ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2015 року Справа № 803/675/15-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Лутекс" про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі,
ВСТАНОВИВ:
Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Луцька ОДПІ, позивач) звернулася з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Лутекс" (далі - ТзОВ "Лутекс", відповідач) про надання дозволу на погашення податкового боргу в сумі 230 991,65 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що станом на 26.03.2015 року за відповідачем рахується заборгованість по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 230 991,65 грн. Позивачем в установлені законом строки вживались заходи щодо стягнення заборгованості, однак вони не призвели до погашення податкового боргу відповідачем. У зв'язку з неможливістю стягнути суму податкового боргу з готівкових коштів, позивач просить надати дозвіл на погашення суми податкового боргу у розмірі 230 991,65 грн. за рахунок майна ТзОВ "Лутекс", що перебуває у податковій заставі.
Представник позивача в судове засідання не прибув, однак 27 квітня 2015 року за вх. № 5583/15 надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не прибув, заперечень на позов не надіслав, причини неявки суду не повідомив, з клопотанням про відкладення розгляду справи до суду не звертався, хоча відповідно до частини 11 статті 35 КАС України був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду.
Відповідно до частини четвертої статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
З урахуванням наведеного, справу судом розглянуто та вирішено на підставі наявних у ній доказів, за відсутності осіб, що беруть участь в справі, та згідно з ухвалою суду від 27.04.2015 року в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ТзОВ "Лутекс" 13 березня 2002 року зареєстроване як юридична особа та 13.03.2002 року за № 2587 року взяте на облік як платник податків у Луцькій об'єднаній державній податковій інспекції ГУ ДФС у Волинській області, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 31.03.2015 року №1503181401400 (а.с.6).
З матеріалів справи вбачається, що станом на 26.03.2015 року за відповідачем рахується податковий борг по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 230 991,65 грн., який виник внаслідок несплати узгоджених податкових зобов'язань згідно податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2013-2014 роки. Наявність боргу підтверджується розрахунком суми податкового боргу ТзОВ "Лутекс" (а.с.7-8), копією зворотного боку облікової картки платника податку (а.с.37-43) та довідкою від 26.03.2015 року про наявність боргу по платежах до бюджету (а.с.9).
Згідно із пунктом 14.1.175. статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Пунктом 16.1 статті 16, пунктом 36.1 статті 36, пунктом 38.1 статті 38 ПК України передбачено, що платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом; податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом; виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (пункт 59.1 статті 59 ПК України).
З матеріалів справи вбачається, що позивачем здійснювались заходи щодо погашення податкового боргу шляхом надіслання податкової вимоги від 31.01.2014 року № 15-22, яка була отримана відповідачем 07.02.2014 року. Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 18 липня 2014 року в адміністративній справі № 803/112/14 (яка набрала законної сили) задоволено позовні вимоги Прокурора м. Луцька в інтересах держави в особі Луцької ОДПІ та стягнуто з рахунків ТзОВ "Лутекс" податковий борг у сумі 135 152,99 грн.
Відповідно до пунктів 87.1, 87.2 статті 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з пунктами 88.1 та 88.2 статті 88 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Відповідно до підпункту 89.1.1., пункту 89.3 статті 89 ПК України право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку. Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Разом з тим, відповідно до пунктів 95.1 та 95.2 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Крім того, судом встановлено, що на підставі рішення заступника начальника Луцької ОДПІ ГУ Міндоходів у Волинській області від 28.10.2014 року № 44 про опис майна в податкову заставу, податковим керуючим проведено опис майна боржника, про що складено акт опису майна від 25.02.2015 року № 6. Дане обтяження було включено до Державного реєстру обтяжень рухомого майна, що стверджується витягом із відповідного реєстру від 25.02.2015 року № 46438142.
Контролюючим органом вжито заходів щодо стягнення податкового боргу з рахунків платника у банках в порядку, визначеному Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Національного банку України від 21.01.2004 року № 22, шляхом виставлення інкасових доручень (розпоряджень) № 1 від 25.03.2015 року (Волинська філія ВАТ «Кредобанк»), № 2 від 25.03.2015 року (Центральна філія ВАТ «Кредобанк»), № 3 від 25.03.2015 року (АТ «Укрсиббанк») та № 4 від 25.03.2015 року (АТ «Укрсиббанк»). Однак, дані документи були провернуті установами банків без виконання у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках відповідача.
Таким чином, податковим органом вжито усіх першочергових заходів для погашення податкового боргу відповідачем, відповідно до норм Податкового кодексу України, однак такі заходи не дали можливості погасити податковий борг. Відповідач протягом тривалого часу не вживає будь-яких заходів щодо добровільної сплати податкового боргу.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу у розмірі 230 991,65 грн. за рахунок майна ТзОВ "Лутекс", що перебуває в податковій заставі, є правомірними та підлягають до задоволення.
Керуючись частиною шостою статті 128, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Надати дозвіл на погашення суми податкового боргу в розмірі 230 991 (двісті тридцять тисяч дев'ятсот дев'яносто одну) гривню 65 копійок за рахунок майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Лутекс" (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Крбишева, буд. 2, код ЄДРПОУ 31881194), що перебуває у податковій заставі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя Т.М. Димарчук