Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, тел. 7304272, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код ЄДРПОУ 34390710 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2015 р. № 820/4034/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чудних С.О.,
за участю секретаря судового засідання - Кабанова Д.С.,
представника позивача - Красножона О.О.,
відповідача - Александровської А.О.,
представників третіх осіб - Гайдамаки В.М., Сафронової К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Харкові адміністративну справу за позовом Харківської міської ради до Харківського обласного комітету Комуністичної партії України в особі відповідальної Александровської Алли Олександрівни, треті особи - Харківське міське управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Управління служби безпеки України в Харківській області, Прокуратура міста Харкова, Відділ дорожньої автоінспекції з обслуговування міста Харків Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Харківське міське управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про обмеження права на мирне зібрання,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Харківська міська рада, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд обмежити права на збори шляхом заборони Харківському обласному комітету Комуністичної партії України в особі відповідальної Александровської Алли Олександрівни (61012, АДРЕСА_1) та іншим учасникам цієї акції проведення 01.05.2015 року з 11.30 до 13.30 масового заходу, а саме: ходи від Дзеркального струменя до Вічного вогню (навпроти будівлі органної музики) у м.Харкові та мітингу у сквері (вул. Університетська) біля Вічного вогню у м.Харкові з використанням партійної символіки, прапорів, транспорантів та звукопідсилюючої апаратури.
Обґрунтовуючи позовну заяву, позивач зазначив, що до Харківської міської ради надійшло повідомлення про проведення Харківським обласним комітетом Комуністичної партії України в особі відповідальної Александровської Алли Олександрівни 01.05.2015 року ходи та мітингу, а саме: з 11:00 год. до 12:00 год. збір учасників акції біля Дзеркального струменя у м. Харкові, з 12:00 год. до 12:30 год. ходи від Дзеркального струменя до скверу біля Вічного вогню (навпроти будівлі органної музики), з 12:30 год. до 13:30 год. у сквері біля Вічного вогню з використанням прапорів, транспарантів, звукопідсилення та агітаційного матеріалу. Виходячи зі змісту повідомлення від 17.04.2015 року дана акція передбачає участь у ній до 1000 осіб.
За результатами розгляду зазначеного повідомлення, узгоджувальна комісія вирішила вважати неможливим проведення вказаного масового заходу, оскільки проведення зазначеного масового заходу може створити загрозу громадському порядку, утруднити рух громадського транспорту, спричинити незручності для роботи та пересування жителів міста, транспорту, відпочинку громадян. Крім того, відповідно до висновків Управління служби безпеки України у Харківській області та Харківського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області неможливе проведення відповідачем ходи та мітингу 01.05.2015 року, оскільки існує небезпека порушення громадського порядку та прав людини і громадянина. Враховуючи викладені обставини, позивач просив адміністративний позов задовольнити повністю та обмежити право на збори Харківському обласному комітету Комуністичної партії України в особі відповідальної Александровської Алли Олександрівни.
Представник позивача в судовому засіданні 24.04.2015 року підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Відповідач, Харківський обласний комітет Комуністичної партії України в особі відповідальної Александровської Алли Олександрівни, у судовому засіданні 24.04.2015 року проти задоволення позову заперечив, зазначивши, що відповідно до Конституції України, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей. Проте, на даний час не має закону, який би обмежував право на проведення мирних зібрань громадян. У зв'язку із чим просив у задоволенні позову відмовити.
Представник Харківського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області у судовому засіданні 24.04.2015 року підтримав позовні вимоги позивача та зазначив, що до органів внутрішніх справи надходять численні повідомлення про підготовку терактів, вибухів, внаслідок яких є жертви. Враховуючи громадсько-політичну ситуацію, що склалась у країні, наближеність м.Харкова до територій, на яких проводиться АТО, проведення заходів, заявлених відповідачем може містити негативні наслідки, призвести до провокацій, а тому існує реальна загроза для громадського порядку та безпеки громадян.
Представник Управління служби безпеки України в Харківській області у судовому засіданні зазначив, що управлінням в ході здійснення контррозвідувальних заходів, спрямованих на недопущення протиправних та провокаційних проявів з боку радикально налаштованих активістів громадських та політизованих структур, отримана інформація про можливість терористичних проявів під час здійснення громадсько-масових заходів. Так, в ході проведення досудового розслідування за кримінальним провадженням за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 263 Кримінального кодексу України (незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами), містяться свідчення щодо планування представниками радикально налаштованих сил, причетних до здійснення терористичних актів на території Харківської області, вчинити в м.Харкові на травневі свята терористичні акти під час проведення масових акцій. Крім того, мають місце поширення через мережу Інтернет погроз з боку невстановлених осіб спрямованих на загострення соціально-політичної напруженості та дестабілізації, в тому числі шляхом скоєння вибухів на травневі свята в місцях великого скупчення людей. Враховуючи викладене та з метою захисту національної та громадської безпеки представник Управління служби безпеки України в Харківській області просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представники третіх осіб, Прокуратури міста Харкова, Відділу дорожньої автоінспекції з обслуговування міста Харків Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області та Харківського міського управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи у судове засідання не прибули, заяв про відкладення розгляду справи не надавали. Їх неявка не перешкоджає розгляду справи по суті.
Судом, заслухавши сторін та дослідивши матеріали справи, встановлено наступне.
17 квітня 2015 року до Харківської міської ради надійшло повідомлення від першого секретаря Харківського обласного комітету Комуністичної партії України Александровської А.О. про проведення 01.05.2015 року з 11:30 до 13:30 годин ходи та мітингу, а саме: з 11:00 год. до 12:00 год. збір учасників акції біля Дзеркального струменя у м. Харкові, з 12:00 год. до 12:30 год. ходи від Дзеркального струменя до скверу біля Вічного вогню (навпроти будівлі органної музики), з 12:30 год. до 13:30 год. у сквері біля Вічного вогню з використанням прапорів, транспарантів, звукопідсилення та агітаційного матеріалу. Виходячи зі змісту повідомлення від 17.04.2015 року дана акція передбачає участь у ній до 1000 осіб (а.с. 20).
22 квітня 2015 року на засіданні узгоджувальної комісії Харківського міськвиконкому по розгляду повідомлень щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій в м.Харкові розглянуто вищезазначене повідомлення першого секретаря Харківського обласного комітету Комуністичної партії України Александровської А.О.
Згідно протоколу № 5 засідання узгоджувальної комісії, за результатами розгляду повідомлення, враховуючи доповіді представників силових структур, комісія вирішила доручити юридичному департаменту Харківської міської ради звернутись до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою про обмеження права на зібрання (ходи та мітингу) 01.05.2015 року (а.с. 15).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд вирішуючи зазначений спір виходить з наступного.
Статтею 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що право кожного на життя охороняється законом.
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я та безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Стаття 3 Закону України "Про основи національної безпеки України" визначає, що об'єктами національної безпеки є: людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи; суспільство - його духовні, морально-етичні, культурні, історичні, інтелектуальні та матеріальні цінності, інформаційне і навколишнє природне середовище і природні ресурси; держава - її конституційний лад, суверенітет, територіальна цілісність і недоторканність.
Отже, держава зобов'язана створювати належні умови для реалізації права на життя та вживати всіх необхідних для цього заходів.
Згідно статті 39 Конституції України, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Аналогічна правова позиція викладена і у частині другій статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно якої здійснення права на свободу зібрань не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Таким чином, суд приходить до висновку, що обмеження щодо реалізації права на мирне зібрання можливе у разі створення реальної небезпеки, зокрема, правам і свободам інших людей, суверенітету і територіальній цілісності держави.
В свою чергу вжиття заходів для охорони здоров'я громадян, національної безпеки та громадського порядку при проведенні масових заходів є обов'язком органів місцевого самоврядування та правоохоронних органів. При цьому, лише після доведення існування реальної загрози національній безпеці та громадського порядку та неможливості запобігання цій загрозі органами правопорядку, органами місцевого самоврядування, заборона проведення масових заходів можлива.
Так, зі змісту листа Управління служби безпеки України в Харківській області вих..№70/5-5855 від 17.04.2015 року вбачається, що в ході здійснення контррозвідувальних заходів, спрямованих на недопущення протиправних та провокаційних проявів з боку радикально налаштованих активістів громадських та політизованих структур, отримана інформація про можливість терористичних проявів під час здійснення громадсько-масових заходів. У зв'язку із чим Управління служби безпеки України в Харківській області просить розглянути питання щодо ініціювання у судовому порядку проведення громадсько-масових заходів, крім урочистих, на території м.Харкова у період з 20 квітня по 10 травня 2015 року (а.с. 46-47).
Крім того, до Харківського міського управління Головного управління міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, надійшла інформація щодо наявності намірів здійснення провокаційних дій під час проведення заходів на травневі свята. Харківське міське управління Головного управління міністерства внутрішніх справ України в Харківській області вважає, що в даний час проведення заходів заявлених Харківським обласним комітетом "Комуністичної партії України" може мати негативні наслідки у зв'язку із громадсько-політичною ситуацією, яка склалась у країні на поточний час, та може призвести до порушень громадського порядку та навіть відкритих протистоянь між учасниками заходів. Також забезпечення охорони громадського порядку та безпеки громадян при проведенні подібних заходів в центральної частині міста потребує залучення значної кількості особового складу підрозділів підпорядкованих Харківського міського управління головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області. В зв'язку із змінами в оперативній обстановці на території країни та непоодиноким фактам захоплення адміністративних будівель державних установ, а також вчинення терористичних актів на життєво важливих об'єктах, значна кількість працівників органів внутрішніх справ м.Харкова та області, що унеможливлює залучення до забезпечення охорони громадського порядку під час проведення масово-політичних заходів необхідної кількості працівників міліції (а.с. 18-19).
Також, відповідно до протоколу допита свідка від 23.04.2015 року у досудовому розслідуванні кримінального провадження №22015220000000, вбачається, що на травневі свята під час проведення масових акцій плануються дії спрямовані на дестабілізацію ситуації в регіоні з використанням вибухових пристроїв, в тому числі організованих проросійськими структурами, з метою подальшого звинувачення в цих злочинах своїх політичних опонентів.
Судом не може не враховуватися і той факт, що останнім часом в м.Харкові постійно відбуваються події направлені на дестабілізацію ситуації в місті шляхом підриву об'єктів, в тому числі і 09.11.2014 року, 10.02.2015 року, а також 22.02.2015 року, коли на проспекті Маршала Жукова в м. Харкові під час пішої ходи за допомогою міни вчинено терористичний акт, в результаті чого загинули 4 особи та 28 отримали тілесні ушкодження. Крім того, відповідно до інформації Управління служби безпеки України в Харківській області проводиться розслідування кримінальних проваджень проти основ національної безпеки та проти громадської безпеки, під час яких вилучено значну кількість зброї, бойових припасів, вибухових пристроїв та речовин, в тому числі: ручні осколкові гранати, міни, вибухові речовини, детонатори, стрілецьку зброю та набої до неї.
Враховуючи вищевикладене та оцінивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, суд в інтересах національної, громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я людей, з метою недопущення загибелі людей дійшов висновку про необхідність заборони відповідачу 01.05.2015 року проведення масового заходи: ходи та мітингу відповідно до повідомлення від 17.04.2015 року.
Також, суд звертає увагу, на необґрунтованість посилань відповідача на те, що заборона 1 травня 2015 року проведення Харківським обласним комітетом Комуністичної партії України в особі відповідальної Александровської Алли Олександрівни з боку державних органів є проявом обмеження та заборони їх громадської діяльності, оскільки протоколом № 5 засідання узгоджувальної комісії дозволено проведення 28.04.2015 року з 12:00 до 13:00 години пікету Харківської обласної адміністрації на тему: "Нет тарифному геноциду!" з використанням прапорів, транспарантів та звукопідсилення.
Таким чином, не обмежуються права відповідача на мирні зібрання взагалі, а обмежується саме проведення вказаних зібрань у період, коли існує очевидна загроза національній безпеці та громадського порядку, життю, здоров'ю та безпеці громадян, а саме 1 травня 2015р.
Співвідносячи зміст ст. 3 з положеннями ст. 39 Конституції України, суд зазначає, що реалізація права на мирні зібрання не може бути поставлена в жодне порівняння з життям і здоров'ям людини як найвищої соціальної цінності в Україні.
Окрім того, зібрані по справі матеріали не дозволяють суду зробити висновок про відсутність у спірних правовідносинах загрози виникнення заворушень чи скоєння злочинів, про відсутність загрози здоров'ю та життю громадян, відсутність ймовірності порушення прав і свобод інших людей в разі проведення запланованого масового заходу.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про задоволення позову Харківської міської ради до Харківського обласного комітету Комуністичної партії України в особі відповідальної Александровської Алли Олександрівни про обмеження права на мирне зібрання.
Керуючись ст. ст. 7-11, ст. ст. 158-163, 182, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Харківської міської ради до Харківського обласного комітету Комуністичної партії України в особі відповідальної Александровської Алли Олександрівни, треті особи - Харківське міське управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Управління служби безпеки України в Харківській області, Прокуратура міста Харкова, Відділ дорожньої автоінспекції з обслуговування міста Харків Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Харківське міське управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про обмеження права на мирне зібрання задовольнити у повному обсязі.
Обмежити права на збори шляхом заборони Харківському обласному комітету Комуністичної партії України в особі відповідальної Александровської Алли Олександрівни (61012, АДРЕСА_1) та іншим учасника цієї акції проведення 01.05.2015 року з 11.30 до 13.30 масового заходу, а саме: ходи від Дзеркального струменя до Вічного вогню (навпроти будівлі органної музики) у м.Харкові та мітингу у сквері (вул. Університетська) біля Вічного вогню у м.Харкові з використанням партійної символіки, прапорів, траспорантів та звукопідсилюючої апаратури.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення.
Суддя С.О. Чудних