Постанова № 43821188, 22.04.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2015
Номер справи
820/2374/15
Номер документу
43821188
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

22 квітня 2015 р. № 820/2374/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Панова М.М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Золотаренко А.П.,

позивача - не прибув,

представників сторін:

відповідача - Литвиненка В.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

ОСОБА_2 до Відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Богодухівської Районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Богодухівської Районної державної адміністрації, в якому просить суд визнати протиправною відмову відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Богодухівської РДА Харківської області № 01-21/121 від 04 вересня 2014 року щодо надання будівельного паспорту для будівництва гаражу на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язати відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Богодухівської РДА Харківської області надати їй будівельний паспорт для будівництва гаражу на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем безпідставно та було відмовлено в наданні будівельного паспорту для будівництва гаражу на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язати відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Богодухівської РДА Харківської області надати їй будівельний паспорт для будівництва гаражу на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1.

Позивач, ОСОБА_2, який належним чином повідомлений, відповідно в судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Представник Відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Богодухівської Районної державної адміністрації у судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечував та просив відмовити повному обсязі. В обгрунтування заперечень зазначив, що в спірних правовідносинах відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності позивача на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ст. 128 КАСУ.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, вислухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення проти позову, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Суд зазначає, що спірні правовідносини регулюються Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року № 3038-VI (далі - Закон № 3038) та Порядком видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 на праві приватної власності на підставі договору купівлі-продажу від 14 січня 1994 року належить домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 9-10).

Земельна ділянка за адресою: Харківська область, АДРЕСА_2 перебуває у власності ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку НОМЕР_1 від 22 серпня 2005 року (а.с. 11).

31.07.2014 року ОСОБА_2 звернулась до Відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Богодухівської Районної державної адміністрації з заявою про видачу будівельного паспорту (а.с. 12).

Листом від 04.09.2014 року № 01-21/121 було відмовлено в надані будівельного паспорту на продовження самочинно розпочатого будівництва гаражу у зв'язку з тим, що будівництво гаражу здійснюється на відстані приблизно 4 м від існуючого газопроводу високого тиску, що є порушенням вимог таблиці 1 додатку 8.1 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» (із змінами), відповідно до якої відстань по горизонталі від підземних газопроводів високого тиску до фундаментів будинків і споруд становить не менше 7 м. (а.с. 13).

Як вбачається з листа-відповіді Інспекції Державного архітектурно- будівельного контролю у Харківській області (далі -Інспекція ДБК) від 18 січня 2012 року № 7/20-250 Богодухівському УГГ ПАТ «Харківгаз», проведено перевірку з виїздом на місце за вищезазначеною адресою. В ході перевірки встановлено, що гр. ОСОБА_2 будівництво літньої кухні, двох веранд, двох сараїв та гаража розпочаті без наявності права на виконання будівельних робіт, що є порушенням ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №466. За результатами перевірки Інспекцією ДАБК складено відповідний акт, на гр. ОСОБА_2 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу передбачене ст. 97 КУпАП та надано припис про зупинення будівельних робіт та усунення виявлених порушень (а.с. 29).

Відповідно до листа Дергачівської філії ПАТ «Харківгаз» від 16 червня 2014 року Інспекції ДАБК виконання будівельних робіт продовжувалося з порушенням п. 4.3.7 Правил безпеки систем газопостачання України (а.с. 31).

В своїй роботі відповідач при наданні будівельного паспорта користується Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядком видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 №103 (далі - Порядок), державними будівельними нормами України ДБН В. 2.2- 15-2005 «Житлові будинки. Основні положення», ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» (пройшли експертизу ТК «Будтехнормування», акт від 19.04.2002).

Так, згідно з ч.2 ст.8 Закону № 3038 забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку. Відповідно до ст. 27 Закону забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт). Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

На виконання вимог Закону № 3038 Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011р. №103 затверджено Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 22 липня 2011 р. за № 902/19640 (далі - Порядок).

Згідно з п.2.1 Порядку видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять:

- заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку;

- засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію;

- ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо);

- проект будівництва (за наявності);

- засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.

Відповідно до п. 2.3 Порядку уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Відповідно до п. 1.1 Порядку, цей порядок призначений для використання уповноваженими органами містобудування та архітектури при вирішенні питань забудови присадибних, дачних і садових земельних ділянок.

Відповідно до п.1.3 Порядку, параметри забудови визначаються з урахуванням ДБН 360-92** та ДБН В.2.2-15-2005.

Відповідно до п.2.16 Порядку, після направлення замовником відповідно до ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» повідомлення про початок виконання будівельних робіт до Інспекції ДАБК будівельний паспорт є підставою для виконання будівельних робіт.

Державні будівельні норми обов'язкові для органів державного управління, місцевого і регіонального самоуправління, підприємств і установ незалежно від форм власності та відомчого підпорядкування, громадських об'єднань і громадян, які здійснюють проектування, будівництво і благоустрій на території міських і сільських поселень.

На час написання заяви про видачу будівельного паспорта (31 липня 2014 року) гр. ОСОБА_2 здійснювалося самочинне будівництво гаража з порушенням державних будівельних норм, а саме вимог таблиці 1 додатку 8.1 ДБН 360-92**, відповідно до якої відстань по горизонталі від підземних газопроводів високого тиску до фундаментів будинків і споруд становить не менше 7 м.

Відповідно до схеми проходження газопроводу високого тиску через домоволодіння гр. ОСОБА_2 відстань до самочинного будівництва гаража становить 3 м (приблизно) (а.с. 32). Газопровід високого тиску введений в експлуатацію відповідно до акту приймання Газопроводу з експлуатацію від 29.12.1987р. (а.с. 33).

Згідно ч.1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку відповідачем доведено правомірність своїх дій.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94, 128, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Богодухівської Районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 24 квітня 2015 року.

Суддя Панов М.М.