Постанова № 43815296, 17.04.2015, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
17.04.2015
Номер справи
522/1256/15-а
Номер документу
43815296
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

17.04.2015

Справа № 522/1256/15а

Провадження № 2а/522/217/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2015 року

Приморський районний суд м. Одеси, в складі:

головуючого-судді Абухіна Р.Д.,

за участю секретаря Гонтар Н.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси «Про визнання дій протиправними», -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, по якому просить суд визнати протиправною бездіяльність ПФУ в Приморському районі м. Одеси, яка повязана з відмовою позивачу ОСОБА_1 в призначені пільгової пенсії по списку № 1, у відповідності до Закону України «Про обовязкове пенсійне забезпечення» рішенням № 152 від 22 жовтня 2014 року; скасувати рішення ПФУ в Приморському районі м. Одеси № 152 від 22 жовтня 2014 року про відмову у нарахуванні пільгової пенсії ОСОБА_1; зобовязати УПФУ в Приморському районі м. Одеси призначити позивачу пенсію на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку позивача відповідно до вимог списку № 1 у відповідності до Закону України «Про обовязкове пенсійне забезпечення» з 13.10.2012 року, тобто з дня звернення до ПФ Приморського району м. Одеси.

Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що він 14.07.1992 року працював прохідником в Гірничо-будівельному кооперативі « Союз-2», звідки був звільнений за власним бажанням 17.09.1997 року. Зазначена посада, відповідно до переліку робіт визначених Кабінетом Міністрів України віднесена до списку робіт зі шкідливими умовами праці, тому вважає, що має право на оформлення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1.

Позивач, посилаючись на норми Закону України « Про пенсійне забезпечення» звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років, оскільки мав відповідний вік та стаж роботи. Відповідачем було відмовлено, оскільки у позивача відсутня довідка про підтвердження наявного трудового стажу та відсутності атестації робочих місць за умови праці від 01.09.1992 року № 442. Викладені вище обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.

Позивач та його представник в судовому засіданні позов підтримали, просили суд його задовольнити, посилаючись на обставини викладені в позові.

Представник відповідача - Управління ПФУ у Приморському районі м. Одеси в судовому засіданні заперечував з приводу задоволення позову. Надав до суду заперечення в яких посилався на п. «а» ст. 13 Закону України « Про пенсійне забезпечення», що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці,- за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого ст. 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам. Результати атестації ( як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінилось докорінно умови і характер праці ( виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Якщо атестація була вперше проведена після 21.08.1997 року, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992 року, 5-річний період роботи наданому підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням п.4.2 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Оскільки у позивача відсутня атестація робочого місця за період роботи з 14.07.1992 року по 17.09.1997 року відсутня, тому період роботи позивача з 14.07.1992 року по 17.09.1997 року неможливо врахувати до пільгового стажу роботи за списком №1.

Суд вивчивши та дослідивши матеріали справи, допитавши свідків, вважає позов таким, що підлягає задоволенню на підставі встановлених фактичних обставин по справі.

Відповідно до вимог ч. 3ст. 2 КАС Україниу справах щодо оскарження рішень, дій, чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед Законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з вимогами ч. 2ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльностіКонституцієючи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Керуючись положеннями вищевказаних законів, Кодексом та контекстомКонституції Україниможна зробити висновок, що однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, в тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.

Судом встановлено, що позивач по справі з 14.07.1992 року працював підземним прохідником 5-го розряду в Гірничо-будівельному кооперативі « Союз-2» на підставі розпорядження №5 від 16.07.1992 року, з повним робочим днем.

17.09.1997 року позивач на підставі розпорядження № 14 від 17.09.1997 року звільнений із займаної посади за власним бажанням.

Гірничо-будівельний кооператив «Союз-2» був зареєстрований Жовтневою райадміністрацією м. Одеси 20.10.1989 року № 473 за юридичною адресою: м. Одеса, пл. Катерининська, 7, код ЄДРПОУ: 22446831.

Положеннями п.«б» ч.1ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченогостаттею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.

Відповідно до Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженогонаказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.

Відповідно до п.1,2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоровя працюючих, а також на їх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

22.10.2014 року рішенням Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси № 152 позивачу відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах у звязку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи за списком № 1.

23.01.2015 року Управлінням було прийнято рішення на заміну попереднього із врахуванням зауважень Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, стаж роботи на посаді, яка дає право на пенсію на пільгових умовах відсутній. До пільгового стажу не можливо зарахувати період роботи з 14.07.1992 року по 17.09.1997 року в Гірничо-будівельному кооперативі « Союз-2», у звязку з відсутністю довідки про підтвердження пільгового стажу та відсутності атестації робочого місця.

Згідно до вимогст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення»основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

З трудової книжки позивача вбачається, що він на підставі Розпорядження № 5 від 16.07.1992 року був прийнятий на посаду підземного прохідника 5 рангу з повним робочим днем в Гірничо-будівельний кооператив « Союз-2» з якої був звільнений на підставі Розпорядження № 14 від 17.09.1997 року за власним бажанням.

Таким чином суд вважає, що наявні записи в трудовій книжці позивача підтверджують наявність необхідного трудового стажу з особливими умовами праці, що дає позивачу право на призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку.

В свою чергу, посилання УПФ України в Приморському районі міста Одеси на неможливість зарахування у пільговий стаж період роботи позивача у зв'язку з відсутністю відомостей про проведення атестації робочого місця, суд вважає необґрунтованим.

Так, пунктом 2постанови Кабінету Міністрів України «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 01 серпня 1992 року №442встановлено, що відповідно до вимогст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»пенсії за віком на пільгових умовах за списками № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.

Атестація робочих місць за умовами праці - це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров'я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності.

Атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Відповідно до положень пункту 3постанови Кабінету Міністрів України «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 01 серпня 1992 року №442проведення атестації робочих місць доручено керівникам підприємств та організацій незалежно від форм власності й господарювання.

Абзацом 2 пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Таким чином, законодавцем покладено обов'язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому, непроведення атестації не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до вимогст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Свідки, які працювали на підприємстві "Союз-2" разом з позивачем, допитані в судовому засіданні пояснили, що робоче місце позивача було атестовано.

З наведеного вище, суд вважає позов законним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Висновки суду відповідають вимогам норм права, на які посилається суд під час розгляду справи і фактичним обставинам по справі, а також підтверджується зібраними по справі доказами.

У рішенні суду повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки, які є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Розглянувши справу повно, всебічно, обєктивно та неупереджено, суд вважає правомірними заявлені позовні вимоги, які є обґрунтованими, тому вважає за можливе їх задовольнити.

Враховуючи вищевикладене, та керуючисьст. ст. 11,99,105,159-163КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси «Про визнання дій протиправними», - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, яка повязана з відмовою ОСОБА_1 в призначені пільгової пенсії по списку № 1, у відповідності до Закону України «Про обовязкове пенсійне забезпечення» рішенням № 152 від 22 жовтня 2014 року.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси № 152 від 22 жовтня 2014 року про відмову у нарахуванні пільгової пенсії ОСОБА_1.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку відповідно до вимог списку № 1 у відповідності до Закону України «Про обовязкове пенсійне забезпечення» з 13.10.2014 року, тобто з дня звернення до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Одеської області через Приморський районний суд м. Одеси шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення.

СУДДЯ: Р.Д.Абухін