Постанова № 43811799, 28.04.2015, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
28.04.2015
Номер справи
263/3733/15-а
Номер документу
43811799
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

263/3733/15-а

2-а/263/142/2015

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2015 року суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області ОСОБА_1, розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок індексації пенсії, -

ВСТАНОВИЛА:

01.04.2015 року позивачка ОСОБА_2 звернулася із адміністративним позовом до УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок індексації пенсії, просила визнати неправомірними дії відповідача по проведенню їй індексації її пенсії з 01.10.2014 року з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, без врахування за базовий місяць жовтень 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року. Зобовязати відповідача провести перерахунок індексації пенсії з врахуванням фіксованої суми індексації визначеної виходячи з базового місяця жовтня 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року на підставі та відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.03р. №1078, починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 01.10.2014 року. В своєму позові посилається на те, що вона перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Не працює з 30.04.2007 року. 23.02.2015 року з відповіді на свій запит вона довідалася про порушення відповідачем порядку проведення індексації його пенсії. Так їй було неправильно визначено базовий місяць при проведені індексації пенсії з жовтня 2008 року. Саме жовтень 2008 року на її думку мав бути останнім базовим місяцем при проведені індексації її пенсії, оскільки в цьому місяці відбулося останнє збільшення пенсії, яке випереджаючим шляхом перевищувало суму індексації пенсії. В обґрунтування цього посилається на власний розрахунок та положення ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та п.п. 1-1, 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

Відповідач позовні вимоги не визнав повністю та надіслав свої заперечення на адміністративний позов, в яких зазначив, що позивачка знаходиться у них на обліку. В період з 01.08.1992 року по 30.04.2007 року позивачка працювала. Відповідно до п. 9 Постанови КМУ від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці на підставі довідки підприємства, здійснюється індексація пенсії. Зазначено, що не належать до обєктів індексації: пенсії, обчислені з урахуванням абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»; пенсії, до яких встановлено доплату відповідно до п.1 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів від 02.12.2009 року № 1309, щомісячну допомогу до пенсії відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів від 28.07.2010 року № 656, щомісячну державну адресну допомогу відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року № 265. Станом на 01.04.2015 року розмір пенсії позивачки складав: основна пенсія 419,76 гривень, доплата за понаднормативний стаж 62,96 гривень, доплата до прожиткового мінімуму 529,24 гривень, доплата 01.05.2012 року по постанові КМУ № 327 від 23.04.2012 року 85,86 гривень, а загальний розмір пенсії складає 1097,82 гривень. Таким чином, позивачка не має права на індексацію, так як у складі пенсійної виплати має доплату до прожиткового мінімуму, згідно абзацу 1 ч. 2 ст. 28 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року. Просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Дослідивши письмові матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені наступні обставини.

Позивачка ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

За даними трудової книжки позивачка припинила трудову діяльність та не працює з 30.04.2007 року.

У досудовому порядку позивачка звернулася до відповідача із заявою про отримання даних щодо проведення індексації пенсії.

УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя листом № 5370/05 від 23.02.2015 року повідомило позивачку, що пенсія виплачується вірно, відповідно до вимог діючого законодавства з урахуванням страхового стажу та заробітної плати.

Згідно довідки, виданої УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя від 18.02.2015 року, розмір пенсії позивачки в жовтні 2008 року склав 592,82 грн. На думку позивачки з цього місяця - з жовтня 2008 року було порушено відповідачем порядок проведення подальшої індексації, оскільки невірно визначено наступні базові місяці.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Статтею 2 Закону визначені об'єкти індексації, зокрема пенсії.

Згідно ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України, тобто Порядком № 1078.

Згідно з п. 1-1 цього Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін (абз. 1); індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (абз. 2); індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях (абз. 3); обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком (абз. 4); для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту (абз. 5).

Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку 1. Відповідно до п. 4. Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення (абз. 1); у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат) (абз. 3); частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає (абз. 5); сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абз. 6); у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства (абз. 7).

Відповідно до п. 5 Порядку № 1078 у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення, індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться, з наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації (абз. 1); у разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку (абз. 2); якщо сума збільшення грошових доходів менша від суми індексації, нарахованої відповідно до цього Порядку, подальша індексація проводиться за прикладом, наведеним у додатку 4 (абз. 3).

З огляду на вказані норми законодавства базовим місяцем для індексації пенсії позивачки є місяць перерахунку та підвищення її пенсії у жовтні 2008 року до 592,82 гривень, а при проведенні індексації необхідно застосовувати індекси споживчих цін починаючи з листопада 2008 року.

Проведена судом перевірка поданих позивачкою розрахунків, підтвердила, що в подальшому, після жовтня 2008 року, не відбувалося підвищення її пенсії в розмірі, який би перевищував суму індексації його пенсії за умови її проведення відповідно до Закону та Порядку. Оскільки підвищення пенсії позивачки не перевищувало розміру можливої індексації, базовим місяцем до теперішнього часу залишається грудень 2013 року.

Крім того, проведене відповідачем підвищення пенсії позивачці у 2008 році, що вбачається з наданих довідок про отримання пенсії та розрахунків індексації пенсії позивачки, не можна визнати підвищенням пенсії позивачу у розумінні п.5 Порядку.

Подібні правовідносини неодноразово були предметом розгляду у Вищому адміністративному суді України і відповідають його існуючій практиці, про що було зазначено в постанові Вищого адміністративного суду України від 17 грудня 2014р. по справі № К/800/64969/14.

Крім того, посилання відповідача на те, що оскільки пенсія позивачки обчислена відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та має в своєму складі підвищення і доплати, які залежать від підвищення прожиткового мінімуму, тому з урахуванням п. 3 Порядку, її пенсія не належить до об'єкту індексації, суд не приймає до уваги з огляду на наступне.

Згідно п. 98 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» були внесені зміни до ст. 2, 6 та 10.

Зокрема, текст ст. 6 викладений в такій редакції: "У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України".

У березні 2008 року Постановою Кабінету Міністрів України № 170 від 12.03.2008 року до Порядку індексації було внесено зміни, зокрема, соціальні виплати, розмір котрих залежить від прожиткового мінімуму (у т.ч. пенсії за абз. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV, надбавки, додаткові пенсії, підвищення), перестали відноситися до об'єктів індексації.

У подальшому, положення пункту 98 розділу II втратили чинність, як такі, що є неконституційними, на підставі Рішення Конституційного Суду N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року. Отже, порядок проведення індексації з урахуванням внесених на 2008 рік змін Кабінетом Міністрів мав визначатися тільки протягом січня - 22 травня 2008 року.

У той же час, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» Кабінету Міністрів України надано лише право встановлювати інші об'єкти індексації у додаток до перерахованих у статті 2 Закону, а не звужувати їхній перелік.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Таким чином, оскільки положення Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 суперечать положенням Закону Україну «Про індексацію грошових доходів населення» в частині визначення доходів, які не відносяться до об'єктів індексації, тому в даному випадку підлягають застосуванню положення Закону, який має вищу юридичну силу ніж постанова Кабінету Міністрів України.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 05.06.2014 року у справі № К/800/5966/13 (К/9991/69509/12).

Таким чином, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації і суми індексу грошових доходів населення (пенсії) позивачки відповідач зобов'язаний проводити відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ №1078 від 17.07.2003 року, з урахуванням базового місяця жовтня 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що відповідач необґрунтовано визначав базовий місяць для обчислення індексації пенсії позивачці.

З урахуванням переліченого суд, приходить до висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог позивачки.

Згідно статті 2 Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України відносно відповідача діє імперативний принцип правого порядку за яким, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, що встановлено ст. 11 КАС України.

Згідно статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідач зі свого боку не надав переконливих доказів, того, що після жовтня 2008 року відбувалось підвищення пенсії випереджаючим шляхом у порівняні з наявним індексом інфляції.

Керуючись вказаними принципами, за існуючих обставин справи суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 19 Конституції України, п. 1-1, 2, 5 Постанови КабМіну України від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», ст. ст. 1, 4, 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ст.ст. 2, 6, 11, 17, 52, 71, 99, 100, 159-163 КАС України, суддя -

ПОСТАНОВИЛА:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок індексації пенсії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області по проведенню ОСОБА_2 індексації її пенсії з 01.10.2014 року з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, без врахування за базовий місяць жовтня 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області провести ОСОБА_2 перерахунок індексації пенсії з врахуванням фіксованої суми індексації, визначеної виходячи з базового місяця жовтня 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року на підставі та відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 01.10.2014 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 73 гривень 08 копійок.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя: Л.Г. Шатілова