 грн. (гр.16) та сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку в сумі 28,91 грн. (гр.15), (т.2, а.с.24), разом 1923,66 грн.
Правомірність призначення пенсій та нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період вищевказаному пенсіонеру перевірена судом та підтверджена наданими позивачем документами, які долучені до матеріалів справи (т.2, а.с.89-92);
17) Управлінням Пенсійного фонду України в Царичанському районі Дніпропетровської області з листопада 2014 року по пенсіонеру ОСОБА_267, у якому визначені розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії в сумі 1851,09 грн. (гр.16) та сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку в сумі 30,38 грн. (гр.15), (т.2, а.с.25), разом 1881,47 грн.
Правомірність призначення пенсій та нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період вищевказаному пенсіонеру перевірена судом та підтверджена наданими позивачем документами, які долучені до матеріалів справи (т.2, а.с.73-87);
18) Управлінням Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області з червня 2014 року по пенсіонеру ОСОБА_268, у якому визначений розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії в сумі 566,17 грн. (гр.16), (т.2, а.с.26);
19) Управлінням Пенсійного фонду України в м. Синельниковому та Синельниківському районі Дніпропетровської області з листопада 2014 року по пенсіонеру рибців М.Л., у якому визначені розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії в сумі 2246,40 грн. (гр.16) та сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку в сумі 24,80 грн. (гр.15), (т.2, а.с.27), разом 2271,20 грн.
Правомірність призначення пенсій та нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період вище переліченим пенсіонерам перевірена судом та підтверджена наданими позивачем документами, які долучені до матеріалів справи (т.6, а.с.230-236);
20) Управлінням Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області з червня 2014 року по пенсіонеру ОСОБА_269, у якому визначений розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії в сумі 84,47 грн. (гр.16), (т.2, а.с.37).
Правомірність призначення пенсій та нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період вищевказаному пенсіонеру перевірена судом та підтверджена наданими позивачем документами, які долучені до матеріалів справи (т.2, а.с.99-102);
21) Управлінням Пенсійного фонду України в Магдалинівському районі Дніпропетровської області з червня 2014 року по пенсіонерам: ОСОБА_3 в сумі 575,29 грн., ОСОБА_270 в сумі 1083,03 грн., у якому визначений розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії всього в сумі 1658,32 грн. (гр.16), (т.2, а.с.35).
Також, позивачем надані та долучені до матеріалів справи наступні розрахунки, складені Управлінням Пенсійного фонду України в Магдалинівському районі Дніпропетровської області:
- з вересня 2014 року по пенсіонерам: ОСОБА_3 в сумі 275,33 грн., ОСОБА_270 в сумі 1083,03 грн., у якому визначений розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії всього в сумі 1358,36 грн. (гр.16), (т.2, а.с.19);
- з листопада 2014 року по пенсіонерам: ОСОБА_3 в сумі 0,00 грн., ОСОБА_270 в сумі 1083,03 грн., у якому визначені розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії в сумі 1083,03 грн. (гр.16) та сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку по гр. ОСОБА_3 в сумі 2,74 грн. (гр.15), (т.2, а.с.66), разом 1085,77 грн.
З вказаних розрахунків вбачається, що у зв'язку із досягненням ОСОБА_3 пенсійного віку 14.09.2014 року, розрахунки з вересня та листопада 2014 року були зкориговані органом ПФУ та направлені позивачу. В розрахунку з листопада 2014 року загальний місячний розмір пенсії гр. ОСОБА_3 дорівнює 0,00 грн., до відшкодування підприємством за листопад 2014 року виставлена сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку в розмірі 2,74 грн.
Враховуючи викладене суд не приймає до уваги пояснення позивача щодо включення до зведеного щомісячного розрахунку фактичних витрат по пільговим пенсіям, виставленого підприємству та заявленого до стягнення, за листопад 2014 року сум фактичних витрат по пенсіонеру ОСОБА_3 у розмірі 572,55 грн., оскільки здійснення органом ПФУ таких витрат не підтверджено матеріалами справи.
Суд зазначає, що позивач неправомірно застосовує до уваги розрахунок з червня 2014 року до листопада 2014 року, оскільки розмір сум до відшкодування перераховувався двічі - у вересні та у листопаді 2014 року.
З урахуванням зазначеного суд доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог в частині стягнення заборгованості за листопад 2014 року в сумі 572,55 грн.
Поряд з цим, суд зазначає, що правомірність призначення пенсії та нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період вищевказаному пенсіонеру ОСОБА_270 перевірена судом та підтверджена наданими позивачем документами, які долучені до матеріалів справи (т.2, а.с.57-65).
Позивачем на вимогу суду наданий витяг з картки особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №2 за період з 01.06.2014 року по 31.01.2015 року, з якого вбачається фактична сплата (відшкодування) ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» пільгових пенсій: у червні 2014 року в сумі 550000 грн., у липні 2014 року в сумі 650000 грн., у серпні 2014 року в сумі 600000 грн., у вересні 2014 року в сумі 600000 грн., у жовтні 2014 року в сумі 600000 грн. (т.1, а.с.239).
Судом встановлено, що органами Пенсійного фонду України у листопаді 2014 року фактично здійснені пенсійні виплати вказаним пенсіонерам у розмірі усього 516320,88 грн., що підтверджується матеріалами справи.
Посилання ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» на порушення позивачем вимог Інструкції №21-1 щодо ненаправлення вимоги про сплату боргу та неузгодження заявлених до стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, покладені в обґрунтування заперечень на позовну заяву, не вважаються судом обґрунтованими з огляду на таке.
Процедура відшкодування витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, врегульована «Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16 січня 2004 року за №64/8663 (далі - Інструкція №21-1).
В даному випадку є вирішальним, що Інструкція 21-1 відносно спірних платежів визначає процедуру саме відшкодування витрат, коли як відносно інших платежів, таких як заборгованість зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені - визначає процедуру стягнення.
Такі особливості є важливими, оскільки процедура відшкодування призначена для платника, а процедура стягнення - для органу Пенсійного фонду.
Згідно Інструкції №21-1 орган Пенсійного фонду здійснює лише визначення розміру відшкодування витрат, а платник здійснює добровільну сплату фактичних витрат на підставі таких Розрахунків, у зв'язку із чим суд приходить висновку, що такі Розрахунки носять повідомлюючий та розрахунковий характер.
З огляду на викладене, органи Пенсійного фонду здійснивши складання спірних Розрахунків діяли як на виконання норм Закону №1058-IV, у тому числі в межах власної владної компетенції, так і в інтересах платника, забезпечивши баланс між правом платника мати відомості щодо розміру сум відшкодування за кожний період, та обов'язком суб'єкта владних повноважень довести до відома платника розмір сум, належних до відшкодування.
Законами України не виключається обов'язок платника здійснювати оплату спірних платежів, а вищенаведеними нормами права визначається порядок сплати спірних сум, законами України також не встановлені обмеження повноважень органу Пенсійного фонду щодо стягнення спірних сум у примусовому порядку, оскільки спірні Розрахунки складені з метою виконання у добровільному порядку обов'язку по відшкодуванню витрат.
Як зазначено вище, на думку суду, спірні Розрахунки мають інформативний характер щодо сум які належать до добровільної сплати та їх направлення здійснюється для забезпечення добровільної сплати сум відшкодування витрат, та в подальшому можливості встановлення дати порушення обов'язку платника щодо сплати сум витрат, із чим в подальшому пов'язується виникнення у відповідача права на стягнення сум відшкодування витрат у судовому порядку.
При цьому, такі суми витрат не підлягають узгодженню та на такі суми вимога про сплату боргу не виставляється.
Враховуючи викладене, суд вважає правомірним стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за листопад 2014 року за списком №2 в сумі 516320,88 грн., оскільки відповідач доказів добровільного погашення заборгованості не надав., та відмовляє у задоволенні позову в частині стягнення суми витрат у розмірі 572,55 грн.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська до Публічного акціонерного товариства «Дніпропетровський трубний завод» про стягнення заборгованості - задовольнити частково.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Дніпропетровський трубний завод» на користь Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за списком №2 у розмірі 516320,88 грн. (п'ятсот шістнадцять тисяч триста двадцять грн. 88 коп.) за листопад 2014 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 27 квітня 2014 року.
Суддя І.О. Верба