Постанова № 43803269, 23.04.2015, Васильківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
23.04.2015
Номер справи
362/1483/15-а
Номер документу
43803269
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Васильківський міськрайонний суд Київської області

Справа № 362/1483/15-а

Провадження № 2-а/362/119/15

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" квітня 2015 р. Васильківський міськрайонний суд Київської області у складі: головуючого - судді Корнієнка С.В., при секретарі Дрозденко К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Василькові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Васильківського міського голови Київської області ОСОБА_2 та виконавчого комітету Васильківської міської ради Київської області, третя особа - ОСОБА_3, про визнання протиправним та скасування розпорядження субєкта владних повноважень,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, як начальник Управління соціального захисту населення Васильківської міської ради Київської області, звернулася до суду з вимогами провизнання протиправним та скасування розпорядження відповідача - Васильківського міського голови Київської області № 52-к від 25 лютого 2015 року про призначення по переведенню третьої особи на посаду заступника зазначеного управління, через порушення, визначеної діючим законодавством, відповідної процедури та порядку.

В судовому засіданні позивач та його представник вимоги позову підтримали в повному обсязі, з їх пояснень вбачається, що громадянка ОСОБА_3 могла бути призначення лише за поданням позивача та проведенні відповідного конкурсу.

Представник відповідачів в судове засідання не заявився, надіславши до суду свої письмові заперечення, вважаючи, що міський голова діяв в межах своїх повноважень та діючого законодавства.

Представник третьої особи вимоги позову не визнав, вважаючи, що міській голова має право здійснювати переведення особи на посаду в межах однієї установи, просив відмовити в задоволені вимог позову.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Згідно до положень ч.1 ст.11, ч.ч.1 і 2 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд розглядає справу на підставі доказів, наданих сторонами. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльностісуб'єкта владних повноваженьобов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається навідповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до положень ст.138 КАС, предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

У відповідності до положень ст.ст. 19 та 144 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 3 КАС України, публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Згідно з положеннями ст. 1 Закону України «Про державну службу», державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів.

Разом з тим, у відповідності до положень ст. 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (на далі «Закон»), прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється: на посади керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою,передбаченою законодавством України. Проведення конкурсу, випробування та стажування при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу. У разі необхідності, за згодою сторін, посадова особа місцевого самоврядування може бути переведена на рівнозначну чи нижчу посаду або посаду радника чи консультанта без конкурсного відбору.

Як вбачається з листа Голови Національного агентства України з питань державної служби на запит громадської організації від 2 березня 2015 року, діючим законодавством не передбачено переведення державного службовця на посаду в орган місцевого самоврядування.

Положення п.2 Прикінцевих положень Закону передбачають, що дія Закону України «Про державну службу» поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.

Згідно з положеннями ст. 15 Закону України «Про державну службу», прийняття на державну службу на посади третьої сьомої категорій, передбачених ст. 25 цього Закону, здійснюється на конкурсній основі, крім випадків, коли інше встановлено законами України.

Положеннями ст.ст.18 і 25 Закону України «Про державну службу» визначені термін випробування та категорії державних службовців, до яких відноситься посада заступника начальника управління соціального захисту населення міської ради.

У відповідності до положень п.5 ст.З6 КЗпП України, припинення трудового договору в разі переведення працівника, за його згодою, на інше підприємство, в установу, організацію або перехід на виборну посаду.

Суд звертає увагу, що положеннями п.10 ч.4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» передбачено, що міський голова призначає на посади та звільняє з посад лише керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів.

Крім того, положеннями постанови Кабінету Міністрів України № 65 від «1» березня 2014 року заборонено додаткове заповнення вакантних посад органам місцевого самоврядування та рекомендовано затвердити заходи щодо економного та раціонального використання бюджетних коштів.

Як вбачається з депутатського звернення позивача від 17.02.2015 року, Васильківська міська рада була повідомлена, що управління, на виконання вищезазначеної постанови, має намір скоротити посаду одного із заступників цього управління.

У відповідності до рішення 45-ої сесії УІ-го скликання Васильківської міської ради Київської області від 25 жовтня 2013 року, позивачеві тимчасово делеговані повноваження призначення та звільнення працівників управління соціального захисту населення Васильківської міської ради.

Згідно з п.4.10 Положення «Про Управління соціального захисту населення Васильківської міської ради Київської області», начальник управління має двох заступників, які призначаються та звільняються з посади міським головою за поданням начальника управління.

Крім того, порядок прийняття розпоряджень Васильківського міського голови визначений регламентом виконавчого комітету Васильківської міської ради.

Так, згідно з положеннями п. 73 Регламенту, підготовка розпоряджень з кадрових питань, по відпустках, по відрядженнях регламентується чинним законодавством та іншими нормативними документами і здійснюється відділом кадрової роботи та з питань служби в органах місцевого самоврядування.

У відповідності до положень п. 77 регламенту, з метою чіткого виконання розпоряджень, в їх змісті необхідно передбачати конкретні завдання, виконавців, терміни виконання і відповідальних за контроль.

Розділом XIII Регламенту передбачено, що робота з кадрами у виконавчому комітеті Васильківської міської ради здійснюється відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування». Кодексу законів про працю України, постанов Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців», «Про затвердження типового порядку формування кадрового резерву в органах місцевого самоврядування», інших нормативно-правових документів.

З огляду розпорядження № 52-к від 25.02.2015 року вбачається, що співвідповідач Васильківській міській голова, призначив громадянку ОСОБА_3 на посаду заступника начальника управління соціального захисту населення Васильківської міської ради Київської області на підставі ст. 10 та п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», п.5 ст.36 КЗпП України, ст.ст.15 і 18 Закону України «Про державну службу».

При цьому, суд зазначає, що розпорядження не передбачає виконавців і відповідальних за контроль його виконання.

У відповідності до листа Васильківського міського голови від 11 лютого 2015 року, він звернувся до Директора департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації з проханням про звільнення із займаної посади заступника начальника управління начальника відділу економіки, фінансів та тендерних закупівель фінансово-економічного управління департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації ОСОБА_3 в порядку переведення за п.5 ст.36 КЗпП України.

Як вбачається з заяв третьої особи від 12 та 25 лютого 2015 року, вона звернулася з проханнями до Директора департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про її звільнення у звязку з переведення для подальшої роботи в управлінні соціального захисту населення Васильківської міської ради, та до Васильківського міського голови про її призначення на посаду заступника начальника управління соціального захисту населення Васильківської міської ради у звязку з переведення з департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації.

Згідно з наказом директора департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації № 17-к від 17 лютого 2015 року, ОСОБА_3 - заступника начальника управління начальника відділу економіки, фінансів та тендерних закупівель фінансово-економічного управління департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, звільнено з роботи у звязку з переведення для подальшої роботи в управлінні соціального захисту населення Васильківської міської ради на підставі п.5 ст.36 КЗпП України.

Таким чином, в судовому засіданні знайшло своє підтвердження порушення Васильківським міським головою, передбаченого діючим законодавством, порядку та способу призначення третьої особи на посаду заступника начальника управління соціального захисту населення Васильківської міської ради Київської області, оскільки конкурс на заміщення посади заступника начальника управління соціального захисту населення Васильківської міської ради не призначався та не проводився, з відповідним поданням позивач до міського голови не зверталася, а тому, призначивши громадянку ОСОБА_3 на відповідну посаду, він перевищив свої повноваження, а тому, спірне розпорядження підлягає визнанню противним та скасуванню.

Суд критично ставиться до заперечень представника третьої особи з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України № 423 від 17 червня 1994 року та Указ Президента України № 33/2012 від 25 січня 2012 року, оскільки положення зазначених нормативних документів стосується призначення осіб в порядку переведення лише в межах одного і того ж органу державної влади, тоді як третя особа призначена на посаду в органі місцевого самоврядування в порядку переведення з органу державної влади.

Вирішення судом питання судових витрат здійснюється у відповідності до положень ст. 94 КАС України та положень п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», у звязку з чим стягує з виконавчого комітету Васильківської міської ради, який є виконавчим органом ради відповідної територіальної громади головною посадовою особою якої є міській голова, на користь позивача судовий збір в сумі 36 грн. 54 коп.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 8,9,11, 86, 94, 128,160163, 167, 186. 254КАС України,суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Васильківського міського голови Київської області № 52-к від 25 лютого 2015 року.

Стягнути з Виконавчого комітету Васильківської міської ради Київської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 36 грн.54 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги або закінченню апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Васильківський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

Суддя Корнієнко С.В.