Постанова № 43811734, 28.04.2015, Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
28.04.2015
Номер справи
227/954/15-а
Номер документу
43811734
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

28.04.2015

227/954/15-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 квітня 2015 року м. Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючий суддя Мамалуй М.В.

при секретарі Черкасовій О.В.

за участю:

прокурора Перекупки К.І.

представника відповідачаОСОБА_1

представників третьої особи ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Добропіллі адміністративну справу за позовом Добропільського міжрайонного прокурора Донецької області до Новодонецької селищної ради міста Добропілля Донецької області, треті особи: Новодонецькі загальноосвітні школи І-ІІІ ступенів № 16 та №17 Добропільської міської ради Донецької області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся до суду з вказаним позовом, просить визнати протиправною бездіяльність Новодонецької селищної ради та зобов'язання вчинити певні дії посилаючись на те, що територія прилегла до Новодонецьких загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів Добропільської міської ради Донецької області, які розташовані у смт Новодонецьке, не обладнана дорожньою розміткою 1.14.1, дорожнім знаком 1.33 «Діти». Просив суд визнати незаконною бездіяльність Новодонецької селищної ради з питання не забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій до навчального закладу території та зобов'язати обладнати перехід дорожньою розміткою і знаком біля вищевказаних навчальних закладів.

В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримала, просила задовольнити позов. Пояснила, що органами ВДАІ обстежено прилеглу територію навчальних закладів та виявлено відсутність необхідної дорожньої розмітки і дорожніх знаків. З метою уникнення дитячого травматизму та забезпечення безпеки учнів школи доцільно зобов'язати відповідача усунути зазначені в позові недоліки, що відповідатиме Закону України "Про дорожній рух".

Представник відповідача голова Новодонецької селищної ради ОСОБА_1 в судовому засіданні позов не визнав, пояснив, що відповідно до рішення від 18 грудня 2015 року Про затвердження Програми економічного та соціального розвитку смт. Новодонецьке на 2015 рік заплановані видатки на проведення ремонту автодоріг і заміну дорожніх знаків, роботи до теперішнього часу не проводилися в зв'язку з відсутністю коштів.

Представники третьої особи директора шкіл №16 і №17 в судовому засіданні підтримали сторону відповідача.

Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, третіх осіб, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно зіст. 16 Закону України «Про автомобільні дороги»вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданніорганівмісцевогосамоврядування іє комунальною власністю.

Відповідно дост. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, а також шляхів місцевого значення.

Статтею 19 Закону України «Про автомобільні дороги»встановлено, що основними обов'язками органівмісцевогосамоврядуванняу частині управління функціонуванням і розвитком вулиць ідоріг міст таіншихнаселених пунктівє:забезпеченнябезперервних,безпечних, економічнихтазручних умов руху транспортнихзасобівіпішоходів вулицямиі дорогами міст та іншихнаселенихпунктів; організаціябудівництва, реконструкції,ремонтута утриманнявулиць і дорігмісттаіншихнаселенихпунктівзавстановленимидлянихбудівельниминормами,державними стандартами та нормами.

Положеннямист. 7 Закону України «Про дорожній рух»визначено, що до компетенції сільських, селищних рад, їх виконавчих органів усферідорожньогорухуналежить: організація та контроль за діяльністюпідприємствзпитань дорожнього руху і його безпеки; сприяння діяльності поутриманнюубезпечномудлядорожнього руху стані автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та їх облаштуванню об'єктами сервісу; здійснення заходів щодо профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306затвердженоПравила дорожнього руху(далі - Правила).

Пунктом 8.1 Правил встановлено, що регулювання дорожнього руху здійснюється за допомогою дорожніх знаків, дорожньої розмітки, дорожнього обладнання, світлофорів, а також регулювальниками.

Згідно п. 8.4 Правил дорожні знаки (додаток 1) поділяються на групи, зокрема, попереджувальні знаки, які інформують водіїв про наближення до небезпечної ділянки дороги і характер небезпеки.

Відповідно п. 8.6 Правил дорожнє обладнання застосовується як допоміжний засіб регулювання дорожнього руху, зокрема, пристрої примусового зниження швидкості транспортних засобів.

Підпунктом 12.10.2 пункту 12.10 Правил встановлено, що обмеження дозволеної швидкості руху вводяться постійно виключно: г) на ділянках доріг (вулиць), прилеглих до території дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, дитячих оздоровчих таборів.

Пунктом 1 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 року № 198, (далі - Єдині правила) встановлено, що Єдині правила поширюються на автомобільні(позаміські) дороги, міські вулиці і дороги загального користування, залізничні переїзди (далі - дорожні об'єкти) в межах смуги їх відчуженнята червоних лінійієобов'язковимидляїхвласниківабо уповноважених ними органів,організацій,що здійснюють ремонті утримання дорожніхоб'єктів(далі-дорожньо-експлуатаційні організації) і користувачів.

Згідно п. 2 Єдиних правил визначено, що ремонт і утримання дорожніх об'єктів (крім залізничних переїздів), що перебуваютьу загальнодержавнійвласності, здійснюється дорожньо-експлуатаційними організаціями, які належать досфери управління Укравтодору, а тих, що перебувають у комунальній власності - відповідними комунальними дорожньо-експлуатаційними організаціями.

Власникидорожніх об'єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов'язані, зокрема, своєчасноіякісновиконуватиексплуатаційніроботи відповіднодотехнічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпекируху; постійно контролюватиексплуатаційнийстанусіхелементів дорожніх об'єктівта негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньомурусі,азанеможливостіцезробити-невідкладно позначитиїхдорожнімизнаками,сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповіднододіючих нормативів або припинити (обмежити) рух (п.11 Єдиних правил).

Судом встановлено, що територія прилегла до Новодонецької загальноосвітньої школи №16, що розташована за адресою: вул. Жовтнева, 18, смт Новодонецьке, не обладнана дорожньою розміткою 1.14.1 Зебра, а неконтрольований пішохідний перехід дорожнім знаком 1.33 «Діти»; територія Новодонецької загальноосвітньої школи № 17, що розташована за адресою: вул. Комсомольська, 5, смт. Новодонецьке, не обладнана дорожньою розміткою 1.14.1 Зебра, неконтрольований пішохідний перехід дорожнім знаком 1.33 «Діти», що підтверджується копією акта обстеження державної автомобільної інспекції від 21 серпня 2014 року і 25 лютого 2015 року (а.с.4,5).

Відповідачем по теперішній час не вжито заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій до вказаних шкіл території.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Бездіяльність Новодонецької селищної ради з питання забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на територіях прилеглій до Новодонецьких загальноосвітніх шкіл №16 і №17 ставить під загрозу закріплені статтями 3, 27, 49, 53 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров'я та загальнодоступність освіти, грубо порушує вимоги Законів України «Про автомобільні дороги», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про дорожній рух», а тому суд вважає протиправною бездіяльність Новодонецької селищної ради та необхідність вжиття заходів забезпечення безпеки дорожнього руху. З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати слід віднести на рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 185-186 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Добропільського міжрайонного прокурора Донецької області до Новодонецької селищної ради міста Добропілля Донецької області, треті особи: Новодонецькі загальноосвітні школи І-ІІІ ступенів № 16 та №17 Добропільської міської ради Донецької області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Новодонецької селищної ради міста Добропілля Донецької області відносно не забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглих територіях до Новодонецьких загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів № 16 та №17 Добропільської міської ради Донецької області.

Зобов'язати Новодонецьку селищну раду міста Добропілля Донецької області вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів, а саме, обладнати територію прилеглу до:

- Новодонецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 16 Добропільської міської ради Донецької області, що розташована за адресою: вул. Жовтнева, 18, смт Новодонецьке, дорожньою розміткою 1.14.1 Зебра, неконтрольований пішохідний перехід дорожнім знаком 1.33 «Діти»;

- Новодонецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 17 Добропільської міської ради Донецької області, що розташована за адресою: вул. Комсомольська, 5, смт Новодонецьке, дорожньою розміткою 1.14.1 Зебра, неконтрольований пішохідний перехід дорожнім знаком 1.33 «Діти».

Судові витрати по справі віднести на рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Повний текст складено 28 квітня 2015 року власноручно в нарадчій кімнаті.

Головуючий суддя М.В.Мамалуй

27.04.2015