копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2015 р. Справа № 804/20204/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Мелітас" до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, -
ВСТАНОВИВ:
08 грудня 2014 року товариство з обмеженою відповідальністю «Мелітас» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, в якому просить:
визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровської області щодо невизнання податковою декларації ТОВ «Мелітас» з податку на додану вартість за вересень 2014 року;
скасувати рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровської області №29484/10/04-62-18-02-28 від 17.10.2014 року, за яким декларація ТОВ «Мелітас» з податку на додану вартість за вересень 2014 року не вважається податковою звітністю;
зобов'язати Державну податкову інспекцію у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 38754537, місцезнаходження: 49061, Дніпропетровська обл., місто Дніпропетровськ, Бабушкінський район, вул. Героїв Сталінграда, буд. 25) прийняти податкову декларацію товариства з обмеженою відповідальністю «Мелітас» (код за ЄДРПОУ 34984598, місцезнаходження: 49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпропетровськ, вулиця Леніна, будинок 8-10, кімната 400-А) з податку на додану вартість за вересень 2014 року з додатками датою її фактичного отримання, тобто 14.10.2014 р.;
зобов'язати Державну податкову інспекцію у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 38754537, місцезнаходження: 49061, Дніпропетровська обл., місто Дніпропетровськ, Бабушкінський район, вул. Героїв Сталінграда, буд. 25) відобразити показники (дані) податкової декларації товариства з обмеженою відповідальністю «Мелітас» (код за ЄДРПОУ 34984598, місцезнаходження: 49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпропетровськ, вулиця Леніна, будинок 8-10, кімната 400-А) з податку на додану вартість за вересень 2014 року з додатками в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі в картці особового рахунку товариства з обмеженою відповідальністю «Мелітас» (код за ЄДРПОУ 34984598, місцезнаходження: 49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпропетровськ, вулиця Леніна, будинок 8-10, кімната 400-А);
зобов'язати Державну податкову інспекцію у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 38754537, місцезнаходження: 49061, Дніпропетровська обл., місто Дніпропетровськ, Бабушкінський район, вул. Героїв Сталінграда, буд. 25) у десятиденний строк з дня отримання судового рішення у даній справі, яке набрало законної сили, подати звіт про виконання судового рішення у даній справі.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 24.10.2014 року ТОВ «Мелітас» отримало від відповідача рішення №29484/10/04-62-18-02-28 від 17.10.2014 року згідно якого декларація ТОВ «Мелітас» з ПДВ за вересень 2014 року не вважається податковою звітністю у зв'язку з тим, що ТОВ «Мелітас» позбавлено статусу платника ПДВ згідно акту про анулювання реєстрації платника ПДВ від 19.11.2013 року.
Позивач заперечує проти рішення ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська щодо неприйняття податкової звітності і вважає його незаконним та таким, що суперечить вимогам чинного законодавства України так як подана ТОВ «Мелітас» декларація з ПДВ за вересень 2014 року містила всі передбачені законом реквізити.
Чинним законодавством України не передбачено такої підстави для визнання податкової декларації не податковою звітністю, як анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, на яку посилається ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська у своєму рішенні.
Позивач також стверджує, що відповідно до ст. 49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.
Крім того, в обґрунтування позивач зазначив, що рішення ДПІ про анулювання реєстрації платника ПДВ оскаржується підприємством позивача в судовому порядку. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.03.2014 року по справі №804/148/14 визнано протиправним та скасовано рішення ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська №1001/10-04-62-18-02-43 від 19.11.2013 року про анулювання реєстрації платника ПДВ.
На сьогоднішній день постанова суду від 05.03.2014 року не набрала законної сили у зв'язку з оскарженням її податковою інспекцією в апеляційному суді.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача також в судове засідання не прибув, надавши до суду письмові заперечення проти позову. Про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином.
В письмових запереченнях представником відповідача зазначено, що пунктом 49.2. ст. 49 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Пунктом 183.18 ПК України визначено, що особі, що реєструється як платник податку, присвоюється індивідуальний податковий номер, який використовується для сплати податку.
Згідно із п. 184.1 ПК України, реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку.
Згідно з обліковою справою ТОВ «Мелітас» свідоцтво платника ПДВ анульовано ДПІ на підставі акту ДПІ про анулювання реєстрації платника ПДВ від 19.11.2013 р. №1001/10-04-62-18-02- 43.
Отже, на дату подання податкової декларації з ПДВ за вересень 2014 року ТОВ «Мелітас» не було поновлено в статусі платника ПДВ.
Відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевказане, суд ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 24.10.2014 року позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Мелітас» отримало від відповідача рішення №29484/10/04-62-18-02-28 від 17.10.2014 року в якому відповідач повідомив, що декларація ТОВ «Мелітас» з податку на додану вартість за вересень 2014 року не вважається податковою звітністю.
Згідно п. 49.8. ПК України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
У відповідності до п. 49.9 ст. 49 ПК України, за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.
Згідно п. 49.10 ПК України, відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.
Відповідно до п. 49.13. ст. 49 ПК України у разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.
Відповідно до п. 1 Розділу ІІ Наказу Міністерства доходів і зборів України № 765 від 05.12.2013 р. Про затвердження Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів (далі Порядок) з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску територіальними органами Міндоходів відкриваються інтегровані картки платників за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками, а для обліку сум передоплати - за кожним платником.
Згідно п. 10 розділу ІІ Порядку реєстри за платежами до бюджету ведуться виключно за кодами бюджетної класифікації, контроль за справлянням (стягненням) платежів за якими покладено на Міндоходів.
Відповідно до п. 11 Розділу ІІ Порядку форми інтегрованих карток платника мають лицьовий та зворотний боки.
Зворотний бік інтегрованої картки відображає стан розрахунків платника (суми нарахованого та сплаченого платежів, пені, штрафних (фінансових) санкцій, процентів за користування розстроченням (відстроченням) грошових зобов'язань (податкового боргу), суми податкового боргу, недоїмки із сплати єдиного внеску, надміру та/або помилково сплачені, заявлені до відшкодування тощо) за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами, операції, що проводяться з коштами передоплати.
На лицьовому боці інтегрованої картки відображається додаткова інформація щодо стану розрахунків платника за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами та передоплатою.
Відповідно до п. 5 Розділу ІV Порядку дані про надходження податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску відображаються територіальним органом Міндоходів, на який покладено функції з ведення обліку відповідного платежу, в інтегрованій картці платника і в реєстрі надходжень та повернень у день отримання від органів Державної казначейської служби України відомостей про зарахування та повернення надміру сплачених платежів у вигляді електронного реєстру розрахункових документів.
Територіальний орган Міндоходів у разі виявлення в реєстрі розрахункових документів помилкових записів обліковує ці дані в окремій картці за спеціальним кодом "нез'ясовані платежі". Форма інтегрованої картки за спеціальним кодом "нез'ясовані платежі" повинна відповідати формі інтегрованої картки, за якою ведеться оперативний облік платежу. Зазначені суми надходжень підлягають уточненню у відповідних інтегрованих картках платників у строк не пізніше ніж 10 робочих днів від дня одержання електронного реєстру розрахункових документів від органу Державної казначейської служби України.
На суми податкового боргу підрозділом забезпечення податкових зобов'язань органами державної податкової служби формуються податкові вимоги за формою та в порядку, затвердженими наказом ДПА України від 03.07.2001 р. № 266 "Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків". Податкові вимоги формуються засобами програмного забезпечення на підставі облікових даних карток особових рахунків платників податків та реєструються у реєстрі виданих податкових вимог за кожним боржником окремо.
Отже, зобов'язання відповідача відобразити показники (дані) податкової декларації з податку на додану вартість за звітний (податковий) період вересень 2014 року в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі в картці особового рахунку ТОВ "Мелітас" є необхідним заходом для належного захисту прав ТОВ "Мелітас".
Приймаючи рішення у даній справі суд також виходить з того, що постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі 804/148/14 за позовом ТОВ «Мелітас» до державного реєстратора Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області та до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області позовні вимоги ТОВ «Мелітас» задоволені повністю та, зокрема, визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області №1001/10-04-62-18-02-43 від 19.11.2013 р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Мелітас».
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2015 року постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.03.2014 року залишено без змін.
Отже, припинили існувати обставини, що були підставою для відмови відповідача прийняти податкову декларацію позивача за вересень 2014 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Частиною 5 ст. 254 КАС України передбачено, що постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Таким чином, враховуючи, що рішення відповідача про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ «Мелітас» було визнано протиправним та скасоване за судовим рішенням, яке набрало законної сили, - суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову у повному обсязі.
Відповідно до ст. 267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
На підставі ст. 94 КАС України суд також вважає за необхідне присудити на користь позивача з Державного бюджету України понесені судові витрати у сумі 73,08 грн.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровської області щодо невизнання податковою декларації ТОВ «Мелітас» з податку на додану вартість за вересень 2014 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області №29484/10/04-62-18-02-28 від 17.10.2014 року, за яким декларація ТОВ «Мелітас» з податку на додану вартість за вересень 2014 року не вважається податковою звітністю.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області прийняти податкову декларацію товариства з обмеженою відповідальністю «Мелітас» (код ЄДРПОУ 34984598) з податку на додану вартість за вересень 2014 року з додатками датою її фактичного отримання, тобто 14.10.2014 р.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області відобразити показники (дані) податкової декларації товариства з обмеженою відповідальністю «Мелітас» з податку на додану вартість за вересень 2014 року з додатками в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі в картці особового рахунку товариства з обмеженою відповідальністю «Мелітас».
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровської області у десятиденний строк з дня отримання судового рішення у даній справі, яке набрало законної сили, подати звіт про виконання судового рішення у даній справі.
Присудити з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Мелітас" судові витрати у сумі 73,08 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 27 березня 2015 року. Суддя З оригіналом згідно. Суддя В.М. Олійник В.М. Олійник В.М. Олійник