Постанова № 43829981, 02.04.2015, Інгульський районний суд міста Миколаєва (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Миколаєва)

Дата ухвалення
02.04.2015
Номер справи
489/689/15-а
Номер документу
43829981
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

02.04.2015

Справа № 2 -а/489/79/2015

П О С Т А Н О В А

Іменем України

2 квітня 2015 року Ленінський районний суд м. Миколаєва у складі:

головуючого - судді Спінчевської Н.А.,

при секретарі - Ковальовій С.В.,

за участю представника позивача Харитонової О.О., відповідачки ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві адміністративну справу за адміністративним позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_2 про повернення надмірно виплачених коштів,

В С Т А Н О В И В:

В лютому 2015 року Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про повернення надмірно виплачених коштів.

Позивач вказує на, те що ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Ленінського району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради та отримує допомогу на дітей одиноким матерям на дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, також отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям.

ОСОБА_2 було призначено: державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період з 1 березня 2014 року по 31 серпня 2014 року; допомогу на дітей одиноким матерям у збільшеному з урахуванням доходу розмірі на період з 1 березня 2014 року по 31 серпня 2014 року; допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у збільшеному з урахуванням доходів розмірі на період з 1 травня 2014 року по 31 жовтня 2014 року.

В зв'язку з тим, що відповідачка не зазначила про наявність у власності земельної ділянки та отриману заробітну плату, виникла передплата державних коштів по виплаті: державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 1 березня 2014 року по 31 серпня 2014 року в сумі 5887 грн. 92 коп.; допомоги на дітей одиноким матерям за період з 1 березня 2014 року по 31 серпня 2014 року в сумі 860 грн. 22 коп.; допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 травня 2014 року по 30 червня 2014 року в сумі 1008 грн. 76 коп..

Посилаючись на положення п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, п.49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, просив суд стягнути з ОСОБА_2 5887 грн. 92 коп. державної допомоги малозабезпеченим сім'ям, 860 грн. 22 коп. допомоги одинокої матері, 699 грн. 16 коп. допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

В подальшому позивач неодноразово зменшував позовні вимоги, остаточно просив суд стягнути з відповідачки на свою користь державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в сумі 5887 грн. 92 коп., допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 79 грн. 96 коп., допомогу на дітей одиноким матерям в розмірі 630 грн. 58 коп..

Ухвалою суду від 2 квітня 2015 року адміністративний позов Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_2 про повернення надмірно виплачених коштів залишено без розгляду за заявою позивача в частині вимог про стягнення надмірно сплачених коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Представник позивача в судовому засіданні позовні уточнені вимоги позову підтримала, просила позов задовольнити. Відповідачка позов не визнала, просила в позові відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, вивчивши і оцінивши в сукупності наявні у справі докази, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 на підставі її заяви від 20 березня 2014 року і декларації про доходи та майновий стан від 20 березня 2014 року призначено:

- державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 1 березня 2014 року по 31 серпня 2014 року;

- допомогу одиноким матерям з 1 березня 2014 року по 31 серпня 2014 року.

В серпні 2014 року в результаті обміну даними з державною податковою інспекцією Ленінського району позивачу стало відомо про наявність у ОСОБА_2 доходу від надання у 2013 році майна (земельної ділянки (паю) в оренду в сумі 1656 грн. 05 коп., та отриманої заробітної плати від ТОВ «Таргет Груп» в сумі 15776 грн. 01 коп..

Згідно п. 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, відповідно до статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державноїреєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Відповідно п. 34Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми допомога на дітей одиноким матерям, надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку тасередньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Згідно п. 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до вимог п. 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям соціальна допомога не призначається у разі, коли: під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім'ї з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно (здача у найм або оренду житлового приміщення (будинку) або його частини; один чи кілька членів сім'ї працюють без оформлення трудових відносин у встановленому порядку; можливість отримання доходу від утримання худоби, птиці, інших тварин; дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажної машини, мікроавтобуса тощо); у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї (крім сімей, що складаються лише з дітей та осіб, які досягли 65-річного віку або є інвалідами I і II групи, та сімей, в яких є діти-інваліди) є земельна ділянка площею понад 0,6 гектара (крім випадків, коли така земельна ділянка з незалежних від сім'ї причин не приносить дохід).

Пунктом 7.5 Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України 15 листопада 2001 року № 486/202/524/455/3370, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 лютого 2002 року за № 112/6400, визначено, що при визначенні сукупного доходу одержувачів допомоги дохід від земельних ділянок різних видів призначення враховується як дохід осіб, яким вони передані у власність, володіння або користування за нормативами, які затверджуються місцевими органами виконавчої влади на календарний рік.

Згідно п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї.

Згідно п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми допомога особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї,

перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).

Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Згідно довідок Управління соціальних виплат і компенсацій Ленінського району від 24 вересня 2014 року ОСОБА_2 виплачено:

3027 грн. 42 коп. допомоги на одну дитину одинокій матері, з яких переплата складає 860 грн. 22 коп.; 5887 грн. 92 коп. державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

25 вересня 2014 року позивачем були вручені відповідні повідомлення про переплату державної соціальної допомоги, про що є особистий підпис відповідачки, із зобов'язаннями повернути переплачені суми соціальних допомог у строк до 25 січня 2015 року.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно з заявою ОСОБА_2 в рахунок погашення заборгованості по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, управління соціальних виплат та компенсацій Ленінського району утримувало 100 % нарахованої суми допомоги на дітей одиноким матерям.

Згідно довідки департаменту правці та соціального захисту населення виконавчого комітету Миколаївської міської ради станом на 2 квітня 2014 року переплата державних допомог складає: по допомозі одиноким матерям - 630 грн. 58 коп., по допомозі малозабезпеченим сім'ям - 5887 грн. 92 коп..

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, позов Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про повернення надмірно виплачених коштів слід є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.100, 104, 122, 160, 161, 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_2 про повернення надмірно виплачених коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради 630 (шістсот тридцять) грн. 58 коп. надмірно виплаченої допомоги одиноким матерям, 5887 (п'ять тисяч вісімсот вісімдесят сім) грн. 92 коп. державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям., перерахувавши кошти на р/р 35410031032971, ОКПО 03194499, МФО 826013, ГУДКСУ в м. Миколаєві Миколаївської області.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги.

Суддя Н.А. Спінчевська