ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________________________
УХВАЛА
про відмову у прийнятті позовної заяви
"29" квітня 2015 р.№ 916/1766/15
Суддя господарського суду Одеської області Гуляк Г.І., розглянувши позовну заяву (вх.№1870/15 від 28.04.2015р.) приватного акціонерного товариства „Одеський м'ясокомбінат" до територіальної громади міста Арциз Арцизької міської ради про встановлення юридичного факту та визнання права власності
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство „Одеський м'ясокомбінат" звернулося до господарського суду Одеської області з позовною заявою до територіальної громади міста Арциз Арцизької міської ради:
- про встановлення факту неправильності запису в договорі купівлі-продажу, який посвідчений державним нотаріусом Тарутинської державної нотаріальної контори Одеської області на бланку ААІ №917430 було помилково зазначено замість адреси: м. Арциз вул.. Будівників, 3 кв. 6;
- визнати право власності на майно, розташоване за адресою: Одеська область місто Арциз вулиця Будівельників, 3 кв. 6, яке було придбано позивачем згідно договору купівлі-продажу від 14.11.2005 року (Одеська область місто Арциз вулиця Будівельників, 3 квартира 6, загальною площею 44,70 кв.м.;
- в якості забезпечення доказів витребувати з Одеського державного нотаріального архіву матеріали державного нотаріуса Тарутинської державної нотаріальної контори Одеської області - копію договору ААІ №917430 купівлі-продажу квартири №3 в житловому будинку №6;
- викликати у якості свідка Бучацького Володимира Яковлевича, який проживає: м. Арциз, вул.. Калмикові,34 кв.3, який був представником Дочірнього підприємства АТ „Одесам'ясо" „Арцизький м'ясокомбінат" при оформлені договору купівлі-продажу.
Даючи офіційне тлумачення статей 55, 64 та 124 Конституції України Конституційний суд України у рішенні від 25.12.1997р. вказав, що суд не може відмовити у правосудді, якщо громадяни України вважають, що їх права є порушеними; відмова суду у прийнятті позовних заяв, оформлених відповідно до чинного законодавства, порушенням пава на судових захист, яке згідно зі статтею 64 Конституції України не може бути обмежене.
Статтею 124 Конституції України юрисдикція судів при здійснені правосуддя поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі; водночас, виконуючи статтю 19 Конституції України, суд зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
З огляду на приписи частини третьої статті 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з якими місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх підсудності, та вимоги статей 1, 12 ГПК України, господарські суди розглядають справи в порядку позовного провадження, коли склад учасників спору відповідає приписам статті 1 ГПК України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Статтею 12 ГПК України встановлена підвідомчість справ господарським судам: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав: спорів про приватизацію державного житлового фонду; спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов; спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін; спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів; інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів; справи про банкрутство; справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції; справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов'язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, крім трудових спорів; справи у спорах щодо обліку прав на цінні папери; справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів; справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого порушено справу про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів, пов'язаних із визначенням та сплатою (стягненням) грошових зобов'язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також справ у спорах про визнання недійсними правочинів (договорів), якщо з відповідним позовом звертається на виконання своїх повноважень контролюючий орган, визначений Податковим кодексом України; справи за заявами про затвердження планів санації боржника до порушення справи про банкрутство.
Підвідомчість - це визначена законом сукупність повноважень судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції; для вирішення питання про те, чи є правовідносини господарськими, а спір - господарським, слід виходити з визначення, наведеного у статті 3 Господарського кодексу України.
Як вбачається з позовної заяви, позивач просить господарський суд встановити факт неправильності запису в договорі купівлі-продажу посвідчений державним нотаріусом Тарутинської державної нотаріальної контори Одеської області, вказана вимога суперечить ст. 12 ГПК України, яка не передбачає підвідомчість даного спору господарським судам.
Згідно з частиною першою статті 21 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу.
При зверненні до суду позивачем визначено відповідача по справі Територіальну громаду міста Арциз Арцизької міської ради, стятеття 1 Закону України „ Про місцеве самоврядування в Україні " передбачено, територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.
Відповідно до ст 6 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста. Територіальні громади в порядку, встановленому законом, можуть об'єднуватися в одну сільську, селищну, міську територіальну громаду, утворювати єдині органи місцевого самоврядування та обирати відповідно сільського, селищного, міського голову.Територіальні громади села, селища, міста, що добровільно об'єдналися в одну територіальну громаду, можуть вийти із складу об'єднаної територіальної громади в порядку, визначеному законом.
Згідно до ст. 10 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами. Порядок формування та організація діяльності рад визначаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також статутами територіальних громад.
А статтею 11 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні"встановлено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади. У сільських радах, що представляють територіальні громади, які налічують до 500 жителів, за рішенням відповідної територіальної громади або сільської ради виконавчий орган ради може не створюватися. У цьому випадку функції виконавчого органу ради (крім розпорядження земельними та природними ресурсами) здійснює сільський голова одноособово.
З огляду на вищевикладене та в розумінні статті 12 ГПК України, зазначений спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Крім того суд доходить висновку, що вимога щодо виклику свідків, взагалі господарським процесуальним кодексом не передбачена.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.62 Господарського-процесуального кодексу України суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
Пунктом 3.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" питання про прийняття позовної заяви вирішується суддею, який має право відмовити у її прийнятті у випадках, передбачених статтею 62 ГПК. Перелік підстав відмови в прийнятті позовної заяви, встановлений частиною першою цієї статті, є вичерпним. ГПК не передбачає права судді на таку відмову з тих мотивів, що позов поданий до підприємства або організації, які не є належними відповідачами з такого спору: якщо ці обставини виявлено в процесі розгляду справи, позов задоволенню не підлягає. На підставі пункту 1 частини першої статті 62 ГПК суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо спір непідвідомчий господарському суду, зокрема, коли його вирішення законодавством України віднесено до компетенції іншого органу або заява взагалі не підлягає розглядові в судовому порядку.
З урахуванням викладеного, у прийнятті позовної заяви приватного акціонерного товариства „Одеський м'ясокомбінат" слід відмовити на підставі п.1 ч.1 ст.62 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно до п.2 ч.1 ст.7 Закону України „Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі повернення заяви.
Відтак, судовий збір у сумі 1218 гривень, сплачений згідно платіжного доручення № 536 від 16 квітня 2015 року та судовий збір в сумі 1827 гривень, сплачений згідно платіжного доручення „537 від 16 квітня 2015 року , підлягають поверненню.
Керуючись п.1 ч.1 ст.62, 86 Господарського процесуального кодексу України, суддя, -
УХВАЛИВ:
1. У прийнятті позовної заяви приватного акціонерного товариства „Одеський м'ясокомбінат" до територіальної громади міста Арциз Арцизької міської ради про встановлення юридичного факту та визнання права власності - відмовити.
2. Повернути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області (місцезнаходження: м. Одеса, вул. Садова, 1а, код ЄДРПОУ 37607526) на користь Приватного акціонерного товариства „Одеський м'ясокомбінат" (65013 місто Одеса вул.. Чорноморського козацтва, 80, код ЄДРПОУ 30001967) судовий збір у сумі 1218 гривень, сплачений згідно платіжного доручення № 536 від 16 квітня 2015 року та судовий збір в сумі 1827 гривень, сплачений згідно платіжного доручення „537 від 16 квітня 2015 року .
Додаток: позовна заява з додатком на 15 арк., в т.ч. платіжні доручення №536 та №537 від 16.04.2015 року про сплату судового збору.
Суддя Г.І. Гуляк