Справа № 309/1428/15-а
Провадження № 2-а/309/75/15
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2015 року м. Хуст
Суддя Хустського районного суду Закарпатської області Орос Я. В. не стадії вивчення адміністративного позову ОСОБА_1 до Вишківської селищної ради, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення Вишківської селищної ради, скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Вишківської селищної ради, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення Вишківської селищної ради, скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку.
Провадження по даній справі не підлягає відкриттю виходячи з наступного.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, відмовляється у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З матеріалів справи вбачається, що предметом вищевказаного позову є визнання незаконним та скасування рішення Вишківської селищної ради «Про передачу безкоштовно у приватну власність земельної ділянки» та скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ прийнята № 3 від 01.03.2013 року "Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності", пункт 6 визначено, що При вирішенні питань, повязаних із компетенцією судів у спорах, що виникають із земельних відносин, судам слід ураховувати розяснення, викладені в пунктах 2 і 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» (із змінами і доповненнями, внесеними згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України від 19 березня 2010 року № 2), а також Рішення Конституційного Суду України від 01 квітня 2010 року № 10-рп/2010 у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів „а, „б, „в, „г статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 КАС України.
При цьому суди мають виходити з того, що згідно зі статтями 13 і 14 Конституції України, статтями 177, 181, 324 і главою 30 ЦК земля та земельні ділянки є обєктами цивільних прав, а держава і територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах із метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок. Отже, суд має зясувати, є спір приватноправовим або публічно-правовим; чи виник спір із відносин, урегульованих нормами цивільного права, чи повязані ці відносини зі здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності; чи виник спір щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень при реалізації ним управлінських функцій у сфері земельних правовідносин.
Крім того, відповідно до постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ прийнята № 3 від 01.03.2013 року "Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності", пункт 7 якої визначив, що земельні відносини, субєктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а обєктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки /паї/, регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій права на землю, стаття 1 ЦК України, статті 2, 5 Земельного кодексу України. Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16,21, 395 ЦК України, статтею 152 ЗК України, у тому числі шляхом визнання недійсним рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією із сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них субєкта владних повноважень, згідно зі ст. 15 ЦПК України розглядаються в порядку цивільного судочинства. Це стосується, наприклад, позовів про визнання недійсним рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо видання дозволу на виготовлення /розроблення/ проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вирішення інших питань, що відповідно до закону необхідні для набуття і реалізації права на землю, про надання чи передачу земельної ділянки у власність або користування чи не вирішення цих питань , припинення права власності чи користування землею/статті 116,118,123,128,131,144,146,147,149, 151 ЗК України та інші, крім спорів, передбачених ч. 1 ст.16 Закону України від17.11.2009 року №1559-У1"Про відчуження земельних ділянок, інших обєктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності", про цивільну відповідальність за порушення земельного законодавства ст.ст.210,211 ЗК України, про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок ст.212 ЗК України.
Згідно ст. 15 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин та інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Виходячи з вищевикладеного вважаю, що даний спір не може розглядатись за правилами адміністративного судочинства, оскільки по дланій справі існує спір про право на земельні ділянки.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 109 КАС України суддя , -
У Х В А Л И В :
Відмовити у відкритті провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Вишківської селищної ради, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення Вишківської селищної ради, скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку.
Розяснити ОСОБА_1, що для вирішення вказаного спору вона може звернутись до суду з позовною заявою в порядку передбаченому ЦПК України.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом пяти днів з дня проголошення ухвали до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хустський районний суд. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Хустського
районного суду: підпис ОСОБА_3
з оригіналом вірно
Суддя Хустського
районного суду ОСОБА_3