ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2015 року справа № 823/759/15
м. Черкаси
10 год. 00 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Орленко В.І.,
при секретарі - Дудці Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулася Смілянська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Черкаській області, в якому просить стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 на користь бюджету податковий борг з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 32641 грн. 25 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у 2012 році відповідач отримав від ТОВ «ОТП «Факторинг» дохід, що включається до загального місячного річного оподатковуваного доходу, як додаткове благо в сумі 173180,00 грн. В порушення норм чинного законодавства України, відповідачем не нараховано та не перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб за 2012 рік в сумі 25977,00 грн.; не подано у встановлені законом строки декларацію про майновий стан та доходи громадян за 2012 рік.
Станом на 02.04.2015 за відповідачем обліковується заборгованість з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 32641 грн. 25 коп., яку позивач просить стягнути в судовому порядку.
Позивач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не з'явився, на адресу суду направив клопотання, в якому просить суд провести засідання без участі представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, про причину своєї неявки не повідомив, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив провести розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів справи.
Відповідно до ч. 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідач - фізична особа ОСОБА_1 за власним рішенням припинив підприємницьку діяльність 22.06.2009 (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 19.03.2015) та 24.06.2009 знятий з обліку в Смілянській об'єднаній державній податковій інспекції як платник податків і зборів.
Згідно з п.п. 16.1.4. п. 16.1. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпункт 14.1.156. п. 14.1. статті 14 Податкового кодексу України визначає податкове зобов'язання як суму коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Пунктом 54.1. статті 54 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом, крім випадків, передбачених податковим законодавством. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно п. 56.11. ст. 56 Податкового кодексу України грошове зобов'язання самостійно визначене платником податку оскарженню не підлягає.
Відповідно до п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно п. 179.1 ст. 179 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу.
Підпунктом 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України визначено, що податкові декларації, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп. 54.3.1. - 54.3.6. п. 54.3. статті 54 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження. Днем узгодження грошового зобов'язання платника податків вважається день закінчення процедури адміністративного оскарження (набрання судовим рішенням законної сили).
Своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов'язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих контролюючим органом, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку, згідно п. 176.1. статті 176 Податкового кодексу України є одним з обов'язків платника податків.
Контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи (п. 41.1. статті 41 Податкового кодексу України).
Судом встановлено, що у лютому 2014 року відповідача запрошено до Смілянської ОДПІ з питань декларування та сплати податку з доходів фізичних осіб за 2012 рік (лист від 24.02.2014), однак лист був повернутий без виконання.
На підставі наказу Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів від 17.04.2014 №252, відповідно до п.п. 78.1.2 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, з 17 квітня 2014 року (термін 5 робочих днів) проведено документальну позапланову невиїзну перевірку щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податків до бюджету громадянином ОСОБА_1 за період з 01.01.2012 по 31.12.2012, за результатами якої складено акт перевірки від 30.04.2014 №765/23-04-17/НОМЕР_1 (далі - акт перевірки).
В акті перевірки встановлено порушення громадянином ОСОБА_1:
- п. 179.1 ст. 179 Податкового кодексу України, в результаті чого платник ОСОБА_1 не подав у встановлені законом строки декларацію про майновий стан та доходи громадян за 2012 рік;
- пп. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України, в результаті чого платником ОСОБА_1 не нараховано та не перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб за 2012 рік в сумі 25977,00 грн.
Під час перевірки встановлено, що згідно Центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб України за період з 01.01.2012 по 31.12.2012 відповідач мав взаємовідносини з ТОВ «ОТП «Факторинг» (код ЄДРПОУ 36789421). Від вказаного товариства відповідач у 2012 році отримав дохід, що включається до загального місячного річного оподатковуваного доходу, як додаткове благо у сумі 173180,00 грн.
Смілянською об'єднаною державною податковою інспекцією було направлено до ТОВ «ОТП «Факторинг» у м. Києві запит від 11.04.2014 №3173/2/23-04-17-0115 щодо правильності відображення доходу, отриманого громадянином ОСОБА_1; однак відповіді на запит не було отримано.
Відповідно до п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: дохід, отриманий платником податку як додаткове благо.
Згідно з п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, одержаних (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.4 цієї статті), у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які виплачуються (надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу у державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної гри.
Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету (п. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України).
Таким чином, відповідачем в порушенням вищевказаних норм Податкового кодексу України, не сплачено та не перераховано до бюджету суму податку на доходи фізичних осіб у розмірі 25977,00 грн. (173180,00 х 15 % ).
Згідно п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Актом перевірки також встановлено, що згідно даних ІС «Податковий блок» відомості про те, що ОСОБА_1 подано декларацію про майновий стан та доходи громадян за результатами річного декларування до 1 травня, відсутні.
Відповідно до п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Судом встановлено, що на підставі акта перевірки, Смілянською ОДПІ винесено:
- податкове повідомлення-рішення №0005521702 від 19.05.2014 про збільшення грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 32471,25 грн., в тому числі за основним платежем 25977,00 грн., за штрафними санкціями 6494,25 грн.;
- податкове повідомлення-рішення №0005511702 від 19.05.2014 про нарахування штрафних санкцій у розмірі 170,00 грн.
Податкові повідомлення-рішення отримані дружиною відповідача 22.05.2014, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
Вищевказані податкові повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувались, суми грошових зобов'язань за ними не сплачені.
Згідно облікової картки з податку на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування, заборгованість відповідача складає: 32641,25 грн.
Підпункт 14.1.175. п. 14.1. статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Судом встановлено, що у зв'язку з несплатою фізичною особою ОСОБА_1 в установлені строки узгодженої суми податкового зобов'язання, позивачем на адресу відповідача була направлена податкова вимога від 04.06.2014 №503-25 на суму 32641 грн. 25 коп.
У відповідності до п. 88.1 ст. 88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
06.06.2014 у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстрована податкова застава за №14392877 з терміном дії до 06.06.2019.
Відповідно до п. 87.11. статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Беручи до уваги, що відповідач, у встановлені законодавством строки, не сплатив податковий борг, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб і вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, в дохід бюджету через Смілянську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Черкаській області 32641 (тридцять дві тисячі шістсот сорок одна) грн. 25 коп. податкового боргу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.І. Орленко
Повний текст постанови виготовлений 27.04.2015.