Постанова № 43820286, 22.04.2015, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2015
Номер справи
803/565/15-а
Номер документу
43820286
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2015 року Справа № 803/565/15-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Денисюка Р.С.,

при секретарі судового засідання Головатій І.В.,

з участю представника позивача Лапковського О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства "Волинський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені,

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство "Волинський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (далі - ДП "Волинський облавтодор", позивач) звернулося з адміністративним позовом до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Ковельська ОДПІ, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску № 000245310 від 18.03.2015 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваним рішенням за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) до філії "Любомльський автодор" ДП "Волинський облавтодор" застосовані штрафні санкції в розмірі 3942,62 грн. та нарахована пеня в сумі 1312,69 грн. за період з 23.12.2014 року по 12.03.2015 року.

Позивач вважає вказане рішення незаконним та необґрунтованим, оскільки воно винесене відносно філії, яка не є юридичною особою, ЄСВ сплачувався одночасно із виплатою заробітної плати працівникам філії, а несвоєчасне перерахування ЄСВ обумовлено відсутністю своєчасного бюджетного фінансування дорожньої галузі України з боку центральних органів державної виконавчої влади. Вважає також, що Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" чітко визначено, що сплата нарахованого єдиного внеску здійснюється одночасно з виплатою заробітної плати. Крім того, звертає увагу на ту обставину, що відповідачем вже виносилось рішення від 09.02.2015 року, яким до позивача застосовувався штраф та нараховувалась пеня за аналогічні порушення та за періоди, які зазначені в рішенні від 18.03.2015 року, що є неприпустимим.

Позивач просить визнати незаконним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску від 18.03.2015 року № 000245310.

В поданих до суду письмових запереченнях проти позову від 07.04.2015 року № 3298/03-10-011 (а.с. 28-29) відповідач адміністративний позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що оскаржуване рішення прийняте відповідно до вимог чинного законодавства України.

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав з підстав, викладених у ньому, просить його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні 07.04.2015 року позовні вимоги заперечила. В судове засідання 22.04.2015 не прибула, проте 16.04.2015 подала до суду письмове клопотання про розгляд справи за її відсутності (а.с. 41).

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що філія "Любомльський автодор" ДП "Волинський облавтодор" є відособленим структурним підрозділом ДП "Волинський облавтодор" та не є юридичною особою, що підтверджується Положенням про філію "Любомльський автодор" ДП "Волинський облавтодор", затвердженим наказом від 07.09.2005 року № 127 (а. с. 19-25).

Згідно довідки Ковельської ОДПІ від 17.04.2015 року ( а.с. 56) вбачається, що вся звітність філією "Любомльський автодор" ДП "Волинський облавтодор" ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» подавалась до Любомльського відділення Ковельської ОДПІ.

Рішенням Любомльського відділення Ковельської ОДПІ про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 18.03.2015 року № 000245310 до філії "Любомльський автодор" ДП "Волинський облавтодор" за несвоєчасну сплату єдиного ЄСВ застосовані штрафні санкції в розмірі 3942,62 грн. та нарахована пеня в сумі 1312,69 грн. за період з 23.12.2014 року по 12.03.2015 року (а.с. 6).

Як слідує із розрахунку штрафної санкції (а.с. 6, зворот, 53-55) та облікової картки платника (а.с. 26), суми нарахованої пені та штрафних санкцій по оскаржуваному рішенні визначені у зв'язку із несвоєчасною сплатою філією "Любомльський автодор" ДП "Волинський облавтодор" сум ЄСВ за період грудень 2014 року - березень 2015 року.

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин першої, другої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду, відповідач довів правомірність оскаржуваного в даній адміністративній справі рішення, з огляду на таке.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Пунктом 1 частини другої статті 6 цього ж Закону визначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до частин восьмої, дванадцятої статті 9 вказаного Закону платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

З цього слідує, що філії підприємств є платниками ЄСВ та зобов'язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, незалежно від фінансового стану.

Згідно із пунктом 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до частини десятої статті 25 вказаного Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Таким чином, з урахуванням наведених норм чинного законодавства України та встановлених обставин справи, суд приходить до висновку, що за несвоєчасну сплату єдиного ЄСВ Любомльське відділення Ковельської ОДПІ правомірно прийняло рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 18.03.2015 року № 000245310, яким до філії "Любомльський автодор" ДП "Волинський облавтодор" застосовані штрафні санкції в розмірі 3942,62 грн. та нарахована пеня в сумі 1312,69 грн.

При цьому, суд виходить з того, що позивач не оспорює сам факт несвоєчасного перерахування ЄСВ. Разом з тим, суд не бере до уваги посилання позивача на причини, з яких мало місце несвоєчасне перерахування ЄСВ філією "Любомльський автодор" ДП "Волинський облавтодор" (відсутність своєчасного бюджетного фінансування дорожньої галузі України з боку центральних органів державної виконавчої влади), оскільки такі обставини не звільняють вказаного платника від відповідальності, передбаченої статтею 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а за приписами частини дванадцятої статті 9 вказаного Закону ЄСВ підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Крім того, суд не бере до уваги посилання позивача на неправомірність застосування штрафних санкцій саме до філії "Любомльський автодор" ДП "Волинський облавтодор", оскільки згідно із пунктом 1 частини першої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" філії є платниками ЄСВ, а отже, можуть бути і суб'єктами відповідальності.

Крім того, судом не можуть бути взяті до уваги твердження представника позивача про те, що кошти ЄСВ сплачуються одночасно із сплатою заробітної плати, оскільки нормами ст.ст. 6, 9 Закону чітко визначені строки сплати таких внесків - нараховані за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.

Що стосується твердження позивача щодо неправомірності рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 18.03.2015 року № 000245310 за період з 23.12.2014 року по 06.02.2015 року з посиланням на те, що відповідачем уже виносилось рішення від 09.02.2015 року про стягнення штрафу та пені з філії "Любомльський автодор" за період з 23.09.2014 року по 06.02.2015 року, тобто за періоди які вже були охоплені одним із рішень Ковельської ОДПІ та оскаржуються в судовому порядку, оскільки вказані обставини були спростовані в судовому засіданні.

Зокрема, як вбачається із розрахунків штрафних санкцій та пені (а.с. 53-55) по рішеннях від 09.02.2015 року та 18.03.2015 року то вони були розраховані за різні періоди які між собою не співпадають.

Інші твердження представника позивача не спростовують висновків суду зроблених в судовому засіданні.

Відтак, з наведених вище підстав у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись статтями 11, 17, 158, 160 ч. 3, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Дочірнього підприємства "Волинський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені № 000245310 від 18.03.2015 року відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі до 27 квітня 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий Р.С. Денисюк