Рішення № 43819482, 23.04.2015, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
23.04.2015
Номер справи
922/367/15
Номер документу
43819482
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" квітня 2015 р.Справа № 922/367/15

Господарський суд Харківської області у складі:

головуючий суддя Лаврова Л.С.

судді: Аюпова Р.М. , Жельне С.Ч.

при секретарі судового засідання Омельченко К.А.

розглянувши справу

за позовом Заступник прокурора Луганської області, м. Сєвєродонецьк в інтересах держави в особі Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, м. Київ до ПАТ "Лисичанськвугілля" , ТОВ "Донецьквуглезбагачення" про визнання недійсним договору за участю сторін:

прокурор - Хряк О.О.

позивач - не з*явився

перший відповідач - Дарнєва М.С., Горбань І.Є.

другий відповідач - не з*явився

ВСТАНОВИВ:

В січні 2015 року до суду з позовом звернувся заступник прокурора Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого виконувати функції держави у спірних правовідносинах Міністерства енергетики та вугільної промисловості України до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецьквуглезабезпечення", в якому просить визнати недійсною процедуру закупівель, оформлену рішенням комісії з конкурсних торгів ПАТ "Лисичанськвугілля" щодо визнання переможця процедури закупівлі з переробки вугілля на збагачувальних фабриках від 08.09.2014 року; визнати недійсним договір про надання послуг по переробці рядового вугілля № 06-322 загальною кількістю 645000 тон на суму 38,7 млн. грн. укладений 15.09.2014 року між ПАТ "Лисичанськвугілля" та ТОВ "Донецьквуглезабезпечення"; припинити зобов'язання за цим договором на майбутнє.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на незаконність закупівлі рядового вугілля ПАТ "Луганськвугілля" оскільки був порушений порядок проведення переговорної процедури послуг з переробки вугілля на збагачувальних фабриках.

23.03.2015 року до суду від першого відповідача надійшло клопотання (вх. № 11125), в якому просить суд розглядати справу за наявними в ній матеріалами без участі представник першого відповідача в судових засіданнях у зв'язку з відсутністю коштів на відрядження представника та труднощами щодо транспортного руху по Луганській області. Також повідомив, що на виконання ухвали суду від 20.01.2015 року ним на адресу суду та сторін ним направлений відзив, доводи якого першим відповідачем підтримуються. Також надає суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог за їх необґрунтованістю або припинити провадження по справі.

Надані документи були долучені судом до матеріалів справи.

07.04.2015 року до суду від прокуратури Луганської області надійшли заперечення на відзив ТОВ "Донецьквуглезабезпечення" (вх. № 13676), в яких він просить суд визнати доводи відповідача такими, що не підлягають задоволенню та підтримує заявлені позовні вимоги. Надані документи були долучені судом до матеріалів справи.

Перший відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує та просить суд відмовити в задоволені позовних вимог , про що докладніше викладено у відзиві на позовну заяву ( т.2. а.с.1-6). Як доказ правомірності застосування переговорної процедури, перший відповідач посилається також на лист за №01/04-171 від 23.12.2014 року Міністерство економічного розвитку і торгівлі України ( т.2 а.с.54-55).

Згідно положень ст.ст. 4-3, 33 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ч. 3 ст. 22 ГПК України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Враховуючи достатність часу, наданого позивачеві та відповідачам для підготовки до судового засідання та підготовки витребуваних судом документів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст. 4-3 та ст. 33 ГПК України, суд вважає, що господарським судом в межах наданих йому повноважень сторонам створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Закон України «Про здійснення державних закупівель» № 1197-VII (1197-18) від 10.04.2014 із змінами, внесеними згідно із Законом України № 1234-VII від 06.05.2014 (далі - Закон) встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти відповідно до європейських принципів.

Мета Закону - створення конкурентного середовища у сфері державних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Цей Закон застосовується до всіх замовників та закупівель товарів, робіт і послуг, за умови, що вартість предмета закупівлі (без урахування податку на додану вартість), товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 100 тисяч гривень, а робіт - 1 мільйон гривень.

Закон передбачає наступні основні процедури державних закупівель: А) відкриті торги;

Б) двоступеневі торги;

В) запит цінових пропозицій;

Г) попередня кваліфікація учасників;

Д) переговорна процедура закупівлі.

Переговорна процедура закупівлі - це процедура, яка використовується замовником як виняток і відповідно до якої замовник укладає договір про закупівлю з учасником після проведення переговорів з одним або кількома учасниками.

Замовник під час проведення переговорів вимагає від учасника подання ним підтвердженої документально інформації про відповідність учасника кваліфікаційним вимогам відповідно до статті 16 Закону.

Прокуратурою Луганської області проведено перевірку щодо законності закупівлі ПАТ "Лисичанськвугілля" в порядку переговорної процедури послуг з переробки вугілля на збагачувальних фабриках загальною кількістю 645000 тон ( ДК 016-2010 код 05.10.1 - вугілля кам*яне) на суму 38,7 млн .грн.

Як встановлено в судовому засіданні, що протоколом засідання з конкурсних торгів ПАТ "Лисичанськвугілля" від -08.09.2014 року за результатами переговорної процедури закупівлі визначено переможця процедури закупівлі послуг з переробки вугілля на збагачувальних фабриках, на саме на ТОВ"Донецкьвуглезабезпечення" ( т.1а.с.59). В подальшому , 15.09.2014 року між першим та другим відповідачами було укладено договір про надання послуг по переробці рядового вугілля № 06-322 на загальну кількість 645000 тон на суму 38,7 млн.грн. з додатковими угодами ( т1. а.с.128- 144).

Відповідно до частини першої статті 39 Закону переговорна процедура закупівлі - це процедура, яка використовується замовником як виняток і відповідно до якої замовник укладає договір про закупівлю з учасником після проведення переговорів з одним або кількома учасниками.

Рішення про застосування переговорної процедури закупівлі приймається замовником за наявності документально підтвердженої підстави або декількох підстав одночасно, виключний перелік яких визначений частиною другою статті 39 Закону, що підтверджують винятковість ситуації щодо неможливості застосувати іншу, конкурентну процедуру закупівлі.

У відповідності до ст. 39 Закону України " Про здійснення державних закупівель "., переговорна процедура закупівлі - це процедура, яка використовується замовником як виняток і відповідно до якої замовник укладає договір про закупівлю з учасником після проведення переговорів з одним або кількома учасниками.

Замовник під час проведення переговорів вимагає від учасника подання ним підтвердженої документально інформації про відповідність учасника кваліфікаційним вимогам відповідно до статті 16 цього Закону.

Замовник протягом трьох робочих днів з моменту прийняття рішення про застосування переговорної процедури закупівлі забезпечує оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до статті 10 цього Закону інформації про застосування переговорної процедури закупівлі, яка повинна містити:

найменування та місцезнаходження замовника;

адресу веб-сайту, на якому додатково розміщується інформація замовника про закупівлю (у разі наявності);

найменування, кількість товару і місце його поставки, вид робіт та місце їх виконання або вид послуг та місце їх надання;

строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

найменування, місцезнаходження та контактні телефони учасника (учасників), з яким проведено переговори;

ціну пропозиції;

реєстраційний рахунок замовника, відкритий в органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів (у разі здійснення закупівлі за рахунок бюджетних коштів).

Обґрунтування застосування переговорної процедури закупівлі повинно містити:

умови застосування процедури закупівлі;

посилання на експертні, нормативні, технічні та інші документи, що підтверджують наявність умов застосування процедури закупівлі.

Оприлюднення інформації про застосування переговорної процедури закупівлі не вважається запрошенням до участі у процедурі закупівлі для невизначеного кола осіб.

2. Переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі:

3) нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв'язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, які унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення процедур конкурсних торгів, а саме пов'язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, з особливим періодом, якщо замовником виступає Міністерство оборони України, Міністерство внутрішніх справ України, Служба безпеки України, Національна гвардія України, Державна прикордонна служба України, Служба зовнішньої розвідки України, Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, а також наданням у встановленому порядку Україною гуманітарної допомоги іншим державам. Застосування переговорної процедури закупівлі у таких випадках здійснюється за рішенням замовника щодо кожної процедури;

Тобто, на підставі викладеного, відповідач може проводить цю не конкуренту процедуру для закупівлі товарів, робіт і послуг, якщо документально підтвердить хоча б одну з підстав для її застосування із перелічених ч. 2 ст. 39 Закону України " Про здійснення державних закупівель ".

Перший відповідач, як особливу обставину на яку він посилається це є проведення антитерористичної операції на території міста Луганськ та Луганської області, відповідно до Указу Президента України від 14 квітня 2014 року №405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України", на території місцезнаходження та підприємницької діяльності позивача (м. Стаханов, Луганської області), створилися умови які паралізували діяльність останнього, та на розвиток і припинення яких позивач не має впливу.

Як доказ, щодо належної проведення переговорної процедури закупівлі, перший відповідач надає "Обгрунтування застосування переговорної процедури закупівлі " та протокол засідання постійно-діючого штабу оперативного реагування ПАТ "Лисичанськвугілля" від 22.08.2014 року, де визначено що проведення АТО на території Донецької та Луганської областей , обмежило кількість працюючих збагачувальних фабрик, до яких існують під*їздні шляхи від м. Лисичанська. Крім того , відповідач зазначає, що видобуток вугілля є непереривним технологічним процесом, який неможливо зупинити на тривалий час без шкідливих наслідків. тому укладання договору на переробку є необхідним для забезпечення роботи вугільних підприємств " відповідача.

Тобто, у частині другій статті 39 Закону визначено 7 виключних випадків застосування переговорної процедури закупівлі. Документи, що підтверджують факт настання таких випадків, залежать від кожного окремого випадку і конкретної ситуації та потрібні замовнику для обґрунтування правильності вибору такої процедури закупівлі у випадку оскарження, контрольних заходів і перевірок контролюючих і правоохоронних органів, а також для майбутніх аналогічних випадків.

У відповідності до ст. 4 Закону України "Про здійснення державних закупівель" закупівля здійснюється відповідно до річного плану. Річний план, зміни до нього надсилаються Державній казначейській службі України, річний план, кошторис (тимчасовий кошторис), фінансовий план (план асигнувань, план використання бюджетних (державних) коштів), зміни до них надсилаються Уповноваженому органу протягом 5 робочих днів з дня їх затвердження., таких змін до плану закупівель відповідачем внесено не було.

Як вбачається зі статуту ТОВ"Донецьквуглезабезпечення" до здійснюваних цим товариством видів діяльності не відноситься надання послуг зі збагачення рядового вугілля, підтверджується статутом товариства ст. 2 "Предмет діяльності і цілі товариства " ( т1. а.с.70-75)., що порушує ст. 3 даного закону, а саме , добросовісну конкуренцію серед учасників; максимальну економію та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об'єктивну та неупереджену оцінку пропозицій конкурсних торгів; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Відповідно до ст.20 Господарського кодексу України, кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов'язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом.

Згідно зі ст.16 Цивільного кодексу України, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Щодо вимог позивача, щодо визнання недійсною процедури закупівель , суд відмовляє в цій частині, оскільки процедура закупівель, що передували рішенню комісії з конкурсних торів ПАТ"Лисичанськвугіляя" лише відображають результати проведеної процедури закупівлі, тобто вони є лише способом фіксації процедури та порядку проведення процедури закупівлі.

Позивач просить визнати договір № 06-322 від 15.09.2014 року недійсним, посилаючись на те, що він укладений з порушеннями. ( т1. а.с.128-144).

Згідно зі ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 ЦК. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Зміст правочину не може суперечити діючому законодавству, а також моральним засадам суспільства.

Недійсність правочину може наступати лише за певні порушення закону. За ступенем недійсності правочину всі правочини поділяються на абсолютно недійсні з моменту їх вчинення (нікчемні) та відносно недійсні (оспорювані), які можуть бути визнані недійсними, але за певних умов.

Нікчемним (абсолютно недійсним) є той правочин, недійсність якого прямо передбачена законом. Відповідно до ч. 2 ст. 215 ЦК, визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. Сторони такого правочину не зобов'язані виконувати його умови, причому навіть і тоді, коли суд не визнає його недійсним.

Аналізуючи положення вищевказаних норм чинного законодавства та спірного договору, судом встановлено, що оспорюваний договір укладено за результатами проведеної із порушеннями закону процедури та зміст договору суперечить нормам чинного законодавства, на підставі чого договір визнається недійсним.

На підставі викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. Судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного та керуючись ст. 1,2,33,44,82-85 ГПК України , суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково .

Визнати недійсним рішення комісії з конкурсних торгів ПАТ"Лисичанськвугілля" щодо визначення переможця процедури закупівлі послуг з переробки вугілля на збагачувальних фабриках від 08.09.2014 року.

Визнати недійсним договір про надання послуг по переробці рядового вугілля № 06-322 між ПАТ"Лисичанськвугілля" та ТОВ"Донецьквуглезабезпечення" .

Стягнути з ПАТ"Лисичанськвугілля" ( Луганська обл., м Лисичанск, вул. Малиновського, 1 код ЄДРПОУ 32359108 ) на користь Державного бюджету України (Управління Державної казначейської служби у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області, код одержувача: 37999654, рахунок 31215206783003 в ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011, призначення платежу *; 101; код бюджетної класифікації 22030001; 03500039 Судовий збір ГС Х/о, п. 1218 грн судового збору.

Стягнути з ТОВ"Донецьквугілля" ( м.Донецьк, вул.Економічна, буд.13 код ЄДРПОУ 36887724) на користь Державного бюджету України (Управління Державної казначейської служби у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області, код одержувача: 37999654, рахунок 31215206783003 в ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011, призначення платежу *; 101; код бюджетної класифікації 22030001; 03500039 Судовий збір ГС Х/о, п. 1218 грн судового збору.

В іншій частині відмовити.

Повне рішення складено 27.04.2015 р.

Головуючий суддя Суддя Суддя Л.С. Лаврова Р.М. Аюпова С.Ч. Жельне