Постанова № 43820162, 16.04.2015, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2015
Номер справи
803/491/15-а
Номер документу
43820162
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2015 року Справа № 803/491/15-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

при секретарі судового засідання Шаблій Л.П.,

за участю представника позивача Кортоус Т.В.,

представника відповідача Лошака В.О.,

представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_6,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції у Волинській області до приватного акціонерного товариства "Рембудуправління Вишків-АТ" за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція у Волинській області (надалі Держфінінспекція у Волинській області, позивач) звернулася з позовом до приватного акціонерного товариства "Рембудуправління Вишків-АТ" (далі - ПрАТ "Рембудуправління Вишків-АТ", відповідач) про стягнення коштів за завищення вартості виконаних підрядних робіт у розмірі 151 314 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Держфініспекцією у Волинській області проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації (надалі Департамент ЖКГ та будівництва Волинської ОДА) за період з 01.04.2013 по 30.04.2014 року про що було складено акт №060-28/023 від 30.07.2014 року. Перевіркою встановлено, що згідно договору підряду №304100 від 27.08.2012 року, укладеного між Департаментом ЖКГ та будівництва Волинської ОДА та підрядником ПрАТ "Рембудуправління Вишків-АТ", останнім виконувались роботи по реконструкції дитячого навчального закладу в селі Бузаки Камінь-Каширського району. Вибірковою перевіркою обсягів виконаних підрядних робіт, проведеною шляхом контрольних обмірів та документальної перевірки виявлено невідповідність фактичних обсягів виконаних робіт по об'єкту «реконструкція дошкільного навчального закладу у селі Бузаки Камінь-Каширського району» з обсягами, вказаними в актах виконаних робіт за вересень 2013 року на суму 151314 грн. Внаслідок оплати Департаментом ЖКГ та будівництва Волинської ОДА підряднику завищеної вартості виконаних робіт, завдано матеріальної шкоди державному бюджету на суму 151314 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача, оскільки згідно п. 8 ст.10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органам державного фінансового контролю надано право у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти отримані підконтрольними установами за незаконними договорами без установлених законом підстав та з порушенням законодавства.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, зазначених у позовній заяві, та просила їх задовольнити. Додатково пояснила, що з метою забезпечення відшкодування виявлених сум збитків директору Департаменту ЖКГ та будівництва Волинської ОДА надіслано вимогу № 03-060-13-15/6193 від 29.08.2014 року в якій вказано про необхідність відобразити в обліку дебіторську заборгованість по розрахунках з підрядником - ПрАТ «Рембудуправління Вишків-АТ» по реконструкції дошкільного навчального закладу у с. Бузаки Камінь-Каширського району на суму 151314 грн. та стягнути із зазначеного суб'єкта господарювання завищену вартість виконаних ремонтно-будівельних робіт або відшкодувати зайві виплати виконанням відповідного обсягу робіт.

До державної фінансової інспекції у Волинській області 23 вересня 2014 року надійшов лист від директора Департаменту ЖКГ та будівництва Волинської ОДА з проханням звернутися до адміністративного суду з позовом до ПрАТ «Рембудуправління Вишків-АТ» про стягнення коштів в сумі 151 314 грн., отриманих без установлених законом підстав за завищення вартості виконаних робіт по реконструкції дошкільного навчального закладу у с.Бузаки Камінь-Каширського району. У межах шестимісячного строку з дня отримання листа Департаменту ЖКГ та будівництва Волинської ОДА, Державна фінансова інспекція звернулась до адміністративного суду для стягнення з відповідача коштів за завищення вартості виконаних робіт, оскільки неперерахуванням ПрАТ «Рембудуправління Вишків -АТ» коштів до бюджету завдано шкоди економічним інтересам держави.

Ухвалою суду від 19 березня 2015 року до даної адміністративної справи залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Департамент ЖКГ та будівництва Волинської ОДА.

Представник третьої особи позовні вимоги підтримав повністю та пояснив, що підрядні роботи по реконструкції дошкільного навчального закладу у селі Бузаки Камінь-Каширського району не були виконані в повному обсязі, що було виявлено під час проведення ревізії позивачем. ОСОБА_5, який підписав акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в неналежно виконував свої службові обов'язки за що був притягнутий до кримінальної відповідальності. Просив позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача в письмових запереченнях та в судовому засіданні позовних вимог не визнав та пояснив, що позовна заява Державної фінансової інспекції у Волинській області подана з порушенням строків, передбачених статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України. Зокрема, акт ревізії фінансово-господарської діяльності Департаменту ЖКГ та будівництва Волинської ОДА № 060-28/023 датований 30 липня 2014 року, а позов заявлений 12 березня 2015 року, тобто з пропущенням шестимісячного терміну звернення до суду. Вказав на те, що ПрАТ «Рембудуправління -Вишків АТ» згідно договору підряду від 27 серпня 2012 року виконало підрядні роботи в повному обсязі. Акти виконаних робіт за вересень 2013 року були підписані представником замовника - заступником начальника відділу технічного нагляду управління капітального будівництва Департаменту ЖКГ і будівництва Волинської ОДА ОСОБА_5 без будь-яких зауважень. При здійсненні контрольних обмірів по об'єкту «реконструкція дошкільного навчального закладу у селі Бузаки Камінь-Каширського району» представник ПрАТ «Рембудуправління Вишків-АТ» не був присутній. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.

Законом України від 26 січня 1993 року N 2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (надалі Закон України N 2939-XII) визначено, що здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Згідно Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 499/2011(надалі Положення) державна фінансова інспекція України (Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Згідно підпункту 1 пункту 4 Положення держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний фінансовий контроль за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів.

Частиною 2 статті 2 Закону України N 2939-XII визначено, що державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті ( ч.1 ст.4 Закону України N 2939-XII)

На виконання плану роботи Держфінспекції у Волинській області на ІІ квартал 2014 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації за період з 01.04.2013 по 30.04.2014 року, про що складено акт ревізії № 060-28/023 від 30.07.2014 року, в якому зафіксовано ряд порушень чинного законодавства, в тому числі й ті, що є предметом даного судового розгляду. Зокрема, вибірковою перевіркою обсягів виконаних підрядних робіт, проведеною шляхом контрольних обмірів та документальної перевірки виявлено невідповідність фактичних обсягів виконаних робіт підрядником ПрАТ «Рембудуправління Вишків-АТ» по реконструкції дитячого навчального закладу в с.Бузаки Камінь-Каширського району з обсягами, вказаними в актах виконаних робіт форми КБ-2в за вересень 2013 року, а саме:

- завищено обсяги робіт по забиванню швів між плитами перекриття цементно-вапняним розчином на 380 м (по акту №1 ) та на 310 м (по акту № 4 ); завищено обсяги робіт по перетиранню штукатурки стель сходових маршів на 412, 44 м.кв.; завищено обсяги робіт по поліпшеному штукатуренню цементно-вапняним розчином по каменю і бетону стін на 1759, 5 м.кв.; завищено обсяги робіт по утепленню цоколя мінеральними плитами та оздоблення декоративним розчином на 53, 4 м.кв.; завищено використання профілю цокольного на 106, 7 м; завищено використання плит теплоізоляційних мінераловатних на 58, 7 м.кв. В результаті проведеного розрахунку встановлено завищення вартості виконаних робіт в актах форми КБ-2 в за вересень 2013 року по об'єкту «реконструкція дошкільного навчального закладу у селі Бузаки Камінь-Каширського району» на загальну суму 151314 грн.

Контрольно-ревізійним управлінням у Волинській області на підставі акту № 060-28/023 від 30.07.2014 року винесено вимогу від 29.08.2014 року № 03-060-13-15/6193 директору Департаменту ЖКГ та будівництва Волинської ОДА про усунення порушень, виявлених ревізією, пунктом 5 якої зобов'язано Департамент відобразити в обліку дебіторську заборгованість по розрахунках з підрядниками, зокрема з ПрАТ «Рембудуправління Вишків-АТ», яка утворилась в результаті завищення вартості виконаних робіт по реконструкції дошкільного навчального закладу у селі Бузаки Камінь-Каширського району Волинської області на суму 151314 грн., а також провести претензійно-позовну роботу з підрядниками щодо відшкодування зайвих виплат шляхом повернення коштів або виконання відповідного обсягу робіт.

Вказана вимога позивача оскаржена не була та є чинною на момент розгляду справи.

Департаментом ЖКГ та будівництва Волинської ОДА надіслано на адресу відповідача претензію на суму 151314 грн., якою поставлено вимогу щодо повернення коштів, зайво сплачених внаслідок завищення вартості підрядних робіт, однак ПрАТ "Рембудуправління Вишків-АТ" повідомило про відсутність підстав для задоволення претензії, оскільки товариство не допускало жодного порушення чи завищення вартості виконаних підрядних робіт.

В подальшому, департамент ЖКГ та будівництва Волинської ОДА направив Державній фінансовій інспекції 23 вересня 2014 року листа з проханням звернутися до адміністративного суду з позовом до ПрАТ «Рембудуправління Вишків-АТ» про стягнення коштів в сумі 151 314 грн., отриманих без установлених законом підстав за завищення вартості виконаних робіт по реконструкції дошкільного навчального закладу у с.Бузаки Камінь-Каширського району.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що матеріалами даної адміністративної справи доведено вчинення відповідачем порушень, вказаних в акті ревізії № 060-28/023 від 30.07.2014 року.

Згідно пункту 5.5. договору підряду № 304100 від 27 серпня 2012 року, укладеного між Головним управлінням містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Волинської ОДА та ПрАТ «Рембудуправління Вишків- АТ» незалежно від виду договірної ціни та способів взаєморозрахунків у разі виявлення замовником чи контрольно-ревізійними органами у розрахунках за виконані роботи завищення підрядником вартості робіт чи матеріалів, які були відповідно оформлені та оплачені за попередні періоди, підрядник повертає замовнику переплачені кошти.

З вироку Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 18 вересня 2014 року вбачається, що ОСОБА_5, перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу технічного нагляду за будівництвом об'єктів управління капітального будівництва головного управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Волинської ОДА, будучи закріпленим як відповідальний працівник по контролю за ходом і якістю будівництва, прийняттям фактично виконаних обсягів робіт у 2012-2013 роках на об'єкті по реконструкції дитячого навчального закладу в селі Бузаки Камінь-Каширського району, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, фактично не перевіривши об'єм та якість виконаних підрядником робіт, підписав акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в по договору підряду від 27 серпня 2012 року № 304100, в яких було завищено обсяг фактично виконаних підрядником робіт на загальну суму 263 068 грн. Згідно вказаного вище вироку суду, який набрав законної сили 21 жовтня 2014 року, ОСОБА_5 визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.367 КК України. Враховуючи наведені обставини, суд критично ставиться до пояснень відповідача про те, що підрядні роботи виконані в повному обсязі, оскільки акти виконаних робіт за вересень 2013 року були підписані ОСОБА_5 без будь-яких зауважень.

З листа № 1252 від 11.07.2014 року, адресованого заступником директора Департаменту ЖКГ та будівництва Волинської ОДА приватному акціонерному товариству «Рембудуправління Вишків-АТ», вбачається, що представника підприємства запрошували до департаменту для проведення ревізії по об'єкту «реконструкція дошкільного навчального закладу у с.Бузаки Камінь-Каширського району».

Крім того, є безпідставними посилання представника відповідача на порушення позивачем строків звернення до адміністративного суду з огляду на наступне.

Згідно ч.2 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. З матеріалів справи вбачається, що ПрАТ «Рембудуправління Вишків-АТ» відмовилось добровільно виконати претензію щодо повернення зайво сплачених внаслідок завищення вартості підрядних робіт коштів. До позивача 23 вересня 2014 року Департаментом ЖКГ та будівництва Волинської ОДА направлений лист з проханням звернутися до адміністративного суду з позовом до ПрАТ «Рембудуправління Вишків-АТ» про стягнення коштів в сумі 151 314 грн., отриманих без установлених законом підстав за завищення вартості виконаних робіт по реконструкції дошкільного навчального закладу у с.Бузаки Камінь-Каширського району. Саме з моменту отримання вказаного листа для позивача почався відлік шестимісячного строку для звернення до суду. Державна фінансова інспекція у Волинській області звернулася до суду 17 березня 2015 року, що підтверджується відбитком штемпеля суду на першій сторінці позову, тобто в межах шестимісячного строку.

Відповідно до пунктів 8, 10 статті 10 Закону України №2939-XII органу державного фінансового контролю надається право порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства, звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Згідно з ч.18 п.6 Положення про Державну фінансову інспекцію України Держфінінспекція для виконання покладених на неї завдань має право порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства.

Враховуючи те, що в судовому засіданні знайшли своє підтвердження доводи позивача щодо завищення відповідачем вартості виконаних підрядних по реконструкції дошкільного навчального закладу у с. Бузаки Камінь-Каширського району в сумі 151314 грн., позовні вимоги суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Керуючись частиною 3 статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з приватного акціонерного товариства "Рембудуправління Вишків-АТ" в дохід Державного бюджету (розрахунковий рахунок №31112115700002, отримувач УК в м. Луцьку 24060300, код ЄДРПОУ 38009628, МФО 803014, банк отримувача ГУДКУ у Волинській області) кошти за завищення вартості виконаних робіт в розмірі 151 314 (сто п'ятдесят одну тисячу триста чотирнадцять) гривень 00 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде складено 21 квітня 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Т.М. Димарчук